Jump to content

Cine are E90/E91 si de care?


tzucul

Recommended Posts

Cum pot sa verific lichidul de servo?

Sa fie oare si din vina cauciucurilor?

 

desfaci capacul de la borcanul cu ulei servo ºi În continuarea capacului este un cilindru care se Îmbibã În uleiul din borcan. În funcÞie de cât de mult este Îmbibat cilindrul În ulei aºa este ºi nivelul. sper cã ai ÎnÞeles, este ca o jojã.

Link to comment
Share on other sites

ai verificat lichidul de servo?

 

Cum pot sa verific lichidul de servo?

Sa fie oare si din vina cauciucurilor?

 

 

Mie nu mi se pare sa mearga greu deloc volanul,este numai bine , perfect masculin.

Tu pe cat ai jantele? 16 sau 17?

 

eu am pe 17" run-flat si normale nu e diferenta la volan, doar la scuturat :)

Link to comment
Share on other sites

ai verificat lichidul de servo?

 

Cum pot sa verific lichidul de servo?

Sa fie oare si din vina cauciucurilor?

 

 

Mie nu mi se pare sa mearga greu deloc volanul,este numai bine , perfect masculin.

Tu pe cat ai jantele? 16 sau 17?

 

eu am pe 17" run-flat si normale nu e diferenta la volan, doar la scuturat :)

Deci daca pun jante pe 16 si cauciucuri normale nu rezolv mare lucru?

Multumesc la toti!

Link to comment
Share on other sites

@mdmmadnesdepinde şi ce suspensii ai, că dacă ai sport nu e mare diferenţă, aşa cum e ĂŽn cazul meu. este o diferenţă, dar mică.

eu am 205/55/R16 anvelope iarnă normale şi 225/45/R17 faţă şi 255/40/R17 spate de vară Run-Flat.

 

P.S. la voi cât de moale/tare este pedala de ambreiaj? că la mine e tare, comparabil cu pedala de frână.

mi-a zis cineva că e o problemă cu rulmentul de presiune, ar fi uzat.

şi ĂŽn plus scârţăie ambreiajul.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

@mdmmadnesdepinde ºi ce suspensii ai, cã dacã ai sport nu e mare diferenÞã, aºa cum e În cazul meu. este o diferenÞã, dar micã.

eu am 205/55/R16 anvelope iarnã normale ºi 225/45/R17 faÞã ºi 255/40/R17 spate de varã Run-Flat.

 

P.S. la voi cât de moale/tare este pedala de ambreiaj? cã la mine e tare, comparabil cu pedala de frânã.

mi-a zis cineva cĂŁ e o problemĂŁ cu rulmentul de presiune, ar fi uzat.

ºi În plus scârÞãie ambreiajul.

Eu am suspensie M si roti pe 17",si tot e diferenta destul de mare intre run-flat si cele normale.

 

Cat e de moale ambreiajul depinde si de puterea motorului,trebuie sa-l compari tot cu un 320d,

 

nu vad cum sa fie mai moale frana ca ambreiajul :) .

Link to comment
Share on other sites

Vin si eu la lista cu "proud owners" de E9x (chiar asa, se mai baga cineva la actualizat statistica?) cu urmatoarea masina:

 

BMW E90 318i, 129 CP, black sapphire - fabricat la sfarsitul lui 2006, l-am cumparat in august 2008 de la reprezentanta din Pipera (Motorrad) cu 10.200 km - company car. In momentul de fata are aproape 19.600 km, deci ajunge la 20.000km pana la "aniversarea" de 6 luni.

 

Din dotari, ce-mi vine in acum in minte: cruise control, PDC fata+spate, senzori de lumina, de ploaie, de presiune in roti (am runflats), iDrive, navigatie business (useless in .ro :)), citeste DVD cu mp3 in fata + 6 CD-uri cu mp3 in magazie, trapa, scaune incalzite, pachet lumini.

 

O sa fac eventual o descriere mai detaliata in categoria "Masina mea", pentru moment doar mai atasez 2 poze:

 

post-12880-1232799144_thumb.jpg post-12880-1232799081_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Vin si eu la lista cu "proud owners" de E9x (chiar asa, se mai baga cineva la actualizat statistica?) cu urmatoarea masina:

 

BMW E90 318i, 129 CP, black sapphire - fabricat la sfarsitul lui 2006, l-am cumparat in august 2008 de la reprezentanta din Pipera (Motorrad) cu 10.200 km - company car. In momentul de fata are aproape 19.600 km, deci ajunge la 20.000km pana la "aniversarea" de 6 luni.

 

Din dotari, ce-mi vine in acum in minte: cruise control, PDC fata+spate, senzori de lumina, de ploaie, de presiune in roti (am runflats), iDrive, navigatie business (useless in .ro :lol:), citeste DVD cu mp3 in fata + 6 CD-uri cu mp3 in magazie, trapa, scaune incalzite, pachet lumini.

 

O sa fac eventual o descriere mai detaliata in categoria "Masina mea", pentru moment doar mai atasez 2 poze:

 

post-12880-1232799144_thumb.jpg post-12880-1232799081_thumb.jpg

 

Ce bine mi se pare ca da negrul asta safir pe seria 3... :) uneori parca imi pare rau ca pe a mea am luat-o gri, chiar daca imi place ca nu trebuie sa o spal foarte des.

 

Sa te poarte sanatos! Vad ca-ti place Sophie Zelmani, canta super misto :lol:

Link to comment
Share on other sites

Apropo a dat careva de cineva care sa stie sa umle la calc de E90 in afara dereprezentanta locala? Vreau sa modific cate ceva si sa vad daca e posibil ca in marsarier sa se incline oglinzile. Merci.

 

Stie careva unde scrie de obicei ce ulei s-a folosit pana acum la masina? Daca a fost luat de la dealer BMW ar tb sa fie cumva Longlife 04?

daca ai aceasta optiune trebuie sa fie butonelul de stanga\dreapta de la oglinzi in pozitia stanga (pentru reglare oglinda stanga) ca sa se lase cea dreapta la marsarier.

daca nu o ai (nici eu nu am optiunea asta) posibil sa mearga cu un soft de la reprezentanta ceva.

dar eu cand am nevoie de lasat oglinzile le las eu din butoane.

stie cineva de unde se incalzesc oglinzile laterale (de la ce buton - intrebare de gradinita, dar asta e, macar aflu cumva:D ). cand ploua imi raman stropi pe oglinzi si am activat si dezaburirea spate si cea fata si tot degeaba. sa nu am oare oglinzi incalzite?:lol:

 

 

 

L.E. BMW 320D 163 cai 2005 culoare arktis metalic. cu optiuni destule zic eu: scaune sport cu piele partiala, senzori de parcare fata+spate, navigatie bussiness cu cd changer, senzori de lumina+senzori ploaie, bixenon, dublu climatronic, sac ski-uri, jante pe 17 Double Spoke 161 cu 225/45/R17 fata si 255/40/R17 runflat-uri, leduri la manere portiere, butoane pe volan, bluetooth, suporturi pahare la pasagerul dreapta, oglinzi heliomate (si electrice cred:D), geamuri electrice fata+spate, sistem isofix pentru piciutani, cutie manuala 6+1,tempomat, s-ar putea sa mai fie dar nu imi vin acum in minte

salut! nici eu nu am incalzire la oglinzi.geamurile au rezistenta dar nu au si cablajul necesar,au decit 3 fire necesare pt motorasul care schimba pozitia oglinzii.cred ca nu avem noroc?apropo am si eu probleme cu turbina,pierde ulei dar face presiune :) e90 320d 163cp 2006 nov

Link to comment
Share on other sites

E90 325i 3.0l cod motor N52B30 FACUT PT SUA.Ma ajuta cineva cu puterea masini ca am inteles ca H.P. SI C.P. nu e acelasi lucru

 

218 cai putere are masina ta,adica 160KW,cel mai bine uite-te in talonul masinii si vezi cati KW are.

in talon am mult mai mult asa au prins o cei de la rar (194kw).cum ai ajuns la 233c.p?si cat te a costat?

Link to comment
Share on other sites

E90 325i 3.0l cod motor N52B30 FACUT PT SUA.Ma ajuta cineva cu puterea masini ca am inteles ca H.P. SI C.P. nu e acelasi lucru

 

218 cai putere are masina ta,adica 160KW,cel mai bine uite-te in talonul masinii si vezi cati KW are.

in talon am mult mai mult asa au prins o cei de la rar (194kw).cum ai ajuns la 233c.p?si cat te a costat?

 

Atunci inseamna ca ai o versiune de america a lui N52B30 si e 330i.E cumva 330xi?

 

Si aici despre resoftare: http://www.upsolute.com/index.php?option=c...;id_model=13295

Link to comment
Share on other sites

E90 325i 3.0l cod motor N52B30 FACUT PT SUA.Ma ajuta cineva cu puterea masini ca am inteles ca H.P. SI C.P. nu e acelasi lucru

 

218 cai putere are masina ta,adica 160KW,cel mai bine uite-te in talonul masinii si vezi cati KW are.

in talon am mult mai mult asa au prins o cei de la rar (194kw).cum ai ajuns la 233c.p?si cat te a costat?

 

Atunci inseamna ca ai o versiune de america a lui N52B30 si e 330i.E cumva 330xi?

 

Si aici despre resoftare: http://www.upsolute.com/index.php?option=c...;id_model=13295

as fi vrut eu sa fie 330xi!e un 325 cu motor 2996cm asa cum au facut pt. europa din 2007,cred ca tot 218c.p are,la test la autovit a scos doar 196 c.p.vreau sa i fac o resoftare .

 

THX-1 :TU UNDE IAI FACUT RESOFTAREA SI CAT TE A COSTAT?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Sunt mandrul posesor de putina vreme al unui E90, 320 d , 2006, 163 cp , pachet M, suspensie M cu cauciucuri runflat, scaune sport, clima automata, senzori parcare spate, faruri automate xenon, senzor de ploaie, sistem audio BMW professional Hi-FI, cotiera dubla refrigerata, geamuri electrice, alarma BMW.

Masina are 73,000 de km si merge brici.

Link to comment
Share on other sites

salut! nici eu nu am incalzire la oglinzi.geamurile au rezistenta dar nu au si cablajul necesar,au decit 3 fire necesare pt motorasul care schimba pozitia oglinzii.cred ca nu avem noroc?apropo am si eu probleme cu turbina,pierde ulei dar face presiune :) e90 320d 163cp 2006 nov

eu am desfacut geamul de la oglinda stanga si are si mufele si firele pt incalzire. Eu am descoperit ca atunci cand ploua, daca dau stergatoarele pe automat(activez senzorul de ploaie) se incalzesc si oglinzile.

Intre timp eu am schimbat turbina, nu pierdea ulei dar suiera foarte tare.

Acum daca iti consuma ulei eu zic sa te duci la un service sa o verifice.

Link to comment
Share on other sites

am un 320i E90 din 2005, manuala, are 70000 km. din ce am mai citit pe aici se pare ca am probleme cu volanta si kitul de ambreiaj pt ca imi trepideaza la plecarea de pe loc si mai nou daca apas ambreiajul la turatii de peste 3500 simt o vibratie ciudata in pedala...

de multe ori nu vrea sa intre in treapta 1 si am vazut ca mai sunt si altii cu aceeasi problema.

nu stiu ce parere aveti voi dar mie mi se pare foarte rigida pentru drumurile noastre.

Link to comment
Share on other sites

330 xd, luna 10 2006, piele,scaune incalzite,nav,trapa,cutie automata,volan sport imbracat in piele cu comenzi,full electric+oglinzi rabatate electric,bluetooth,incalzire stationara,leduri in portiere,bixenon,senzori parcare fata-spate cu afisare pe ecranul i-drive,oglinda cu senzor de lumina,rame cromate la geamuri,magazie cu 6 cd-uri care citeste mp3,climatronic bi-zonal, jante pe 18",asistenta la coborare.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.