Jump to content

Tremura masina in mers


Recommended Posts

De curand am cumparat un e60 din 2008.10 de 177 cp automat,diesel.Masina Are 200.000 km cu carte service.Dupa ce am cumparat masina,la vreo cateva zile,cand merg cu ea cam cu 30-55 si am 1500 de turatii simt un dardait la masina ca si cum nu s-ar alimenta sau ceva...daca accelerez nu are nici o problema.Acel tremurat se simte si in pedala.Si se mai simte si cand decelerez...In acel moment daca ma uit la turometru oscileaza singur fara sa fiu cu piciorul pe pedala intre 1500-1700...De ce face doar la viteze mici.Mentionez ca motorul merge rotund la relanti...Daca ma poate indruma cineva care ar fi cauza la aceasta problema as fi recunoscator...
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...
Salut, si eu am exact aceeasi problema, la un e60, 520d, an 2009, cutie automata. De cca 3 luni imi face. Am crezut ca e de la convertizor pentru ca aveam si socuri la schimbarea vitezelor. Acum 3 sapt. am schimbat uleiul si de atunci nu mai da socuri,cutia schimba perfect. Avea 205000 km cand am schimbat uleiul. Nu fusese schimbat deloc, era negru, lipseau 400 ml. Mecanicul a zis ca nu e din convertizor, cutia merge perfect, nu a avut nici macar pilitura pe magneti. A si resetat-o la valorile initiale. Mecanicul a zis ca, convertizorul cand e stricat, incearca continuu sa schimbe si trepidatiile se simt spre inainte, nu vertical. La mine nu oscileaza turometrul. Trepideaza la viteza constanta, de la 80 in sus. Nu cand o turez. Despre motor a zis ca merge perfect, rotund, nici gand de injectori. Nu stiu ce are. Ati gasit rezolvarea. Am discurile ovalizate, dar stiu ca discurile trepideaza doar la franare, nu in mers. Edited by catalin2507
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 weeks later...
Salut...sunt nou pe forum...am citit topicul vostru..am observat ca vorbiti de cutii automate...eu am un e60 2009.06 manual si de la 90km/h incepe sa tremure volanul si deja pe la 120km/h simt si in pedalier...mentionez ca nu am joc in absolut nimic verificata la 3 service.uri plus cauciucuri noi...ce poate fi ? Pur si simplu mi.a dat de cap..nu stiu ce sa.i mai fac :D Edited by AlinPir
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Salutare , am si eu ceva intrebari legate de un bmw 520d f10 2013... prima ar fi ,, vibratie schimbator de viteze,, mentionez ca am schimbat ,, suport cutie de viteze , volanta , ambreaj” si nimic . A doua chestie ar fi , la aprox 120km/h treapta 6 simt trepidatii de la motor... (recent schimbat suporti motor, unghi facut, echilibrat roti, cauciucuri noi ) asta se intampla intre 2000-2500 ture. Daca accelerez peste 2500 ture nu mai tremura. Am fost la diferiti mecanici si service-uri si doar am schimbat piese degeaba ... nici un rezultat 😔. Poate cineva sa ma lumineze in acest can??? Multumesc
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
aceeasi problema si eu tremura toata masina dupa 120Km+ mai ales cand ajung la 160..si mai ales in frana de motor..nu cred ca e de la roti..m-am uitat la cardan..flansele par ok si rulmentul..nu se vede rugina pe rulment nimic..nedesfacut ma refer...aveti idee ce mai poate fi?
Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema si eu tremura toata masina dupa 120Km+ mai ales cand ajung la 160..si mai ales in frana de motor..nu cred ca e de la roti..m-am uitat la cardan..flansele par ok si rulmentul..nu se vede rugina pe rulment nimic..nedesfacut ma refer...aveti idee ce mai poate fi?

La tine e mecanica problema.

 

La cel care a initiat topicul pare sa nu fie.

 

Vezi ca ti am raspuns pe topicul celalalt.

Edited by ingineru'
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...
  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.