Jump to content

F10 525d


bomb3009

Recommended Posts

Mersi Vlad, chiar sunt curios cum arata cu noile jante. Poate o prezinti si tu pe aici.thumbsup.png

 

Stai linistit ca a fost un caz singular, in general extern ia intre 6 si 7, iar in oras destul de greu coboara sub 10. Consumul l-am facut si la pompa si am observat diferenta de doar 0.1 l/100km in plus.

 

M-am mai linistit. Cu motor de 3000 diesel scoteam cam 7-8 in afara si 12 in oras.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa-mi spui si mie ce dotare trebuie sa aiba F10 pentru ledurile din oglinzi? Cumva pachet lumini exterior? Sunt un pic nedumerit si de asta intreb.

La mine ledurile sunt pe interiorul clantei si din cate stiu nu am nimic in oglinzi, dar ma uit mai atent in seara aceasta. Pe vin decoder nu imi apare pachet de lumini exterior dar s-ar putea sa fie inclus in ceva pachet pentru ca nu cred ca toate au ledurile in clanta.

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea care le-am vazut cu pachet de lumini pe exterior au si o banda cromata pe clante. Parca si citisem undeva ca asa vine pachetul. M-am uitat la oglinzi si nu am niciun led.

 

In ultima vreme simt o trepidatie la franare de la 90 pana pe la 60 kmh. Am fost la o verificare si jantele au iesit ok, anvelopele sunt noi, bratele si bucsele nu au joc iar baietii de la service zic ca ar fi discurile ovalizate. Sincer nu ma asteptam sa tina doar 60k km. Oricum mai merg putin cu ele sa vad daca se amplifica trepidatia, mai ales ca am schimbat placutele acum 5k km.

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea care le-am vazut cu pachet de lumini pe exterior au si o banda cromata pe clante. Parca si citisem undeva ca asa vine pachetul. M-am uitat la oglinzi si nu am niciun led.

 

In ultima vreme simt o trepidatie la franare de la 90 pana pe la 60 kmh. Am fost la o verificare si jantele au iesit ok, anvelopele sunt noi, bratele si bucsele nu au joc iar baietii de la service zic ca ar fi discurile ovalizate. Sincer nu ma asteptam sa tina doar 60k km. Oricum mai merg putin cu ele sa vad daca se amplifica trepidatia, mai ales ca am schimbat placutele acum 5k km.

 

Misto masina, desi mi se pare imposibil de intretinut piele alba intr-o tzara asa de gri ca Romania. Dar poate ai timp de bibilit.

Referitor la luminile exterioare eu stiu asa : la F10 nu exista (cel putin pre LCI) lumini sub oglinzi ,aia era la e60 -Andrei_vuv- ,aici sunt doar in interiorul manerelor pe ambele extremitati, si nu bat in jos la picioare ci doar unde sa bagi mana. Intr-adevar, cele cu pachetul asta exterior de lumini au si dungile cromate pe manere. Dungile aftermarket however pot si comandate pe e-bay si aplicate si celor ce nu au pachetul de fabrica, si se vad la fel. Nu stiu daca si calitatea plasticului nichelat o fi aceeasi.

Pachetul de lumini , cel exterior nu stiu daca il include si pe cel interior extins, adica led in maner-buzunar-sub trimm. Cele din plafon (atat ledurile spot)cat si becurile, sunt standard si cele de la picioare, usi fatza si portbagaj.

Edited by dorinacke
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Urmeazã sa ii fac schimbul de ulei si filtre sãptãmana viitoare, dupa 15k km in idrive imi apare ca nivelul uleiului a scãzut putin sub maxim, joja nu am verificat-o. Ma gândesc sa trec la motul 8100 x-clean+ 5w30 sau sa Încerc uleiul nou de la Shell, depinde daca il pot aduce la serviceul unde fac schimbul. Ar fi si alte variante viabile?
Link to comment
Share on other sites

Am gasit si joja, mersi Andrei. Nivelul de pe joja e la fel ca in idrive, putin sub maxim. Uleiul din masina e original bmw 5w-30, modelul vechi. Ramane sa monitorizez cum se comporta daca schimb brandul. Oricum, sunt putin dezamagit ca e90-ul cu motor m47 nu consuma deloc, nici macar la 160k km. Presupun ca nu e tragedie, mai ales daca si producatorul da un anumit consum de ulei intre schimburi.
Link to comment
Share on other sites

In principiu am ales Redline 5w-30 care are aprobarea si ll04 si c3, iar in cazul in care nu ajunge pana vineri trebuie sa ma hotarasc intre amsoil 5w30 care are doar ll04 sau motul x-clean+ 8100 care are ambele aprobari. Mersi Myke pentru ajutor.drinks.gif
Link to comment
Share on other sites

In principiu am ales Redline 5w-30 care are aprobarea si ll04 si c3, iar in cazul in care nu ajunge pana vineri trebuie sa ma hotarasc intre amsoil 5w30 care are doar ll04 sau motul x-clean+ 8100 care are ambele aprobari. Mersi Myke pentru ajutor.drinks.gif

 

 

Sper sa iti fie de folos... :)

Link to comment
Share on other sites

I-am facut si revizia la 64k km. Ulei redline, filtre oe cu exceptia celui de aer la care mi se pare o diferenta foarte mare. Oricum inlocuiesc toate filtrele la fiecare schimb de ulei. Discurile de frana pe fata se apropie de valoarea minima si sunt putin ovalizate. Ma asteptam sa tina mai mult dar asta e, le schimb luna viitoare.

post-68338-0-79785800-1432306590_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am gresit eu, era vorba de filtru de polen, iar diferenta pe oferta era in jur de 300 de lei. Diferente mari de comportament nu am observat cu uleiul deocamdata, voi compara sunetul ca am facut un filmulet inainte sa il schimb. Parca urca putin mai usor in ture dar cred ca e doar placebo. Oricum toata ziua am fost dezamagit de motor dupa ce ieri am condus niste motoare serioase pe benzina.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.