Jump to content

Consum 640i foarte mare


cumhur

Recommended Posts

Cred ca ti-am mai raspuns o data la postarile tale despre consum, daca nu pui pe o distanta relevanta (gen 100-300 km in oras), ala nu e consum relevant (pe 21KM). Sunt foarte multi factori care poti infuenta in bine consumul pe o distanta scurta.

 

Nu stau in Buc, ci in IF, este imposibil sa fac un consum pe 3-4-500km, eu il estimez la 10-11.

 

Pe 1766km am 8.2 si o vit. medie de 49.7km/h. Cum o dai, tot mic este, voi nu vreti sa intelegeti ca masinile de ultima generatie sunt economice si mult mai puternice decat cele vechi. Pe spritmonitor este 8,15.

Edited by ionut_marius
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Spritzmonitor este usor irelevant pt ca nu are nicio legatura cu traficul din orasele aglomerate. Acolo nu este specificata o viteza medie de exemplu, nu specifica ce inseamna " fast", ca una e sa mergi fast cu 130 pe pilot pe autostrada, alta e sa ii dai goneta cu depasiri si varfuri de 180. Apoi in oras, pentru unii urban inseamna rute si ore la care traficul este degajat, iar pt altii inseamna cozi multe cu multr demarari si franari.

Eu spre exemplu am o medie de 7.8 pe ultimii 6000 km facuti 50% urban, in trafic de coloana dimineata pe stefan si seara la fel. Consumul asta e la Mercedes c klass euro6 diesel, 2.2 204 cai.

 

Spritmonitor este foarte relevant pentru consumul mediu, deoarece reprezinta o combinatie intre toate modurile de deplasare (unii merg doar in exterior, altii doar in oras, unii merg tare, altii merg incet, unii merg in orase aglomerate, altii in orase libere, unii merg la ore de varf, altii cand e liber, unii merg subturat, altii merg supraturat), ca d-asta au unii consum mediu 5% si altii 10% folosind aceeasi masina (exemplu: 320d manual 163cp NFL).

Consumul mediu al unei masini nu poate fi echivalat cu consumul mediu scos de 1 persoana pe 1 ruta.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat de relevant e, dar eu am masina de 10 ani si sub 12 nu am avut consum mediu, acum fiind pe la 13-14, iar pe acel site la aceeasi masina, 320ci arata numai 8.5-8.9

 

9.96 mixtul pt masina ta (minim 7.98, max 16.9), atentie consum mixt, adica si urban si ex. urban si tare si incet si deal si munte etc.

 

https://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/6-BMW/37-3er.html?fueltype=2&constyear_s=1998&constyear_e=2006&power_s=165&power_e=175&exactmodel=320ci&powerunit=2

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat de relevant e, dar eu am masina de 10 ani si sub 12 nu am avut consum mediu, acum fiind pe la 13-14, iar pe acel site la aceeasi masina, 320ci arata numai 8.5-8.9

 

In primul rand, consumul mixt afisat acolo e 10, nu 8.5. ( Daca masina e automata, consumul e si mai mare. ) In al doilea rand, ia in calcul un procent de +/-10% ca abatere.

Apoi gandeste-te ce jante si ce anvelope ai. Ai jante pe 18/19 ? AI cauciucuri mai late? Ai cauciucuri runflat? Ai cauciucuri cu un coeficient slab la consum? Fiecare DA adauga un mic procentaj la consumul masinii si ajungem usor la 12.

SI nu in ultimul rand, e masina in conditii bune ? Nu cumva ai probleme la motor, pe care le mentionai in alt topic? Nu influenteaza consumul?

Am exclus aici stilul de mers, presupunand ca nu exagerezi cu viteza, dar nu mergi nici ca melcul si ca nu stai in trafic aglomerat zilnic, ca in cazul asta deja nu mai putem vorbi de consum mixt.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da, ai dreptate, nu am luat toate astea in calcul, nici nu am vazut consumul mediu 10.5. Primele 4 pagini toti au postat acolo consum pana in 10, si eu am avut min 12 si cand era masina noua. Adevarat ca am roti pe 18, cauciucuri late, nu imi place sa dorm in trafic. Oricum, deviez de la topic, dar ai dreptate.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mergand pe principiul unora de aici, inteleg ca daca un 2.0i consuma 15%, un 3.0 consuma 25%.

Pai baieti, atunci un M5/M6 cat consuma? 30-35%?

Un 53AMG cat consuma? 40%?

63AMG? 50%?

Ferrari / Lambo? 60%?

Bugatti? 70%?

 

E bine asa? LMAO.gif

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mergand pe principiul unora de aici, inteleg ca daca un 2.0i consuma 15%, un 3.0 consuma 25%.

Pai baieti, atunci un M5/M6 cat consuma? 30-35%?

Un 53AMG cat consuma? 40%?

63AMG? 50%?

Ferrari / Lambo? 60%?

Bugatti? 70%?

 

E bine asa? LMAO.gif

USOR EXAGERAT!

Mergand pe principiul unora de aici, inteleg ca daca un 2.0i consuma 15%,(13-14) un 3.0 consuma 25%(17-20 e ok).

Pai baieti, atunci un M5/M6 cat consuma? 30-35%? (corect)

Un 53AMG cat consuma? 40%? (usor exagerat, dar pe acolo)

63AMG? 50%? (73 instant la liniuta, deci da, 40 e ok in oras)

Ferrari / Lambo? 60%? (un Ferrari 599 GTB, cu un motor de 5999cmc si o greutate de doar 1580kg consuma undeva la 30% urban ... acesta consum "mic" pentru o masina de genu' se obtine datorita capacitatii mari a motorului contra unei greutati reduse ... proportional vorbind ... consumul este cel dat de producator app. ... exclus talpa ca ciobanu ... in cazul asta consumul este minim dublu, deci da, 60)

Bugatti? 70%? (nu stiu)

 

Si ca o paranteza app de cei care tot insitati cu 4.0d 3.0d 78d, etc.

Daca tot comparati d cu i (cu toate ca e aberant)...as avea o serie de intrebari pt voi:

1.Sustineti ca o masina cu motor 4.0d consuma undeva la 11-12% si o masina cu un motor 3.0i consuma la fel sau chiar mai putin ... intrebarea ar fii ... DE CE DIESEL? (daca nu e nici-o diferenta)

2.Deci daca diesel=beznina(consum), va place diesel pt ca scoate fum si are revizii mai scumpe sau ?

Edited by hf_now
  • Like 5
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Cu 50 lei e chiar asa scumpa diferenta la revizii?

 

Astept un raspuns. Nu o intrebare total aiurea.

Ok, e acelasi pret la revizii, acelasi consum.

 

Raman urmatoarele dezavantaje clare:

- fum (chir si la o masina noua asa ca nu insistati pe subiectu asta)

- pret mai mare de achizitie

- taxa de inm ro mai mare

- vulnerabilitate extra(pt ca traim in ro si avem motorina cu apa full) la turbina,injectoare,filtru particule. (sunt chiar asa ieftine?)

 

De ce ai prefera un diesel daca consumul e la fel ?? (evident nu e la fel, dar na ... asa sustineti)

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Doamne ajuta !

Au mai aparut si oameni realisti ..

 

Mie imi consuma 316i valvetronic, 11,6% in oras ... pai prost sunt frate ... nu mai bine imi luam 330i si aveam senzatii tari la aceeasi bani ?! :)) :frantics:

Edited by hf_now
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

In clipul de pe youtube, cu 335'ul, tipul afiseaza consum urban 12.5, dar sa fim seriosi ca urbanul ala reprezinta 2 semafoare adica 2 accelerari lente pana la 50.

Daca insistam cu urbanul asta, invit sa facem o intalnire cateva masini si sa mergem pe un traseu cu adevarat urban prin Bucuresti, unde daca pleci de la Dristor pana la Piata victoriei ai minim 30 de plecari de pe loc, decat daca nu mergi noaptea sau inainte de 7 dimineata. Si mai luam in calcul ca nu pleci de la semafor ca o bicicleta, ci mergi normal, ca altfel primesti 10 claxoane.

Pai despre ce vorbim de consum urban, cand cel declarat este obtinut pe role, fara vant, pe distante de cativa km si cu accelerari cat mai lente. Si sunt convins ca perceptia fiecaruia despre consum urban este diferita total. Nu zic sa luam Bucuresti ca reper, pt ca e un oras infernal de aglomerat, dar nici sa fabulam aiurea pt ca in realitate consumurile sunt mult mai mari.

Cat despre extreme, un Cayenne turbo consuma 30 in Bucuresti.

Ferrari california blĂŁnit Bucuresti Constanta consuma 45 :).

Ma rog, polemica polemica, insa sunt tare curios ce zice diagnoza colegului care a initiat topicul. Sa vedem totusi daca masina e defecta sau nu, ce spuneti?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@cavaliere

Eu cand ii povesteam unui coleg mai sus ca un cayenne consuma 30 a zis ca e logic sa consume mult pt ca e tehnologie veche :)) (cu toate ca e an 2012 si e turbo,exact ca si 640i)

 

@arabu09

Sincer, ce crezi ca o sa-i spuna in urma diagnozei ?

Cel mai probabil o sa-l puna sa schimbe toti senzorii din lume + debitmetru,filtre,pompe,roti,scaune,etc (doar nu-i doare gura, bani sa iasa).

Oricum ... chiar daca schimba una alta, o sa dureze ceva pana ne confirma colegu daca a scazut consumul sau a ramas la fel, nu ? :drinks:

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

Un 53AMG cat consuma? 40%? (usor exagerat, dar pe acolo)

 

G55 AMG consum BUC 29-32%, nopatea se poate scoate si 24%, dimineata pe distante scurte 40%+. G63 AMg este ceva mai economic. Oricum nu este un model exemplu, masina respectiva probabil este una dintre cele mai insetate.

 

Am unb RS6 in familie, mdoelul nou, asta are consumul mixt sub 16%, masina care face 0-100km/h in mai putin de 4s.

 

 

Si ca o paranteza app de cei care tot insitati cu 4.0d 3.0d 78d, etc.

Daca tot comparati d cu i (cu toate ca e aberant)...as avea o serie de intrebari pt voi:

1.Sustineti ca o masina cu motor 4.0d consuma undeva la 11-12% si o masina cu un motor 3.0i consuma la fel sau chiar mai putin ...

Hai sa iti zic din ce motiv am luat 640d si nu 640i, pt ca d-ul trage mai bine, pt d-ul isi pastreaza pretul considerabil mai bine. Si a mai fost o problema, cand mi-am luat masina, toate benzinarele (inclusiv 50i) aveau interiorul negru, 40d-ul meu este individual.

 

Nu a zis nimeni ca 640i consuma la fel ca un 640d, probabil cand 40d scoate 10-11, 40i scoate 15-16, insa in niicun caz 20-25%, doar nu este o cazatura demodata.

 

Eu cand ii povesteam unui coleg mai sus ca un cayenne consuma 30 a zis ca e logic sa consume mult pt ca e tehnologie veche :)) (cu toate ca e an 2012 si e turbo,exact ca si 640i)

 

Si tie ti se pare logica comparatia ta ? Cayenne turbo vs 640i, una awd, 4.8L V8 500cp, 2.3-2.4T vs 3.0 L6, rwd, 320cp si 1.8t ?

Edited by ionut_marius
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Hmm...deja incepem sa fim realisti ...deci acum consuma 15-16% 640i ... e ok, am avansat de la 11-12.

Eu am spus 17-20 si a-ti sarit cu "-". nu va inteleg, serios.

Eu vb despre cayenne 3.6i nu 4.8 .

Edited by hf_now
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

hf_now,esti fixat rau pe treaba asta :)

Ptr linistea ta,ca sa iti (si sa ne) demonstrezi ca ai avut dreptate,cumpara-ti un 335i pe care il folosesti doar la piata si doar in orele de varf,maxim viteza a doua...scoti consumul(sigur)spus de tine si ne-ai rupt gura la toti.

Poate,masinile mai sus mentionate de tine(majoritatea aspirate) erau folosite doar ptr a da o tura in jurul blocului,sa te vada vecinii ce bazat esti,te mai duceai sa mai iei si niste pufuleti din coltul strazii... normal ca dihania halea 25-40%.

Consumul de Buc in orarul de trafic intens, nu reprezinta un etalon drept de urmat,asta nu prea intelegi tu.

Edited by cristy7610
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ce legatura are motorul ala antic cu ceva de ultima generatie ?

Legatura e ca se vrea sa fie un motor ECONOMIC, la fel ca ce le de pe 640i.

O stiti pe aia a lu' Nae Nicolae de la "iUmor" ?

"Esti centralista da-te..."

 

Oricum, sunte-ti penibili din pacate, chiar daca consumul masinii lui @cumhur o sa fie 11 in final.

Vorbiti despre lambo si ferari si nici nu stiti cum arata in realitate si ce tip de moroare au.

V-ati luat diesel pentru interior ... serios ? Cred ca aveti nevoie de o vacanta lunga ... poate va intoarceti mai realisti de acolo.

:goodjob:

 

@cristy7610

Nu-mi permit sa fac testul . De ce oare ? (consuma prea putin si mi-e rusine....)

Edited by hf_now
  • Like 1
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Hmm...deja incepem sa fim realisti ...deci acum consuma 15-16% 640i ... e ok, am avansat de la 11-12.

Eu am spus 17-20 si a-ti sarit cu "-". nu va inteleg, serios.

Eu vb despre cayenne 3.6i nu 4.8 .

 

3.6 este turbo ???? vai de capul tau !

 

Nu a zis nimeni ca 640i trebuie sa consume 11-12 in Buc dar nici de la 20 in sus.

 

Legatura e ca se vrea sa fie un motor ECONOMIC, la fel ca ce le de pe 640i.

 

Voia sa fie economic, cand ? acum 20 de ani ?

Mergi frate si da-ti cu parerea despre e46, nu te mai baga pe unde nu ai habar.

 

O stiti pe aia a lu' Nae Nicolae de la "iUmor" ?

"Esti centralista da-te..."

Doar atat poti, plimba ursul, nu-i de tine aici !

Edited by ionut_marius
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.