Jump to content

Retrofit-uri bmw e60


adi_fox07

Recommended Posts

  • 4 months later...

Pana acum, am reusit sa finalizez urmatoarele proiecte pe e60-ul meu:

 

- retrofit servotronic;

- retrofit lampi picioare;

- retrofit lumini ambientale;

- retrofit oglinzi rabatabile electric;

- retrofit oglinzi electrocrom;

- welcome home light;

- lumini bord in doua culori, alb si rosu, ca la M5;

 

Urmeaza cat de curand, retrofit la asistentul de faza lunga

 

Daca este cineva interesat de aceste retrofit-uri si are nevoie de informatii, putem discuta aici

 

Cat au costat oglinzile ce se rabateaza electric?

 

Merci

 

L

Link to comment
Share on other sites

Modulul SGM inseamna asta? http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=NC51&mospid=47751&btnr=65_1338&hg=65&fg=65&hl=4

 

Ai cumva salvate codarile pe care le-ai facut?

modulul SGM e acelasi cu modulul de airbag. il gasesti pozitionat in spatele torpedoului, sub panoul de sigurante. Pentru codare, trebuie sa adaugi in VO optiunea de servotronic.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Le-am facut impreuna cu un prieten. Pentru lampi la picioare ai nevoie de lampi (cod: 63316962040) fire si doi pini (cod:61130005197)

Lampile le gasesti la dezmembrari ( se potrivesc si cele din portbagaj sau torpedou)

Trebuie sa demontezi torpedoul, panoul de sigurante din spatele torpedoului si plasticele de la picioare unde o sa vina montate lampile. Dupa ce ai demontat torpedoul si panoul de sigurante, o sa vezi un modul negru cu 54 de contacte ( este deasupra modulului SGM) in acest modul va trebui sa introduci 2 pini in pozitiile 53 si 54. Fiecare pin alimenteaza plusul de la fiecare lampa. Pentru minusul de la lampa eu am folosit saibe din alea care se pot prinde pe surub. Minusul de la lampi il poti lega de pe orice surub care este prins de caroserie. Pentru lampa din stanga, poti trage firul prin spatele bord-ului ( ai loc destul acolo)

Toata treaba dureaza maxim o ora

 

P.s. Am finalizat si retrofit la high beam assist😄

 

Cum ai reusit high beam assist? se poate face si la f10?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

retrofit carlig remorcare e60 e90

 

 

am ceva pdf-uri pt cei interesati, nu pot sa le atasez aici, cred ca sunt prea mari

 

 

poate ma poate ajuta cineva daca gasesc semnal kan in spatele masinii, din scheme arata ca ar trebui sa ajung pana in fata la tabloul din spatele torpedoului...

Edited by Narcis Pistol
Link to comment
Share on other sites

retrofit carlig remorcare e60 e90

 

 

am ceva pdf-uri pt cei interesati, nu pot sa le atasez aici, cred ca sunt prea mari

 

 

 

poate ma poate ajuta cineva daca gasesc semnal kan in spatele masinii, din scheme arata ca ar trebui sa ajung pana in fata la tabloul din spatele torpedoului...

 

 

Ai pdc?daca ai de legi de la el,daca nu trebuie sa ajungi in fata la torpedou.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ma gandesc ca te referi la oglinzi. Iti trebuie oglinzile cu motoras (nu merg cele de Lci), comanda butoane de pe usa soferului (cea cu butoanele de geam care are un buton in plus langa reglajul de la oglinzi), un cablaj pana in Sgm pentru electrocrom si cam atat.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eu am oglinzi rabatabile pe LCI din fabrica si doar le-am codat in KGM. Pt masini mai vechi de 2005 se codeaza in TMBT/TMFT iar pentru E89, E9x se codeaza in FRM/NFRM

 

optiunea este BEIKLAPPEN_B_KOMFORTSCHL pt rabatare oglinzi din cheie / inchis geamuri / rooftop / trapa

pt cei cu CA (comfort access) se mai codeaza si ASP_BEIKLAPPEN tot acolo

 

Pentru welcome lights, solutia cea mai simpla e upgrade la modulul de lumini din LMA in LM2 (LCI). exista o groaza de tutoriale pe net despre cum se face

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

oglinda. daca ai nevoie iti pot face eu rost si o pot si monta. in fucntie de optiuni oglinda costa intre 150 si 200 eur

Salut ,

DacĂŁ am pe un LCI oglinzi normale Si as cumpara unele de Uk rabatabile ,

Pot sa le fac sa meargĂŁ ?!

Costuri pt montaj ?!

Ms .

 

 

 

Sent from my nokia 3310

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.