Jump to content

My 320 IA (E90)


steradulescu

Recommended Posts

Nu asa se spune o parere, in felul asta doar alimentezi un nou flame deoarece oamenii pot fi mai sensibili si nu stiu cati pot digera faptul ca ai spus despre noua lor achizitie ca e un cazan... Edited by RedCap
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt niste poze facute cu tel. pe fuga,masina nespalata.Nu e vina mea ca firma BMW face plastice care la o utilizare mai mare se duc repede(nu se intampla asa ceva la MBde exemplu).Vorba unui coleg de mai sus daca ziceam ca am dat 7500 pe ea si avea niste roti mai ok ,atunci era buna masina?Alex ma gandesc ca a mea e cazan in comparatie cu a ta,nu?Si bugetul nu a fost de 5000 euro ci mult mai mare,dar dupa ce am vazut si mers cu mai multe e90 (si ba nu mergeau toate optiunile ,ba srs aprins,ba troncaneau)la preturi intre 7500-8500 am luat decizia asta buna sau rea,nu stiu voi vedea.Multumesc tuturor pentru incurajari fie ele si pozitive si negative.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

de unde ai tras concluzia ca este cert?

cine rade de el!??!?!

 

Este cert ca el cunoaste masina mai bine decat tine. Doar el a cumparat-o, nu tu. Si banuiesc ca nu tu ai vandut-o. Referitor la ras de el, mai are rost sa pun quote-uri cu posturile tale din prima pagina? Hai ca se intampla si la case mai mari. Nu-i nimic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce neam de ipocriti suntem.

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente, cred ca partea tehnica e cea mai importanta la o masina si la tine se rezolva relativ usor. Un plastic zgariat e nimic.

Ps: am avut w211 e class mai vechi si cu mai multi km fata de e61 si nu avea nici un buton-plastic uzat, pe cand la e61 se exfoliaza vopseaua de la manere.

Link to comment
Share on other sites

@alex_wly, si eu as prefera o masina in care sa bag eu banii nu sa o iau supraevaluata si sa fiu nevoit sa bag inca atat cat as baga si in aia de 5000 euro.

 

Personal am avut noroc cu asta care am luat-o, Cristi a avut grija de ea, dar masina isi spune varsta, pana acum am bagat 1700 euro plus 8500 cat m-a dus inscrierea si pretul ei am ajuns la 10.000. Cu banii astia puteam sa iau una mai "intretinuta", mai noua, dar cum masina iti ia bani nu iti da, am preferat varianta asta.

 

 

Momentan are nevoie de revopsire (probabil o sa bag plasti dip), dar la asta costa mai putin vopsitul decat la una de 5000 euro?

Acum ma gandesc ca nu mai iau pe ea 8500 euro daca ar fi sa o vand, asa ca de ce as vrea o masina supra evaluata si care sa fie nevoie sa bag si mai multi bani in ea?

Edited by AFk^
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pana la urma 5000 eur e pret ok,daca zice ca are si ceva lucrari de intretinere facute e si mai bine.Cutia in cel mai rau caz o face cu 1000 eur si sa zicem ca mai baga inca 1500 eur pe la motor si interior si ce o mai fi,dar macar in banii astia stie ca are o masina la care a schimbat el tot ce trebuie .Singurul aspect la masina aste e cutia automata si nenoricirea aia de N46 dar vad ca si ala ala e distribuitie si semeringuri schimbate,raman diverse pierderi de ulei de verificat si vnosurile.
Link to comment
Share on other sites

La o masina intretinuta pica multe, la una intretinuta precar pica foarte multe.

sunt constient ca pot fi defecte piese care "mai merge asa" si pot fi piese care necesita schimbare.

si eu am schimbat multe piese la a mea prevenitv, pt ca am considerat ca ala le e termenul.dar fac toti asa?

 

Spune ca el pune diagnoza pe masina la 2 luni, chiar daca nu are probleme...sa stea linistit..ca stie de la fostul propietar ca zgomotul la motor e de la vanos.

Propietarul fiind femeie :)))

 

 

Ma opresc aici...

  • Like 3
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

steradulescu - sa ai noroc de masina.

 

Nu esti singurul primit cum se "cuvine". Mai este un coleg cu un E60 525d 2004 cumparat la 4200euro cu taxa platita. Asa ca da-i bataie cu reparatiile si ignora discutiile pe langa subiect.

Edited by jeezy
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Masina a apartinut unei fete dar de ea s-a ocupat fratele ei(service,vanzare,ea doar a semnat actele,el stia tot ce s-a facut la masina ca el a fost cu ea la reparat/schimbat).Legat de diagnoza la 2 luni asta e ,vineri am luat masina si cu ce sunt eu vinovat ca cel cu diagnoza nu lucreaza si duminica(sambata am schimbat la articulatii iar cei de acolo nu au ceva dedicat pt Bmw ,au multi marca si prefer sa merg la cineva care are idee de diagnoza).Masina e programata azi ori pt cutie ori pe diagnoza(servisuri diferite) sa vad la care pot ajunge ca nu sunt somer sa am toata ziua libera.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca masina achizitionata nu este in starea cea mai buna, dar nici o epava;dar nici totusi apartenenta la un forum sau pasiunea pentru o marca nu trebuie sa se masoare in valoarea achizitiei, si in nici un caz in suma dispusa sa o investesti in achizitie.

 

Daca probabil in primul post mentionai ca prin primele urgente sunt un m-pack, suspensii sport, jante 19 asupra carui model cereai sfaturi de la "profesionisti", chip tuning(desi la tine nu prea ai ce face) ,iar pentru interior incepeai cu folii si retrofituri fara numar, inclusiv infamul plastic zgariat la interior in cumparai numai oem sau o reparatie prin hidrotransfer impreuna cu toate trimurile din interior in acelasi timp cu upgrade la sistemul audio, probabil aveai parte de o primire mai calduroasa.

 

Mult succes cu noua achizitie.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In momentul in care scriu masina este lasata la schimbat uleiul in cutie.Am fost cu ea la service(la Samir,unii il lauda ,altii il critica) si i-am dat masina sa dea cateva ture ,spunandu-i ca mie mi se pare ca smuceste cutia cand schimba trepte si surpriza dupa 2 tura omu' a zis ca lui nu i se pare nimic in neregula (a zis ca el are 320 DA si ca e ok cutia la a mea).Va intreb referitor la reinitierea cutie (sau cum se zice) dupa schimbul de ulei se face singura sau trebuie din soft(cu aparatul de diagnoza).Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!
Link to comment
Share on other sites

Ai masina cu potential care o data pusa la punct o sa fie ok.

 

Si eu am acelasi motor pe seria 1. Vanosul ii ajutat de un motor electric care poate la tine poate ii dus sau nu mai lucreaza in parametri si de acolo sa ai zgomot. Pe tester se vede.

 

Verifica garniturile de la baia de ulei de la capacul de la _chiulasa_ si de la senzorii din fata chiuloasei. La mine o data cu timpul toate mi-o curs si le am schimbat.

 

Eu nu am joja de ulei poate tu ai ,dar sa fi atent la senzorul care indica nivelul uleiului sa indice corect.

 

In rest iti urez succes cu masina.

Link to comment
Share on other sites

Mie asa mi s-a parut ca smuceste(cei drept nu am mai mers cu automata din 2010 si aceea era 5G).La service special i-am dat-o la samir sa mearga cu ea sa vad daca lui i se pare ceva.Dupa ce am mers vre-o 300m m-a intrebat cand am simtit eu ca smuceste si i-am spus ca la fiecare treapta si l-am intrebatb daca el in astia 300m nu a simtit nimic in neregula si a zis ca totul e ok.Ca sa imi dau seama exact ar trebui sa merg cu alt e90 automatic. Edited by steradulescu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.