Jump to content

"Huruit" e90 318d 2009


bratila23

Recommended Posts

De cand a inceput sa se mai incalzeasca vremea, mi-a aparut si un zgomot la masina. La rece nu se aude niciun fel de zgomot, dar cand se incalzeste motorul incepe sa se auda un huruit pe la 1500 turatii. Se aude foarte clar in decelerare in treptele 1, 2 si mai putin in 3. Am sa pun un video mai jos.

 

http://youtu.be/Gl5k6tNQM1g

 

Sent from my SM-G800F

Edited by bratila23
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca am pus AICI cateva filmulete cum se aude la mine ( din cate am inteles nu am probleme ).

Pe pagina anterioara, ultimul post al meu contine un link cu un film de pe youtube in care cineva are prob cu distributia.

 

Incearca sa le compari

 

Fa un film si de sub capota ca sa se auda mai bine

Link to comment
Share on other sites

Astazi am bagat capul sub capota si am observat ca huruitul se aude de undeva din spatele injectoarelor. Deci tind sa cred tot mai mult ca sunetul vine de la distributie.

La ralantii nu se aude niciun fel de huruit doar sunetul specific motorului N47. Cum v-am spus in decelerare de la 1600 pana pe la 1300 se aude un fel de "hrrrrr", ca si cum ceva ar intra in rezonanta.

 

Sent from my SM-G800F

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Nu am apucat sa ajung la un mecanic si sa verific sunetul. Am gasit un filmulet pe youtube care pare similar. Ce parere aveti ? Din ce am mai cautat am inteles ca s-ar putea sa fie vreo gaura mica pe conducta dintre MAS ( care nu stiu ce inseamna ) si ICV ( idle control valve ).

 

Link to comment
Share on other sites

Zgomotul zici ca e de la un avion care sta sa cada, oricum nu e acelasi zgomot ca la bratila23.

In videoclipul de mai sus zgomotul vine de la usa soferului, nu stiu cum de nu poate nimeni sa-si de-a seama de asa ceva.

Edited by cristianro
Link to comment
Share on other sites

Da. E prea ciudata faza. Masina nu are nicio problema, insa e stresant. Se aude doar la 2000rpm, la 1900 deloc, 2100 iar deloc s.a.

 

Mi-a zis un mecanic ca racordul flexibil nu are cum ca s-a auzi mereu. Acelasi lucru si daca ar fi toba fisurata.

Turbo iar nu cred ca e uzat atat de rau si nu cred ca s-ar auzi asa.

 

 

Ideea e ca se aude dupa ce merg cu ea 10 min asa - se mai incalzeste motorul.

Edited by Kosmog
Link to comment
Share on other sites

Nu prea are cum sa fie fulia pentru ca zgomotul acela la +/-100rotatii exact la 2000 rot/min e ciudat intra-adevar!

Fulia slabita .. stramba cred ca are fi scos zgomot pe o "gama" mult mai mare de turatii.

Am citit pe undeva ca ar putea fi garniturile de VANOS (care nu sunt scumpe si usor de schimbat..) dar am inteles ca simptomele insotite si de o scadere (ma gandesc, temporara) a puterii motorului acolo la 2000.. se intampla(!?) :sorcerer:

Sau ca ar fi sudura undeva spre spatele masinii in zona transmisiei, o bara de sustinere.. uita-te pe sub masina dupa chestii care ar putea sa fie desprinse din sudura.. fisuri, eveltual suruburi slabite. Pot fi tot felul de chestii metalice care desprinse sa vibreze exact pe o anumita zona a turatiei motorului :console:

Naspa/greu de gasit asa ceva pana acel zgomot da in altceva mai usor de aflat eventual..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

De cand a inceput sa se mai incalzeasca vremea, mi-a aparut si un zgomot la masina. La rece nu se aude niciun fel de zgomot, dar cand se incalzeste motorul incepe sa se auda un huruit pe la 1500 turatii. Se aude foarte clar in decelerare in treptele 1, 2 si mai putin in 3. Am sa pun un video mai jos.

 

http://youtu.be/Gl5k6tNQM1g

 

Sent from my SM-G800F

 

 

ai gasit tata de unde e zgomotul acela?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.