Jump to content

E60 software update?


David Tibi

Recommended Posts

Salutare dragii mei. Tocmai ce mi-am achizitionat un e60 (pana acum am avut un e39 fara navigatie sau computer de bord) si este cel cu ecranul mai mic, doar cu un singur slot de cd. Din cate am inteles acesta este modelul fara navigatie, dar nu asta ma deranjeaza. Problema este ca nu poate citi cd-urile in format audio facute de mine, de mp3-uri nici nu mai zic. Din cate am inteles daca m-as duce la reprezentanta si ii fac update la ultima versiune de soft pot scapa de aceasta problema? Iar daca ii fac update implica riscuri ca masina sa nu mai functioneze ca inainte? Doresc sa stiu de la cineva care a intampinat problema pentru ca, decat sa fac vreo prostie mai bine imi dau comanda de un auxiliar si ascult muzica direct de pe ipod. Multumesc anticipat.
Link to comment
Share on other sites

Citeste doar cd-urile originale, cele audio facute de mine cu nero nu le vede. Mai am un singur cd cu mp3 facut de mine care il citeste pe sarite cate jumatate de melodie dupa care sare la urmatoarea si tot asa, in rest nu vrea sa citeasca nimic altceva decat cd-uri audio originale...Ideea este ca functioneaza dar nu stiu ce sa ii fac pentru ca e prima oara cand am un e60 si evident m-am intalnit si cu aceasta problema.
Link to comment
Share on other sites

Citeste doar cd-urile originale, cele audio facute de mine cu nero nu le vede. Mai am un singur cd cu mp3 facut de mine care il citeste pe sarite cate jumatate de melodie dupa care sare la urmatoarea si tot asa, in rest nu vrea sa citeasca nimic altceva decat cd-uri audio originale...Ideea este ca functioneaza dar nu stiu ce sa ii fac pentru ca e prima oara cand am un e60 si evident m-am intalnit si cu aceasta problema.

 

1. Nu ai modelul fara navigatie. Exista 2 variente, cu navigatie bussines cum ai tu si exista cu navigatie professional (la care ai unitatea de CD si unitatea de dvd).

 

2 Eu am varianta professional si nu imi citeste mp3, decat discuri audio, oricare din unitati. In 2011 am facut update de soft la masina (E60 525i din 2004) la reprezentanta din Sibiu, rezultatul a fost ca masina a functionat mai bine insa tot nu imi citeste decat cd audio.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Nu ai modelul fara navigatie. Exista 2 variente, cu navigatie bussines cum ai tu si exista cu navigatie professional (la care ai unitatea de CD si unitatea de dvd).

 

Exista si o treia varianta: fara navigatie ! Idrive e standard insa navigatia nu. Poate lipsi.

Link to comment
Share on other sites

@nelufurdui: cei de la reprezentanta au facut update de soft dar nu ti-au activat si optiunea mp3. Toate unitatile ccc si m-ask (business) citesc mp3 de pe unitatea de cd/dvd dupa ilevel 36.

 

@David Tibi : cititorul optic de la unitatea ta e defocalizat, de aceea nu merge, in mod normal trebuie schimbat, unii electronisti care depaneaza cd-uri ii mai maresc curentul si mai merge o perioada. Sfatul meu, schimba cititorul laser de la unitate de dvd, nu te chinui cu acele cd-uri de curatare ca mai rau faci.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand multumesc mult pentru raspunsuri, chiar apreciez! Deci care ar fi sfatul final? Incerc upgrade cu tot cu deblocarea optiunii mp3 sau chiar am eu o problema cu unitatea optica si ar trebui sa trec pe la un service?

 

Legat de idrive eu am ca cel din imagine. Nu am in dreapta Navi ci CarData. Sa inteleg ca nu am ce ii face sa ii pun Navi din soft nu?

 

post-61925-0-59544500-1411493768_thumb.jpg

Edited by David Tibi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.