Jump to content

Cine are E90/E91 si de care?


tzucul

Recommended Posts

intrebare pt toti posesorii de e90:mi se pare mie sau levierul schimbatorului de viteze(maneta in sine), la cele cu manuala, este ft lunga(inalta)?

am mers si ieri cu un e90 320d manual, totul ok, dar mi se pare inalt schimbatorul......

este inalt, eu l-am schimbat cu unul de M si este mai scurt, exista si alte tipuri mai scurte.

potisa il schimbi oricand

 

Aveti idee de unde sa-mi cumpar cauciucuri de iarna (normale, nu runflat), au fost unele aici pe forum, dar pana m-am hotarat eu, s-au vandut; nu conteaza daca sunt noi sau putin uzate, ideea e ca nu ma duc la AB sa le cumpar, mi se par prea scumpe...

Daca auziti ceva sau stiti vreun loc unde gasesc cauciucuri bune la preturi rezonabile, va rog anuntati-ma si pe mine. am postat si un anunt aici pe forum, dar nu am primit nici un semn...

 

Mersi

incearca pe www.cauciucuridirect.ro am inteles ca sunt de treaba, iar preturile sunt bune.

Link to comment
Share on other sites

intrebare pt toti posesorii de e90:mi se pare mie sau levierul schimbatorului de viteze(maneta in sine), la cele cu manuala, este ft lunga(inalta)?

am mers si ieri cu un e90 320d manual, totul ok, dar mi se pare inalt schimbatorul......

este inalt, eu l-am schimbat cu unul de M si este mai scurt, exista si alte tipuri mai scurte.

potisa il schimbi oricand

 

Aveti idee de unde sa-mi cumpar cauciucuri de iarna (normale, nu runflat), au fost unele aici pe forum, dar pana m-am hotarat eu, s-au vandut; nu conteaza daca sunt noi sau putin uzate, ideea e ca nu ma duc la AB sa le cumpar, mi se par prea scumpe...

Daca auziti ceva sau stiti vreun loc unde gasesc cauciucuri bune la preturi rezonabile, va rog anuntati-ma si pe mine. am postat si un anunt aici pe forum, dar nu am primit nici un semn...

 

Mersi

incearca pe www.cauciucuridirect.ro am inteles ca sunt de treaba, iar preturile sunt bune.

 

 

Mersi, ma uit chiar acum

Link to comment
Share on other sites

intrebare pt toti posesorii de e90:mi se pare mie sau levierul schimbatorului de viteze(maneta in sine), la cele cu manuala, este ft lunga(inalta)?

chiar nu mi se pare inalt. vorbesc de cel gri cu negru (poza). incomod in schimb da, e prea ascutit in partea frontala. insa m-am obisnuit repede cu el.

post-11637-1228067513_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aveti idee de unde sa-mi cumpar cauciucuri de iarna (normale, nu runflat), au fost unele aici pe forum, dar pana m-am hotarat eu, s-au vandut; nu conteaza daca sunt noi sau putin uzate, ideea e ca nu ma duc la AB sa le cumpar, mi se par prea scumpe...

Daca auziti ceva sau stiti vreun loc unde gasesc cauciucuri bune la preturi rezonabile, va rog anuntati-ma si pe mine. am postat si un anunt aici pe forum, dar nu am primit nici un semn...

 

Mersi

 

 

Iti recomand www.anvelonet.ro (scuze anticipate ptr reclama) in max36 de ore ajung la usa. sunt din Harghita si sunt foarte seriosi.

eu mi-am cumparat si sunt foarte incantat.

Edited by 23xwe
Link to comment
Share on other sites

intrebare pt toti posesorii de e90:mi se pare mie sau levierul schimbatorului de viteze(maneta in sine), la cele cu manuala, este ft lunga(inalta)?

chiar nu mi se pare inalt. vorbesc de cel gri cu negru (poza). incomod in schimb da, e prea ascutit in partea frontala. insa m-am obisnuit repede cu el.

dar de asta ce zici ?

Link to comment
Share on other sites

airhead: cel din poza ta e ok, si per total solutia propusa de tine e ok, dar cel normal, ca cel din poza lui padrez sincer e inutil de inalt si incomod.

si mai am o problema: zilele astea am tot mers cu tot felul de e90-uri fiind in proces de hotarare intre 320d si 325i, si constat cu oarecare parere de rau ca exista extrem de mult plastic(pe bord, pe usi......peste tot), zic asta comparativ cu e46, de e39 nici nu se mai pune problema de comparatii. dar si la e46 macar era un material de spuma, sau ceva mai "calduros" asa nu stiu cum sa numesc materialul, pe cand aici pare plastic si atat, peste tot.........offf

Link to comment
Share on other sites

mai adaugati unu la numaratoarea initiala :)

 

e90 320d , din iulie 2008 de la AB otopeni, 34.000 E, cutie manuala ...

 

multumit de masina pana acum...evenimente, o pereche de oglinzi furate la 2 sapt de cand luasem masina... si acum recent un zgomot ciudat la motor...urmeaza o plimbare la service la garantie...

 

si putin offtopic: stie cineva daca te lasa sa stai langa masina cand se uita la ea sau cand ii schimba ceva?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt raspunsuri..... revin cu o intrebare arzatoare.... am cautat pe forum si am mai incercat si in alta parte .... daca are cineva cd-ul/dvd-ul pt business care merge in bucuresti rog un pm mic.... sau pe messenger este offtopic clar, dar in majoritatea topicurilor s-a cam amestecat profesionalul cu business si mai greu sa gasesc si pentru mine,... era sa uit cine in recomanda in buc un loc unde sa-mi sablez oglinzile.... de preferat chimic. O zi frumoasa tuturor :)
Link to comment
Share on other sites

ma bag si eu in joc cu un e90 320d, 163cp, 2005, achiziionat in august '08, 200k km (momentan) am luat-o cu 180k, si sunt chiar multumit de jucarie. De schimbat am schimbat doar consumabile printre care si filtrul de particule :) in valoare de 1200 E.
Link to comment
Share on other sites

Pt Business nu exista - fie ca e 2008 sau 2009 - nici o harta a Romaniei; nici macar a Ungariei. Cartografierea s-a oprit la Austria (inclusiv). De ce ? habar nu am. Din moment ce pt Professionl exista si RO puteau sa puna si in Business HU + RO pt ca aveau datele de telemetrie.
Link to comment
Share on other sites

Pai in linii mari dar exista:

 

1. Bulevardele principale din marile orase + strazile de legatura dintre ele + altele principale;

2. Drumurile nationale si europene.

 

Daca de ex..vrei sa faci o rutare din Cluj in Paris o poti face; la Bussiness nu pt ca nu ai nici RO nici HU !

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

mai adaugati unu la numaratoarea initiala :)

 

e90 320d , din iulie 2008 de la AB otopeni, 34.000 E, cutie manuala ...

 

multumit de masina pana acum...evenimente, o pereche de oglinzi furate la 2 sapt de cand luasem masina... si acum recent un zgomot ciudat la motor...urmeaza o plimbare la service la garantie...

 

si putin offtopic: stie cineva daca te lasa sa stai langa masina cand se uita la ea sau cand ii schimba ceva?

 

in reprezentanta?! nici vorba sa stai langa masina... nici macar nu poti s-o vezi din sala de asteptare, cum e la Romcar de exemplu... cel putin asa ela MHS ; nu stiu insa cum e la AB, n-am fost, am auzit numai lucruri proaste si dureaza mult programarea...

Link to comment
Share on other sites

mai adaugati unu la numaratoarea initiala :)

 

e90 320d , din iulie 2008 de la AB otopeni, 34.000 E, cutie manuala ...

 

multumit de masina pana acum...evenimente, o pereche de oglinzi furate la 2 sapt de cand luasem masina... si acum recent un zgomot ciudat la motor...urmeaza o plimbare la service la garantie...

 

si putin offtopic: stie cineva daca te lasa sa stai langa masina cand se uita la ea sau cand ii schimba ceva?

 

in reprezentanta?! nici vorba sa stai langa masina... nici macar nu poti s-o vezi din sala de asteptare, cum e la Romcar de exemplu... cel putin asa ela MHS ; nu stiu insa cum e la AB, n-am fost, am auzit numai lucruri proaste si dureaza mult programarea...

 

urat..urat... mersi :)

Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor.

 

Nu vreau sa fiu offtopic, dar nu prea am timp sa stau pe forum, implicit nici n-am avut timp sa caut intre topicuri(Rog moderatorii daca sterg mesajul macar sa-mi dea un pm unde pot posta pe tema asta)

 

M-as baga si eu cat de curand cu un E90 325i din 2006, doar ca am ceva nedumeriri, si va rog daca ma puteti ajuta cu ceva date(pret, service).

 

problema cu masina este ca: 1 e zgariat si trebuie revopsit spoilerele fata si spate.

2 parbrizul trebuie schimbat ca e crapat pa partea soferului.

3 nu ma pricep inca prea bine la ele dar in service-ul unde l-am dus mi-a zis tipul(cunostinta) ca trebuie schimbat suspensia fata, este ceva suspensie sport.

 

Ma rog, stiu ca am scris mai la modul general dar n-am avut posibilitatea sa-l testez cum mi-ar fi placut mie, am reusit doar cateva zeci de km. Dupa astea masina e super.

Dar as dori sa aflu cam cat m-ar costa reparatiile enumerate mai sus(aproximativ, ca sa pot negocia pretul), eventual ce service imi recomandati. Eu sunt din Mures.

 

Sa nu va suparati pe mine. :)

Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor.

 

Nu vreau sa fiu offtopic, dar nu prea am timp sa stau pe forum, implicit nici n-am avut timp sa caut intre topicuri(Rog moderatorii daca sterg mesajul macar sa-mi dea un pm unde pot posta pe tema asta)

 

M-as baga si eu cat de curand cu un E90 325i din 2006, doar ca am ceva nedumeriri, si va rog daca ma puteti ajuta cu ceva date(pret, service).

 

problema cu masina este ca: 1 e zgariat si trebuie revopsit spoilerele fata si spate.

2 parbrizul trebuie schimbat ca e crapat pa partea soferului.

3 nu ma pricep inca prea bine la ele dar in service-ul unde l-am dus mi-a zis tipul(cunostinta) ca trebuie schimbat suspensia fata, este ceva suspensie sport.

 

Ma rog, stiu ca am scris mai la modul general dar n-am avut posibilitatea sa-l testez cum mi-ar fi placut mie, am reusit doar cateva zeci de km. Dupa astea masina e super.

Dar as dori sa aflu cam cat m-ar costa reparatiile enumerate mai sus(aproximativ, ca sa pot negocia pretul), eventual ce service imi recomandati. Eu sunt din Mures.

 

Sa nu va suparati pe mine. :)

 

 

 

Nu ne suparam :)

 

De ce nu-ti aduci tu masina frumos din Germania? S-au ieftinit f mult! O cauti pe mobile.ro sau pe autoscout24.ro, ti-o alegi tu si vorbesti cu cineva care aduce masini sa ti-o aduca, sau te duci chiar tu dupa ea.

In plus, cauti una care e inca in garantie cateva luni, ca sa rezolvi orice problema in timpul garantiei (2 ani in Ro).

Foarte multi au facut asa si pana acum nu am auzit pe nimeni sa se planga... oricum, la 2 ani, masina e practic noua...

Oricum insa, eu personal nu cred ca e bine sa o iei de la samsari...

Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor.

 

Nu vreau sa fiu offtopic, dar nu prea am timp sa stau pe forum, implicit nici n-am avut timp sa caut intre topicuri(Rog moderatorii daca sterg mesajul macar sa-mi dea un pm unde pot posta pe tema asta)

 

M-as baga si eu cat de curand cu un E90 325i din 2006, doar ca am ceva nedumeriri, si va rog daca ma puteti ajuta cu ceva date(pret, service).

 

problema cu masina este ca: 1 e zgariat si trebuie revopsit spoilerele fata si spate.

2 parbrizul trebuie schimbat ca e crapat pa partea soferului.

3 nu ma pricep inca prea bine la ele dar in service-ul unde l-am dus mi-a zis tipul(cunostinta) ca trebuie schimbat suspensia fata, este ceva suspensie sport.

 

Ma rog, stiu ca am scris mai la modul general dar n-am avut posibilitatea sa-l testez cum mi-ar fi placut mie, am reusit doar cateva zeci de km. Dupa astea masina e super.

Dar as dori sa aflu cam cat m-ar costa reparatiile enumerate mai sus(aproximativ, ca sa pot negocia pretul), eventual ce service imi recomandati. Eu sunt din Mures.

 

Sa nu va suparati pe mine. :)

 

nu stiu de spoiler dar pot sa-ti zic ca bara din spate, costa vopsitu in jur de 800 RON. Asta la AB. poate te ajuta.

Edited by eemerge
Link to comment
Share on other sites

Pai asta e chestia tocmai ca nu o iau de la samsari. Este masina de firma(de altfel colaboratori) folosit nu prea mult(65.000km in 2 ani), si o iau tot pe firma. Deci e foarte avantajoasa treaba, doar ca ma intereseaza costurile enumerate mai sus, tocmai din cauza ca daca ma costa prea mult poate ajung la pretul care este si afara, iar in cazul asta n-as cumpara.

Oricum multumesc, si astept ceva preturi. :)

 

 

nu stiu daca spoiler = bara fata/spate ... chestia aia de plastic:d ..dar, daca la aia te referi, pot sa-ti zic ca cel putin aia din spate, costa vopsitu in jur de 800 RON. Asta la AB.

 

Da scuze la bara m-am referit(doar ca nu mi-a venit in minte denumirea :) ). Multumesc.

Edited by barni
Link to comment
Share on other sites

Revin iar din nou inca o data...Acum "ratusca cea urata" are 44.000 km FARA PROBLEME. sa va reamintesc, am un E90 fab 2007, 320 dA full options fara xenon :) (inca mai caut pe net faruri originale pt e90). Eu i-am schimbat uleiul la fiecare 10-12.000 si filtrele la fel. Placutele de frana s-au dus foarte repede - pe la 34000 km le-am schimbat. Ceea ce nu i-am schimbat este lichidul de frana la care imi apare mesajul "service overdue" ...Oricum o bag la garaj, service la primavara. Pana atunci ma trec la Golf-ul tedei al sotiei...este el rosu, dar e 4motion. Aa auzim de bine, toate cele bune!

P.S. daca auziti ceva de faruri cu xenon, originale pt E90, anuntati-ma si pe mine, va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Prietene, ce ai enumerat tu este foarte costisitor. Daca nu ai CASCO eu iti zic sa cauti altceva. Parbrizul cu sensor pt ploaie cu cheder si manopera costa 2.750 lei RON la Reprezentanta BMW, oricum nu te-as sfatui sa il montezi in alta parte...ce tine de vopsit si de suspensie fata, fa si tu un calculici. acum depinde mult si de dotarile masinii dar si de pretul cu care o cumperi. Chiar daca o cumperi de la firma din Romania tot pe firma in Romania sper ca stii ca trebuie sa platesti pretul cu tot cu TVA, adica pretul total facturat, TVA-ul ramanand sa ti-l recuperezi dupa ce faci la fisc Cerere de rambursare de TVA, care poate sa dureze luni(sa ti se faca control de fond la firma), fiind totodata posibil sa nu mai recuperezi tot TVA-ul in cazul in care ai TVA de plata catre stat, sa se faca o compensare de TVA....heeee, e cale lunga. Parerea mea - du-te linistit in Germania si iti cumperi o masina aproape noua, cu garantie(asa cum te mai sfatuia si altcineva inaintea mea) basca o cumperi la pret netto (adica platesti decat pretul fara TVA- 19%, fara controale pe la firma si alte tampenii).Presupun ca si la voi la Mures, orice control de la fisc atrage si minimul de amenda de 500 lei, gasesc ei ceva in neregula prin acte, asa ca ...
Link to comment
Share on other sites

E90-ul despre care vorbesc, cu cheltuielile pentru parbriz si cu revopsirea barelor, fara suspensie, si asa mi-ar sta pe undeva pe la 16000-16500 cu TVA cu tot.

Fata de dotarile standard mai are in plus, faruri xenon, tapiterie piele bej, un set de jante de aliaj 17"(cu cauciuc cu tot) in plus, volan sport cu comenzi, suspensie sport(si aici daca ma puteti ajuta cu ceva pret va rog). Cam asta ar fi.

 

Astept o parere vizavi de pret.

Link to comment
Share on other sites

Revin iar din nou inca o data...Acum "ratusca cea urata" are 44.000 km FARA PROBLEME. sa va reamintesc, am un E90 fab 2007, 320 dA full options fara xenon :) (inca mai caut pe net faruri originale pt e90). Eu i-am schimbat uleiul la fiecare 10-12.000 si filtrele la fel. Placutele de frana s-au dus foarte repede - pe la 34000 km le-am schimbat. Ceea ce nu i-am schimbat este lichidul de frana la care imi apare mesajul "service overdue" ...Oricum o bag la garaj, service la primavara. Pana atunci ma trec la Golf-ul tedei al sotiei...este el rosu, dar e 4motion. Aa auzim de bine, toate cele bune!

P.S. daca auziti ceva de faruri cu xenon, originale pt E90, anuntati-ma si pe mine, va multumesc!

 

As fi si eu curios de o masina full options :) sa vad ce inseamna,daca nu ai xenon nu mai e full options,si probabil n-ai nici multe eltele,fara suparare! :)

Link to comment
Share on other sites

As fi si eu curios de o masina full options :) sa vad ce inseamna,daca nu ai xenon nu mai e full options,si probabil n-ai nici multe eltele,fara suparare! :)

Prietene, masina a costat noua aprox. 46.000 Euro. Ca nu are xenon, nu e vina mea, ca optiuni: piele dakota black, nav.profesionala , dvd, mag. 6 mp3-uri, comenzi volan, scaune incalzite cu reglaj electric, trapa el, PDC fata-spate,senzori ploaie, presiune pneuri,cruise control,sistem audio profesional, steptronic, perdea el luneta, interfata USB, etc. Ce ar trebui sa mai aiba o masina? Eu zic ca este suficient, cel putin pt mine ! Probabil ca a ta are mult mai multe...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.