Jump to content

Cloncanit la schimbare de trepte


emitzu

Recommended Posts

Salut,sunt f multe topicuri deschise pe aceasta tema dar nimic concret si vroiam sa intreb daca a reușit cineva sa scape de acest cloncanit, mai exact zgomot de clopotei sub cutia de viteze de ai impresia ca se rupe cardanul .

Pana acum la a mea am schmbat cutia de viteze de pe un Fl din 2004 m am gândit ca e mai noua fata de a mea ("99) ,flansa cardan ,chit ambreiaj ,bucsi suport grup ,grup Fl 2003 si n am vazut absolut nici o ameliorare,nici macar 1%

Mai ales prin oras cand te apuci de mestecat la ea face groaznic .

O sa ĂŽncerc sa i pun cutie de 328 i sau de diesel si grup carcasa mare poate ,poate .

PĂŁreri ?

Link to comment
Share on other sites

Salut,crucea de la cardan ai verificat-o?,cea din spate de la prinderea cu grupul.nu știu dacĂŁ ai aceeași problema ca a mea dar eu am un bonganit la schimbarea treptelor și la plecarea de pe loc,chiar si daca stau pe loc si bag in treapta 1 se aude foarte putin,cu cât debraiez mai repede cu atât se aude mai tare,ĂŽmi bat capul cu zgomotul ĂŁsta de mai mult timp,am schimbat cardan,planetare,refĂŁcut ruptura caroserie stânga spate,bucsa mare de la grup,schimbat vreo 10 grupuri(oare toate sa fi fost defecte?) și am ĂŽn continuare aceeași problema.Ma gândesc și la volanta cu masa dubla sa nu tranzmita zgomotul prin cardan ceea ce cred ca e puțin probabil sa producĂŁ un zgomot așa mare.Problema asta o au majoritatea e46 dar nimeni nu știe de unde este zgomotul.
Link to comment
Share on other sites

Decuplezi cardanul din diferential si il rotesti cu oprire brusca - rezultatul o sa fie unul cu clopotei :). Banuiesc ca in cutie se formeaza un mic joc care se transmite acustic in cardan. Ori asta, ori sigurantele de teflon de la cruce isi formeaza la randul lor un joc infim dar suficient, si cum cele doua/trei (depinde de motorizare) segmente ale cardanului sunt goale pe dinauntru, efectul e tot unul acustic.

 

Zgomotul este clar - daca nu emis - atunci cu siguranta amplificat de cardan. O buna contributie o mai are si valva CDV care nu permite un control fin al volantului - > se transmit miscari bruste in cutie -> mai departe in cardan.

Link to comment
Share on other sites

Dat jos CDV-ul, schimbat cutie, diferential, planetare, tampoane cutie, flansa cardan, ulei cutie, rulment intermediar + suport, garnituri canelate cardan, bucsi jug diferential, timonerie etc etc si da, zgomotul metalic s-a mai estompat, bang-ul de la schimbarea vitezelor inferioare e tot acolo, insa.

 

In rest nu i-am facut nimic :rolleyes:. Eu zic sa nu va mai stresati, bucurati-va de masina asa cum e si banii pe care i-ati da pe piese mai bine ii folositi in scopuri mai nobile, o bere cu prietenii, o vacanta cu familia etc - va zice unul patit. :thumbsup:

Edited by .Bogdan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu se poate asa ceva , undeva exista o problema, cum naiba se Întâmpla ca la diesel nu exista aceasta problema ,iar daca exista se schimba bucsile de la grup si flansa si e ok ,nu mai bubuie nimic.

O sa vad cum montez o cutie de diesel sau de 325 ori 328 si neaparat grup carcasa mare.

 

Iar la mine Bang ul este prezent la fiecare schimbare de trepte fie inferioare ori superioare.

Cand se ĂŽncĂŁlzește bine de tot cloncane asa de tare de ti vine sa te dai jos din ea si sa i dai foc.

Link to comment
Share on other sites

Joc in diferential nu am,ca nu se aude nimic in spate,joc in cruci Nu (verificat la firma de cardane),bucsi schimbate ,ambreiaj schimbat, si face ca dracu,cutie de Fl ca am zis ca e mai noua .

Ramane sa i pun cutie de 325,328 si grup carcasa mare chiar daca mecanicii spun ca nu are joc.

Daca si atunci face ramane sa o vand ,pt ca ma scoate din toti dracii.

Link to comment
Share on other sites

Putin joc in diferential, putin in cruci cardanice, cv, volanta, intermediare si bucsile de la dif.... se aduna toate in timp 😉

 

Și cum toate grupurile din dezmembrĂŁri au joc....rezulta unul nou foarte scump și nu se merita.am gĂŁsit pe Google un service care repara grupuri de bmw undeva pe b-dul Timișoara.schimb bucșile de la punte și dacĂŁ nu vĂŁd nicio schimbare cred ca le fac o vizita.

Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta ai putin joc la cutie, putin joc la cardan, putin joc la grup, putin joc la planetare. Astea toate se aduna si rezulta cloncanitul ala urat. Chiar daca verifici grupul separat sau planetarele, jocul este prea mic ca sa iti dai seama.....de exemplu eu am avut un dinte de la diferential ciobit, dar era ciobit maxim 2',3 mm si in mers se auzea o galagie infernala, si asta numai de la dintisorul ala mic. Iti dai seama la tine cand ai o gramada de angrenaje. Pot sa fie si bucsele de la grup sau rulmentul de la jumatea cardanului. La kine am avut cv asemanator si am schimbat planetarele grupul bucsele toate de la grup si diferential si rulmentul de la jumatea cardanului si cloncanitul s.a redus substantial dar tot exista Edited by SMY
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La mine face destul de deranjant ,cand mergi mult cu ea prin oras si apeși mai scurt pe ambreiaj ai impresia ca ti a cĂŁzut cardanul jos.

Da rulmentul din jumĂŁtate nu l am schimbat dar am inteles ca ala are alte simptome si anume la plecare de pe loc bate f tare sub caroserie .

La mine nu bate nimic sub ea .

Nu inteleg, chiar nimeni nu a gasit o rezolvare sa meargĂŁ si ea normal fara boncanituri sau cloncanituri la schimbare de trepte cum ar trebui sa meargĂŁ o masina normala.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.