Jump to content

Cine are E90/E91 si de care?


tzucul

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Hello

 

Foarte inspirata initiativa de a crea un topic al posesorilor de E90, felicitari initiatorului!

 

Am si eu un E90 320i, din 2006, chiar azi a facut 2 anisori :)

 

... si a iesit din garantie :)

 

Culoare: arktis, 150 CP, iar ca dotari: faruri xenon, sistem navigatie

 

Pun si eu o intrebare, pt ca e prima iarna cand conduc masina cu tractiune pe spate: ce cauciucuri ma sfatuiti sa pun? Am inteles ca sunt f importante cauciucurile...

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

salut...va rog cei care postati precizati daca ati avut/aveti probleme cu e90. vreau sa cumpar o masina si sunt complet nehotarat. am pe lista e90, a4 si...passat b6 (nu dati cu pietre), passatul datorita dimensiunilor mai generoase...deh famelie numeroasa..Mi-e teama de stat prin service-uri asa va orice precizare referitoare la fiabilitate ar fi binevenita.

 

E90 este probabil cel mai fiabil BMW, la ora actuala.

 

Da, asa mi-a zis si mie mecanicul care mi-a facut revizia la reprezentanta (am avut norocul sa stau un pic de vorba cu el, ca nu prea te lasa sa te apropii de masina in service). Si l-am bombardat cu intrebari :)

Dintre modelele noi, seria 3 e cea mai reusita; punctul slab: articulatiile pe fata

 

am uitat sa precizez, cutia e manuala, iar ca optiuni mai are senzori de ploaie, ease of access, comenzi vocale, bluetooth... astea imi vin acum in cap

E o bijuterie de masina :)

De altfel, vad ca toata lumea de pe aici e multumita

Link to comment
Share on other sites

, ease of access, comenzi vocale,

 

Ce inseamna ease of access?

Ce poti comanda vocal?

 

 

Ease of access e un sistem care iti permite sa faci anumite lucruri mult mai simplu ... poti deschide masina doar tragand de manerul portierei, daca ai cheia la tine, e un senzor care detecteaza cheia; cu alte cuvinte, nu mai e nevoie sa apesi un amarat de buton :) la fel e si la portbagaj...

fitze... eu una nu o folosesc

 

Ce poti comanda vocal? Sa schimbe postul radio de exempu, ca sa nu butonezi tu si sa te distraga... tot fitze... nici

pe asta nu o folosesc.

 

Nici macar nu stiam de ele cand am cumparat masina...

 

Am aflat cand am citit manualul :)

 

Off topic: Incercati sa nu va mai certati in privinta medicilor, a spagilor si a taxelor :) nu are rost

Asta e un site pentru fanii BMW, sigur ati putea gasi un subiect comun... :)

Link to comment
Share on other sites

Ease of access e un sistem care iti permite sa faci anumite lucruri mult mai simplu ... poti deschide masina doar tragand de manerul portierei, daca ai cheia la tine, e un senzor care detecteaza cheia; cu alte cuvinte, nu mai e nevoie sa apesi un amarat de buton :) la fel e si la portbagaj...

fitze... eu una nu o folosesc

 

FuncĂžia se numeÂşte Comfort Access.

Link to comment
Share on other sites

Off topic: Incercati sa nu va mai certati in privinta medicilor, a spagilor si a taxelor :) nu are rost

Asta e un site pentru fanii BMW, sigur ati putea gasi un subiect comun... :)

 

Raspuns la off topic:

 

Nu se cearta nimeni.Se expun diverse pareri din partea medicilor, din partea celor care au nevoie de medici,...

Subiectul este comun, cei implicati detin un BMW, unii vor sa vindece oamenii din vorbe si cu multi bani(spaga), comparand sistemul cu cel al unei tari un pic mai dezvoltate(US), altii vor sa fie vindecati bazandu-se pe gratuitatea sistemului medical din Romania, netinand cont de ce se intampla in alte tari.

Exista si un film relevant,"Moartea domnului Lazarescu". :)

Link to comment
Share on other sites

Hello

 

Foarte inspirata initiativa de a crea un topic al posesorilor de E90, felicitari initiatorului!

 

Am si eu un E90 320i, din 2006, chiar azi a facut 2 anisori :)

 

... si a iesit din garantie :)

 

Culoare: arktis, 150 CP, iar ca dotari: faruri xenon, sistem navigatie

 

Pun si eu o intrebare, pt ca e prima iarna cand conduc masina cu tractiune pe spate: ce cauciucuri ma sfatuiti sa pun? Am inteles ca sunt f importante cauciucurile...

 

Mersi

arunca o privire aici. eu asta iti recomand, acum unii o sa-ti spuna ca X este mai bun decat Y. poti face o comparatie intre ele si pe site-uri specializate de teste. preturile sunt comparativ la fel.

Link to comment
Share on other sites

Off topic: Incercati sa nu va mai certati in privinta medicilor, a spagilor si a taxelor :) nu are rost

Asta e un site pentru fanii BMW, sigur ati putea gasi un subiect comun... :)

 

Raspuns la off topic:

 

Nu se cearta nimeni.Se expun diverse pareri din partea medicilor, din partea celor care au nevoie de medici,...

Subiectul este comun, cei implicati detin un BMW, unii vor sa vindece oamenii din vorbe si cu multi bani(spaga), comparand sistemul cu cel al unei tari un pic mai dezvoltate(US), altii vor sa fie vindecati bazandu-se pe gratuitatea sistemului medical din Romania, netinand cont de ce se intampla in alte tari.

Exista si un film relevant,"Moartea domnului Lazarescu". :)

 

 

Glumeam, sa stii ;)

Daca vroiam sa spun ceva la modul serios, o faceam in topicul cu pricina...

Oricum punctul de vedere depinde de ce parte a baricadei te afli...

Nu mi-o lua in nume de rau...

 

Hello

 

Foarte inspirata initiativa de a crea un topic al posesorilor de E90, felicitari initiatorului!

 

Am si eu un E90 320i, din 2006, chiar azi a facut 2 anisori :)

 

... si a iesit din garantie :)

 

Culoare: arktis, 150 CP, iar ca dotari: faruri xenon, sistem navigatie

 

Pun si eu o intrebare, pt ca e prima iarna cand conduc masina cu tractiune pe spate: ce cauciucuri ma sfatuiti sa pun? Am inteles ca sunt f importante cauciucurile...

 

Mersi

arunca o privire aici. eu asta iti recomand, acum unii o sa-ti spuna ca X este mai bun decat Y. poti face o comparatie intre ele si pe site-uri specializate de teste. preturile sunt comparativ la fel.

 

 

Mersi, ma uit :D

 

 

Ease of access e un sistem care iti permite sa faci anumite lucruri mult mai simplu ... poti deschide masina doar tragand de manerul portierei, daca ai cheia la tine, e un senzor care detecteaza cheia; cu alte cuvinte, nu mai e nevoie sa apesi un amarat de buton :D la fel e si la portbagaj...

fitze... eu una nu o folosesc

 

FuncĂžia se numeÂşte Comfort Access.

 

Corect, m-a bulversat cineva care a postat mai devreme "Ease of Access" tot in topicul asta... Ease of Access e la calculator...

M-am uitat in manual (ca o necunoscatoare ce sunt) si scrie Convenient Access, ma rog, tot pe-acolo...

Link to comment
Share on other sites

monique, exista si pe forum un topic despre anvelope de iarna. eu personal as recomanda dunlop winter sport M3 sau winter sport 3D (astea sunt modelul nou). eu am folosit M3 timp de 2 ierni si am fost super multumit. iarna asta urmeaza sa o fac tot cu dunlop M3. :)
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfaturi tuturor; o sa-mi iau normale pentru iarna atunci, si la primavara oi vedea... :)

si ia-ti si un kit de pana pt orice eventualitate. sa nu ramai cu masina in drum in cazul unei pene.

 

 

la compresor te referi? am unul in portbagaj.

nu ca as sti sa-l folosesc... :)

Link to comment
Share on other sites

si eu acuma sunt in fata deciziei sa pun de iarna pe 16 sau pe 17.chestia cu chitul de reparare am auzit ca trebuie sa arucni caucuiucul dupa ce il folosesti,Cred ca optez pt 16 non runflat + o rata subtire in portbagaj, suspensia M +runflat+17" + drumurile noastre mariaj cam nefericit,dar totusi la aproape 50000 km nam probleme cu articulatiile (inca :) )
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.