Jump to content

318i e46 sau 320d?


lovemye46

  

50 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Dar benzina nu are volanta, injectoare?

daca ai auzit tu de injectoare defecte la benzina (exceptand masinile cu GPL) sa-mi zici si mie :thumbdown: Valvetronicul daca ii schimbi simeringurile la supape si ceva garnituri pe la motor este de nota 10 dar toata lumea care habar nu are ce face valvetronicul si niste mecanici limitati (care se pisa pe ei cand vad n42 )zic ca ESTE CEL MAI PROST MOTOR DE LA BMW.

Cheltuielile cu intretinerea unui diesel nu se compara cu echivalentul pe benzina la o masina SH de atatia ani vechime(calculeaza pretul la :turbo,injectoare,pompa inalta presiune,egr,clapete admisie unde este cazul).Nu zic ca trebuie sa cada toate o data dar orice reper din cele enumerate iti arunca in aer bugetul mai mult decat la benzina .

Link to comment
Share on other sites

Sau ca sa o spunem pe intelesul tuturor, n-ai bani de diesel daca iti cauti masini vechi de 10 ani care se vand cu 2-3-4000 de euro.

Mie imi place e46 mai mult ca orice model bmw ... daca te uiti pe net la anunturi vei vedea ca nu e diferenta intre diesel si benzina...poate cateva 318i la 3.000 peste 200.000km si nici aia reali, asa gasesc si 320d fl cu peste 200.000 la 3.000 euro...as putea sa-mi iau e90 dar nu imi place...ce-mi ofera in plus e90 sau e60 fata de e46? ... din ce vad la semnatura daca chiar ai 535 probabil e volan pe dreapta si inmatriculat in bulgaria si vii sa comentezi de altii ca nu isi permit diesel...

Link to comment
Share on other sites

intrun alt topic spui ca vrei sa cumperi un e46....tu vrei 320d:

 

"Posted 09 January 2016 - 20:08Cumpar:

e46 facelift 320d 150hp 6trepte

-sa aibe sub 200.000km (reali)

-fara accident

-sa arate decent exterior-interior (vopsea jante etc,sa nu fie rupte scaunele,volanul jupit,parbriz crapat etc...)

-scaune sport

-volan m cu comenzi"Posted 10 January 2016 - 11:34"din ce stiu eu ci e coupe nu? nu vreau 2 portiere si prefer diesel... "

http://www.bmwclub.r...05#entry2320305

 

"Vreau sa vad niste pareri despre aceste motoare in comparatie:<br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);">318i e46 143cp facelift dupa 2003<br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);">320d e46 150cp idem.. "

crezi ca ai vazut/citit destule pareri ?

hmmm initial vroiam un 320d inmatriculat pe la 5000 euro...dar am zis sa iau ceva din germania si am vazut ca taxa e mult mai mica pe benzina...dupa ce am vazut pe aici parerea mea e asta:iti iei diesel cu 200.000 km...faci 50-100.000(daca ai noroc) si ti se duce turbina si injectoarele ...... iti iei benzina sub 150.000 esti sarac ca ai dat cu 100 euro mai putin pe ea, motoru' e de cacat... dar nu stiu din ce motiv... am sa iau ce gasesc mai frumos si aia e...dumnezeu cu mila.

Link to comment
Share on other sites

ufff....nu e asta o rezolvare...ca "d-zeu cu mila" inseamna buzunarele tale.

personal nu stiu ce sa-ti mai zic

 

mai citeste si tu pe aici.

Hmmm nu stiu ce sa zic oare sunt asa de stricacioase e46 sau doar sunt foarte multi detinatori care isi spun defectele pe internet?:) mie pur si simplu' imi place e46, as putea sa mai astept 5-6 luni sa-mi iau e90 sau e60 bun, sau as putea sa-mi iau la banii astia un a4 b7 (6000euro) dar daca nu ma simt eu bine la volan de ce sa-mi iau masina mai noua? pentru parerile celorlalti care spun ca e46 e veche si daca vede o taratura de audi din 2007 chel de optiuni cu jante de tabla spun wow ce masina... si cand vad un e46 spun ca e cazan dar daca stau 5 minute pe scaunu' soferului intr-un e46 isi vand loganurile noi (fara servodirectie,ca asa e frumos un logan...sa fie din 2015)sa-si ia masina cu 13 ani vechime...dar na asa e romanul crede ca ce e mai nou e mai bun.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hmmm nu stiu ce sa zic oare sunt asa de stricacioase e46 sau doar sunt foarte multi detinatori care isi spun defectele pe internet?:) mie pur si simplu' imi place e46, as putea sa mai astept 5-6 luni sa-mi iau e90 sau e60 bun, sau as putea sa-mi iau la banii astia un a4 b7 (6000euro) dar daca nu ma simt eu bine la volan de ce sa-mi iau masina mai noua? pentru parerile celorlalti care spun ca e46 e veche si daca vede o taratura de audi din 2007 chel de optiuni cu jante de tabla spun wow ce masina... si cand vad un e46 spun ca e cazan dar daca stau 5 minute pe scaunu' soferului intr-un e46 isi vand loganurile noi (fara servodirectie,ca asa e frumos un logan...sa fie din 2015)sa-si ia masina cu 13 ani vechime...dar na asa e romanul crede ca ce e mai nou e mai bun.

O taratura de Audi din 2007 are sanse sa fie mult mai putin uzat decat un e46 din 2003. De fapt aproape orice masina mai noua ( daca nu se cheama Geely), in comparatie cu una veche are sanse sa fie mai putin uzata si deci mai fiabila.

E46 este veche, e normal sa fie cocosate si sa gasesti greu una buna. Si chiar si asa in orice masina sh trebuie sa te astepti sa bagi oricand bani. De la nimicuri electrice care incep sa nu mai functioneze, pana la nimicuri mecanice care costa toate.

Alege mai degraba dupa ce evaluezi cum a fost masina ingrijita si cat de uzata e, ce rulaj are, etc.

Mai pe scurt, daca gasesti un A4 din 2006 superingrijit si cu rulaj decent, cred ca ar avea castig de cauza fata de un e46 din 2003 cu rulaj mai mare si care e mai muncit. Dar este doar un exemplu, tu stii ce vrei in fond.

Link to comment
Share on other sites

Salut,si eu sunt in aceeasi dilema ca si tine,de ceva timp caut info despre aceste 2 motorizari,

neavand in cercul de prieteni decat un e46 coupe 1.9i din 2000,tin sa zic ca ma lasat placut impresionat

de cum sta pe sosea,dar nu e wow, e cam la fel de lenes ca fiatul meu(nu incepeti sa fi ti rautaciosi,e prima mea masina :)) )

Mie unu imi face cu ochiul un 320d an 2004-2005 (daca stie cineva sa mi zica ce e commonrailul ala i as fi recunoscator) o turbina

sa o refaci profi e in jur de 900 de roni si 100.000 km cel putin daca ai grija sa schimbi mai sus nu vei mai avea probleme cu ea

(eu zic ca e o suna rezonabila) injectoarele la fel se pot repara(eu stiam ca astea nu prea cad),filtrul de particule ma ingrijoreaza pe mine,nu as vrea sa apelez

la anulari si interventii in soft (cu toate ca sunt baietii de specialitate si nu sunt probleme din contra o duci in 180cp,ar fi mai

distractiva si am inteles ca va consuma ceva mai putin)dar eu as vrea sa o tin de fabrica...si ar mai fi volanta cu ambreiajul sunt scumpe la disel.In rest

nu cred sa aiba alte "bube".(o curatare de egr si o admisie nu se mai pun in calcul)

Un 318i daca il iei,daca vei rasfoi aici(eu unu am facut o,cum am zis mai sus ma incanta si aceasta motorizare deoarece nu fac km multi pe an)o sa i afli toate

problemele si le poti remedia din start sa nu ai probleme,cum ar fi distributia,semeringurile de la supape,plus cateva garnituri si furtune.

La 318i ma ingrijoreaza acel "tzacanit" pe care nimeni nu stie ce i cu el,multi zic ca e un sunet normal pentru el,altii spun ca e valvetronicul,care este

destul de scump.Ca o paranteza nu inteleg dece nu sa pus si pe e46 fl motorul de 2000 vanos cel de 150 de cp, eu zic ca era bn.

Cam aste sunt concluziile mele,daca am gresit undeva,chiar mi as dori sa fiu corectat,sper ca nu am fost prea incoerent si plictisitor

si ca se intelege ce am vrut sa spun.

Salut!

Link to comment
Share on other sites

La 318i ma ingrijoreaza acel "tzacanit" pe care nimeni nu stie ce i cu el,multi zic ca e un sunet normal pentru el,altii spun ca e valvetronicul,care este

destul de scump.Ca o paranteza nu inteleg dece nu sa pus si pe e46 fl motorul de 2000 vanos cel de 150 de cp, eu zic ca era bn.

 

 

acela e zgomotul motorului....e ceva normal pt un valvetronic.

 

motorul de 2l si 150 de cai pus pe nfl s-a transformat in 2.2 de 170 de cai pe fl ( ambele 6L )

golul ramas la 2l a fost acest valvetronic N42 (4 cilindri).....care hai sa recunoastem era bomba atunci ( de atunci a inceput sa fie folosit la mai multe motoare)

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

318Ci din 2004 ce motor are?

este cel problematic cu valetronic?

intentionez sa achizitionez un 318ci FL si nu stiu la ce sa ma astept?

toata chestia este ca eu sunt in irlanda si oarecum trebuie sa-mi schimb masina si ma gandeam la acest 318ci

si nu prea imi permit sa am probleme cu el pe-aci

consuma ulei?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.