Jump to content

F10 525d


bomb3009

Recommended Posts

La kubinska hola, nu e mare lucru dar noi eram mai multi si doar in zona aia am gasit cazare pentru revelion. Din ce am auzit tatranska lomnica e cea mai tare statiune de ski din slovacia. Oricum nu am decat cuvinte de lauda pentru slovaci, telescaune ok, partii bune si preturi decente.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A urcat cu putin avant. Oricum majoritatea am fost cu tractiune spate si ne-am descurcat.

Am un prieten cu F10 535i si se descurca mai peste tot,singurul inconvenient apare la plecarile din portiuni cu zapada mai mare,parcari mai inzapezite,etc,in rest pe sosea acoperita de zapada,cu anvelope bune nu are nici o treaba.

Link to comment
Share on other sites

Si chestia cu tractiunea spate e discutabila, probabil daca traiesti in alpi nu te descurci prea bine. In 5 ani de cand conduc bmw am ramas impotmolit de 2 ori si atunci a fost din vina mea. Oricum am prins un drum de oradea-cluj infernal cand ma intorceam de la revelion, jumatate gheata sticla si cealalta jumatate ninsoare si viscol cum nu am vazut in viata mea si singura masina in sant a fost un grand cheeroke. Daca mergi civilizat si atent nu ai probleme cu tractiunea spate.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Momentan am runflaturi dar la primavara ma gandesc sa renunt la ele. Eram obisnuit si eu cu roata de rezerva ca asa am avut la e90 dar acuma cred ca sa voi incerca doar un kit pentru pana. Mie unul imi place zapada enorm si iti dai seama ca m-am bucurat si de drum si de peisaj.

 

 

 

Dunlop sp winter sport 3d dar nu sunt in cea mai buna stare, probabil le schimb iarna viitoare. Chiar daca mai patina putin, cu putin avant si pe modul traction, nu am avut nicio problema.

Modul traction? la ce te referi?

Link to comment
Share on other sites

Cand apesi scurt butonul de esp off de langa schimbator trece in modul traction, apare si pe display si la ceasurile de bord. Daca apesi lung ai esp off.

 

Traction = DTC (Dynamic Traction Control)

 

ESP = DSC (Dynamic Stability Control)

 

 

 

 

ESP e la WAG!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am gresit pentru ca imi e inradacinata notiunea de ESP, oricum cred ca s-a inteles ideea. O apĂŁsare scurta de buton lasa activ dtc si restricționeazĂŁ dsc, trecând in traction mode, iar o apĂŁsare lunga le dezactiveaza pe amândouĂŁ. Ca sa fim corecti pana la capĂŁt ESP a fost implementat prima data la mercedes, fiind ulterior preluat de grupul VAG.
Link to comment
Share on other sites

Am gresit pentru ca imi e inradacinata notiunea de ESP, oricum cred ca s-a inteles ideea. O apĂŁsare scurta de buton lasa activ dtc si restricționeazĂŁ dsc, trecând in traction mode, iar o apĂŁsare lunga le dezactiveaza pe amândouĂŁ. Ca sa fim corecti pana la capĂŁt ESP a fost implementat prima data la mercedes, fiind ulterior preluat de grupul VAG.

 

De fapt este asa: la apasarea scurta a butonului de DTC, se activeaza DTC-ul adica permite ca rotiile sa derapeze controlat(ex: ramai impotmolit in zapada si prin activarea DTC-ului, acesta permite rotilor sa derapeze, in caz contrar detectandu-se "wheel spin", ramai blocat fiindu-ti taiat "gazul")! In aceasta faza DSC-ul ramane inca activ! La o apasare mai lunga a butonului, se dezactiveaza DSC-ul! Ex. vrei sa faci drifturi! Din cate am inteles, aceasta dezactivare n-ar fi chiar o dezactivare in proportie de 100%! Altfel, daca nu se apasa deloc(nici scurt nici lung), DTC-ul este dezactivat, iar DSC-ul este activ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Tinand cont ca am primit ceva produse pentru piele din Germania, le-am aplicat azi pe scaunul soferului, cotiera si volan. S-au curatat foarte bine si acum sunt curios cum se va simti pielea dupa ce isi face efectul balsamul/crema.

post-68338-0-11892500-1425745992_thumb.jpg

post-68338-0-70813000-1425746003_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Am incaltat-o cu anvelope noi de vara goodyear eagle f1 asymmetric 2, sunt curios cum se comporta si sper ca maine sa ma lamuresc pentru ca am de facut un drum mai lung. Jantele pe 17' style 236 le scot la vanzare.

post-68338-0-49204300-1427724804_thumb.jpg

Edited by bomb3009
Link to comment
Share on other sites

Se numește longlife by dr. Tork. Nu am foarte multe informații deoarece am primit produsele, dar zic eu ca s-a curățat destule de bine. Poate pe partea de hidratare se putea si mai bine. Problema e ca am fost saptămana trecută la porsche world roadshow si de atunci mi se pare cam tare pielea in bmw, mai ales pe cotiera si usi. Edited by bomb3009
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am atins si consumul dat de producator 4.4l/100 km. Daca nu te grabesti si ai nervi se poate. Am facut in jur de 50 de km cu o medie de 60.9.

 

Pare din basm asa consum, adica te cred dar nu am avut nicio masina care sa consume asa putin. Ma intreb daca e ceva legat de tehnologie sau de stil de condus.... oricum e cat un consum de scuter.

Link to comment
Share on other sites

Cand ai chef sa o vezi sau conduci da un semn :D

 

Mersi Vlad, chiar sunt curios cum arata cu noile jante. Poate o prezinti si tu pe aici.thumbsup.png

Pare din basm asa consum, adica te cred dar nu am avut nicio masina care sa consume asa putin. Ma intreb daca e ceva legat de tehnologie sau de stil de condus.... oricum e cat un consum de scuter.

Stai linistit ca a fost un caz singular, in general extern ia intre 6 si 7, iar in oras destul de greu coboara sub 10. Consumul l-am facut si la pompa si am observat diferenta de doar 0.1 l/100km in plus.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.