Jump to content

e92 320i vs 320d?


darius_x

Recommended Posts

Va salut, dintre urmatoarele doua masini pe care ati alege-o?

 

L am convins pe fratele meu sa si ia e92 si au ajuns in "finala" masinile din linkul de mai jos, ce ati alege alb sau negru? benzina sau diesel? argumente..

 

http://www.leboncoin.fr/voitures/752730284.htm?ca=15_s

 

vin pw04136

 

http://www.luxauto.lu/fr/occasion/bmw-320-ci-pack-m.html?id=691502&page=0

 

vin j013302

Link to comment
Share on other sites

Personal nu as lua nici una,ambele motoare au potentiale probleme:

-N47 distributia si deja la km aia incep sa apara problmele

-N43 nu pot spune ca a fost un motor mai reusit dar problemele sunt mai mici

Altfel as zice benzina pana la urma sau daca isi permite sa schimbe distributia imediat dupa ce ia masina -diesel

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Pe 320i ai destule optiuni in plus ce tin de confort, incalzirea in scaune in conceptia mea este un must, suport de pahare la fel, ca sa nu mai vorbim ca si controlerul de la navigatie este cel nou. Singurul plus la 32od ar fi trapa.

 

La diesel daca ii faci distribuita si mai schimbi si DPFul poti sa mai adaugi 2000e din start.

Edited by Dan_316i
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

El sta in luxemburg, masina o sa fie inmatriculata acolo pt inceput, in zilele libere face naveta in Franta, eu i am sugerat benzinarul din cauza costurile foarte mari care sunt acolo pentru eventuale reparatii...in plus acolo nici n au auzit de probleme cu distributia, pe toti care i intreaba raspund ca e pe lant si nu se schimba..
Link to comment
Share on other sites

In Franta nu prea se aude de schimbat lant pentru ca multe masini sunt cumparate noi, sau sunt in LOA sau LLD (location option achat sau location longue dureĂŠ-adica inchiriere a masinii pe lunga durata , caz in care tu platesti si nu schimbi nici macar un stergator, pentru ca toata intretinerea cade in sarcina dealerului), adica mai mult sau mai putin sunt acoperite de garantie (si in general se schimba motorul cand se face praf distributia), ca sa nu mai vorbim ca acolo daca "garagistul" le spune ca nu sunt probleme ca este distributie pe lant, si schimbul de ulei merge facut la 25.000-30.000 km, vor face multi asa cu ochii inchisi. Iar la km critici si final de garantie , cand pot incepe sa apara problemele, masinile sunt vandute (si ajung partial in romania, dar problema este cunoscuta.

 

Si se schimba si acolo lantul, stai linistit (la taxele din Franta nici nu e scump cat se cere pe operatiune):

 

 

http://www.leboncoin.fr/services/698809684.htm?ca=11_s

Link to comment
Share on other sites

eu as merge pe benzinar, desi dintre motoarele astea doua as lua un 2.5i sau 3.0d :). Totusi la benzinar sunt mai putine probleme, are rulaj mai mic si deci costuri mai reduse.

 

Daca ia diesel-ul care are deja 200k km si face si multi km/an pe langa faptul ca va pierde destul la revanzare risca si niste costuri de mentenanta/reparatii ridicate.

 

In concluzie, dintre cele 2 as lua 320i.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Taxele sunt in functie de co2 in Luxembourg si sunt foarte mici oricum la ambele variante. daca nu are emisii de peste 120 g , nu cred ca sare de 100 pe an.. sunt ultima lui problema..

 

 

Daca nu face multi km urbani si poate trai cu un consum 6-7 extern sa ia benzina, daca nu, diesel..

Orice defectiune la oricare din variante daca ii pica ceva pe acolo il rupe de bani, stiu din prorpie experienta ca am platit pe acolo ceva pe la service-uri.. de exemplu schimb 4 amortizoare si 4 arcuri.. 600 de euro manopera etc etc.. pot da o groaza de exemple..

 

Oricum sa faca un drive test cu ambele, sunt masini diferite, se conduc diferit, trebuie sa ii si placa, nu alegi numai in functie de consum si bani..

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.