Jump to content

Comanda brate suspensie


Recommended Posts

Salut, vreau sa fac revizia masinii si , chiar daca dau VIN-ul la magazin nu stie ce brate sa imi dea , ma intreaba pt suspensie sport sau nu ?

 

La fel si cu discurile de frana: intreaba pe sistem de franare ATE sau **** (nu am retinut) ?

 

Puteti sa ma dumiriti putin?

 

Multumesc .

Edited by ALP
Link to comment
Share on other sites

Cauta Vin decoder pe net, scri vinul si iti arata masina cu optiunile din fabrica.Daca are suspensie sport ceri sport daca nu, nu.(Asta si in cazul in care nu au fost schimbate ulterior, dar mai putin probabil)Sistemul e franare e acelasi, poate producatorul Ate , Zimmermann , etc.
Link to comment
Share on other sites

La tine pe profil vad ca apare e46 320d 150 cp...deci poti sa pui linistit si cel mai recomandat brate cu bucsi meyle hd pentru ca iti v-a fi mai usor la schimbarea pivotilor separat pe viitor...la userul dani3lll le gasesti la 1000 lei :)

 

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

WBAAS710X0KV75388

 

Si o sa fac o constatare la alt service fiindca desi primul mi-a spus sa schimb ambele brate+bucsi , eu nu am vazut joc decat la bucsa dreapta ( pe care il aud si la gropi ).

 

Sunt fan BMW, dar nu fan mecanica BMW :p .

Edited by ALP
Link to comment
Share on other sites

Ma bate gandul sa schimb cam tot ce tine de articulatii. Ce nu imi place? Pai la treceri de cale ferata, gropi cam troncane pe partea stanga fata (bucsa bratului cred ca e de vina), volanul nu mai sta drept, are 10-15 grade deviatie spre stanga atunci cand rulez pe linie dreapta iar daca nu tin de el, masina se duce in dreapta (geometria a fost facuta anul trecut cand am montat anvelope noi de vara), plus ca la franare brusca de la 120-80 imi cam trepideaza volanul (nu tare, insa destul cat sa simt si sa nu imi placa)!

Pe fata mi-am planificat sa schimb cam asa: bielete de directie, capete de bara, bucse bara stabilizatoare, bilete antiruliu, suporti caseta de directe, brate (bratele stiu ca nu au nimic, insa se pot schimb doar pivoti de pe brat? se gasesc de comandat? am vazut ca se gasesc brate reparate pe forum aici, insa merita? Mi se pare destul de mult 1200 ron pe 2 brate, cand eu am nevoie doar de pivoti si bucse ).

Pe spate: inca nu am idee. Aveti recomandari?

Daca ar fi si alte sfaturi, as aprecia!

Edited by Ciobanu George
Link to comment
Share on other sites

Bratele, teoretic le schimbi o data si scapi. Cu drumurile de la noi, nu as sti ce sa iti spun. Mergi la un service si vezi daca se pot schimba pivotii separat. Bucsa din spate nu ar trebui sa fie o problema cu presa potrivita. Daca gasesti pivoti separat, teoretic se pot schimba. :)

Cat despre refreshul suspensiei, nu are cum sa fie o idee rea, dar depinde in functie de prioritatile tale, ieftin nu va fi. :)

Link to comment
Share on other sites

Bratele, teoretic le schimbi o data si scapi. Cu drumurile de la noi, nu as sti ce sa iti spun. Mergi la un service si vezi daca se pot schimba pivotii separat. Bucsa din spate nu ar trebui sa fie o problema cu presa potrivita. Daca gasesti pivoti separat, teoretic se pot schimba. :)

Cat despre refreshul suspensiei, nu are cum sa fie o idee rea, dar depinde in functie de prioritatile tale, ieftin nu va fi. :)

Eu intrebam altceva, se gasesc de comandat pivot si bucsele separat pt brate?....am pe cineva care are atelier de reparatii si sigur ma ajuta cu scule daca este nevoie, insa gasesc sa le comand? La service-uri nu prea imi arde sa ma duc, mai ales ca anul trecut am vizitat 5-6 si nici unul nu a fost in stare sa imi dea diagnosticul corect! Vai de ce mecanici se gasesc pe la noi, schimbi masina ca sa scapi de o problema!

Edited by Ciobanu George
Link to comment
Share on other sites

Eu intrebam altceva, se gasesc de comandat pivot si bucsele separat pt brate?....am pe cineva care are atelier de reparatii si sigur ma ajuta cu scule daca este nevoie, insa gasesc sa le comand? La service-uri nu prea imi arde sa ma duc, mai ales ca anul trecut am vizitat 5-6 si nici unul nu a fost in stare sa imi dea diagnosticul corect! Vai de ce mecanici se gasesc pe la noi, schimbi masina ca sa scapi de o problema!

 

Cumpara brate complete(lemforder sau mayle hd - nimic altceva) si nu incerca sa faci economie ca o sa te alegi doar cu batai de cap si nervi, din experienta iti spun.

Link to comment
Share on other sites

Cumpara brate complete(lemforder sau mayle hd - nimic altceva) si nu incerca sa faci economie ca o sa te alegi doar cu batai de cap si nervi, din experienta iti spun.

Daca decid sa le schimb, aleg lemforder, am inteles ca meyle hd nu sunt foarte bune, au doar avantajul mentenabilitatii. As fi dispus sa risc schimbarea pivotilor daca as gasi sa-i achizitionez!

Edited by Ciobanu George
Link to comment
Share on other sites

Daca decid sa le schimb, aleg lemforder, am inteles ca meyle hd nu sunt foarte bune, au doar avantajul mentenabilitatii. As fi dispus sa risc schimbarea pivotilor daca as gasi sa-i achizitionez!

 

doar la meyle hd se gasesc pivotii separat, la bratele care sunt pe masina originale nu vei gasi pivoti separat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.