Jump to content

BMW 320d sau bmw 520d


Cristian98

Recommended Posts

Nu cred ca un E90 se va ieftini chiar atat de mult pana la anul(sub 5000 de euro), in cazul in care te hotarasti asupra lui si ramai la bugetul actual de 3000-4000. Cam la fel si 5ar. Plus taxa...si daca chiar vei gasi una in banii astia, cu siguranta va mai avea nevoie de ceva investitii. Un Seria 5 o sa iti dea mari batai de cap si la parcare, mai ales daca stai intr-un oras aglomerat.
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa asteptam sa ia carnetul!

Eu te incurajez mai intai sa faci chestionare si sa bagi pe legislatie!

In primul an eu recomand o masina de care sa nu-ti para rau, ca la un buget mic si la o vechime considerabila a masini pe care o preferi, fi sigur ca vei scoate bani din buzunarul parintilor!

Succes in luarea unei decizii cat mai potrivite!

 

 

Iph6

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 ani,incepator ,BMW ?

 

Eu spun sa incepi condusul pe o masina mai "puturoasa",un 75 de cai ti-ar fi suficient ca incepator

 

Pls,nu-mi spune "eu voi conduce regulamentar,nu voi merge cu viteza"

Ai dreptate , dar ceilalti utilizator de pe acest forum mi-au spus sa merg pe un bmw seria 1 , pentru un incepator, si au dreptate , dacat sa imi cumpar un 520d sau 320d si sa-l fac praf din prima zi mai bine merg pe o masina mai putin furioasa

Link to comment
Share on other sites

Pai ce consum frate ca 320d 163 ia 10% lejer in oras plus sunet de tractor mai ales la rece. Am avut 120d , acum am 320d in afara de autostrada unde circul si imi place cum se aseaza dieselu la mers in oras as lua benzina fara sa ezit. Zero vibratii, se incalzeste repede etc. Ma rog asta e parerea mea fiecare face ce vrea dar cu dieselu no o sa faci economie la 10 000 p an. Iti cade un injector sau turbo si s-a dus economia

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tie cate injectoare si turbine ti-au cazut la masinile pe care le-ai avut?

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate , dar ceilalti utilizator de pe acest forum mi-au spus sa merg pe un bmw seria 1 , pentru un incepator, si au dreptate , dacat sa imi cumpar un 520d sau 320d si sa-l fac praf din prima zi mai bine merg pe o masina mai putin furioasa

Sigur ca da,ia-ti un 120d,ca aia e si mai rapida:)))

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand un E46 motorizarea 318i pentru inceput. Daca tot iti doresti BMW, ar fi o alegere buna. Baiatul meu a luat permisul de 1 luna si nu-i place seria 5 E39. Mi-a spus ca nu merge cu TIR-ul prin oras......

In schimb, circula destul de mult cu un Peugeot 107 -masina sotiei- La momentul potrivit, cu siguranta vei sti ce-ti doresti.

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate , dar ceilalti utilizator de pe acest forum mi-au spus sa merg pe un bmw seria 1 , pentru un incepator, si au dreptate , dacat sa imi cumpar un 520d sau 320d si sa-l fac praf din prima zi mai bine merg pe o masina mai putin furioasa

 

 

Da da,seria 1 e puturoasa rau :D

 

Majoritatea accidentelor grave si f grave sunt facute de tineri (18-20 ani)cu masini puternice.Sunt banii tai(sau ai parintilor) asa ca , fa ce ce doresti.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa fim seriosi,poti face accident cu orice masina daca mergi ca un cretin fara a avea experienta.Sunt destui care se dau viteji iar in caz de ceva inchid ochii neavand nici o reactie sau mai rau,au reactia cea mai periculoasa.

Ca sfat pt initiatorul topicului este sa-si cumpere masina cat mai ieftin de intretinut tinand cont ca o intretin parintii,totusi cand iei o masina de 4-5mii nu esti de bani gata.

Edited by akon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu as alege alta marca, ceva ieftin de intretinut dar cat de cat ok... de exemplu un VW polo/jetta sau o mazda 3 (ar fi si mai noi decat 2004); De ce? pentru ca tu clar nu produci bani, si sa tot stai dupa parintii tai sa iti plateasca facturile....e destul de dificil;

Eu am inceput cu un Polo Classic (am facut praf saraca masina, nu am avur nici un accident, dar...cate gropi, cate borduri nu am luat...dumnezeule..nici nu vreau sa ma gandesc);

Prima masina e cea de sacrificiu, mai bine iei una pentru care nici sa nu suferi si pe care in 2 ani o dai "pe nimic";

Inca ceva, esti tanar, vei avea colegii in fata carora "te vei da mare"...lor nu le va pasa de masina, vor intra murdari, vor manca, vor varsa lucruri prin masina...

Nu cunosti drumurile patriei, te vei duce pe tot felul de drumuri pe care nu ai mai fost (noi astia care conducem de ceva timp ajungem sa cunoastem unde sunt portiuni proaste ale drumurilor si actionam in consecinta);

Cand masina devine o povara nu mai este "fun"; tu vei folosi masina pentru asta...

Ca si concluzie..... niciodata nu te inhama la mai mult decat poti duce!

Edited by tutorial
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu as alege alta marca, ceva ieftin de intretinut dar cat de cat ok... de exemplu un VW polo/jetta sau o mazda 3 (ar fi si mai noi decat 2004); De ce? pentru ca tu clar nu produci bani, si sa tot stai dupa parintii tai sa iti plateasca facturile....e destul de dificil;

Eu am inceput cu un Polo Classic (am facut praf saraca masina, nu am avur nici un accident, dar...cate gropi, cate borduri nu am luat...dumnezeule..nici nu vreau sa ma gandesc);

Prima masina e cea de sacrificiu, mai bine iei una pentru care nici sa nu suferi si pe care in 2 ani o dai "pe nimic";

Inca ceva, esti tanar, vei avea colegii in fata carora "te vei da mare"...lor nu le va pasa de masina, vor intra murdari, vor manca, vor varsa lucruri prin masina...

Nu cunosti drumurile patriei, te vei duce pe tot felul de drumuri pe care nu ai mai fost (noi astia care conducem de ceva timp ajungem sa cunoastem unde sunt portiuni proaste ale drumurilor si actionam in consecinta);

Cand masina devine o povara nu mai este "fun"; tu vei folosi masina pentru asta...

Ca si concluzie..... niciodata nu te inhama la mai mult decat poti duce!

 

Salut

Mare adevar graiesti Tutorial.

La fel I-am recomandat si eu pe prima pagina - o prima masina ieftina pentru sacrificiu.

 

O zi buna tuturor

Link to comment
Share on other sites

Eu as alege alta marca, ceva ieftin de intretinut dar cat de cat ok... de exemplu un VW polo/jetta sau o mazda 3 (ar fi si mai noi decat 2004); De ce? pentru ca tu clar nu produci bani, si sa tot stai dupa parintii tai sa iti plateasca facturile....e destul de dificil;

Eu am inceput cu un Polo Classic (am facut praf saraca masina, nu am avur nici un accident, dar...cate gropi, cate borduri nu am luat...dumnezeule..nici nu vreau sa ma gandesc);

Prima masina e cea de sacrificiu, mai bine iei una pentru care nici sa nu suferi si pe care in 2 ani o dai "pe nimic";

Inca ceva, esti tanar, vei avea colegii in fata carora "te vei da mare"...lor nu le va pasa de masina, vor intra murdari, vor manca, vor varsa lucruri prin masina...

Nu cunosti drumurile patriei, te vei duce pe tot felul de drumuri pe care nu ai mai fost (noi astia care conducem de ceva timp ajungem sa cunoastem unde sunt portiuni proaste ale drumurilor si actionam in consecinta);

Cand masina devine o povara nu mai este "fun"; tu vei folosi masina pentru asta...

Ca si concluzie..... niciodata nu te inhama la mai mult decat poti duce!

Ai mare dreptate, multumesc mult pentru ajutor

Link to comment
Share on other sites

salut,daca vrei tot din gama BMW, iti recomand cu caldura seria 1,o masina foarte frumoasa(acum depinde de gusturi) pentru mine a fost super pentru primii ani de condus si inca este o masina buna.Consumul este decent,putere are mai mult decat iti trebuie,acum daca o iei si cu ceva dotari e si mai bine fiindca fara arata hidos.Important este sa te simti tu bine in ea:)
Link to comment
Share on other sites

... Daca iti doresti Bmw, sincer poti incepe cu oricare o gaseti in conditie mai buna la anul ala de fabricatie si, evident, la un pret ok. Placerea condusului , ca parere personala, o ai intr-un benzinar.

... de ce am eu impresia ca aici incurajezi (fara sa vrei) ... liniutele (..stim ca, chiar liniute nu ies..), pardon-greselile fata de noi insine!?

Eu Zic Sa il Lasam Sa Descopere Mai Intai Cum Se Conduce O masina, Ca Incepator, Ca Apoi ... Afla EL ce ai aflat/simtit si tu...

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

Inca ceva, esti tanar, vei avea colegii in fata carora "te vei da mare"...lor nu le va pasa de masina, vor intra murdari, vor manca, vor varsa lucruri prin masina...

Nu cunosti drumurile patriei, te vei duce pe tot felul de drumuri pe care nu ai mai fost (noi astia care conducem de ceva timp ajungem sa cunoastem unde sunt portiuni proaste ale drumurilor si actionam in consecinta);

Cand masina devine o povara nu mai este "fun"; tu vei folosi masina pentru asta...

Ca si concluzie..... niciodata nu te inhama la mai mult decat poti duce!

 

Tot postul e super bine scris/zis "tutorial"! Doar lipsa spatiului ma face sa nu dau reply la tot ce ai scris pentru Cristian.

 

Retine Cristiane ce ti s-a spus aici; la inceput cand ai carnet.. sau vrei sa inveti si alte alea.. retine greselile si NU le repeta!

 

Personal CAUT sa nu conduc "pentru" prieteni/colegi, sau sa am (posed) ceva iar eu cu, ce am sa nu contez pentru ei..(..dar asta e o alta analiza si prefer sa nu fabulez prea mult) si de obicei chiar asa se intampla...

Nu uita niciodata ca, de cate ori conduci, viata ta (ca si a altora care se intampla sa fie cu tine) linistea ta din/in spatele volanului CONTEAZA CEL MAI MULT, nu gesturile/parerile "date" de altii in trafic ..sau verbal..!

 

Imi place sa cred ca eu nu conduc pentru altii ci, conduc asa cum cred eu ca pot.

Nu conduc(e) pentru nimeni altcineva cand conduc(i) o masina; orice masina!

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Faceti pe lupii moralisti unii cam aiurea. Sunt sigur ca toti am avut tendinta sa conducem mai "cu viteza" imediat dupa obtinerea permisului. Da, asa e, tot ce s-a scris e adevarat insa hai sa nu mai fim profesorii cand majoritatea soferilor conduc oricum prost.

S-a facut statistica recent si se pare ca romanii sunt pe locul 3 european la " cei mai prosti soferi".

Revenind la topic, imprudent si cu viteza poti merge si cu o masina de 75 de cai. Decat sa mearga tare cu o taraba mai sigur e un Bmw sau orice alta marca premium. Si inca ceva, ati ajuns sa vorbiti de parca omul isi ia Bmw de 400 de cai, nu un bmw comun cu motor diesel mai ca toare masinile decente actuale. Adica mai pe scurt, sa isi ia ce ii place pt ca sofatul imprudent il poti face in orice masina fie ca e de 2 mii euro sau de 40 mii.

Strict pt ca e incepator eu as zice seria1 sau seria3 avand in vedere diemensiunile si manevrabilitatea. Ca dpdv al performantelor ambele sunt la fel. Seria 1 e uratica daca e cheala, iar seria 3 nu e cu mult mai mare.

Poate ne zice si initiatorul la ce sa hotarat.

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu s-a hotarat la nimic, oricum mai are un an pana la permis, sigur se va suci de cateva ori si va oscila intre mai multe marci.

s-a hotarat*, da-o dracu, baiatul asta la 17 ani scrie mai bine ca multi de aici 30+.

Ti-am dat plus pentru asta : " imprudent si cu viteza poti merge si cu o masina de 75 de cai. Decat sa mearga tare cu o taraba mai sigur e un Bmw sau orice alta marca premium. Si inca ceva, ati ajuns sa vorbiti de parca omul isi ia Bmw de 400 de cai, nu un bmw comun cu motor diesel mai ca toare masinile decente actuale. Adica mai pe scurt, sa isi ia ce ii place pt ca sofatul imprudent il poti face in orice masina fie ca e de 2 mii euro sau de 40 mii. "

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1458990792[/url]' post='2337917']

Nu s-a hotarat la nimic, oricum mai are un an pana la permis, sigur se va suci de cateva ori si va oscila intre mai multe marci.

s-a hotarat*, da-o dracu, baiatul asta la 17 ani scrie mai bine ca multi de aici 30+.

Ti-am dat plus pentru asta : " imprudent si cu viteza poti merge si cu o masina de 75 de cai. Decat sa mearga tare cu o taraba mai sigur e un Bmw sau orice alta marca premium. Si inca ceva, ati ajuns sa vorbiti de parca omul isi ia Bmw de 400 de cai, nu un bmw comun cu motor diesel mai ca toare masinile decente actuale. Adica mai pe scurt, sa isi ia ce ii place pt ca sofatul imprudent il poti face in orice masina fie ca e de 2 mii euro sau de 40 mii. "

 

Am scris de pe telefon si eram intre 3 semafoare. Imagineaza-ti ca stiu sa scriu, pentru ca probabil mie mi te-ai adresat, insa ca sa elimin orice indoiala, multumescu-ti prentru vigilenta. Editez acum ca sa fie ok. le: nu mai merge edit, lasam erata: "Poate ne spune la ce s-a hotarat, peste un an, cand isi va fi luat permisul". Gata, uite!

Edited by cavaliere
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Stai ca eu acum am vazut,buget 3000-4000 euro si asta putin pariu ca e o cifra optimista. In banii astia 520d o sa gasesti..ori rasturnat ori jumate din el,ori fata ori spatele,ce alegi tu. Vorbesc de E60,E39 gasesti intreg,probabil. Acum ca s-o terminam cu caterinca necaterinca etc,eu zic sa iei un E46 intretinut frumos de banii aia care nu e nici o masina cu care sa iti fie rusine,mergi si pe benzina si aia e,oricum n-o sa arzi tu drumuri multe pana la scoala si acasa si eventual iesit pana la o cafenea sau in cartier cu "bajetii" . Parerea mea e ca decat sa iei o ruptura de E90 cu 400mii km pe care o sa il tii in fata portii pentru ca nu o sa poti sa il repari mergi pe un E46 316i/318i tipla si stai fara griji,nu turbina nu injectoare nu figurile de diesel,nu vibratii nu stai 10ore sa se incalzeasca,bagi benzina si aia e. Si nici jumate de mil de km nu are pe el. Eu am E60 si tot benzinar mi-am luat,pentru aia 1-2l de benzina in plus la suta de km prefer o masina calumea. Nu ca am ceva cu un diesel dar nu suport sunetu' ala de tractor si probleme alea oribile care apar in timp pe un diesel rulat,cand bagi in ea mai mult decat mai face masina,cunosc caz cu 520d in care s-a bagat 12 mii ca sa il aduca inapoi pe strada. Edited by Cloud92
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.