Jump to content

Alegere F30 vs E90/E91


costel78

Recommended Posts

Salutare,

 

Sunt nou pe forum si doresc sa intru in clubul posesorilor de BMW-uri. Am un buget de 14-15k (numai masina fara acteââŹÂŚ) si vreau sa iau un 318,320 dupa 2012.

 

Acum dilema mea este in legatura cu F30 vs E90/E91. Ma atrage modelul mai nou evident, mi se pare un pas mare inainte iar la revanzare clar ar fi mult mai bine insa nu stiu ce probleme sunt la o masina produsa la putin timp de la lansare. De asemenea la samsari 15k este suma minima pt. un F30( fara cutie automata cum as dori) deci riscul sa cumpar ceva busit si refacut este destul de mare. Voi incerca sa fiu cat de precaut pot, cu verificari la reprezentanta, service-uri dar nu poti fi sigur niciodata 100% iar in cazul masinilor SH, cu cat dai mai putin, cu atat creste riscul durerilor de cap ulterioare.

 

A facut cineva trecerea de la E90 la F30 si poata sa-mi spuna daca merita diferenta de pret (3,4k euro in plus la F30) ? De asemenea stiti care ar fi problemele modelului mai nou ? (ma refer la cele mai grave de genul distributiei la N47)

 

Multumesc

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu face nimeni investitie cand cumpara o masina. Indiferent ce masina de 15.000 cumperi, peste 4 ani tot 7000 o sa fie. Daca e modelul nou, poate o sa fie 7.300. Ia-ti masina care sa te poarte pe tine in siguranta si confort (motor, cutie, dotari) ca nu merita sa te plimbi cu un cotet chel pt 300 de eur, diferenta la revanzare.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ce conteaza de la cine o iei? Te duci la reprez bmw si verifici tot, mecanic,electric,istoric etc. Uite una la buget apropiat http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-318-ID7GeMtH.html#9f24383352 . Daca tot faci o investitie mai pune niste bani si nu lua E90.

 

Multam insa in link-ul ala masina costa cu 1500 mai mult si eu nu dau pe masina mai mult de 15k chiar daca este BMW. Deja la banij astia iau un A4 automat din 2013 cu toate dotarile posibile deci nu dau mai mult oricat imi place marca asta. Oricim gasesti si sub 15k insa sunt putine.

Legat de cat de chel este la 15k acum sincer sa fiu nu pare sa-mi lipseasca ceva in afara de cutie automata. Din ce am vazut acum exista navigatie, scaune incalzite, chiar si pe modelul de baza iar cam astea sunt cerintele obligatorii in mare.

Nu gasesc mai nimic legat de fiabilitatea lui F30.

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ce conteaza de la cine o iei? Te duci la reprez bmw si verifici tot, mecanic,electric,istoric etc. Uite una la buget apropiat http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-318-ID7GeMtH.html#9f24383352 . Daca tot faci o investitie mai pune niste bani si nu lua E90.

Ii recomandasi .... un 143 Cp.

M-am uitat aseara pe Autovit la F30 pana in 20.000 si nu mi-a placut niciunul. Multe nu sunt 320, ci 318, 316.

Cu textil sunt chiar oribile.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

La 15 k gasesti 320d care de fapt e 318, cu km minim 200, chelios. Ca fiabilitate, ce poti sa spui decat ca are tot n47-le de pe e90 fl, cele de dupa 2010. Vad ca toti samsarii scriu in anunturi "noul motor bmw twin power turbo". E de fapt motorup de pe e90 dupa 2010, are un singur turbo, 184 de cai si 380nm. Cu 2 turbo e n47 de 218 cai. Dar na, suna mai misto "Bmw twin power bla bla".
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din pacate la bmw e o mica problema in jurul bugetului de 15k, nu prea ai ce sa iti cumperi. F30 si F10 sunt inca scumpe iar sa dai 15k pe un e90 sau e60 eu nu ti-as recomanda.

Parerea mea este decat sa iti iei un e90 cu 13k, 14k mai bine pui mai 2k euro si iti iei un F10 chel. Sincer nici nu se compara cele doua. Intreaba si tu useri care le-au avut pe ambele cum e Andrei. El cred ca poate sa iti dea cel mai bun sfat.

Daca nu ai bani sa mai pui 2k euro, ori mai astepti, ori iti iei alta marca, ori iti iei unul mai ieftin pentru un an, doi si il schimbi fara sa pierzi mult la el.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca iti pui problema ca ai sau nu ai bani de un f30 bun inseamna ca nu iti ajung. Iti poti lua un e90 automat cu ~12k si restul ii pastrezi. ( sau astepti pana la anul cand poate mai scade pretul la f30 ) Edited by Kosmog
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dar na, suna mai misto "Bmw twin power bla bla".

BMW TwinPower Turbo petrol engines.

The technology concept of the BMW TwinPower Turbo petrol engines is applied throughout the series. Innovative turbocharger technology and Double-Vanos increase performance and ensure spontaneous response even at low speeds. The petrol injection system High Precision Injection and the fully-variable valve control Valvetronic lower consumption.

 

Sau pe limba romana se traduce "Twin-scroll turbocharger", stiu ca e complicat dar nu prea e. Doua turbo inseamna Twin-Turbo

Samsarii aia doar exploateaza lipsa de informare a papagalilor care cumpara masini fara sa stie ce cumpara, si sunt multi.

 

Si extra:

Conventional single-scroll turbochargers route those irregular pulses of exhaust into the turbine in a way that causes them to collide and interfere with one another, reducing the strength of the flow. In contrast, a twin-scroll turbocharger gathers exhaust from pairs of cylinders in alternating sequence.

Edited by Gabriel.V
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gabriel, apreciez citatul tau, atata doar ca se refera la motoarele pe benzina, petrol= benzina in engleza pe care o cunosc eu.

Eu m-am referit la bmw-urile diesel.

Este fix la fel sa stii.

Citez:

Reflected in the BMW Twin Power Turbo diesel engines is the systematic implementation of the BMW EfficientDynamics principle: combining top values in economy, power yield and running characteristics with low fuel consumption. There is no doubt about their efficiency and dynamics. Yet at the same time, the BMW TwinPower Turbo 3-cylinder diesel engines as ideal entry-level engines, the innovative BMW TwinPower Turbo 4-cylinder diesel engines and the especially powerful BMW TwinPower Turbo inline 6-cylinder diesel engines perform their work with remarkably low emissions and little friction. Maximum driving fun is therefore guaranteed. The diesel power units with the aluminium lightweight construction of the BMW EfficientDynamics engine family have turbocharging with variable turbine geometry. Fuel injection is the responsibility of the latest-generation CommonRail direct injection.

 

Pe viitor va sfatuiesc sa dati un search pe Goole, si o sa ramaneti uimiti de cata informatie exista daca aveti bunavointa sa va documentati inainte sa faceti afirmatii fara sa fiti in cunostinta de cauza, sau macar sa fiti siguri despre ce afirmati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din pacate la bmw e o mica problema in jurul bugetului de 15k, nu prea ai ce sa iti cumperi. F30 si F10 sunt inca scumpe iar sa dai 15k pe un e90 sau e60 eu nu ti-as recomanda.

Parerea mea este decat sa iti iei un e90 cu 13k, 14k mai bine pui mai 2k euro si iti iei un F10 chel. Sincer nici nu se compara cele doua. Intreaba si tu useri care le-au avut pe ambele cum e Andrei. El cred ca poate sa iti dea cel mai bun sfat.

Daca nu ai bani sa mai pui 2k euro, ori mai astepti, ori iti iei alta marca, ori iti iei unul mai ieftin pentru un an, doi si il schimbi fara sa pierzi mult la el.

 

Da, cam asta e problema - vad ca 15k este un prag in momentul de fata la F-uri. Sub gasesti greu si stai cu frica iar peste 15k dpmdv nu merita sa dai pe o masina SH fie el si BMW. La o masina SH trebuie sa mai dispui de cateva mii pentru orice eventualitate ca sa nu o abandonezi in parcare din lipsa de bani pentru reconditionarea turbosuflantei de ex sau ca nu ai bani sa o incalti iarna....

Ma gandeam sa mai astept un an ca sa vina preturile in zona mea dar de vre-o luna ma cam "mananca piciorul drept si palmele" :) Vroiam sa stiu de la un user care a facut trecerea daca merita sacrificiul financiar adica 15k pe un F30 stock sau 13-14k pe un E90/E91 dotat si cu km mai putini (aici poate fi relativa treaba).

Link to comment
Share on other sites

Dar de ce sa nu dea 13, 14k pe un e90 sau un e60 ultra dotate si cu km putini si sa dea 16,17k pe un F30 chel? Care-i logica?

 

Scuze Voltron , vroiam sa scriu F10, dar e valabil si pentru F30.

 

1) Felul cum arata F10_le, considera-o optiune.

2) Este mai mare, mai comfortabil, mai spatios

3) Ce inseamna e90 ultradotat fata de un f10 chel? trapa, automat faruri adaptive? Ok, daka pe tine te incanta astea, go for it

 

Uite aici:

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Gf0Y7.html#81b7bca87a

 

Severin isi vinde e90_u cu un an mai batran cu 14k. Are in plus volan M, faruri adaptive si piele...te caci pe ele. Eu zic ca merita 2,5k euro on plus pe masina asta decat pe un e90 tot masina de companie ca si asta.

 

In exemplu ti-am dat un F10 chel, de la pretu asta in sus pentru fiecare suta de euro gasesti cu dotari in plus :)

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

La motoarele diesel este exact la fel.

 

Nu prea. La diesel e marketing, branduiala ca suna si misto. Citat de pe site:

"BMW TwinPower Turbo diesel engines.

The consistent implementation of BMW EfficientDynamics ideas is again evident in the BMW TwinPower Turbo diesel engines. They are made in lightweight aluminium construction and use variable turbine geometry, which permits a more efficient use of exhaust heat energy. This results in the turbo engine performing like a much larger aspirated engine and achieving this special performance with lowered consumption.

The common rail injection system guarantees optimum combustion. An important characteristic of this system is that the injection pressure can be created autonomously of the speed of the engine and the amount injected. Combined with a powerful control unit and injection nozzles, this markedly reduces consumption and emissions and increases running smoothness.

A fully-variable performance control and the unique turbocharging technology round off the innovation package with less space and weight. In total, these diesel engines offer typical BMW torque with low consumption – a unique combination of efficiency and dynamics."

 

Gabriel, din citatul pus de tine intelegi ceva in engleza aia? Cum sa fie fix la fel? Iti scrie ca are turbina cu geometrie variabila, ca e facut din aluminiu pe ici pe colo si ca consuma putin. In fine nu-mi bat capul, crezi cum vrei tu. Turbine cu geometrie variabila se folosesc de 15 ani apropos.

Ps: ca sa nu mai vorbim de turbo secventiale, sau turbo in paralel, adica biturbo vs twinturbo.

Edited by cavaliere
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce legatura LOGICA are ca exista un model mai nou cand tu atata ai bugetul. Hai sa o luam ca la scoala:

de 15.000

1.iti iei un corsa OPC

2.un Opel Astra 1.6

3.Un Insignia second

4.Un BMW second de vreo 4 ani

 

si nu iti iei un BMW second de 2 ani.

Si nu iti iei un BMW M3 sau nu iti iei un 535i.

 

deci iti iei de banii pe care ii ai ce vrei tu. Noi nu putem sa facem cheta sa iti iei modelul care iti sare din buget.

Link to comment
Share on other sites

Scuze Voltron , vroiam sa scriu F10, dar e valabil si pentru F30.

 

1) Felul cum arata F10_le, considera-o optiune.

2) Este mai mare, mai comfortabil, mai spatios

3) Ce inseamna e90 ultradotat fata de un f10 chel? trapa, automat faruri adaptive? Ok, daka pe tine te incanta astea, go for it

 

Uite aici:

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Gf0Y7.html#81b7bca87a

 

Severin isi vinde e90_u cu un an mai batran cu 14k. Are in plus volan M, faruri adaptive si piele...te caci pe ele. Eu zic ca merita 2,5k euro on plus pe masina asta decat pe un e90 tot masina de companie ca si asta.

 

In exemplu ti-am dat un F10 chel, de la pretu asta in sus pentru fiecare suta de euro gasesti cu dotari in plus :)

 

Faptul ca severin vrea 14 mii pe masina aia nu inseamna nici ca atat valoreaza, nici ca o sa-i obtina ;) eu am sustinut ideea de E90 peste F chel pt o masina dotata si intretinuta, nu a lui severin pusa la 14k.

Edited by lowlife
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

mergand pe acelasi rationament, mai pui 2 mii peste alea 17.500 si iti iei ceva ca lumea de 20k. who the fuck cares ca ne lipsesc 5000, suntem romani si ne descurcam. Ce mai conteaza ca de fapt noi avem vreo 9000 de toti si ne mai da cumnatu vreo 500 sa se faca 15.000

 

Nu ai fost atent la discutie. El a zis ca dispune de 15k pentru masina. Intrebarea lui era cum sa isi sparga banii...pe un e90 full de 15k sau pe un f30/f10 chel.

 

Eu l-am sfatuit sa mai puna unu sau doi k euro DACA bugetul isi permite si sa isi ia un F10 chel. Daca nu dispune de bani sa isi ia alta marca sau sa mai astepte. Eu nu l-as sfatui sa arunce 15k euro pe un E90 de pe autovit oricat de full este. Altii il sfatuiesc sa sparga toti banii pe un e90 full.

 

El o sa faca alegerea potrivita pentru el.

 

PS: o alta optiunie a F10-lui fata de E90 este siguranta. In cazul unui accident cred ca ai prefera sa fii intr-un f10 decat e90, doamne fereste.

Link to comment
Share on other sites

E tipic romanesc, oricat de cliseu suna. Mai deunazi cineva vindea un e38 in stare excelenta cu 8000 euro. Cineva sugera ca mai bine mai pui 2 mii si iti iei e65 . :))) cam asa si aici, omul are maxim 15 mii, insa fiti convinsi ca nu l-ar deranja un e90 fl cu 12 mii, cu dotari mai multe decat un f30 318 cu 15 mii.

Aa ca eu caut x3 f25 cu 25mii si apare unul si zice ca mai bine pun 5 mii si iau x5.. ce sa zici la asa ceva ca n-ai ce. Nu va suparati insa el a zis maxim 15 mii. Dar cu siguranta doreste sa ia ceva daca se poate si pana in 15.

Ca nu i-ar strica cateva mii in buzunar inainte de venirea iernii. :))

Dar na, iei f10 cu 17 mii adica ultima gioarsa cheala si peste 3 ani tot cu 8 mii o dai. Sau stai ca daca iti cumperi masina mega dotata pe bani multi, cand vine vorba sa o vinzi lumea va zice cum zice acum de e60-uri "stai frate ca mai bine iti iei un F100 ( de ex viitorul model de 5) ca f10 asta e deja vechi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.