Jump to content

unde se poate vopsi intreaga masina?


valllentin

Recommended Posts

Pana acum cateva zile eram ferm convins ca cel mai bine e sa speli masina cu spuma activa.

Acum cateva zile am intrebat la Trado daca e bun de ceva polish-ul care il au ei. Si din vorba in vorba ajung sa imi spuna ca spuma activa nu e buna deloc pt vopsea, ca ataca vopseaua...si ca cel mai bine e de curatat masina cat mai bine cu un jet de apa si apoi cu un burete moale si cu un sampon normal.

 

Dilema mare.....voi ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Apa + sampon chior. Spuma ataca in primul rand lacul, ca pana la vopsea mai e.

Eu v-as recomanda nici sa nu o stergeti (decat elementele de semi-interior - praguri, fetele interioare de la usi unde ramane apa etc) pentru ca porcariile alea de carpe din piele mai mult o zgarie (nu mai vorbesc de cazurile in care dupa ce "baiatu" sterge jantele clientului dinaintea mea, vine la mine sa imi stearga capota sau parbrizul :blink: . Totodata recomandarea mea (si a BMW AG :) ) e sa nu spalati masina imediat dupa un drum lung sau dupa ce a stat timp indelungat in soare (ideal e s-o spalati cu motorul cat mai rece, altfel se vor forma pete pe capota).

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

Eu de obicei o spalam cu spuma activa dar dupa un timp am observat ca masina(lacul) i-si pierde din luciu si trebuia la intervale f scurte de timp sa o polish-ez ,acum o spal cu sampon normal.Dupa spalare o sterg cu 'piele de caprioara'(nu vad cum ar putea sa se zgarie masina de la lucrul asta) deci in concluzie fara spuma activa. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Hmmm, ma puneti rau pe ganduri. Pai eu pe la ultimele 3-4 spalatorii unde am fost, la toate spala cu spuma activa. Au cam inceput si dispara vechile metode cu burete si frecat.

 

Doar nu pot sa ma duc sa le zic...nu, mie nu-mi dati cu spuma activa ca-mi ataca lacul :blink:

 

As spala-o singur, dar in primul rand parca nu se mai preteaza (ca pe vremuri cand iesea omu cu galeata in fata blocului sa-si spele dacia) si in al doilea rand, eu nu am jet de apa sa curat praful de pe masina. Daca dau direct cu buretele cu sampon toate particulele de praf o sa zgarie si mai rau lacul :)

 

Si ca sa ma duc pana in capatul celalalt al Bucurestiului pentru o spalare...parca nu merita!

 

Deci cred ca singura solutie ramane polish mai des sau un tratament de ala de protectie al vopselei care se face pe la niste firme. (nu dau nume :) )

Link to comment
Share on other sites

Mie imi raman niste pete pe ornamentele din jurul geamurilor laterale de la spuma activa...dar decat sa dea papoasii aia cu matura cu detergent si nisip si sa-mi faca model dungat pe lac prefer spuma.
Link to comment
Share on other sites

e mai bine cu spuma decat sa o las cu gainat pe ea ...si sa se pateze in ultimul hal ...

cat despre sampon ...nici inainte cand spalau asa nu era f bine ..aveau niste bureti obositi rupti care zgariau in ultimul hal ...

Omv are un soi de sampon in pompe .....

Nu spuma matuieste vopseaua ..... ..mai repede lavetele lor de 10 ron bucata ..,,si praful !...

Ceara ajuta ..macar 1 data pe luna trebuie aplicata .

Link to comment
Share on other sites

Dupa spalare o sterg cu 'piele de caprioara'(nu vad cum ar putea sa se zgarie masina de la lucrul asta) deci in concluzie fara spuma activa. :blink:

232341[/snapback]

 

Pielea ca si concept nu zgarie, dar pielea folosita de baietii de la spalatorie parcurge niste etape: cu ea sterg marginile jantelor, marginile portbagajului (unde mai ramane nisip/noroi) dupa care urca spre geamuri/plafon (retineti ca in momentul asta e deja plina de nisip/praf/mizerii). Daca nu o folosesc la plafonul vostru, sigur nu o mai spala (sau daca o spala, tin cu varful cizmei de ea cand o pun sub jetul de apa :) -> ce credeti ca se depune de pe cizme ? ) cand trec la urmatorul client la care ii sterg frumos capota sau geamurile cu tot cu nisip ?

 

Daca ti-o stergi tu frumos acasa sau daca ai posibilitatea sa iti speli masina singur (nu ma refer la DRG cand vorbesc la pers a II-a :), ci la modul general ), atunci nu e nici o problema. Dar pentru ca 90% dintre noi nu au aceasta posibilitatea, le recomand sa nu mai stearga masina la spalatorie. Sincer eu nu am vazut nici o spalatorie care sa foloseasca sampon chior, majoritatea spala cu spuma care intr-adevar pateaza partile cromate de pe masina.

Link to comment
Share on other sites

exista si "spuma activa" care nu ataca lacul, cea folosita in marea majoritate a spalatoriilor din tara este low cost , mereu uit firma. va puteti comanda online ceva de genul Meguiars si eu cred ca nu va mai fi nici o problema. daca aveti si un wap numai bine , va faceti treaba singuri, pacat ca nu stau la casa

232961[/snapback]

ei zic ca fosolesc produse MAFRA...da nu prea cred...

Link to comment
Share on other sites

man eu le luam marfa pe care o trimite-au ei in tara cu curieratu...si-mi mai dadeau si mie cate o solutie de spalat...curatat bord...tapiterie..etc..si pot apune ca faceau treaba super bine...

233014[/snapback]

 

 

Produsele Mafra sunt ok ...pe undeva pe la mijloc ..problema este ca la spalatorii ..ei fac solutia in recipientele alea ..E clar ca nu pun ce si cat trebuie ...trag si ei de ele ...

Link to comment
Share on other sites

Guest v2b3
unde se poate vopsi intreaga masina dar sa fie ceva de calitate,un pret estimativ,as dorii sa o fac alba.

232954[/snapback]

 

 

Incearca la Iorgu in Tunari ........a mai fost cineva de aici la el asa ca daca pui intrebari sigur iti spune ce si cum. Eu am auzit numai de bine despre el.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
unde se poate vopsi intreaga masina dar sa fie ceva de calitate,un pret estimativ,as dorii sa o fac alba.

232954[/snapback]

ce masina ? interventii la tinichigerie ? cit de mult vrei sa o dezechipezi ca sa iasa ca din fabrica ? ce vopsea(e originala ?) are acum pe ea ? ai dat cu ceara , polish , silicon , sau alte tratamente ? daca ai nedumeriri mail

Link to comment
Share on other sites

unde se poate vopsi intreaga masina dar sa fie ceva de calitate,un pret estimativ,as dorii sa o fac alba.

232954[/snapback]

ce masina ? interventii la tinichigerie ? cit de mult vrei sa o dezechipezi ca sa iasa ca din fabrica ? ce vopsea(e originala ?) are acum pe ea ? ai dat cu ceara , polish , silicon , sau alte tratamente ? daca ai nedumeriri mail

Link to comment
Share on other sites

ce masina ? interventii la tinichigerie ? cit de mult vrei sa o dezechipezi ca sa iasa ca din fabrica ? ce vopsea(e originala ?) are acum pe ea ? ai dat cu ceara , polish , silicon , sau alte tratamente ? daca ai nedumeriri mail

240005[/snapback]

 

:blink:

incercai sa ne spui ceva ? poate in romaneste ..e mai bine

Link to comment
Share on other sites

am observat si eu niste pete pe ornamentele cromate de la geamuri,de la nemernicia asta de spuma de care spuneti voi cred;mai pot fi scoase sau acoperite cumva,exista o solutie? am vazut pe multe masini problemele astea,inclusiv pe un S350 ultimul model si eu ma gandeam ce materiale proaste se folosesc mai nou chiar si pe masinile de lux;deci actiunea ,,samponul'' fratilor!

ar trebui facuta foarte populara problema asta pentru ca tot omul de rand ajunge sa dea cu mizeria asta de spuma pe la spalatorii .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.