Jump to content

Avem circuit auto/moto "profesionist" in Romania!


Catalin BMW

Recommended Posts

Ce parere aveti? Mie personal mi se pare un asfalt turnat in mijlocul unui camp. Poate e neterminat, altfel n-o sa vina nici "tata mare"; ca sa fie un circuit adevarat, trebuie muuuult mai multe, in primul rand arenele/tribunele pt spectatori, nu exista protectie, pit-stopuri, garaje, etc etc. Deocamdata asta e bun pt cei ca de-alde noi, ca sa nu mai fwtem masinile prin oras sau prin afara acestora.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Sport/Stiri/La+volan+pe+primul+circuit+auto+-+moto+profesionist+din+Romania

Link to comment
Share on other sites

Parca am vazut si eu un reportaj, ziceau ca daca vrei sa intri cu masina ta costa 100 de E. Cam mult...Ar fi fost placut ca marginile sa le faca ca la F1..

 

100€???? Scuza-ma dar nici pe circuitul de la Monza nu dai 100 de €, intrarea e 50€ si nu exista grad de comparatii intre astea doua.

Link to comment
Share on other sites

Pe circuit mai urmeaza sa se toarne inca un strat de asfalt ( de uzura). Vibratoare inca nu se stie daca se vor monta. Preturile se pare ca se vor invarti in jurul a 100€ pt auto si 70€ pt moto.

 

 

Edited by X X L
video
Link to comment
Share on other sites

pare cam denivelat,dar decit nimic e bun si asta.

 

Au zis ca nu e terminata suprafara de rulare, mai vine cu un strat final de asfalt de uzura; probabil cu acel strat se mai niveleaza.

Ce ma nemultumeste pe mine, este distanta mare fata de Bucuresti; de ce a trebuit sa se duca tocmai la "cuca macaii" la 50 de km de capitala, cand puteau sa-l faca la vreo 10 km si era mult mai ok.

Link to comment
Share on other sites

e simplu de ce l-au facut acolo. din cauza pretului terenului care la 10km de bucuresti este enorm probabil de 20 ori mai mare decat la 50km de buc.

pt cine are masina capabila de a merge acolo acei 50km distanta de buc sunt absolut nimic.

Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai tot circuitul are putin peste 3km, deja aproape o treime e linie dreapta. Pista cu totul e mica, unde sa faca linie dreapta mai lunga?

 

Puteau face un efort sa o faca ceva mai lunga. Oricum, e un inceput :D

 

In prezentarea de pe youtube, spune ca o sa-l mareasca pana pe la 4,3 km.

Link to comment
Share on other sites

PIMP, o portiune dreapta foarte lunga nu este neaparat un lucru bun pentru masini/motociclete. De exemplu, Hungaroring are linia dreapta chiar mai scurta de atat si lungimea aproximativ egala cu cea pe care o va avea circuitul de la Adancata.
Link to comment
Share on other sites

Da, am inteles. Dar pe traseul asta nu se vor da masini de Formula 1, care ar fi ajuns la viteza maxima in cei 960m, sau poate pe viitor, cine stie. Nu se stie mai exact ce vrea sa fie, ca pentru masinile personale care vor ajunge acolo, adica motoare in medie de 2.5, cei 960m sunt putini. Iar daca se vrea sa fie un traseu pentru curse pentru amatori (cum se fac si prin UK, Finlanda) cu masini gen bmw e36, si in general masini din anii '90, acele circuite nu sunt din asfalt.

 

Probabil se vrea introducerea circuitului in campionate mai mari.

Link to comment
Share on other sites

la suma avansata de 12mil EUR pentru acest proiect cred totusi ca va iesi ceva frumos cand totul va fi gata. Daca nu ma insel mai este ceva simialr undeva prin MS ?! parca am auzit ceva de genul pe un alt forum....

 

referitor la linia dreapta, e suficient cca. 1km, oricum cu o masina de zi cu zi nu vei putea sa mai iei urmatorul viraj dupa linia dreapta daca vrei sa o folosesti pentru viteza maxima pentru ca te vor lasa franele foarte repede, si oricum pe circuit nu-i doar despre top speed.

 

Sa speram ca la final va iesi ceea ce si-au propus.

Link to comment
Share on other sites

Ce are lipit pe bord cu banda? :o

 

La 3:58 se vede cel mai bine...parca a lipit ceva sa redirectioneze unde bate gura aia de ventilatie...taranism.

 

ON: Circuitul e decent, oricum e un inceput bun. Sunt curios cum il vor aranja.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

50€ era jumatatea de ora anul trecut, la Monza.

 

Mai exact, era 45€ pe juma' de ora; Ieri am venit de la GP F1 si chiar am intrebat un steward de-la si mi-a zis ca-i 50€. App, am vazut si un ferrari rosu de Cj cu 2 cefosi in el care iesise din parcarea circuitului, probabil au vazut si ei cursa de F1. scratchchin.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.