Jump to content

Ati cumpara un model cu SMG


545

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

SMG este cutia cea mai tare pe care am condus-o pana acum. Exceptie facand cutiile secventiale cu craboti de pe masinile de curse. Dar n-ar vrea nimeni o cutie de curse pe strada. Daca nu-i dai tare si la timp o cam termini. Daca-i dai tare si la timp te cam termina ea pe tine.

 

Timp de schimbare masurabil, dar cam atat. Nu stii cand a schimbat.

Cand schimba in jos face dubla debreiere (cand o avea timp si de asa ceva ea stie!)

 

O singura problema si aceea pur teoretica: La ce au avut nevoie de 11 programe?

Doua de automata (unul normal si unul economic sau winter) si doua de sport (unul de sport si unul de "Are you nuts?") erau arhisuficiente.

 

Dar "mai bine sa ramaie decat sa nu s-ajunga".

Link to comment
Share on other sites

SMG e ceva frumos am condus multe si evident si M3 CSL si alte speciale pentru curse,si odata F1 BMW nu actuala din sezon ceea din 2003.

Dar personal imi place sa schimb vitezele si mai ales ca sunt un fan inca 4x4 imi place mult terenul si acolo nu ai nevoie de multa electronica ci de indemanare si cunostinte in materie.Pe strada nu prea ma infig numai cand vrea cineva sa vada ce poate sau la teste.Dar gusturile nu se discuta ele exista. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eu prefer manuala dar nu m-ar deranja nici SMG, dar cum zice Bavaria n-as da banii pe asa ceva, mai bine fac tuning la masina de banii aia. Si prezentatorul Top Gear de la BBC zicea de SMG :"e senzationala cutia dar are cam multe programe, ma cam incurc in ele, mai bine imi dadeau o manuala, era mai simplu."
Link to comment
Share on other sites

Categoric nu as da bani pe asa ceva.

 

Nu ai pic de confort.

1928[/snapback]

 

Eu zic ca totusi un M3 cu SMG nu e de mers toata ziua.Adica daca te sui in ea,esti pus sa ii dai forja si nu te mai intereseaza confortu.Nu il scoti asa la bulevard,pe traficu de la ore de varf.Pentru confort iti iei un 320d si e de ajuns.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca totusi un M3 cu SMG nu e de mers toata ziua.Adica daca te sui in ea,esti pus sa ii dai forja si nu te mai intereseaza confortu.Nu il scoti asa la bulevard,pe traficu de la ore de varf.Pentru confort iti iei un 320d si e de ajuns.

11116[/snapback]

 

 

Mai exista si alte modele cu SMG,Z4,seria 5 etc.

Link to comment
Share on other sites

Sunt dar tot cu motoare puternice,ca nu cred ca este pe 520 sau ceva la fel de slab.

11124[/snapback]

 

 

Un z4 de 2.5 nu mi se pare cine stie ce puternic.Mie personal nu mi-a placut.Desi ce este drept poti sa schimbi gradul de "patinare" iar cand schimba cel mai incet este cat de cat rezonabil din punct de vedere al comfortului.

Ideea este ca nu as da banii pe asa ceva.

La un M3 este altceva.Este o masina sportiva si comfortul nu este foarte important.

Link to comment
Share on other sites

La fiecare schimbare de viteza simti un soc .Chiar daca setezi(la z4 si e60) sa schimbe mai "patinat" tot degeaba.Iar de M3 nu mai zic.

Senzatia de acceleratie este extraordinara nimic de zis .Mai ales pe launch control.

Dar mie imi plac cutiile automate.Chestie de gust...

2304[/snapback]

 

fiecare soc... l-as savura la maxim... eventual l-as potrivi sa-mi iasa exact in viraj cu a 2-a calcata la maxim... ce senzatie, ce soc sublim :blink: SMG = demential

 

eu am ambreiaj sport... fiecare schimbare discuta cu spatele meu... bum/bum... si sunt obisnuit... pentru mine SMG2 n-ar fi decat o revelatie... cu siguranta urmatorul meu M3 va avea SMG... ramane in discutie daca va fi V8-ul de 400hp sau CSL-ul de 360hp. in plus mi-as dori sa mute un pic pedala de frana mai pe stanga... ca sa o pot folosi doar cu stangul. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Exista SMG pe 320d? sau o cutie de genul, dar nu tip tronic?

 

Sau mai exact, tata spune ca a condus un 320d, pe care vrea sa il si cumpere, cu cutie manuala, adica ca cea dupa dacie de exemplu, dar care putea sa schimbe treptele si dupa volan, si dealerul a spus ca este echipata cu SMG, desi avea si pedala de ambreiaj, adica erau trei pedale nu doua :blink: , si totusi cica avea SMG :) . poate ma lamureste cineva.

Link to comment
Share on other sites

Exista SMG pe 320d? sau o cutie de genul, dar nu tip tronic?

 

Sau mai exact, tata spune ca a condus un 320d, pe care vrea sa il si cumpere, cu cutie manuala, adica ca cea dupa dacie de exemplu, dar care putea sa schimbe treptele si dupa volan, si dealerul a spus ca este echipata cu SMG, desi avea si pedala de ambreiaj, adica erau trei pedale nu doua :blink: , si totusi cica avea SMG :) . poate ma lamureste cineva.

19661[/snapback]

 

 

Eu personal nu am auzit de asa ceva.Oricum,ma intreb eu,cand schimbi de la volan cine apasa pe pedala de ambreiaj :)

Link to comment
Share on other sites

s-a rezolvat cazul cu 320d SMG. de fapt taica-miu codusese mai multe modele de BMW printre care si unul cu steptronic, si unul cu SMG, si a amestecat modelele. gata caz inchis, si nici nu mai am ceata aia in cap, credeam ca au facut astia ceva si eu nu stiam :) .

 

SMG cred ca e suuuuper, si fiecare sut in fund este un pas in fata :blink: asta pt cei care spun ca nu le place SMG-ul din cauza asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.