Jump to content

Primele impresii Bmw 325d F30


mike2005

Recommended Posts

@z1r3n Imi exprimam punctul de vedere. Rolul postului tau care e?

 

 

In fine, ideea mea ramane aceeasi, cand iti iei o masina scumpa, E-Klasse, seria 5, iti asumi si niste costuri, iar un garaj e cam prioritar (pt mine).

 

Sau stai intr-un cartier de cacat, pe romaneste, prima data muta-te, apoi ia-ti masina. Strict asta vroiam sa zic, ma rog, ca s-a inteles altceva, e partea a doua.

Edited by P.I.M.P.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deci cu alte cuvinte mike2005 a intrat aici, s-a inregistrat,.. si avand in vedere atatea chichite si chitibusuri descoperite, s-a gandit, n-a mai rezistat si s-a decis sa atraga atentia, ...DE FAPT inginerilor de la BMW, care nu-si muncesc creierii suficient, sau cel putin nu la fel de suficient ca, cei de la Renault.

 

Ma scuzati, asta risca sa se transforme intr-o dezbatere inutila... sa speram ca, careva de la colosul BMW citeste p-aci.. si fac si ei masini ca Renault; ma grabesc spree o concluzie :cry: :bye:

Mai am un pic si mi-e ciuda ca BMW se tine bine pe strada ;) am vrut sa zic in curbe

 

:ike: uite am inceput sa ma conving ca Mike e pe drumul sau. :sorcerer:

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ironii care nu-si au rostul...

Imi cer scuze daca e cazul, dar personal am citit cate ceva in postulu original care chiar m-a dezamagit pe undeva nimicuri uitand sa compare lucruri mai importante ca sonorizare, tinuta de drum, greierasi (mentionati de altii ca fiind mai multi la Renault) de care NU scapi poate dupa ce demontezi jumatate de masina.. .. atunci parca iti vine sa o dai in ironii nitel..

Spatiul e de criticat!?? Ce nu vezi pe ce dai banii cand urci in masina? Mai rau e ca ...greerasii vin ulterior cu drumurile multe, lungi...

Ce scaun neconfortabil...?? AM condus LEJER 1200km fara probleme si asta cu jumatate de Romania... In AUDI A4 nu am putut la fel de mult!

E drept ca seria 3 E90 nu prea il recomand celor mai inalti de 1,80-1,90. Dar exista seria 5 pentru vlajgani B)

Scuze pentru : off topic :

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Ma rog, are dreptate Bala, se despica firu-n patru.

 

Singura chestie zisa de mine, referitor la garaj sau curte, e ca, mai ales la voi in Bucuresti, lasi in strada masina de 10-15000eur, si stai intr-un apartament de 40k, e un pic aiurea. Asta e problema romanilor. Deci sa revin, lasi in strada masina de 15k, si lunar te trezesti ba fara o oglinda, ba fara un stergator, ba zgariata cu cheia, ba fara embleme. Nici nu iti mai vine sa iti iei bmw.

Eu am stat la curte si stiu cum e sa ai masina in curte/garaj. Iar fiind pasionat, nimic nu se compara cu placerea de a o spala eu cu mana mea, chiar aveam scule de detaling, masina de polish etc.

 

Te invit in Germania sa te plimbi printre blocuri in cartier, sa vezi M4, M5 , I8, Tesla, etc. Ideea cu casa e romaneasca rau. Da, ar fi frumos, dar daca nu imi permit casa ( intre 500.000 - 1.000.000 Euro in Germania lejer ) , asta nu inseamna ca nu imi iau veci masina de 50 - 100 K.

Intr-adevar , super-car-uri ( Ferrari, Lambo, etc ) , nu prea vezi la bloc.

 

Viata mai trebuie si traita.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Paleonte Te inteleg, dar in Germania (nu stiu daca in toate orasele), nu se fura oglinzi intr-o veselie, sau bari, jante (chestii vazute pe forum). Acolo politiei daca i se pare ceva suspect, imediat esti "intervievat". La noi, ce fac? Mai nimic, ramai cu paguba.

 

Deci eu in germania mi-as tine si masina de 100.000 eur pe strada, daca as avea-o. Din ce am vazut eu, alarmele auto sunt cam inexistente. Ma rog, cam offtopic, dar are dreptate si colegul, nimic din vest, chiar si la bloc, nu se compara cu mizeria de la noi, ura dintre vecini ca ai parcat pe locul lui (desi nu e platit), pene facute la masini peste noapte samd.

Link to comment
Share on other sites

Problemele astea cu oglinzile sunt deranjante pentru cei care au masini sh destul de populare. D-aia si exista cerere pentru ele. Oglinzi furate pe F30 eu n-am vazut pentru ca inca sunt foarte putine si n-au apucat sa-si cumpere toate saraciile patentate.

 

Iar daca iei o masina de peste 20 000 euro se presupune ca ai bani si de casco, deci d-aia nu mai poti de oglinzi furate sau alte chestii de genul asta.

 

Barile si jantele furate reprezinta cazuri izolate. Probabil ca o parte dintre ele sunt si fraude, nu furturi.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

Problemele astea cu oglinzile sunt deranjante pentru cei care au masini sh destul de populare. D-aia si exista cerere pentru ele. Oglinzi furate pe F30 eu n-am vazut pentru ca inca sunt foarte putine si n-au apucat sa-si cumpere toate saraciile patentate.

 

Iar daca iei o masina de peste 20 000 euro se presupune ca ai bani si de casco, deci d-aia nu mai poti de oglinzi furate sau alte chestii de genul asta.

 

Barile si jantele furate reprezinta cazuri izolate. Probabil ca o parte dintre ele sunt si fraude, nu furturi.

Oglinzile de la seria 3 sunt identice cu cele de seria 1,deci sunt destule,insa nici eu sincer nu am vazut furate.Eu mi le-am scris din prima zi ( aveam numarul de inmatriculare rezervat ) pana acum nu a atentat nimeni la ele si masina sta 90% din timp in fata casei,prefer locul din curte sa il folosesc pentru recreere,decat sa bag masina.

Link to comment
Share on other sites

Probabil stai intr-un cartier ok, daca zici ca stai si la casa.

 

In Bucuresti cand am fost, chiar si in Balta Alba, sector 3, deci relativ aproape de centru, e crima cu parcarile, vecinii (n-am scapat fara sa ma apostrofeze unul, ca era locul lui) etc. Din cauza agresorilor de masini, am vazut ca oamenii (unii administratori mai gospodari) au instalat sisteme de supraveghere de jur imprejurul blocurilor comuniste. Deocamdata cica functioneaza, sunt mai putine furturi.

Link to comment
Share on other sites

Probabil stai intr-un cartier ok, daca zici ca stai si la casa.

 

In Bucuresti cand am fost, chiar si in Balta Alba, sector 3, deci relativ aproape de centru, e crima cu parcarile, vecinii (n-am scapat fara sa ma apostrofeze unul, ca era locul lui) etc. Din cauza agresorilor de masini, am vazut ca oamenii (unii administratori mai gospodari) au instalat sisteme de supraveghere de jur imprejurul blocurilor comuniste. Deocamdata cica functioneaza, sunt mai putine furturi.

Stau intr-un cartier de case,unde fiecare isi are locul de parcare in fata casei / portii sale,nu au fost discutii pana acum ca ne stim dar nu este exclus sa apara .

Link to comment
Share on other sites

Mergeti in unele orase din Franta si stati acolo la bloc. Mizerie, zgomot, gunoaie etc.

 

Iar masina de 100k se va zgaria pe la colturi cam in... cateva luni :thumbsup:

Sa nu vorbim de franta de Franta, cred ca este una din cele mai jegoase tari din Europapost-56479-1426512379061_thumb.jpg si cu cei mai multi tigani, am avut niste treaba prin Arles(capitala tiganilor), un prieten din Slovacia a parcat masina intr-o parcare, am mers pana la magazin si...surpriza, cand ne-am

Intors, avea geamul spart si gps din masina luat.

Aici vezi mai rar Bmw-uri dar toti stau la casa si au Reno sau Citroen.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok,am stat la bloc acum stau la casa,seara dorm mai linistit cand e masina in curte,am vecin cu X3 care nu are loc in curte sa bage masina,pana acum i-au saltat oglinzile cam de 10 ori,nu ar fi mare problema doar ca omul a pierdut o gramada de timp cu casco/politie,alt vecin cu aceasi problema a renuntat la X3.Cat am stat la bloc am pierdut un set de oglinzi culmea la E30.

altfel am ajuns departe rau,fiecare prefera altceva ,oricum topicul am impresia e ca facut la misto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

..

Oglinzi furate pe F30 eu n-am vazut pentru ca inca sunt foarte putine si n-au apucat sa-si cumpere toate saraciile patentate.

Iar daca iei o masina de peste 20 000 euro se presupune ca ai bani si de casco, deci d-aia nu mai poti de oglinzi furate sau alte chestii de genul asta.

 

Hellou. Mi le-au luat cu ele scrise. Anul trecut.

Era vreo 550 RON sticla, la reprezentanta.

Eu oricum am casco si stau fara stres.

Si nu vad de ce nu ti-ai face casco la o astfel de masina.

Link to comment
Share on other sites

@z1r3n Imi exprimam punctul de vedere. Rolul postului tau care e?

 

 

In fine, ideea mea ramane aceeasi, cand iti iei o masina scumpa, E-Klasse, seria 5, iti asumi si niste costuri, iar un garaj e cam prioritar (pt mine).

 

Sau stai intr-un cartier de cacat, pe romaneste, prima data muta-te, apoi ia-ti masina. Strict asta vroiam sa zic, ma rog, ca s-a inteles altceva, e partea a doua.

 

De a-ti atrage tie atentia ca vb mult si degeaba ca deobicei.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Hai ca au sarit "baetii" pana in tavan!

 

Culmea e ca cei mai "ofensati" de cele spuse de initiator sunt arhetipul ghiorlanului perfect, niste pusti corditi de n-au produs doi lei in viata lor, de-au ajuns cu Bmw sh ca nou cu bani de la parinti, din vandut tarlale de pamant sau din droguri! =))

 

Adica aia de n-au nimic in comun cu Bmw si cu ce inseamna sa fii proprietar de bun premium, aia de n-au habar ce inseamna sa traiasca la un anumit nivel! Mai precis, n-au decontat in viata lor 50.000 de euro minim pe un Bmw nou dar sunt tari in gura la adresa altor marci. N-au experimentat niciodata ce inseamna toata treaba asta, caci este o altfel de experienta sa beneficiezi de servicii premium atat la vanzare cat si in post-vanzare, atat in garantie cat si post-garantie. Asta inseamna sa ai un anumit nivel, asta este si tipul de client caruia i se adreseaza Bmw, adica nu unul de-si ia Bmw sh la pret de Logan ce apoi invata pe de rost toate centrele de dezmembrari din tara, toti mecanicii de lucreaza la negru. Nu mai spunem ca pentru baietii astia reprezentanta e un fel de iad, iar piesele de origine progeniturile lui. De business unii n-au auzit pe aici in viata lor, de administrat unul nici vorba.

 

Tot ceea ce este gresit cu marca Bmw in Romania, felul infect in care este vazuta pe bune dreptate, se regaseste in acest topic! Nesimtire, tupeu, ghiorlanie, analfabetism, prost gust!

 

PS: Sa nu vorbim de calitate si fiabilitate ca Bmw e in pom! N47-le cu distributia rupta, V8-ul de 5.0 tot la fel, THP-urile facute pentru PSA de au aceleasi probleme!

 

PS2: Tre' sa fii cam prost sa-ti iei o masina in clasele mini, compacta, medie, SUV, offroad de la producatorii premium. Produsele lor sunt exagerat de scumpe si mult mai putin reusite fata de cele realizate de producatorii de volum. Bmw-ul are sens in clasele limuzina si lux, acolo unde seriile 5 si 7 nu prea au competitori. Altfel, sa dai 60.000 de euro pe un 328i si sa ai impresii in cap ca e masina sport, e pura idiotenie! Aia e marja la care se vinde Nissan GTR, adica un supercar. Dar, nah, cand e90-ul a ajuns Dacia 1310 a zilelelor noastre si toti prapaditii o ard pa net, e normal sa vezi astfel de situatii.

  • Like 7
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.