Jump to content

My dream came true


RedCap

Recommended Posts

Ai M4 si asta e suficient,cand vei intelege ca pe nimeni de aici nu intereseaza cat platesti tu asigurarea la ea,la cat timp schimbi placutele,etc..... cand auzi M4 spui adrenalina,din pacate la voi nu prea poti pune in valoare un M4 si asta e pacat,practic nu te poti bucura in totalitate de ce iti ofera :thumbsup:
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Adevarul este ca le ingrijim ca pe oua si se strica prin alte parti.In Romania masinile se distrug din cauza drumurilor proase,noroi,praf,lipsa locurilor de parcare melteni ,mecanici prosti ....etc.

Am ajuns la concluzia ca nu se merita sa tii o masina mai mult de doi ani.Apar zgarieturi pe caroserie ,se umple de praf la interior etc...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai M4 si asta e suficient,cand vei intelege ca pe nimeni de aici nu intereseaza cat platesti tu asigurarea la ea,la cat timp schimbi placutele,etc..... cand auzi M4 spui adrenalina,din pacate la voi nu prea poti pune in valoare un M4 si asta e pacat,practic nu te poti bucura in totalitate de ce iti ofera :thumbsup:

 

Ehh... ii mai ard si eu asa cateodata un 150 la ora ca sa nu uite cum e sa mearga si tare, insa nu poti merge asa constant. :(

 

P.S. Vorbesc in mph nu in km/h.

 

Adevarul este ca le ingrijim ca pe oua si se strica prin alte parti.In Romania masinile se distrug din cauza drumurilor proase,noroi,praf,lipsa locurilor de parcare melteni ,mecanici prosti ....etc.

Am ajuns la concluzia ca nu se merita sa tii o masina mai mult de doi ani.Apar zgarieturi pe caroserie ,se umple de praf la interior etc...

 

Mda... am avut masina la care am tinut enorm si acum ma intristeaza cand o vad cum a ajuns. :(

Edited by RedCap
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Revin la povestile mele de drum. Weekend-ul asta am facut un drum pana in San Antonio, mai exact vreo 400 si ceva de mile.

 

Am scapat de un radar care m-a lasat sa merg linistit fara sa schiteze vreun gest de a ma opri cand ma duceam in San Antonio, desi aveam vreo 86-87 (138.4-140 km/h) de mile pe limita 75 (120.7 km/h). Mai aveam alta masina in fata care cand a observat radarul a dat sa franeze, eu am zis aia e, ce sens mai are, daca vrea sa ma opreasca o face oricum. :) La intoarcere fix in acelasi loc era radarul si pana in el era o masina oprita, probabil fusese luat cu radarul ( eu venind din celalalt sens, masina oprita era pana in radar evident :p ). Ce am observat pe aici e ca in general daca mergi cu viteza traficului si nu esti cel care sparge traficul si depaseste tot, nu vei fi oprit, chit ca limita e 65 si traficul merge cu 75-80 chiar, nimeni nu va fi oprit. Daca insa faci slalom si alte nebunii, chit ca mergi cu viteza traficului si tragi atentia, ai cele mai mari sanse sa fi oprit.

 

Revin la povestit... mergand spre San Antonio, mai depaseam si pe dreapta (aici e legal depasitul pe dreapta), se mergea destul de aiurea, 2 benzi pe sens, desi era un Interstate, era cu 2 benzi pe sens odata ce m-am indepartat de zona Houston inspre San Antonio... tot depasind pe banda 1, mi se baga o desteapta in fata vrand sa depaseasca si ea, franez, nu claxonez, nu ii dau flash, nimic... cand schimba banda si vreau sa ma bag dupa in fata ei pe banda 1... surpriza, micsoreaza distanta dintre ea si masina din fata ei si baga-te daca ai unde... Ok, hai ca daca iti arde de magarii ia sa vedem cum e sa ma vezi fix in oglinzile tale, se da la o parte dupa, si isi expune ambele degete mijlocii pe geamul lateral, probabil vroia sa ii admir labele... ma rog, eu sunt ala care sunt fair play, nu claxonez vaca atunci cand se baga in fata mea pe banda 1 desi veneam sa depasesc si nu schimbasem atunci banda, dupa cand se baga in banda 2 incerc sa ma bag in fata ei, nu o deranjez deloc, tot eu imi iau degetele mijlocii... evident ca rabufnesc si ii dau un claxon lung in genul "ba pe-a ma-tii".

 

Inainte sa aruncati cu pietre dupa mine ca depasesc pe partea dreapta, mentionez ca altceva nu ai ce face, sunt multe asemenea Interstate-uri cu 2 benzi pe sens unde sunt semne puse din loc in loc ca banda din stanga este pentru depasiri, insa cred ca sunt puse pentru insecte, pasari, nu pentru conducatorii auto care efectiv dorm pe banda 2 si nu depasesc nimic, dar nu se dau de pe ea decat foarte rar, asta daca se dau.

 

Acum ajung la partea cea mai trista... tirurile. Din cand in cand mai ies in depasire, legal ce e drept (nu exista semnul de nu camioanelor pe banda din stanga, desi pe alte portiuni de Interstate-uri exista si astea si oamenii chiar le respecta), dar totusi, se trezesc ca merg cu 74-75 si vor sa depaseasca un alt tir ce merge cu 72-73 de se formeaza un dop in trafic de mai mare frumusetea...si dupa ce termina de depasit, raman pe banda din stanga ca mai e un alt tir ceva mai in fata, eventual la vreo juma de mila sau alta masina pe care se ambitioneaza ei sa o depaseasca...ehhh... soferii asta de tir sunt cate unii gen "soferul de pe bascula, jumate om, jumate ...". :)

 

Enervat fiind de depasirile lor, la un moment dat cand un tir vrea sa bage in depasire si imi da semnal ca s-ar baga, zic, da-te-n colo ca ma tii in spatele tau cine stie cat pana depasesti si imi arunci si toate pietrele din lume daca nu tin ditamai distanta fata de tine, nu am pe nimeni in spate asa ca mai poti astepta pana trec si eu, asa ca accelerez si ma duc in spatele masinii din fata mea ca sa nu mai aibe unde sa bage. Surpriza, omul trage stanga de volan, eu claxonez de nebun, tragand si stanga cat de cat, in partea stanga aveam ceva asfalt, nu banda de urgenta cum e in mod normal si pe stanga cum e si pe dreapta, si dupa iarba si sant care separa sensurile de mers... dupa ce imi da ceva emotii, desteptul din fata mea nu accelera oricum desi ma vazuse turbat cu tirul venind sa ma lase fara banda, se repliaza si scap de belea. Zic ok, ia hai sa vedem daca e bun la ceva "911"-ul, pe mine m-au reclamat altii odata demult in trafic, hai sa vedem daca functioneaza. Sun la "911", sunt intrebat ce urgenta am, explic ca era sa tund iarba ce separa sensurile de mers din cauza unui sofer de tir, ma transfera la politie, standa totodata pe fir sa faca introducerea cu politia sa nu mai spun acelasi lucru iar, politia la care sunt transferat imi spun ca imi fac legatura la cei care sunt pe zona respectiva, din nou, raman si acestia pe fir sa le explice celorlalti ce problema am ca sa nu mai vorbesc ca un papagal iar si iar... ma intreaba acestia numarul masinii, zic nu il am, vad doar ce scrie pe el, un steag al Americii vopsit pe capota si il am in spate, nu ma distantez de el pana nu gasesc echipaj de politie. Intre timp tot le spuneam la ce mila a drumului mai sunt, intreb daca e cazul sa ma las depasit sa le spun si numarul tirului si spun ca nu, au un echipaj in zona dar sa stau cu ei pe fir sa le tot spun zona unde sunt pana ne apropiem de un ajutor de serif ce era in zona. Intre timp ma intreaba si numele, ce masina conduc si numarul de telefon ca sa ma sune in caz ca se intrerupe convorbirea. In tot timpul asta soferul cred ca s-a prins ca e ceva in neregula din moment ce brusc asa mergeam in fata lui fara sa mai depasesc si sa ma duc. Intr-un final imi spun ca imi fac legatura la alta politie ca nu au masina in zona, imi fac legatura la altii, din nou tot ei spun povestea si dupa inchid lasandu-ma pe linie cu ceilalti. Mi se explica, ca vor gasi masina si o vor opri, si ca daca vreau sa ma sune un ofiter de al lor, zic ok, le dau numarul si la revedere. Intre timp ies de pe autostrada ca sa prind un semafor si sa reintu iar special cat sa duca tirul in fata mea sa ii iau numarul, sictirit fiind, zic ii sun, le dau numarul tirului si pa, imi vad de drum ca nu imi mai arde... Revin pe autostrada, vad tirul in fata destul de mult dus, dau sa ma duc dupa el... surpriza, cand ma apropii, masina serifului cu girofarurile puse, tirul in fata lui tras pe dreapta... ii spun sotiei, uite ma ca nu m-au tinut de idiot 15 minute in telefon vorbind cu oameni de la 3 sectii de ale lor de politie, cineva s-a miscat pana la urma. Trag pe dreapta, ma dau jos din masina spre masina serifului, un Chevrolet Tahoe, cand ma vede venind spre el se da jos din masina, eu ii spun ca sunt soferul ce a sunat sa reclame... ma intreaba ce s-a intamplat, daca am ceva avarii la masina, ii spun ca nu, dar totusi sa ii spuna omului ca atunci cand e depasit nu trage stanga de volan sa intre in depasire ca se pot produce tragedii de la asa ceva, poate omul e obosit, poate nu stiu ce, simplu, pe mine m-a lasat mut faza, nu eram singur in masina, eram cu sotia, cand sunt cu ea merg mai altfel ca imi face capul acordeon altfel... Omul imi intinde mana, imi spune ca se duce la el sa vada despre ce e vorba, sa vb cu el, ii urez o zi buna si plec mai departe la drum. La nici 5 minute dupa, ma suna un ofiter sa ma intrebe ce anume s-a intamplat, vazusem numarul exact de regiunea respectiva, ii spun ca e ok, ca deja a fost oprit de serif, probabil cei cu, care vorbisem penultimii si-au gasit vreun echipaj in zona din moment ce ultimii, adica ei nu stiau despre ce e vorba. Imi multumeste omul de apel, imi ureaza drum bun si aia e...

 

Si uite cum am ajuns si turnator in trafic... :(

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Toata lumea greseste pe lumea asta.

Limita intre cetatean responsabil si sifon e relativ subtire.

E bine sa ai spirit civic, dar aici nu pare fi vorba despre asta.

Totodata e bine sa stii ca si tu poti pati la fel.

Accelerezi masina un pic mai tare si un samaritean suna ca sa spuna ca un dement e reckless driver.

 

Si parca distinsul Sapca scrie singur ca tirist-ul a semnalizat ca vrea sa depaseasca si el a ales sa nu-l lase cu tot felul de non argumente dpdv legal.

 

Deci el e primul care a gresit. Ala a avut-o mai mare si l-a luat cu japca, asa ca din golan a devenit sofer responsabil care anunta autoritatile.

Edited by Service Premium
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

E de la sine inteles ca "poti fi turnat" se aplica si celui care toarna.

 

N-ar fi atata baiul daca nu ar fi plin de cretini care iti iau fata, se baga fara sa semnalizeze, la limita si altele.

Daca mai esti si cu vreo masina mica (Smart, Polo etc), numai ca nu te scuipa ca iti permiti sa circuli pe strada.

 

Din cunostintele mele, semnalizarea nu iti da prioritate de schimbare a benzii de mers, te bagi daca este loc, altfel, astepti pana se face.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

N-ar fi atata baiul daca nu ar fi plin de cretini care iti iau fata, se baga fara sa semnalizeze, la limita si altele.

Nu vad legatura cu discutia de fata.

 

Din cunostintele mele, semnalizarea nu iti da prioritate de schimbare a benzii de mers, te bagi daca este loc, altfel, astepti pana se face.

Pai chiar el a zis ca era loc:

 

Enervat fiind de depasirile lor, la un moment dat cand un tir vrea sa bage in depasire si imi da semnal ca s-ar baga, zic, da-te-n colo ca ma tii in spatele tau cine stie cat pana depasesti si imi arunci si toate pietrele din lume daca nu tin ditamai distanta fata de tine, nu am pe nimeni in spate asa ca mai poti astepta pana trec si eu, asa ca accelerez si ma duc in spatele masinii din fata mea ca sa nu mai aibe unde sa bage.

 

Codul rutier romanesc ii obliga pe conducatorii auto care sunt depasiti sa nu mareasca viteza.

Adica, pe scurt, sa-l lase si pe altul sa-i depaseasca.

 

Era nervos - deci atitudine agresiva si periculoasa.

A accelerat cand era depasit - principala greseala.

Edited by Service Premium
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu vad legatura cu discutia de fata.

 

Chestiile astea pun viata in pericol, nu doar a boului ci si a oamenilor nevinovati. Pentru asta sunt eu de acord sa se "sifoneze" ca sa devina lumea mai civilizata.

 

 

 

Pai chiar el a zis ca era loc:

 

Greseala lui atunci.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Chestiile astea pun viata in pericol, nu doar a boului ci si a oamenilor nevinovati. Pentru asta sunt eu de acord sa se "sifoneze" ca sa devina lumea mai civilizata.

Pai da, dar aici n-a fost vorba de asa ceva. Citeste mai atent pe viitor.

Edited by Service Premium
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu vad legatura cu discutia de fata.

 

 

Pai chiar el a zis ca era loc:

 

Enervat fiind de depasirile lor, la un moment dat cand un tir vrea sa bage in depasire si imi da semnal ca s-ar baga, zic, da-te-n colo ca ma tii in spatele tau cine stie cat pana depasesti si imi arunci si toate pietrele din lume daca nu tin ditamai distanta fata de tine, nu am pe nimeni in spate asa ca mai poti astepta pana trec si eu, asa ca accelerez si ma duc in spatele masinii din fata mea ca sa nu mai aibe unde sa bage.

 

Codul rutier romanesc ii obliga pe conducatorii auto care sunt depasiti sa nu mareasca viteza.

Adica, pe scurt, sa-l lase si pe altul sa-i depaseasca.

 

Era nervos - deci atitudine agresiva si periculoasa.

A accelerat cand era depasit - principala greseala.

nu il depasea nimeni ,el venea pe banda 2 cu 100km/h sa zicem si tirul a vrut sa depaseasca alt tir si sa ai iasa in fata.filmul e cunoscut si la noi doar ca avem masini mici,de ex pe autostrada mergi 130/h legal si iti da unul semnal si iese in fata,ceva de genul asta s-a intamplat .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nici la noi si nici la ei nu este normal sa accelerezi cand cineva vrea sa se incadreze intr-o depasire.

 

Nu a zis ca venea cu viteza si ar fi fost nevoie sa franeze ca sa-l lase sa depaseasca, ceea ce ar fi insemnat ca tiristul era cel care gresea, ci a spus ca special a marit viteza ca sa nu-l lase pe ala sa i se bage in fata.

Acolo se numeste reckless driving.

 

Parca suntem copii, ce naiba.

Te asiguri ca ai loc, dai semnal si apoi depasesti. Dar nu, aici intervine drama.

Edited by Service Premium
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Si uite cum am ajuns si turnator in trafic... :(

 

 

Pai da, dar aici n-a fost vorba de asa ceva. Citeste mai atent pe viitor.

 

 

Ma refeream strict la turnatoria din trafic, ca nu e un lucru rau cata vreme lumea devine mai civilizata ;) .

Bineinteles, daca a existat o problema cu adevarat.

Edited by jeezy
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deci tirul voia sa faca o depasire regulamentara, a dat semnal, romanul a accelerat cand era depasit si pe urma tot el a sunat la politie. Tare :)

Nu ai inteles. Omul venea linistit pe banda 2 cu o viteza mai mare ca a tirului. In fata mai avea o masina si tinea distanta de siguranta fata de aceasta. Pe banda 1 se afla doua tiruri. Unul din ele doreste sa depaseasca si semnalizeaza. Omul cand a vazut asta s-a apropiat mai mult de cel din fata lui ca sa treaca mai repede de cele doua tirurisi si sa nu astepte 10 ani cat face un tir depasirea. Practic tirul a semalizat si s-a bagat in depasire chiar daca in stanga lui se afla o masina. Este ceva foarte des intalnit la noi pe strazi atunci cand tu esti in depasire si din fata ta mai intra unul in depasire ceea ce te face sa franezi brutal si sa trasi stanga de volan. Vinovat e cel cu tirul pentru ca ” nu s-a asigurat” si a inceput manevra de depasire.

Edited by Dobrescu Alex
  • Like 5
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.