Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Pai rahatul a fost lansat de BMW. Reprezentantele sunt privati sau oricum separate fata de fabricile sau centrele R&D ale BMW. Ele au contracte cu BMW si cam atat. Nu au motive sa plateasca in locul lor.

 

Magarii sunt doar unii. Restul, nu raspund pt ca nu e treaba lor.

 

Si partea cu magarii: cat timp nu sunt obligati sa o faca, este alegerea lor daca suporta din costuri. PUNCT! Nu pot fi trasi la raspundere pt masini iesite din garantie cu exceptia situatiilor (extrem de rare) cand masini relativ noi ard cu oameni in ele, au probleme catastrofale si pun circulatia in pericol etc.

Link to comment
Share on other sites

In urma cu cateva pagini ma plangeam de zgomotele de distributie.Am reusit sa rezolv problema.Am ales varianta cea mai costisitoare,dar cea mai sigura.

In prima faza am incercat sa obtin culanta,de la BMW.Cei de la reprezenta din oraselul in care locuiesc,au incercat sa obtina culanta dar au primit doar raspunsuri negative.Nu am mai vrut sa astept si am dus masina la ei,si m-am inteles cu seful de service sa o schimbe fara vibrochen,ma costa undeva la 3000 de euro.Intre timp intr-o incercare disperata scrisesem la MĂźnchen un mail,in care ma declaram foarte dezamagit de calitatea produsului lor.In ziua in care am dus masina,imi zice mecanicu sef,ca au fost sunati de la MĂźnchen,si dupa ce au citit mailu au hotarat sa suporte 50% cu condititia sa schimb si vibrochenu si tot ce mai recomanda ei.Am acceptat,costu nefiind cu mult mai mic,dar macar o parte din bani au venit de la ei.Factura s-a apropiat de 6000 de euro,din care 2500 am platit eu.Acum macar 2 ani am garantie,si pot sa ma bucur de masina fara stres.Zgomotu a disparut,si motorul se aude mult mai bine ca inainte.

 

Ce m-a spurprins a fost faptul,ca am primit culanta desi masina mea implinea tocmai in acele zile,14 februarie,6 ani.Deobicei culanta se acorda pana la 4 ani.

Link to comment
Share on other sites

Crede-ma..problema asta ma dispera. Am avut masina in mana si am dat-o inapoi!!

Iti dai seama ce paranoia a intrat in mine....cand am auzit de distributii care se rup si distrug motorul!!

 

Era manuala sau automata? e foarte rar intalnita problema asta cu lantul la masinile automate :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

In urma cu cateva pagini ma plangeam de zgomotele de distributie.Am reusit sa rezolv problema.Am ales varianta cea mai costisitoare,dar cea mai sigura.

In prima faza am incercat sa obtin culanta,de la BMW.Cei de la reprezenta din oraselul in care locuiesc,au incercat sa obtina culanta dar au primit doar raspunsuri negative.Nu am mai vrut sa astept si am dus masina la ei,si m-am inteles cu seful de service sa o schimbe fara vibrochen,ma costa undeva la 3000 de euro.Intre timp intr-o incercare disperata scrisesem la MĂźnchen un mail,in care ma declaram foarte dezamagit de calitatea produsului lor.In ziua in care am dus masina,imi zice mecanicu sef,ca au fost sunati de la MĂźnchen,si dupa ce au citit mailu au hotarat sa suporte 50% cu condititia sa schimb si vibrochenu si tot ce mai recomanda ei.Am acceptat,costu nefiind cu mult mai mic,dar macar o parte din bani au venit de la ei.Factura s-a apropiat de 6000 de euro,din care 2500 am platit eu.Acum macar 2 ani am garantie,si pot sa ma bucur de masina fara stres.Zgomotu a disparut,si motorul se aude mult mai bine ca inainte.

 

Ce m-a spurprins a fost faptul,ca am primit culanta desi masina mea implinea tocmai in acele zile,14 februarie,6 ani.Deobicei culanta se acorda pana la 4 ani.

tipic nemtesc...si-au asigurat garantia...eram curios daca fara vibrochen dadeau garantie 2 ani. :poke:

Practic ai platit la fel, dar esti impacat...

Am intalnit asta cand am vrut sa cumpar masina, iti oferim garantie un an, dar trebuie sa platesti..Ok, platesc, dar stii masina nu are TUV (ITP) si trebuie facut...Ok, il fac...A,dar stii trebuie sa platesti orice e problema pt a trece TUV-ul...OK, daca nu as fi roman, poate as fi inghitit-o, dar practic eu imi asiguram garantia. Nu mai sunt nemtii care au fost pana acum cativa ani! M-am convins!

 

La cate seria 1 sunt pe drum....:)

Ce nu ma dumiresc eu, de ce nu le pica si lor in parc. Pica doar dupa ce ia clientul masina.

Cred ca asta cu N47 e o afacere banoasa pentru dealerii de second...Pai se aude sau nu, clar ca sperii vanzatorul, care nici nu stie de asta si o cumperi cu aprox. 2000/3000 euro mai ieftin.

Si o vinzi la pret intreg celor care nu stiu de asta sau daca e cu noroc si nu se aude nimic suspect si la cei care stiu, dar doresc normal o masina mai noua, cu un consum excelent si cu costuri legate de asigurare, impozit mai mici!

Aici in Germania e relativ simplu sa iei un 525, 530, diferentele de impozit sunt de 80-100 euro la impozit si la asigurare poate nimic.

Link to comment
Share on other sites

Reviziile toate facute la ei?

 

Da,daca nu ai revizile toate la ei,nu iti acorda culanta.

Eu cumparasem masina de la privat,care facuse revizia inainte sa o vanda.Totusi mie nu mi-a placut cum arata uleiu,si dupa 2000 de km cand am ajuns in Romania,am mers la un prieten la Renault,care mi-a facut din nou revizia.Marea problema a fost ca mi-a pus stampila in cartea de service.Asta era un motiv sa nu primesc culanta,dar mecanicu sef a zis ca aia de la MĂźnchen,nu trebuie sa stie asta,ca oricum eu am facut-o preventiv,nefiind necesara.

Deci se poate si la ei,nu sunt chiar asa rigizi.

 

@raswanp

 

Primeam garantie chiar daca nu schimbam vibrochenu,cel putin asa era intelegerea.

Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata, am intrat si eu de curand in clubul "Paranoia N47" :)). Am sa va pun mai jos playlist-ul meu de pe youtube cu cele 3 inregistrari la motor.

1.Pe 7 februarie Problema - Cam asa s-a manifestat problema atunci.

2.Asta a fost a2a inregistrare de pe 14 Februarie.

3.A3a inregistrare(si ultima) asta dupa ce am observat in mers la cald un sunet cam ciudat, prima data am crezut sa nu fie capacul de la motor care incepe sa vibreze. Pun mai jos un quote.

 

De cateva zile imi pare ca pe la ~1500rpm se aude un zgomot cam ciudat. M-am gandit sa fie capacul de la motor, sa fie din cauza prinderii proaste dar nu a fost asa.

Am pus un video , sper sa auziti ceva pe aici. Astept pareri :mellow:

 

PS: Acel sunet de la final cand opresc motorul cica ar fi de la racordul flexibil, care trebuie schimbat.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=ghr-1B-Wk9I&list=PLpRbpIcL0ClbZdVmSWdOMEZtMWiAUEoBu

 

Astept niste pareri din partea voastra. Sa stiu daca ma duc sa schimb distributia. Multumesc

Edited by bratila23
Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata, am intrat si eu de curand in clubul "Paranoia N47" :)). Am sa va pun mai jos playlist-ul meu de pe youtube cu cele 3 inregistrari la motor.

1.Pe 7 februarie Problema - Cam asa s-a manifestat problema atunci.

2.Asta a fost a2a inregistrare de pe 14 Februarie.

3.A3a inregistrare(si ultima) asta dupa ce am observat in mers la cald un sunet cam ciudat, prima data am crezut sa nu fie capacul de la motor care incepe sa vibreze. Pun mai jos un quote.

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=ghr-1B-Wk9I&list=PLpRbpIcL0ClbZdVmSWdOMEZtMWiAUEoBu

 

Astept niste pareri din partea voastra. Sa stiu daca ma duc sa schimb distributia. Multumesc

Tacaneala aia care o aud si eu este de pe la injectoare...ascultat cu stetoscop...100% sigur.

E normal sau nu, de acolo se aude...

Sunetul ala asa metalic la accelerare peste 1500rpm il am si eu, intrebat persoana avizata, mi-a spus ca intra in rezonanta patinele.

Daca trebuie sa schimb lantul, mi-a spus ca nu.

E posibil si o rola poate sau chiar cureaua daca nu s-a schimbat de mult.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-au spus 2 service-uri cum ca nu este nevoie si de vibrochen. Conform primei postari din acest topic, trebuia si vibrochen. Om vedea, o sa postez aici daca a reaparut problema si la cati km.

 

In acea postare este trecuta recomandarea BMW. Acum ca sunt unele serviceuri si proprietari care nu fac asa, e alta poveste.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Azi am fost intr un service din Tg Jiu si vazut un e60 pe care anul trecut voiam sa l cumpar. Intreb seful de service despre masinuta si imi spune ca... Exact , lantul rupt . Motor m47 ... Cu distributia in fata. Motorul praf, reparatie aprox 6000 lei.

Ca idee manopera pt o distributie de n47 acolo e 600 lei, deci se poate. Ca si comparatie fratele meu a platit 3000 lei pe distributie la audi de 2,5.

Am mai avut e90 n47 si am fost multumit, super multumit si sapatamana asta imi voi lua altul tot n47.. Schimb distributia si gata.

Ca idee in Tg Jiu, la service ul respectiv s au schimbat "vreo 4 " disributii pe n47.

Asta ca sa mai dam sperante..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Azi am fost intr un service din Tg Jiu si vazut un e60 pe care anul trecut voiam sa l cumpar. Intreb seful de service despre masinuta si imi spune ca... Exact , lantul rupt . Motor m47 ... Cu distributia in fata. Motorul praf, reparatie aprox 6000 lei.

Ca idee manopera pt o distributie de n47 acolo e 600 lei, deci se poate. Ca si comparatie fratele meu a platit 3000 lei pe distributie la audi de 2,5.

Am mai avut e90 n47 si am fost multumit, super multumit si sapatamana asta imi voi lua altul tot n47.. Schimb distributia si gata.

Ca idee in Tg Jiu, la service ul respectiv s au schimbat "vreo 4 " disributii pe n47.

Asta ca sa mai dam sperante..

 

ai idee cam cat ar costa distributia in Tg-Jiu la service-ul respectiv pt un E 90, N47 ? la ce service, poti sa imi dai PM cu numele service-ului.

Link to comment
Share on other sites

Multa panica cu distributia degeaba :). Eu am schimbat ieri distributia si nici lantul nici patinele nu aveau uzura foarte mare(tinand cont ca masina are in jur de 180k km).Am intrebat mecanici daca se aude si au spus ca se aude :). Fac pariu ca daca ma duc acuma la 3 servici-uri cu distributia schimbata ieri toate 3 imi vor spune sa schimb distributia pentru ca se aude :). Edited by reshou
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Multa panica cu distributia degeaba :). Eu am schimbat ieri distributia si nici lantul nici patinele nu aveau uzura foarte mare(tinand cont ca masina are in jur de 180k km).Am intrebat mecanici daca se aude si au spus ca se aude :). Fac pariu ca daca ma duc acuma la 3 servici-uri cu distributia schimbata ieri toate 3 imi vor spune sa schimb distributia pentru ca se aude :).

 

tot cu prostii umbli? :laugh:

 

logic ca o sa-ti zica asa

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

de ce logic? La BMW au schimbat distributie care nu se auzea. Cel putin eu nu am auzit-o.

 

Si pt ca au schimbat-o pe banii lor (lucrarea anterioara era in garantie) consider ca am eu urechea praf si ce aud eu e caz grav. Alta explicatie nu am.

Link to comment
Share on other sites

tot cu prostii umbli? :laugh:

 

logic ca o sa-ti zica asa

De asta am si zis ca e panica. Toata lumea o aude ca bate ca sta sa se rupa :)si e funny. Trebuie sa recunosc ca si eu la cate am citit am inceput sa o aud (trebuie sa recunosc ca nu am urechea formata) :). Myth Busted. Oricum eu zic ca suma nu e atat de consistenta incat sa se merite sa risti sa se rupa.

Link to comment
Share on other sites

Eu sper sa nu se involbureze din nou topic-ul asta :)

 

As propune mutarea discutiei despre distributia lui reshou la topic-ul cu "bujia". Ce ziceti?

 

Exista si stetoscop pentru asa ceva. Nu rezolvi doar cu urechea in unele cazuri.

 

Aici s-au dat doua minusuri aiurea, tester-ul BMW avand la un moment dat si asa ceva!!!

Edited by Dan Dan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pacat. Forumurile fac de multe ori mai mult rau decat bine.

Peste 90% dintre cei care au postat aici n-au acest tip de motor.

:goodjob:

se plang si ei de masinile altora...oricum problema distributiei exista mai mult la masinile prost intretinute. cunosc bine 6 persoane cu motor n47 ,3 le-au cumparat noi,revizii numai bmw,unul dintre ei are deja peste 250.000km fara probleme distributie...o fii din cauza uleiului bun ,cum au fost conduse...nu stiu. unul din 6 are problema aceasta si il costa 1700 € reparatia.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.