Jump to content

Sfaturi achizitie - E90/E91/E92/E93


AleexRo

Recommended Posts

oricum mai am de vizionat cateva si am sa vad daca si ele fac la fel ... mc paleonte, in schimb acum am gasit pe crem interiorul si cu stofa ... o fi mai usor de intretinut decat pielea ?! sincer nu am gasit cu stofa crem pana acuma , bine el pare curat in poze dar nush in realitate ...

Salutare, ai gasit bmw-ul visat sau il mai cauti inca? intreb pentru ca am inceput de cateva zile sa caut aceasi masina E90/91 Touring motorul Diesel 177PS fabricat intre 08.2009----2011 inclusiv, cu Navi si restul dotarilor, insa iau in calcul si A4 B8 cu aproximativ acelasi motor, insa nu stiu care e faza cu motorul cu cod N47 adica asta e singurul care s-a produs in toti anii?

Edited by septis
Link to comment
Share on other sites

Toate sunt N47 de 2,0 l. Doar la 3,0 e alt cod si alt motor.

....asadar toate sunt cu probleme? nu poate fi adevarat sau? e cineva pe aici cu exemplu concret sau sunt doar mituri? am citit undeva ca ar fi distributia cea care creaza probleme (fiind pe lant nu ar trebui sa fie tocmai invers spun asta deoarece am avut un Nisann cu motorul 3.0 Diesel distributie pe lant, am aflat de la mecanic cand am vrut sa o schimb, mecanicul mi-a zis ca va trebui schimbata la 500 mii km, masina mea avea 140 mii km) am mai citit de asemenea ca sunt niste patine de ghidare a lantului si daca le schimbi asa de capul tau odata la 2 ani sau depinde de km care-i faci, nu te doare capul, e pe bune povestea asta? Exista undeva o statistica reala despre subiectul acesta, la cate motoare din 1000 sa zic asa le-a crapat distributia/motorul?

Link to comment
Share on other sites

Ti-e greu sa cauti? :unsure:

:console: caut intre timp dar ma astept ca posesorii sa imparta cate ceva din experienta lor ,presupun ca ei stiu mai multe decat mine care vreau sa trec de la multe alte masini la bmw , asta desigur daca vor, daca nu le va fi greu si mai ales daca sunt posesori.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai ca au impartasit si s-au scris sute de pagini. Trebuie doar sa le cauti. Mura-n gura nu vei primi...

chiar ca s-au scris sute de pagini, Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D, decizia e acum mai greu de luat, mi-a cam stricat planurile lumea din post-ul respectiv. :wacko:

Edited by septis
Link to comment
Share on other sites

Poti sa cauti un Seria 3 cu motor M47 cum am avut si eu. E motorul de 2 L diesel de 163 cp. Nu am avut nicio problema cu el, consuma decent si trage f bine. Recomand daca gasesti asa ceva. Din cate vad s-au pus pe E90/91, E60 in perioada 2004-2007.post-36473-0-06822300-1424966118_thumb.jpg Edited by s0s0drk
Link to comment
Share on other sites

Locuiesc in DE am drumuri bune, masina va fi condusa mai mult de prietena mea 70 km zilnic la job, o sa merg cu ea in RO de 2 ori pe an, si 3-4 excursii prin Europa, poate o mai iau eu in weekend-uri la umpic de forja, si m-am gandit ca e91 Diesel Touring cu ceva dotari, si mai ales cu raportul consum/putere ar fi ideal dar acum mai trebuie sa caut info, m-am cam razgandit.
Link to comment
Share on other sites

Nu te speria de N47. Are intr-adevar o problema, insa nu e musai sa apara la toata lumea. Eu zic ca intervin si alti factori la problema cu distributia : cum o conduci, cum o intretii, norocul, mentalitatea.

 

Cred ca indiferent ce masina ti-ai lua, daca mereu crezi ca ai probleme cu ea, sigur vei avea.

 

 

In plus fa comparatia: 1000e pe care daca vrei ii dai sa schimbi distributia vs o masina rulata inca aproximativ 5 ani de altul pe care nu il cunosti

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@septis: inca nu a aparut si a mea , sunt in cautari , oricum mie mi-a cam trecut de faza cu distributia , ce o fi o fi , imi place mult prea mult masina ca sa ma cramponez la treaba asta . Sunt o mie de discutii pe forumul asta si doar 2 cazuri parca si alea nu la noi in tara. Daca stam si ne gandim cate masini s-au vandut si cate au avut cu adevarat problema lantului , atunci realizam ca defapt nu e chiar asa de neagra treaba. Oricum eu am decis sa ii fac distributia dupa ce o cumpar. Inca nu am gasit nici un lci din 2010 cu interior crem piele sau stofa in 11 mii idrive si scaune incalzite :) aa si sa fie berlina :)) si sa nu va aud cu " vrea fullopsan " ca nu sunt genul ...

 

Din ce am vazut preturile variaza foarte putin , dar sunt de parere ca daca dau mai mult poate poate am noroc sa gasesc si una cu km sub 200 mii. Oricum acum sunt la pagina 98 sin 482 de aici pe forum la sectiune seria 3, si inca citesc si caut info. Sincer foarte putin probleme au fost scrise in legatura cu e90 lci in comparatie cu alte modele , si totusi au trecut 5 ani de cand e aparut pe piata .

 

Daca e sa ti se strice ceva , se strica si daca nu e N47 cu distributia lui , si iti pica injectoarele sau turbina la alta varianta . Nu te razgandi ca masina merita toti banii ...

Link to comment
Share on other sites

@septis: inca nu a aparut si a mea , sunt in cautari , oricum mie mi-a cam trecut de faza cu distributia , ce o fi o fi , imi place mult prea mult masina ca sa ma cramponez la treaba asta . Sunt o mie de discutii pe forumul asta si doar 2 cazuri parca si alea nu la noi in tara. Daca stam si ne gandim cate masini s-au vandut si cate au avut cu adevarat problema lantului , atunci realizam ca defapt nu e chiar asa de neagra treaba. Oricum eu am decis sa ii fac distributia dupa ce o cumpar. Inca nu am gasit nici un lci din 2010 cu interior crem piele sau stofa in 11 mii idrive si scaune incalzite :) aa si sa fie berlina :)) si sa nu va aud cu " vrea fullopsan " ca nu sunt genul ...

 

Din ce am vazut preturile variaza foarte putin , dar sunt de parere ca daca dau mai mult poate poate am noroc sa gasesc si una cu km sub 200 mii. Oricum acum sunt la pagina 98 sin 482 de aici pe forum la sectiune seria 3, si inca citesc si caut info. Sincer foarte putin probleme au fost scrise in legatura cu e90 lci in comparatie cu alte modele , si totusi au trecut 5 ani de cand e aparut pe piata .

 

Daca e sa ti se strice ceva , se strica si daca nu e N47 cu distributia lui , si iti pica injectoarele sau turbina la alta varianta . Nu te razgandi ca masina merita toti banii ...

 

Nu m-am razgandit, imi place mult masina si e mai ieftina decat a4 acelasi an,km si cu performante mai bune, ramane doar sa o gasesc, e destul de greu sa gasesti una care sa intrunesca toate optiunile(pt un confort mediu la interior) sunt in cautare si eu!acuma ramane sa ma hotarasc daca va fi automata sau manuala.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu am mers atat cu manuale cat si hidramate si sincer pana sa ma gandesc ca o sa-mi achizitionez si eu una eram innebunit dupa automata. Acuma cand sunt pus in fata faptului de a alege ..pff nu stiu ce sa mai zic. Si asa o sa investesc de cum o iau sa ii schimb distributia si daca cumva mai sunt probleme si cu cutia mi se taie siretul :) Asa ca o sa optez pentru manuala . Daca ar fi sa imi iau f30-ul atunci aia da , ca are joystikul ala foarte frumos ! Spor in cautari :)
Link to comment
Share on other sites

Buna sunt nou pe forum si am nevoie de sfatul vostru pentru a lua o masina.

 

www.autovit.ro/C36126759.html Adusa germania

www.autovit.ro/C35892498.html Adusa din belgia

Fiecare a lasat 400 euro aproape din pretul de pe net

 

Ca dotari sunt la fel doar una are scaune m si cealalta are alt tip de volan.

Care imi recomandati? Multumesc

Edited by patrutalex
Link to comment
Share on other sites

Legat doar de diferente parerea mea este ca ar trebui sa alegi pe cea cu scaunele de piele.

Mai este si culoarea care depinde de gusturi dar probabil iti plac ambele.

Si cel mai important sa verifici km si sa mergi pe cea care ii are reali (daca nu cumva ambele ii au dati inapoi si atunci tu decizi ce faci).

Edited by Valentin_
Link to comment
Share on other sites

Ambele sunt detinute de samsari! Ai grija mare cu ele si mai ales ai grija la km! Asta daca decizi sa alegi una din ele!

 

LE Si nu sunt 320D, sunt de fapt 318D! Un alt aspect des intalnit la samsari! 318D are 143CP, desi tot motor de 2L are ca si un 320D!

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Daca merg la reprezentanta si spune ca totul ok poate sa mai fie probleme?

cred ca reprezentanta pot sa iti spuna numarul real de km, in cel mai bun caz.

Nu te astepta ca reprezentatnta sa ghiceasca cat mai are lantul sau cat e de uzat.. mai bine decat un mecanic cu "ureche" pentru lanturi uzate, turbina pe duca, si altele.

 

personal am tot incercat, prin cautari pe diverse forumuri, daca careva stie cum se poate afla prin programe ca INPA.. de analiza a "timingul-lui", pentru ca se stie ca lantul cand e pe duca, de cele mai multe ori intinzatorul e de vina.. deci lantul pe o scurta durata se "lungeste" iar compresia-aprinderea-evacuarea isi schimba, insesisabil pentru ureche dar sesizabil intr-un program ca INPA...

...nu am aflat si nu am auzit ca vreun mecanic de dealer sa spuna vreunui asigurat (mai putin daca asiguratul solicita schimbarea de lant avand garantie pe motor fiind banuitor) ca trebuie schimbat lantul, pana nu se "duce" lantul si atunci fiind asigurat prin dealer e gratuita operatiunea.

Asta e ce am aflat eu despre lanturi rupte.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salutare baieti

 

Detin un audi a4 din 98', motor 1.6 si vreau sa trec la nivelul urmator ( ceva dupa anul 2005 )

mentionez ca ma incadrez intr-un buget de 7000 e ( se mai poate ajusta daca e cazul )

doresc niste sfaturi, tips&tricks, motorizari, cutie automata sau manuala, diesel sau benzina, costuri de intretinere

 

orice informatie de la persoanele mai bine pregatite si acreditate in domeniu o sa-mi fie folositoare

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.