Jump to content

inca un F10 pe aici :-)


CNT

Recommended Posts

Eu nu m-as mai risca sa se mai intample inca o data. Nu ai nicio garantie ca daca vei face ceva nu se mai intampla.

Dincolo de pasiune si orice o mai fi, trebuie sa ne adaptam. Ia-ti o masina care nu atrage atentia, de care sa te folosesti, nu sa nu dormi noaptea de grija ei. Pur si simplu nu merita stresul oricum o dai. Nu mai e nicio bucurie. Idiotii au venit acum si au luat componente noi. Acu' apare pe net volan, nbt, 6wb si ce mai aveai tu acolo...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vezi filmuletu cu refugiati de mai sus.

 

 

Daca ai cat de putine cunostine video si geografice poti sa-ti dai seama de montajul ala tras de par.

Nu sunt de accord cu ce se intampla, insa nici pentru a promova acest rasism.(scopul acelui video)

 

Iar cei ce fac clipurile alea sunt in aceeasi categoria cu cei ce faceau acum 1 an sau 2, acel video cu "the Romanians are coming".

 

Cu aceasta as vrea sa inchid acest topic si sa ma rezum la partea auto a forumului.

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Spre norocul meu, asigurarea a acceptat sa-mi repare din nou masina - insa de data asta m-au trimis la un service impus de ei. Nu am mai avut voie sa merg la reprezentanta BMW.(aveam trecut asa ceva in contractul cu ei).

 

Deci de acum.. astept sa fie reparata.

 

Si ca sa va arat ca mentalitatea de "GARCEA" este si in politia din minunata germanie, va las mai jos un copy/paste din discutia mea cu ei :

 

"Please do not hesitate to contact me if something else is missing from your car.

Actually I cannot really give you a helpful advice for the future. It does not happen very often that criminals attack a car twice, it also depends on luck. I hope that you will have more luck in the future.

 

With kind regards,

 

Marie Neugebohren

Kriminalkommissarin

 

Der Polizeipräsident in Berlin "

 

 

Cum sa nu fii uimit de aceste urari ale politiei ???

 

off.. time to move on.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bafta la reparat :thumbsup: bine ca nu ai întâmpinat dificultăți cu asigurarea

Măcar e si o parte pozitivă a mesajului poliției si anume ca se bazează ca măcar pe viitor sa nu mai ai parte de astfel de evenimente. Ca nu au fost ei in stare sa preîntâmpine e pura statistica, si in Germania ca si in orice alta țara, exista un anume procentaj de reușită atât in ceea ce privește prevenția cât si identificarea/prinderea ulterioară a celor ce desfășoară activități criminale.

Edited by cornel
Link to comment
Share on other sites

Pai ce e in neregula cu mesajul? :-) Ai primit un mesaj de la reprezentantul "militiei". Macar au avut bunul simt sa iti transmita asta si sa iti spuna realist ca nu prea au ce sa faca, lucru care e complet adevarat. Eu am de 3 ani plangere la militie pentru oglinzi; nu speram sa rezolve cazul, dar nici ca am mai auzit ceva de la ei.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Nu aveam ce face si am intrat din pura intamplare in topicul tau si ca apoi sa citesc cuvant cu cuvant fiecare pagina! Nu-mi vine sa cred ce ai patit ,am full casco (1200 euro pe an) pe un E60 si mi se pare foarte mult pentru un an de asigurare,chiar si cu aceste intamplari ale tale tot mult mi s-ar parea...sincer un full casco ai putea sa-ti faci din simplul motiv ca poate sa existe o a 3-a,o a 4-a oara,nu neaparat in acelasi mod dar la ce se intampla pe acolo nu cred ca o sa platesti casco full degeaba,parerea mea.O repari ,faci full casco si o lasi oriunde(nu au ce sa mai comenteze la full casco) nici daca ar fi a 7-a oara,da si eu m-as enerva in draci sa stiu ca piesele mele se vand frumos undeva si eu stau 1-2 luni pe la declaratii,asigurari si service auto.Politia sau asiguratorii nu ar avea ce sa zica deoarece nu ar avea voie sa te acuze in niciun fel,tu esti o victima a unui grup de hoti in care tot tu investesti bani pentru protectie si tot degeaba...Nu stiu daca poti sa-ti faci la alta firma de asigurari casco sau nu,daca nu fa-l cel mai full posibil macar 1 an si o lasi oriunde linistit (nu cred ca o sa mai umble nimeni la ea,de fapt sunt sigur).

 

Bai ce nenorociti....numai spuneti ca "merita sa le tai mainile,ca daca-i prindeam i omoram,ca etc" ca daca i-ati prinde in fapt sunt cel putin 2 si nu ar sta sa-i bati tu ,ti-ar da in cap si dupa ar fugi.Tu cu familia ta sa fiti sanatosi si nu vinde masina! Sub nici-o forma,o alarma puternica cu senzori de perimetru si camere e cea mai buna solutie in cazul tau si atat,treaba cu garajul sa mergi pe jos 20 de minute eu cred ca m-as enerva si mi-as aminti si m-as consuma toate cele 20 de minute dus-intors in care duci si iei masina,pana rezolvi cu reparatul,asigurarea si alarma foloseste garajul,dupa eu zic sa renunti la el.O alta investitie ar fi niste geamuri care nu se pot sparge ,pe romaneste "antiglont" desi cred ca ar fi un efort financiar destul de mare care nu se merita.

 

Multa sanatate si noroc iti doresc!

  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Din pacate creed ca 95 % din cic+ceasuri+volan furate sunt pe ebay de vanzare la vanzatori cu 100% pozitiv doar vind marfa de calitate.Cel putin cu ceasurile de bord pot sa le ia urma ca sunt cu VIN in ele.De unde mama dracului atatea CIC-uri si NBT-uri din dezmembrari. Edited by FANATIC
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Din pacate creed ca 95 % din cic+ceasuri+volan furate sunt pe ebay de vanzare la vanzatori cu 100% pozitiv doar vind marfa de calitate.Cel putin cu ceasurile de bord pot sa le ia urma ca sunt cu VIN in ele.De unde mama dracului atatea CIC-uri si NBT-uri din dezmembrari.

 

e hilar ...poate ajunge chiar la unul dintre noi montat pe masina ...totusi multi vanzatori de asa ceva sunt rusi , la ei gasesti cam orice , ciudat ca se poate comanda si te anunta cand are . De unde , cred ca sursa e vizibila

Edited by Myx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

problema mea cu politia este ca puteau sa spuna in loc de "ai avut ghinion" un soi de.. da, am marit nr de patrule prin zona, sau sa zica ca e o zona cu grad ridicat de infractionalitate si ca ar fi bine sa pun o alarma performanta.

sa zica ceva care sa linisteasca omul.

Ai avut ghinion acum, sper ca pe viitor nu se va mai intampla daca esti norocos.

mama ei de treaba, asa se raspunde ?

m-as oferi cobai pentru un filaj al politiei, sau chiar sa monteze niste gpsuri incorporate in navigatie sau volan.. ca sa vada unde ajung dupa ce ar fi furate..

 

dar, poate sunt eu prea pretentios,poate am vazut prea multe filme.

O sa ma dreg cu o bere,doua, trei.. seara buna colegi!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

alooooo........deci mie unul nu imi vine sa cred ce ai patit...si nu o data, de 2 ori! ar fi bine ca lumea sa adopte o lege gen VLAD TEPES pt asemenea ordinari si jegosi ca altfel nu pot spune! sper sa rezolvi cu bine si acum dar nu vinde masina, prea frumos F10-le! bafta in a gasi o modalitate de siguranta impotriva furtului dar cea mai buna ar fi garajul care pt tine dupa cat am citit eu...cam greu!
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

problema mea cu politia este ca puteau sa spuna in loc de "ai avut ghinion" un soi de.. da, am marit nr de patrule prin zona, sau sa zica ca e o zona cu grad ridicat de infractionalitate si ca ar fi bine sa pun o alarma performanta.

sa zica ceva care sa linisteasca omul.

Ai avut ghinion acum, sper ca pe viitor nu se va mai intampla daca esti norocos.

mama ei de treaba, asa se raspunde ?

m-as oferi cobai pentru un filaj al politiei, sau chiar sa monteze niste gpsuri incorporate in navigatie sau volan.. ca sa vada unde ajung dupa ce ar fi furate..

 

dar, poate sunt eu prea pretentios,poate am vazut prea multe filme.

O sa ma dreg cu o bere,doua, trei.. seara buna colegi!

 

Cred ca au fost sinceri cu tine... daca ti-ar zice altceva si s-ar intampla din nou ai fi nemultumit.

 

Am mai scris, nu stiu daca ceva merita atata stres (pentru mine nu ar merita). Si cumva, topicul aceasta sper inceapa sa reprezinte pentru comunitate un "wakeup call" daca vrei, o constientizare a faptului ca piesele "cerute" sunt cel mai probabil furate. Cu siguranta nu o sa opreasca fenomenul, dar cred ca e destul de important sa intelegem ca un volan de exemplu care este impecabil nu prea are cum sa vina de la o masina care a facut accident, sau care se dezmembreaza...Hai sa spunem ca o navigatie poate scapa, poate cineva isi pune NBT (nou) si vinde CIC-ul, dar...nu stiu ce sa zic. Si eu ma gandeam sa schimb volanul dintr-o fitza, sa pun volanul M...sincer, desi ma consider un om responsabil si onest, nu am stat sa ma gandesc serios pana acum la faptul ca ar putea fi furat. Acum cu siguranta o sa il schimb doar daca o sa consider ca merita pretul unui volan nou...

 

Poate repet si e aiurea, cu siguranta numai de sfaturi nu ai nevoie la ora asta, insa daca imi permiti unul: muta-te in cazul in care consideri ca si siguranta ta sau a familiei ar putea fi periclitata, cat despre masina, daca ramai acolo ia-ti una de care sa nu iti para rau, ceva low profile cu care sa iti faci treaba. Bafta!

 

PS: vad ca unii colegi vorbesc de flagrant, batai, etc. Ca sa mai destindem atmosfera, cunosc personal un nene caruia in interval de 2 saptamani i-au furat de 2 ori oglinzile la M5 E39 (se intampla acum vreo 15 ani). Desi avea bani foarte multi, si nu era neaparat o problema pentru el, masina fiind oricum asigurata, a stat efectiv la panda cateva nopti intr-o alta masina si i-a prins. Ce s-a intamplat va las sa va imaginati scenariul: un nene care avea atunci vreo 35 de ani aproape 1.90, facea mult sport, avea o functie de conducere intr-o multinationala si o gramada de bani, si era foarte motivat sa le dea o lectie. :-)

 

 

Edited by mcliviu
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am mai scris anterior, intr-o postare in legatura cu masina ''scumpa'', vizata de hoti, tinuta in strada. Din pacate nici Germania nu mai e tara sigura care a fost acum ceva timp.

Ca o parere personala, sper sa nu am dreptate, insa cred ca dupa reparatie, daca masina o sa fie parcata in aceeasi zona o sa mai existe si o a treia spargere. Sunt convins ca nu sunt aceiasi ca ti-au spart-o prima data. Deasemenea nici a treia oara, este posibil sa nu fie aceiasi. Zona in care locuiesti si parchezi masina este ''de vina''.

Edited by Vision335
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da si poate o sa fie si a 5-a oara,asta nu inseamna sa-ti schimbi masina.De aia exista asigurari,ai avut mare ghinion ,dar eu zic ca ai si noroc de partea ta(si normal ai gandit cum trebuie cand ai facut casco),deoarece puteai sa nu ai casco la o paguba foarte mare,eu ti-am explicat ce sa faci,o alarma foarte buna care sa nu o opreasca oricine (senzori perimetru,senzori soc)si foarte foarte puternica,sa trezeasca tot cartierul la cel mai mic semn si sincer un spray cu piper ar fi binevenit sa-l tii cu tine.Nu batai,flagrante...gps etc,deoarece atunci ai fi vizat tu sau familia ta.Nimeni numai sta langa o masina care urla si trezeste oamenii si luminile din cartier in 1 min maxim. Edited by WIN60
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pe niciunde nu cred ca ai voie sa pui o alarma nebuna! Dar alarma o sa sune numai numai daca cineva o sa fie exact langa masina ta ,adica hotii, nu cred ca e greu sa scoti repede un ochi pe geam cand vezi ca suna sau sa o opresti imediat din cheie sa nu deranjezi vecinii ,asta in cazul oricui..si daca este o alarma cu senzori de perimetru si soc ,e clar ca atunci cand suna cineva cel putin ti-a atins masina! deci senzori de perimetru interior! in caz ca reusesc printr-o minune sa desfaca geamul fara socuri (imposibil),senzorii o sa detecteze miscare si o sa urle cand o sa bage mana in masina!si singurul lucru care o sa-l mai plateasca asigurarile va fi geamul.

 

Hotii astia au testat si stiu clar ce masini sunt dotate cu alarma sau nu,a ta fara alarma pentru ei e tinta clara..stii ce as fi fost curios daca ai fi putut sa intrebi pe cei de la politie,daca una macar din cele jefuite a avut alarma,chiar ar fi o intrebare buna!

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nemtii castiga mai mult decat strainii, mult mai mult

Orice nimeni castia 2000 brut orice neamt are peste 2000 pensia net

Cu 2000 brut ramai dator in fiecare luna :thumbsup:

scuze...dar asta poate in visele tale. 2000 pensie in germania? minimum? mai citeste un pic inainte sa faci afirmatii OZN!

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Hai sa nu mai vorbim prostii (chiar pe topicul omului):

 

Pension payments in Germany are already low. According to the German Pension System, an average pensioner who has worked for 45 years receives a monthly pension of €1,236. Anyone who has worked less than 45 years in a job with social insurance, or was forced to retire early due to health problems, age-related unemployment or other reasons, often receives a pension amounting to €1,000 or less, or for low-wage workers just a few hundred euros a month.

Sursa: https://www.wsws.org/en/articles/2012/01/germ-j03.html

 

 

Der Spiegel: Pension Armageddon: Germans Fear Poverty Even After Life of Work

 

 

Scuze de off.

Link to comment
Share on other sites

si singurul lucru pe care o sa-l mai plateasca asigurarile va fi geamul.

 

 

Depinde :) asigurarea pe care o am acum nu plateste geamul pentru ca in situatia asta este vandalism.

Daca dovedesc ca s-a furat ceva din masina atunci da, repara geamul. Fun - nu ?

 

Legat de salarii si discriminari, tot ce pot spune este ca daca firma la care lucrezi are un sindicat al muncitorilor atunci sunt oblogati sa te incadreze si pe tine, ca strain, in aceleasi limite de salarizare.Evident o mica discriminare exista, vei fi plasat la limita inferioara.

In final diferenta intre limite e undeva la maxim 400-500 euro.

Aici in Berlin mai conteaza si unde isi are firma locatia, daca e in west sau in est. Se lucreaza mai multe sau mai putine ore pe saptamana.

Est 40, West 35.

 

Legat de pensii, si ei folosesc pensii private - cotizeaza in fiecare an, si isi primesc o parte inapoi atunci cand se face declararea veniturilor catre fisc.

 

Daca mai vreti si alte detalii, daca stiu - va voi raspunde.

Edited by CNT
Link to comment
Share on other sites

Depinde :) asigurarea pe care o am acum nu plateste geamul pentru ca in situatia asta este vandalism.

Daca dovedesc ca s-a furat ceva din masina atunci da, repara geamul. Fun - nu ?

 

Daca mai vreti si alte detalii, daca stiu - va voi raspunde.

 

Dar asigurarile nu cresc (de la an la an, in functie de rapoartarile inregistrate..) daca locuiesti intr-o zona cu multe spargeri?

Cred ca si asigurarea (pe viitor) iti v-a creste daca din masina ta vor fi furate lucruri... si cu atat mai mult daca vei continua sa folosesti polita sa acoperi daunele..

 

Observ ca multi nu stiu ce efect au asemenea nefericite evenimente raportate ... nu stiu ca asigurarea/rarile vor creste foarte usor de la an la an daca folosesti polita/zona in care stai e considerata(devine) riscanta!?

 

Este "firesc"; asigurarile din intotdeauna vor incerca sa acopere "plangerile" asiguratilor prin cresterea asigurarilor. :purple:

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Este posibil sa creasca sau dupa ce mi se repara masina, asiguratorul are dreptul sa anuleze contractul cu mine.

Ramane de vazut. Datorita valorii daunelor eu pot deveni "Persona non grata " si decid sa anuleze contractul.

Sa vezi atunci distractie..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.