Jump to content

inca un F10 pe aici :-)


CNT

Recommended Posts

Ma bucur ca ai rezolvat cu masina. Sfatul meu ar fi sa dai banii doar la o asigurare casco mai buna in cazul in care consideri ca nu e suficienta cea actuala, si sa stai linistit (daca poti). Eu unul cred ca as face o criza daca mi s-ar intampla, chiar daca am/am avut dintotdeauna casco la orice masina... Pur si simplu ideea de nesiguranta creata de un eveniment ca acesta este dincolo de orice... Si da, cum spunea cineva, cumva, indirect, lasand ipocrizia la o parte, toti cei care facem retrofit la diverse optiuni pe care masina nu le are din fabrica (cu componente a caror provenienta e incerta), contribuim la acest fenomen...chiar daca el nu se va stopa daca ne oprim maine. E o discutie lunga si nu are sens aici. In concluzie, casco, bucura-te de masina si stai (daca poti) linistit. Daca iti bati capul prea mult cum sa protejezi obiectul, deja nu mai e fun... Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Si salariile nemtilor sunt mult mai mari....

 

 

Spui ca sunt mult mai mari salariile dar si aici platesti toate cacaturile ... ai chirie, taxa radio, gunoi, asigurare, impozit masina, cumperi papa, mai repari masina, trebuie sa mai traiesti + chelutuieli extra... si unde ajungi ? Eu locuiesc in Germania si stiu despre ce vorbesc... patania lui CNT nu ma mira ci in felul in care au facut-o aricii astia te socheaza ... problema in Germania este in orasele mari acolo toti incultii si retardatii se strang, de aceea nemtii prefera sa se muta in orasele micute la case, fug de stresul creat de oamenii acestia ... dau exemplu pe azilanti : vin stau la masa frumos papa, se joaca se ard, nu lucreaza, primesc si vreo 200 euro lunar... si noi Romanii in tara noastra muncim bine pentru 400 euro ... si nu imi explic cum firmele din tara noastra dau faliment cu 200 euro mana de lucru/ angajat...cand orice nimeni chiar si neamt aici castiga 2mii brut...si firma prospera ... in Germania lucrurile nu mai sunt roz de cand s-a schimbat moneda in euro, aud tot felul de povesti din zona alimentatie etc ( nemtii sunt primii care se bat in piept cu lucrurile bio si va dau mai multe exemple : fructele uscate vin la un loc si le separa aceleasi fructe uscate dar in pachete bio si pachete normale, geamurile termopan, vin aduse din china si apoi graveaza pe sticla "made in germany" ...unde lucrez eu, o fabrica de produse chimice, vine materialul se schimba eticheta si pleaca mai departe...si vin si din China unele... am ajuns la concluzia ca daca cumperi un produs Made in China esti mai linistit sti cam ce ii poate capul si cat tine...sunt multe infractiuni care nu sunt pedepsite :download: ...suntem prea mici. :twitch:

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

salarul mediu net e undeva la 2mii ... si stiu sigur de la electricieni, avocati... e normal cu trecerea anilor sa castigi mai bine... avand 2 mii si ceva netul 67& din net e pensia ... depinde ce lucrezi evident ... medicii, inginerii, managerii au alte standarde clar... daca pui in balanta costurile terenurilor caselor nu se merita acel salariu... mai misti ceva daca sunt 2 si trag la aceeasi caruta...in rest singur prin germania e greu traiesti doar decent.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cea mai sigura varianta e sa nu tii o masina de valoarea unui apartament parcata pe strada, fie chiar si in tari mai dezvoltate si civilizate decat ro. Germania nu mai e de cativa ani buni tara sigura la care multi oameni aspirau.

Nu vad rostul unei masini ''scumpe'' si mai ales ravnita de hoti, in situatia in care n-ai o casa cu garaj, curte etc.

 

Sunt de accord cu partea ca are nevoie de garaj - 100% asa este. Insa avand in vedere ca locuiesc (poate) temporar in Berlin, asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa-mi cumpar acum casa.

In principiu mi-as fi dorit doar sa simt ca e in siguranta masina ..cel putin in fata blocului unde locuiesc, e luminat, e aproape de centru.. degeaba :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut, nu am mai scris demult pe aceasta pagina si vroiam sa postez niste poze noi astazi dupa ce treceam la anvelopele de vara.

Eram tare bucuros de noile jante.

Am luat si un loc de parcare in garaj - destul de departe de unde locuiesc, dar na , am zis ca asta e alternativa cea mai safe avand in vedere ce patisem.

Ieri m-am plimbat putin cu masina si la finalul zilei, am decis sa o las in fata blocului - fiind weekend este mai populata zona fiind plina de restaurante, deci safe- am gandit eu.

Little that i knew..

 

So, Berlin- Berlin du bist so wunderbar..

 

Cam asa am gasit masina de dimineata.

Acum trebuie sa o iau de la capat cu asigurarea si timpul petrecut prin service.

Ma gandesc serios sa renunt la ea, dupa ce va fi reparata.. :(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poltia, a luat 2-3 amprente si ceva adn .. cica ar fi gasit ca a stranuntat unul pe acolo, ce-or gasi.. nu stiu.

Variante ar fi sa iau probabil o skoda ceva..audi,bmw mercedes sunt tinta preferata.

 

Cica am fost masina nr 6 din zona respectiva la care venise politia in dimineata asta, si mai aveau 7 masini dupa mine la care sa mearga sa faca poze si amprente sa ridice..crazy saturday night..:(

Link to comment
Share on other sites

E pe bune man? A doua oara si la scurt timp? Tu ai ceva blesteme pe cap, nu-mi pot imagina altfel. E horror ce-i iar acolo. Nu-ti face cumva treaba asta cineva care te stie, care are pica pe tine, de ce nu vreo femeie(asta daca totusi mai poti zambii). Ori te muti din zona aia, poate chiar in alt oras ori renunti la masina si-ti iei ceva cu care doar sa te deplasezi, un compromis cum ai zis si tu.
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

au spart geamul mic pe partea dreapta de data asta, si apoi au dechis usile. Au reusit de data asta sa scoata intact si acel virtual display.

pot spune ca sunt ghinionist..desi nu cred in asa ceva..parca e prea de tot.

Link to comment
Share on other sites

Vinovați indirect de aceste spargeri sunt clienții, mulți vor upgrade-uri de efect la preturi mici..senzația pe care o ai când ĂŽți gĂŁsești mașina așa e de nedescris, iar piesele inevitabil vor ajunge pe eBay ca fiind piese din dezmembrĂŁri.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Incredibil, second time, ai zice ca e un vis urat insa e pt tine e cruda realitate :(

La o gândire la rece as zice ca e timpul sa faci o schimbare si nu neaparat spre alta mașina care sa nu atragĂŁ atenția ... Mai degrabĂŁ spre alt neighborhood.

Link to comment
Share on other sites

Cartierul e unul bun, adica aici am gasit scoala si gradinita ok pentru copii.Sali de innot in apropiere, chirie decenta.

In fine, fiind un cartier bun.. sunt si multe masini scumpe pe strazile din jur si pentru un hot e super. Sigur gaseste ceva cand vine.

Ce nu inteleg e cum reusesc sa sparga 13 masini pe seara si sa nu fie vazuti de nimeni.

Macar o patrula de politie.. nimic!

 

Cred ca o mai tin pana la vara si ma orientez spre ceva "low profile". Pacat, imi place asa mult de ea si am tot bagat bani in ea..dezamagitor.:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.