Jump to content

Senzor temperatura exterioara


bogdans17

Recommended Posts

Salut! Acum cateva seri am lovit un caine si mi s-a spart aparatoarea de noroi de pe partea stanga a masini. Am schimbat aparatoarea dar cred ca a sarit senzorul ca imi arata -40 de grade celsius afara si nu se modifica. Unde este localizat senzorul ? daca poate sa imi arate cineva o poza ii multumesc anticipat . Este vb de un 320d din 2001
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ti-a ramas pe aparatoarea de noroi sparta. Indicatia -40 apare cand senzorul este deconectat. El este montat pe aparatoarea mica de noroi (mecanicii ii spun triunghi) din stanga. Uita-te sub bara in dreptul proiectorului si vei observa o gaura. Acolo e locul senzorului.
Link to comment
Share on other sites

am patit si eu ceva asemanator. am lovit putin bara fata si senzorul de temperatura imi arata + 50`. ce ma deranjeaza e faptul ca nu`mi raspunde la comenzi climatronicul ... daca ii setez 16` cu acel buton de la clima activat , mie imi face + foarte multe grade in masina ... o caldura de nesuportat ... ma poate ajuta cineva ? solutia ? ... service ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

am patit ceva asemanator ieri...cred ca am luat o bordura si mi s-a sfasiat aparatoarea de noroi..o bucata a cazut pe autostrada...o bucata am prinso cu ceva de bara unde era..din pacate mi s-a rupt urechea aia de pe bara in care statea prinsa...

 

si eu tot facelift am....din fericire am recuperat senzorul dar firele erau cam sfasiate pe acolo ca s-au frecat de autostrada cu 180 deci nah...

 

acum am incercat sa leg firele inapoi la senzor dar imi arata ba -40 ba +50....si daca misc de firul de sub bara fluctueaza temperatura intre -40 si +50 deci cred ca s-a miscat pe undeva

 

 

intrebarile mele sunt:

 

1 De unde ai luat aparatoarea de noroi si cat a costat

2 Unde intra firul de la senzorul de temperatura sa vad daca nu e sarit de acolo...ma refer pe la motor unde intra...

 

 

PS ca sfat ca sa iti mearga climatronicul...daca atingi firele ramase iti arata +50? daca da o sa iti mearga aerul rece.

 

totusi nu stiu cat de indicat e sa mergi pe "contact direct"

Link to comment
Share on other sites

e albastru firul da...dar din ce vad eu se duce mai mult de proiectoare in sus ..ce vad pe sub aparatorile de plastic de la motor...

 

vreo idee de unde sa cumpar aparatoare sau cat costa...nu gasesc pe realoem sau ceva

240712[/snapback]

eu am cumparat-o de la arabii de pe mihai bravu si a costat 140ron

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.