Jump to content

Proiect de lege


mihai800

Recommended Posts

Masinile inmatriculate in strainatate vor putea circula pe o perioada de 3 luni in Romania.

Un proiect asemĂŁnĂŁtor, care lua ĂŽn vedere doar maÂşinile ĂŽnmatriculate ĂŽn Bulgaria, a fost respins de Senat, iar acum iniĂžiatorul legii, senatorul PSD Ioan Munteanu, spune cĂŁ va face un amendament ca sĂŁ fie incluse vehiculele ĂŽnmatriculate ĂŽn orice ĂžarĂŁ strĂŁinĂŁ.

 

„Poate aici a fost o greÂşealĂŁ a noastrĂŁ, cĂŁ nu am extins-o la tot ce ĂŽnseamnĂŁ maÂşinĂŁ ĂŽnmatriculatĂŁ dintr-o altĂŁ ĂžarĂŁ, Âşi cred cĂŁ era mult mai corect aÂşa. ĂncercĂŁm sĂŁ bĂŁgĂŁm amendament la comisia de specialitate”,

Proiectul va fi dezbatut in Parlament dupa inceperea sesiunii parlamentare.

Sursa (promotor.ro)

Edited by mihai800
Link to comment
Share on other sites

greu de interzis dar niciodata imposibil. sunt destule tari in UE unde nu prea merge cu smecheria asta;

la cati bani incaseaza aia nu imi vine sa cred cat de incapabili sunt. se pot gasi solutii, mai ales daca ar fi niste oameni competenti cum ar fi normal.

posibil totusi parlamentarul care tot se bate sa scoata legea asta sa faca doar asa un tam tam, sa nu zica lumea ca nu are si el o activitate parlamentara, un proiect etc;

Link to comment
Share on other sites

Despre ce concept european vorbim in articolul de mai sus?

In toata Europa exista legi care te obliga sa inmatriculezi masina daca o folosesti o perioada mai mare de timp in tara respectiva.

Deci la altii se poate.

 

http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oid=2068721

If you move to Denmark and have a car with foreign number plates, you need to register your car in Denmark no later than 30 days after having moved to the country.

 

http://www.expatica.com/nl/about/practicalities/Driving-in-the-Netherlands_100583.html

Once you are a resident of the Netherlands (registered in the municipality database) you cannot drive a car registered in another country.

Also note that you, as a Dutch resident, may not drive in a vehicle with foreign registration plates – you will be considered as evading the import duty on the vehicle and road tax, and risk heavy fines.

 

http://www.fu-berlin.de/en/sites/promovieren/drs/welcome/living-in-berlin/getting-settled/getting-around/driving-in-germany.html

If your stay in Germany is not only temporary (a stay of more than one year will be considered as “not temporary”) your car must be registered at the Motor Vehicle Registration Office (Kraftfahrzeug-Zulassungsstelle) at your place of residence in Germany.

Edited by paul_e88
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

niste idioti,solutia e prezentata in articolul pus de XXL si e simpla.Bagi taxa de poluare in benzina,scoti timbrul de mediu,pui dracu sistem de inpozitare a capacitatii cilindrice care sa nu te rupa daca ai motor peste 2000cm ,controale RAR mai dure si aia a fost.Nu cred ca va mai tine cineva masina pe BG.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Păi de unde știe dobitocu ăla de munteanu când intră mașina in țara,mă ??Schimbă legile vamale,sau cum ?Pfff, ce bou...

 

Uite cum - un rezident dintr-o tara nu are niciun motiv sa aiba masina inmatriculata in alta tara, altul decat evitarea taxelor locale. Asta se poate constata la verificari de rutina ale Politiei.

Despre ce concept european vorbim in articolul de mai sus?In toata Europa exista legi care te obliga sa inmatriculezi masina daca o folosesti o perioada mai mare de timp in tara respectiva. Deci la altii se poate.

http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oid=2068721

http://www.expatica.com/nl/about/practicalities/Driving-in-the-Netherlands_100583.html

http://www.fu-berlin.de/en/sites/promovieren/drs/welcome/living-in-berlin/getting-settled/getting-around/driving-in-germany.html

Edited by MuciX
Link to comment
Share on other sites

in multe tari in primul rand se paote doar plati impozitul anual daca stai acolo mai mult, inmatricularea nu e obligatorie.

in al doilea rand, cu masina pe persoana juridica, stai cu ea cat vrei.. exemplu franta, belgia de.. etc..

asa ca lucrurile nu sunt chiar alb/negru.

 

 

in al treilea rand, poti da legea asta, ca rezidentii in romania sa fie obligati sa inmatriculeze masina, dar ce te faci daca masina e pe firma bulgareasca, sau pe persoana bulgara nerezidenta in ro etc..

asa ca o sa esueze lamentabil, cum au esuat in ultimii 8 ani de cand e mizeria asta de taxa de mediu ..

Is curios daca Rovana Plumb a semnat initiativa, ca si ea are masina pe Bg.. :)

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Despre ce concept european vorbim in articolul de mai sus?

In toata Europa exista legi care te obliga sa inmatriculezi masina daca o folosesti o perioada mai mare de timp in tara respectiva.

poate nu am foarte explicit... ma refer la schimbarea conceptului european de LIBERA CIRCULATIE, si nu fata de schimbarea obligatiei legale de a inmatricula masina la 90 zile de la stabilirea resedintei

Link to comment
Share on other sites

Astea sunt doar niste campanii de presa facute de guvern in colaborare cu mass-media. Ei stiu foarte bine ca nu se pot aplica astfel de lucruri, insa pentru o parte din populatia merge metoda asta cu sperietoarea.

Multi naivi cred tot ceea ce aud la TV si nu fac diferenta intre proiect de lege si lege deja adoptata si publicata in Monitorul Oficial.

Pe multi ii auzi dupa astfel de stiri spunand ca gata, s-a terminat cu masinile inmatriculate pe BG.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu se poate face asta pentru ca nu se poate interzice inchirierea unei masini cu contract de inchiriere (leasing) din alta tara UE, asta fiind solutia adoptata in ultima vreme si pt care nu exista cale de atac... dar ar putea sa scoata aberatia de taxa de inmatriculare de mii de euro la ce e sub euro 5, si atunci nu si-ar mai pune nimeni in BG ci ar plati aici impozitele si taxele...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.