Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Astea au fost din postarile sterse. Daca tie ti se pare util sa citeasca cineva asa ceva cand sunt sute de postari legate de probleme, solutii, preturi, constatari etc. te inseli.

 

Pentru ca am citit cap coada toate cele probabil 800 de pagi de mai multe ori, da, fac si curat in mod deosebit pe acest topic. Daca nu iti convine, posteaza pe alt forum.

 

P.S. Si la acuzatii de combinatii cu service-urile, usurel cu astea. Usurel ca nu se accepta. Radio sant e in alta parte, nu aici! :excl:

 

Daca tot ai citit cap coada toate cele 800 de pagini de mai multe ori, care ar fi recomandarea ta sincera cu privire la distributia de N47?

Recomanzi a fi schimbata si daca da, in ce conditii? Cat mai repde cu putinta / doar la anumite modele sau ani de fabricatie / la un anumit nr de km / la o anumita intensitate a zgomotului etc

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si eu distributia la e60. Inca arata ok la ~200.000km.

 

Pun o poza si cu un motor de e91 cu distributia rupta. Din cate am inteles, avea undeva la 160.000km.

Nu stiu ce ulei a folosit si intervalul de schimb al acestuia (sau daca l-a schimbat vreodata).

 

 

http://i66.tinypic.com/ix8oj7.jpg

 

 

http://i68.tinypic.com/2hxq6b5.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

salutare, sunt foarte interesat de aceasta masina, iar dupa ce am citit cateva dintre postarile din acest topic nu mai sunt atat de entuziasmat legat de cumpararea ei. ma puteti ajuta cu o parere, ar avea motor din seria celor cu probleme legate de distributie ? din cate am citit pe aici dupa 2011 s-ar fi rezolvat problemele, iar motorul de 160cp nu l-am vazut mentuonat printre cele problematice, insa mai sunt si oameni care sustin ca problemele au persistat chiar si pe motoare din 2014. https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GiGdN.html Edited by ValentinConstantin
Link to comment
Share on other sites

Are motor de tipul N47, deci este predispus la probleme cu distributia.

Acest lucru nu ar trebui sa te sperie.

Dupa ce cumperi masina schimbi distributia si stai linistit.

Este un lucru pe care il faci (teoretic) o singura data pe toata durata de exploatare a masinii.

Nu mi se pare un capat de tara.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La fel de bine cum "masina merge foarte bine" poate sa apara maine poimaine acelasi om care zice "mi sa rupt distributia si nu avea niciun simptom"...Un 3.500 lei nu mi se pare deloc o valoare mare daca totusi auzi ceva la motor suspect...eu aud si o sa schimb, dar nu reusesc sa strang bani...
Link to comment
Share on other sites

Cred ca s-a dus la extrem cu aceasta distributie, da este o problema dar cand ii vine randul, face destul zgomot sa-ti dai seama ca trebuie schimbata, acum s-a ajuns ca la curele, cum cumperi masina gata schimbare distributie ca asa e sigur, unde te duci intai la service prima intrebare: Ai schimbat distributia? E jale cat mai repede, sa luam si noi un ban gramada, o dai pe aia originala jos si pui o petarda de producator care are zgomot de noua. Daca le numeri pe degete, pe toate forumurile nu sunt 10 cazuri in 2 ani de distributii rupte.
Link to comment
Share on other sites

La fel de bine cum "masina merge foarte bine" poate sa apara maine poimaine acelasi om care zice "mi sa rupt distributia si nu avea niciun simptom"...Un 3.500 lei nu mi se pare deloc o valoare mare daca totusi auzi ceva la motor suspect...eu aud si o sa schimb, dar nu reusesc sa strang bani...

Nu ti se pare o valoare mare dar nu poti sa strangi bani?

Link to comment
Share on other sites

Da pentru ca incerc sa o intretin din banii mei...cumparata de ai mei, daca pica ceva la ea nasol si cer maine alor mei 100 mil mi-ar da, dar incerc sa fac totul singur. Cum am platit acum cateva zile 10 mil pt placute fata spate senzori si ce mi-am mai luat si acum cateva sapt 17 mil pentru reconditionare inject si inca 13 mil pt rata de la casco pe 3 luni din banii mei...o sa-mi fac si distributia, situatia financiara a familiei este ok..peste medie sa zic asa, de asta zic ca 30-35 mil la o masina de genul sa-i schimbi distributia nu mi se pare mult deoarece e o lucrare care o faci o data in timpul cat tii masina sau cel putin eu, 100.000 km cam in 10 ani i fac deci la aia ma raportez eu.

La masina se aude "ceva" doar la rece, vreau sa o schimb doar pe motivul asta "preventiv" cum spun unii, daca facea urat o programam la mhs craiova si o faceam imediat.

Link to comment
Share on other sites

Pai sa stii ca putin se aude orice distributie pe lant, mai ales la rece, asta nu inseamna ca are probleme, mai bine stai cuminte si bucura-te de masina, cand ii vine randul te anunta, sunt multi care au schimbat degeaba, asa numai de fobie. Sa-ti spun cinstit deja incepe si pe mine sa ma bantuie gandul cu clapetele de la admisie,admsie care e curata si uscata, dar ma roade sa o dau jos la primavara sa o curat , verific, sa-mi iasa din cap. Edited by calinus68
Link to comment
Share on other sites

Eu am venit cu propunerea sa facem o lista cu cei cu distributii rupte dar nu s-a dorit.

Simpla idee ca cineva o sa-mi scoata motorul din masina ma face sa refuz sa schimb distributia. Veci pururi nu o sa mai stea la fel furtunele alea ce or fost prinse acolo cu coliere din fabrica.

Daca crapa, crapa... o sa se repare sau se schimba motorul. Un motor second costa ceva mai mult decat o distributie. Pana una, alta service-urile ce isi face reclame sponsorizate pe farcebook cu distributii schimbate zilnic isi vor ingrasa conturile.

Link to comment
Share on other sites

Eu am venit cu propunerea sa facem o lista cu cei cu distributii rupte dar nu s-a dorit.

Simpla idee ca cineva o sa-mi scoata motorul din masina ma face sa refuz sa schimb distributia. Veci pururi nu o sa mai stea la fel furtunele alea ce or fost prinse acolo cu coliere din fabrica.

Daca crapa, crapa... o sa se repare sau se schimba motorul. Un motor second costa ceva mai mult decat o distributie. Pana una, alta service-urile ce isi face reclame sponsorizate pe farcebook cu distributii schimbate zilnic isi vor ingrasa conturile.

 

 

cutia se scoate nu motorul...

Link to comment
Share on other sites

Eu am venit cu propunerea sa facem o lista cu cei cu distributii rupte dar nu s-a dorit.

Simpla idee ca cineva o sa-mi scoata motorul din masina ma face sa refuz sa schimb distributia. Veci pururi nu o sa mai stea la fel furtunele alea ce or fost prinse acolo cu coliere din fabrica.

Daca crapa, crapa... o sa se repare sau se schimba motorul. Un motor second costa ceva mai mult decat o distributie. Pana una, alta service-urile ce isi face reclame sponsorizate pe farcebook cu distributii schimbate zilnic isi vor ingrasa conturile.

Si daca pune alt motor second crezi ca o sa pune furtunurile bine si daca il da pe asta al tau jos nu o sa le puna bine sau cum?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.