Jump to content

Discuri Zimmermann ovalizate dupa 2000 km


Scorpio 82

Recommended Posts

Am un E60 LCI 520d , la care i-am pus acum aproximatriv un an niste discuri de frana pe fata , marca ZIMMERMANN. Dupa aproximativ 2000 de km ,la franare volanul a inceput sa tremure extrem de tare la viteze de peste 70-80 km/h. Discurile fiind inca aproape noi , am zis ca hai sa le fac planeitatea , si surpriza, dupa aceea exact la fel tremura volanul la franare. A fost verificata directia si totul e perfect. Ce parere aveti de asta? Se poate ca la franare sa tremure volanul chiar daca discurile sunt perfect plane? As pune un alt set de discuri noi dar mi-e teama sa nu arunc banii in vant si dupa 2-3k iar sa reapara problema ...
Link to comment
Share on other sites

am si eu Zimmermann, peste 5k km cu ele, nu am avut probleme.

 

 

Eu nu spun ca ele au fost de proasta calitate, dar totusi ceva motiv de s-au ovalizat asa repede trebuie sa existe. Apa pe ele incinse nu s-a aruncat, aia e sigur, si totusi au aparut probleme .

Link to comment
Share on other sites

Am patit si eu asa cu discuri noi(eu am luat discuri noi ca placutele le aveam de 3000km,dupa 1000km imi tremura volanul la franari bruste,dupa 2000km totul a fost ok) ,mai circula asa inca 500-1000km daca nu ai schimbat si placutele cand ai pus discuri,daca nici atunci nu e bine alte discuri si placute.
Link to comment
Share on other sites

Am patit si eu asa cu discuri noi(eu am luat discuri noi ca placutele le aveam de 3000km,dupa 1000km imi tremura volanul la franari bruste,dupa 2000km totul a fost ok) ,mai circula asa inca 500-1000km daca nu ai schimbat si placutele cand ai pus discuri,daca nici atunci nu e bine alte discuri si placute.

 

 

Exact precum ai facut tu am facut si eu. Placutele de frana le-am pus cam cu aproximativ 1000-1500 de km inainte de a pune discurile noi, si dupa am decis sa schimb si discurile.Placutele inca aratau ca scaose din cutie cand am pus discurile si de aceea am zis ca nu are rost sa pun alte placute. Placutele sunt TRW. Tremuratul la franare il am deja de vre-o 2000-3000 km si nu s-a ameliorat deloc .

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

La mine placutele aveau deja uzura dupa discurile vechi ce le aveam pe masina si nu erau uzate uniform..ma gandesc ca de aia tremura volanul,dar cam dupa 1000km si-au revenit.

 

Nici nu mai stiu cum sa procedez ... daca nu am de ales am sa pun un alt set de discuri noi, dar ce mi se pare mie ciudat e ca de ce cu discurile "rectificate" , deci perfect plane (asa sustine ca sunt cine le-a dus la rectificiat) , inca volanul mai tremura extrem de tare .

Link to comment
Share on other sites

Nici nu mai stiu cum sa procedez ... daca nu am de ales am sa pun un alt set de discuri noi, dar ce mi se pare mie ciudat e ca de ce cu discurile "rectificate" , deci perfect plane (asa sustine ca sunt cine le-a dus la rectificiat) , inca volanul mai tremura extrem de tare .

vezi sa nu fie de la cauciucuri

Link to comment
Share on other sites

Eu discuri, in afara de oe, am jurat ca nu mai iau. Cum zicea si colegul mai sus, verifica sa nu ai si anvelopele deformate pe fata, cu toate ca 99% tremuratul volanului la framarese datoreaza discurilor ovalizate. Se schimba obligatoriu si placutele.

 

 

Initial am cumparat si placutele ca sa le schimb, si cand le-a demontat mecanicul a vazut ca sunt aproape noi si de aceea au ramas tot acelea. Dupa ce am pus discurile cu placutele acelea nu a tremurat deloc pana decat cei aproximativ 2000 km. Teoretic discurile atunci inca erau in garantie dar stiu eu ce inseamna garantia la discuri : le duci, cica le duce la laborator, mai si stai cu masina cateva zile suspendata si dupa iti dau raspunsul cum ca nu ti le schimba deoarece nu au defect de fabricatie.

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Initial am cumparat si placutele ca sa le schimb, si cand le-a demontat mecanicul a vazut ca sunt aproape noi si de aceea au ramas tot acelea.

 

bad choice

se schimba obligatoriu placutele odata cu discurile

pe viitor, schimba mecanicul care ti-a dat sfatul asta minunat

Edited by claudiuBWR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ca sa ti iasa din cap ca sunt discurile(sunt convins ca de la discuri este)schimba le cu cele vechi sau de la un prieten si vezi daca mai ai tremuratul in volan,banuiesc ca apare dupa ce ai pus de mai multe ori frina si sunt incinse
Link to comment
Share on other sites

pai a duarat un pic pana s-au pasuit incorect

 

Am inteles ... nu te contrazic :) Dar te mai intreb ceva : daca placutele sa zicem au fost neuniform uzate dupa dicsurile vechi, cu discurile noi perfect plane nu ar fi trebuit ca placutele sa ia forma discurilor noi ? Ms

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

este posibil doar la o utilizare mai accentuata sa apara aceasta vibratie in volan,de obicei la firmele bune,se recomanda ca ,circa 500-700 km sa eviti frinarile bruste si de lunga durata si puternice,pt rodaj,acu naiba stie cum e bine...
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ... nu te contrazic :) Dar te mai intreb ceva : daca placutele sa zicem au fost neuniform uzate dupa dicsurile vechi, cu discurile noi perfect plane nu ar fi trebuit ca placutele sa ia forma discurilor noi ? Ms

 

pana sa ia forma discurilor noi, sapa in discul nou

Link to comment
Share on other sites

eu am schimbat discurile cu ATE power disc impreuna cu placute ATE... c-am intre 2000-3000 sau ovalizat, deci nu cred ca placutele sa fie buba...dar mna... Schimbat discurile in garantie si inlocuit cu originale si problema sa rezolvat. Discurile se pot masura daca sunt ovalizate. Asa ca cauta un service care sa execute operatiunea de masurare cu ceasul comparator. Ca sugestie primita de la toti avizati in marca BMW de catre mine personal... discuri schimbate doar cu originale. Si sa confirmat ca au avut dreptate :-)
Link to comment
Share on other sites

eu am schimbat discurile cu ATE power disc impreuna cu placute ATE... c-am intre 2000-3000 sau ovalizat, deci nu cred ca placutele sa fie buba...dar mna... Schimbat discurile in garantie si inlocuit cu originale si problema sa rezolvat. Discurile se pot masura daca sunt ovalizate. Asa ca cauta un service care sa execute operatiunea de masurare cu ceasul comparator. Ca sugestie primita de la toti avizati in marca BMW de catre mine personal... discuri schimbate doar cu originale. Si sa confirmat ca au avut dreptate :-)

Eu am facut 60 000km cu discuri frana bosch fara probleme,catalogate tot slab calitativ,stau si ma gandesc ori aveti ghinion ori chiar nu menajati masina deloc. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.