Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

La o vizita intr-o reprezentanta (n-are importanta care), unde cunosteam pe cineva atat intre mecanici cat si la receptie, stand la taclale am intrebat cum e cu distributia de N47, cate lanturi rupte au avut.

Raspunsul a fost: niciunul. Doar zgomotoase.

Insa droaie de M57 (motorul de 3000) cu lanturi rupte.

 

Asa ca eu m-au linistit si mai mult decat eram.

 

Pana la urma nu e dracul asa negru cum pare.

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cred ca are importanta si care e reprezentanta.

una e sa fie intr-un oras mare, alta e un oras de provincie cu un numar semnificativ de autoturisme in minus.

oricum cei mai multi le repara la serviceuri.

sa nu fiu inteles gresit, eu unul nu am nicio teama si nici nu am de gand sa o inlocuiesc preventiv. cand se aude atunci se schimba.

Link to comment
Share on other sites

ce naiba a schimbat cetateanul de 21000 RON la reprezentanta? Distributia? Astia sunt tampiti cu scorurile astea?

 

La mine a costat in 12.2012, 7.400 lei TVA inclus cu reducere 50% la piese si manopera aplicata deja; culanta "oferita" de ei pentru ca semnalasem totul in perioada de garantie. Difera pretul u.t.-ului in functie de dealer. Iar daca s-au mai adaugat si alte piese + manopera, separat de distributie cam aia sunt banii, sau ma rog, pe acolo :)

 

50% mi-a "oferit" BMW Group si 10% dealer-ul, uitasem, scuze :)

Edited by Dan Dan
Link to comment
Share on other sites

bine v-am gasit. sunt nou pe forum si eu am aceeasi dilema in alegerea unei masini. m-am oprit la un model din 2011, 318d sau 320d ambele touring. au probleme cu distributia si acestea sau s-a remediat? masinile la care ma uit au peste 150.000km. la cutia manuala se conduce mai greu masina? ca o sa o conduca si sotia si nu am chef sa aud comentarii gen "ce greu se conduce". mai bine caut una automata si termin povestea.

multumesc anticipat de raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

bine v-am gasit. sunt nou pe forum si eu am aceeasi dilema in alegerea unei masini. m-am oprit la un model din 2011, 318d sau 320d ambele touring. au probleme cu distributia si acestea sau s-a remediat? masinile la care ma uit au peste 150.000km. la cutia manuala se conduce mai greu masina? ca o sa o conduca si sotia si nu am chef sa aud comentarii gen "ce greu se conduce". mai bine caut una automata si termin povestea.

multumesc anticipat de raspunsuri.

automata e buna si pt tine nu doar pt sotie .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Salutare. Este primul meu post pe acest forum, cu toate ca il urmaresc de ceva timp.

A venit timpul sa-mi schimb masina.

Vroiam un e90 320d LCI (navigatie mare, manuala). Dar speriat de problema distributiei si de faptul ca nu as vrea sa plec cu teama ca ma lasa masina prin cine stie ce concediu departe de casa, m-am orientat spre w204.

Toate bune si frumoase, dar inima mea tot la BMW a ramas si ma trezesc noaptea cu gandul ca mi-am luat un Mercedes, iar pe strada intorc capul tot dupa e90. Nu-i bine.

 

Am citit acest acest topic aproape in totalitate, printre randuri.

Deci...sa fie dracul chiar atat de negru ?

I-as schimba distributia imediat cum as cumpara masina. Ce siguranta as avea ca in urmatorii 2 ani (60-70.000 km) nu cade iar ?

Cam cat costa in acest moment un schimb de distributie ? Nu in reprezentanta, dar intr-un service bun. 40,50,60 milioane ? Ce se mai schimba in afara de distributie, arborele parca ?

 

Va multumesc frumos

Link to comment
Share on other sites

Cu ultimele piese nu am auzit sa mai fie probleme. Deci daca schimbi distributia si ii faci "update" teoretic ai scapat de problema.

 

Costul e sub 40 mil daca schimbi fara vibrochen si se poate si fara a fi nevoie sa dai motorul jos.

Link to comment
Share on other sites

salutare

 

Se da o mica problema. am cumparat masina de noua in 2011. din 2012 se aude la motor un zornait la relanti pana pe la 1800rpm. ciudat e ca zgomotul a inceput sa se auda imediat dupa ce mi-au inlocuit la bavaria rola intinzatoare pentru ca imi scartia la bracaj maxim acum 2 ani aproximativ. aveam doar 6000km. si astazi m-am dus la revizie si mi-au zis ca acel zornait e distributia. masina a iesit anul trecut din garantie. nu am decat 46000km.

chiar asa de proaste sa fie facute ca sa iti pice distributia la 46.000km?!

 

cei care au fost in astfel de situatii, cum ati remediat problema si cat v-a costat?

 

masina este X1 x18d.

 

multumesc anticipat,

 

daniel

Link to comment
Share on other sites

Ai ascultat zornaitul langa roata dreapta fata? Acolo se aude cel mai tare, daca e distributia. Sau de pe scaunul pasager cu usa deschisa.

Nu cumva pe stanga? La sofer, tot cu usa deschisa. La pasager nu se aude asa bine, cel putin din ce am ascultat si eu, cateva N47.

Link to comment
Share on other sites

Am ascultat si eu si parca incepe sa faca si la mine (o ascult saptamanal la roata dreapta fata cu capota inchisa). Pare sa faca la rece si foarte foarte vag, deci sunt in dubii daca chiar e distributia. masina are 116 800 , reali fara dubii. Probabil ca pe la 125 000 daca se amplifica o sa o schimb. Voi pe unde schimbati la un pret decent si mai ales profesionist ? (la bimmer-service ? )
Link to comment
Share on other sites

as dori o parere despre acest motor, daca se aude sau nu zgomot de lant, este un 520d din 08\2009, are 203 000 km, il am de la 140 000, nu stiu daca i-a fost schimbata distributia deoarece nu am istoric de service, cei de la bmw au zis ca nu pot vedea istoricul, masina am cumparat-o din germania

 

 

Edited by claus555
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.