Jump to content

E90 vibratii la cardan (cred)


Recommended Posts

Poate te ajuta patania mea la vechea masina:

Posted 13 April 2018 - 11:27

daca tot scriu singur aici, macar sa aduc si contributia mea:

- in luna februarie la un drum Bucuresti - Brasov a inceput masina (x3 E83 2.0d, multi km :roadrage:Ș) ) sa tremure foarte puternic - inclusiv volanul la viteze de peste 80 km/h, pe la 100km/h se calma, la fel si la 79 km/h, mai tare nu am mers cu ea.

- in urma unor verificari si avand in vedere si alte reparatii care erau necesare, am schimbat discuri + placute fata spate si ambreiaj + volanta, ulei in diferentiale si in cutia de transfer si am pus rotile de vara. Nu s-a schimbat nimic in comportamentul masinii. In ultima vreme am vazut cand mergeam subturat in treptele superioare ca se auzea un zgomot ca si cand mergi cu viteza cu geamurile spate deschise.

- in urma altor verificari s-a constatat ca problema era de la cardanul spate - se fisurase o cruce de cardan, avea joc mare si de acolo vibra toata masina.

- s-a inlocuit cardanul cu tot cu flanșa si rulment, prindere etc si s-a rezolvat totul. Nu spun ca e cazul colegului cu X5, pt ca el a schimbat si cardanul, dar poate aveti altii aceeasi problema si sa nu schimbati piese aiurea. O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

https://ibb.co/rtkZqw3

https://ibb.co/G9zkwQC

Așa arată flanșa dinspre diferențial, cea de la cutie arată ca nouă..

Zgomot ca cel discutat nu poate sa vina din flanse.

 

(..acelea nu sunt cruci/cruce cardanica. Alea sunt bucse guibo.

Se poate sa nu aiba cruce cardanica. Nici a mea nu are.

Asa arata o cruce cardanica )

 

Zgomotoul cand tragi poate veni din diferential sau cutie. Depinde cum rotesti, intre ce elemente faci blocarea..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

https://ibb.co/jgRh9wh Asta nu-i cruce CardanicĂŁ ? /nu e joc din grup cutie fiindcĂŁ ĂŽnvârt cu o mânĂŁ dintr-o parte și cu cealaltĂŁ mânĂŁ ĂŽn partea opusĂŁ și ÞãcĂŁne ceva ĂŽn el

(Nu poti sa primesti raspuns decat la ceea ce postezi/pozezi)

 

Cum au spus si altii trebuie sa te uiti dupa crapaturi, uzuri anormale.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

(Nu poti sa primesti raspuns decat la ceea ce postezi/pozezi) La ce te referi? Nu pot da reply de pe telefon

 

Cum au spus si altii trebuie sa te uiti dupa crapaturi, uzuri anormale.

am sĂŁ vĂŁd, cred cĂŁ trebuie dat jos cel mai bine
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

A inceput si a mea sa faca urat.

 

In treapta 1 si 2, la accelerare se aude un tup-tup-tup-tup-tup rapid, exact sub masina in mijloc. Ma gandesc ca ar putea fi flansa sau rulmentul intermediar de la cardan, insa am mai sesizat ceva.

 

Cu masina suspendata, am invartit stanga-dreapta de o rotile spate si s-a auzit un tac-tac metalic undeva prin zona diferential.

Previzez ca partea dinspre diferential prezinta vaselina pe afara lui, acolo unde este partea de cauciuc.

 

Cineva? Pareri?

 

Febi sau mai bine zis ,SGF' o sa fie ok ca si marca?

Sincer in UK mi-au cerut pe amandoua pe original undeva la £250. Mi se pare exagerat de mult.

Edited by George_12
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

e90, 320D, 2006, 163 cp, M47

 

Ceva de genul am patit si eu, in treapta 1 si 2 la plecarea de pe loc se auzea un zumzet si o bataie ritmica, apoi dupa 120 km/h aveam un tremur in volan si se simtea si o mica vibratie in caroserie.

 

1. am schimbat flansele de la cardan - am pus originale

2. rulment + flansa intermediar - nu am gasit original pe stoc am pus febi

 

masina facea la fel , parca vibratia se accentuase, tin sa mentionez ca acea bataie ritmica de la plecarea de pe loc devenise vibratie dupa cele schimbate.

 

ulterior am fost cu ea la un prieten mecanic si concluzia a fost grupul, am verificat uleiul din el si era plin de span...

 

Am gasit in dezmembrari unul care arata foarte bine, inlocuit, si problemele s-au rezolvat.

 

Am zis sa impartasesc cu voi aceasta experienta deoarece stiu cat de mult am umblat pana sa gasesc o rezolvare.

 

Zi buna

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

e90, 320D, 2006, 163 cp, M47

 

 

 

masina facea la fel , parca vibratia se accentuase, tin sa mentionez ca acea bataie ritmica de la plecarea de pe loc devenise vibratie dupa cele schimbate.

 

ulterior am fost cu ea la un prieten mecanic si concluzia a fost grupul, am verificat uleiul din el si era plin de span...

 

Am gasit in dezmembrari unul care arata foarte bine, inlocuit, si problemele s-au rezolvat.

 

Am zis sa impartasesc cu voi aceasta experienta deoarece stiu cat de mult am umblat pana sa gasesc o rezolvare.

 

Zi buna

Foarte bine ai facut.

 

Cati km are masina?

Banuiesc ca uleiul nu a fost schimbat niciodata de tine.

Stai linistit bmw zice ca e pe viata uleiul din diferential... :censored: :angry:

 

Alta intrebarea ar fi mai tii minte cat ulei a iesit din diferential!?

 

(Ca sa exagerez putin, nu vreau sa imi imaginez ce pagube facea un diferential blocat..)

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte bine ai facut.

 

Cati km are masina?

Banuiesc ca uleiul nu a fost schimbat niciodata de tine.

Stai linistit bmw zice ca e pe viata uleiul din diferential... :censored: :angry:

 

Alta intrebarea ar fi mai tii minte cat ulei a iesit din diferential!?

 

(Ca sa exagerez putin, nu vreau sa imi imaginez ce pagube facea un diferential blocat..)

 

 

Acum are ~256.000 cand a picat grupul avea 247 k, si nu, nu il schimbasem eu, m-am interesat la un service autorizat si mi s-a spus ca este life time....

Dar ulterior cand am ajuns la concluzia ca trebuie schimbat grupul, am descoperit ca in cartea masini life time inseamna 200 k. Cand am pus grupul nou, am facut si schimbul de ulei atat la grup cat si la cutie (manuala) sa fiu sigur, si recomand sa fie verificat inainte de cumparare si ulterior schimbat uleiul de la grup la achizitionarea unui BMW. Nu este ieftin de inlocuit + ca se gasesc destul de greu unele bune. Pe mine m-a costat 1200 de euro toata distractia, in afara de consumabilele de la cardan.

 

referitor la cantitatea de ulei din grupul vechi, nu m-a interesat pentru ca oricum era pereclitata de cate ori a fost verificat in perioada aceea, de diversi mecanici unii mai buni decat altii :frantics:.

Cantitatea "ingerata" de grup este in jur de 1,5 l aproximativ.

Link to comment
Share on other sites

Acum 3-4 ani am ajuns pe la Automobile Bavaria Otopeni sa cumpar niste ulei pentru cutie si grup , ( cutia manuala ) , am cerut uleiu la ghiseu si surpriza mare !! , au zis ca NU se schimba !!! nici la cutie nici la grup ! , eu am zis ok ... nu coteaza eu vreau sa cumpar ... , au zis ca au doar varsat si ca trebuie sa vin cu o sticla :) , pe bune !!! ... pana la urma pentru cutie au gasit la bidon de 1 litru pe la brasov si a trebuit sa astept 2 zile sa vina pe comanda , pentru grup aveau doar varsat si am luat din alta parte , concluzia o trageti voi Edited by wtww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acum 3-4 ani am ajuns pe la Automobile Bavaria Otopeni sa cumpar niste ulei pentru cutie si grup , ( cutia manuala ) , am cerut uleiu la ghiseu si surpriza mare !! , au zis ca NU se schimba !!! nici la cutie nici la grup ! , eu am zis ok ... nu coteaza eu vreau sa cumpar ... , au zis ca au doar varsat si ca trebuie sa vin cu o sticla :) , pe bune !!! ... pana la urma pentru cutie au gasit la bidon de 1 litru pe la brasov si a trebuit sa astept 2 zile sa vina pe comanda , pentru grup aveau doar varsat si am luat din alta parte , concluzia o trageti voi

Asa e.

Uleiul din cutie original nu il au pe stoc in nici o reprezentanta.

Pentru ca nu fac revizii la cutie.. (nu stiu cum WIN60 a gasit..)

Vi.e in bidoane de 5 litri albe, pe care scrie BMW. Nu e ieftin la reprezentanta.

 

Cel din diferential e 75w90. Mai ordinar pe undeva.. Asta am pus eu din ce imi amintesc.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 11/10/2019 at 12:52 AM, Mebby said:
On 11/9/2019 at 7:29 PM, bimmer90f30 said:

(Nu poti sa primesti raspuns decat la ceea ce postezi/pozezi) La ce te referi? Nu pot da reply de pe telefon

 

Cum au spus si altii trebuie sa te uiti dupa crapaturi, uzuri anormale.

 

am sĂŁ vĂŁd, cred cĂŁ trebuie dat jos cel mai bine

Salut.

Imi poti spune daca ai rezolvat problema?

 

Mulțumesc 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.