Jump to content

De ce sunt mașinile BMW Seria 5 F10 atât de ieftine?


UnuLAltuL

Recommended Posts

Am o cunostinta la Sixt Romania. Au renuntat la diesel pentru ca se merge prea la consum si fac praf turbinele din cauza mersului subturat.

Da, au defecte estetice, insa cand cumperi o masina, iei totul in calcul, nu doar estetica. Probabil ca daca le-ar face un detailing de calitate, ai ramane uimit de cat de putine probleme raman la ele.

 

La 2.0 diesel, pe Ford Mondeo ce e drept, am scos 10% in afara, birjalita masina in ultimul hal. Nu stiu ce intelegi tu prin mers la rupere, insa masina aia nu a vazut treapta a 6-a si sub 3000rpm nu a stat motorul, doar pe portiuni scurte.

 

Edit: Daca niste jante julite si niste zgarieturi te fac sa nu cumperi o masina...este o vorba: afara-i vopsit gardul, inauntru, leopardul.

N-am nimic cu tine, dar nu poti baga in aceeasi oala toate firmele de inchirieri care vand flota pentru a o intineri.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Sixt, rent a car din Romania, firma de care vorbeai, din partea mea are o bila neagra mare. Povestea pe scurt este ca anul trecut la firma unde lucrez au venit niste omologi elvetieni pe care-i vizitasem anterior. Elvetieni care culmea au inchiriat o masina de la Sixt, un opel astra j care avea elemente lipsa gen capac carlig remorcare, capace roti sparte, bara julita. Pai tu de astia imi vorbesti mie? Eu am facut referire la firme de inchiriat de afara care isi vand masini pe un site unde eu sunt inregistrat ca si client, de acolo si informatiile. Pai daca de la aia nu iau, de la Sixt nu as lua masina nici fortat. Legat de consumul din postul anterior, era consum de exterior, pt ca inchiriezi o masina ca sa faci sute de km nu sa te fatai prin oras, unde ai putea foarte bine sa folosesti transportul in comun care e f bine pus la punct. Gardul ala de care ziceai e posibil sa fie chiar de la cusca leopardului.

 

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt ieftine in Romania in comparatie cu multe tari din Europa pentru ca asta se cauta acum in Romania, si puterea de cumparare a multora dintre potentialilii cumparatori romani este mult sub cea a cumparatorilor din multe alte tari, drept prin urmare vanzatorii (samsari, etc) se adapteaza si satisfac nevoia cumparatorilor; felul in care o fac (km. masluiti, tva recuperat, etc, etc) si faptul ca se bucura de succes reflecta total aspiratiile cetatenilor unei tari cu economie emergenta, obisnuiti sa sara sau sa arda niste etape.

Dar sunt inca multi naivi, multi carora le place sa se minta singuri, sau multi care inca au o parere foarte buna despre ei si cred ca ei vor face o afacere mai buna decat restul cetatenilor.

Link to comment
Share on other sites

Sixt, rent a car din Romania, firma de care vorbeai, din partea mea are o bila neagra mare. Povestea pe scurt este ca anul trecut la firma unde lucrez au venit niste omologi elvetieni pe care-i vizitasem anterior. Elvetieni care culmea au inchiriat o masina de la Sixt, un opel astra j care avea elemente lipsa gen capac carlig remorcare, capace roti sparte, bara julita. Pai tu de astia imi vorbesti mie? Eu am facut referire la firme de inchiriat de afara care isi vand masini pe un site unde eu sunt inregistrat ca si client, de acolo si informatiile. Pai daca de la aia nu iau, de la Sixt nu as lua masina nici fortat. Legat de consumul din postul anterior, era consum de exterior, pt ca inchiriezi o masina ca sa faci sute de km nu sa te fatai prin oras, unde ai putea foarte bine sa folosesti transportul in comun care e f bine pus la punct. Gardul ala de care ziceai e posibil sa fie chiar de la cusca leopardului.

 

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

 

Am avut treaba cu ei, pe o perioada de 2 ani, perioada asta incheindu-se acum 5 ani. Ei bine, in perioada la care ma refer eu, erau foarte stricti.

Nu contest ca s-o fi imputit treaba. In multe locuri, standardele au scazut considerabil.

 

Legat de consum, eu ziceam de mers la consum in exterior, nu inchiriaza nimeni masina de la 30euro pe zi, minim, plus benzina/motorina, pentru fataiala in oras.

 

Altceva nu mai postez, mi-am expus parerea. As prefera o masina cu km putini si defecte estetice decat una proaspat pregatita de vanzare si km de 4 ori mai multi. Ceea ce am si facut cu ultima masina achizitionata.

Masina nu trebuie sa ia ochii, trebuie sa fie intr-o stare buna. E mai ieftin si mai usor sa repari defecte estetice, decat sa schimbi o gramada de piese pe dedesubt.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu am luat F10-le meu,520D anul trecut si avea 33.000km reali,cu pachet revizii gratuite(masina cumparata din Romania).Pretul a fost 25.100 Euro,consider ca a fost chiar ok,considerand ca masina nu e deloc cheala,si a avut un pret de achizitie in sept 2011 de 65.000 euro.cand vad deja F10 cu 17.000 euro si negociabil,ma sperii despre ce masini ar putea fi vorba,indiferent de pozele frumoase de prezentare
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.