Jump to content

consum e46


jzql5m

Recommended Posts

am alimentat la pompa de 200 de ron, 3 sferturi de rezervor fix, am facut 286 de km mixt si am ajuns la fix jumate de rezervor, si eu ma gandeam ca poate nu indica corect ...

De ce ai procedat cum ai facut mai sus?

Ai reusit asa sa afli exact cat consuma?

 

Eu as fi facut plinul (memorat kilometrii din bord!), mers exact: 50, 75, 100 km. REFACUT PLINUL si scazuti kilometri facuti pana in acel moment, OBSERVAND cati litri au fost nevoie sa faci din nou plinul! Aceasta este cea mai buna metoda de a afla in mod real cat ai consumat.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

am alimentat la pompa de 200 de ron, 3 sferturi de rezervor fix, am facut 286 de km mixt si am ajuns la fix jumate de rezervor, si eu ma gandeam ca poate nu indica corect ...

 

Nu se intelege nimic din metoda ta...nu cred ca ai calculat ca lumea consumul. Incearca sa faci cum zicea cineva mai sus: faci plinul, mergi cu ea x km si dupa faci plinul iar. Sau macar sa zici ca se aprinde becul, alimentezi macar jumatate de rezervor si calculezi in functie de litri si cati km ai facut pana se aprinde din nou.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai real consum se face cu plinul,efectuati 100,200,300 km apoi facut iara plinul si facut calculul cati litri au intrat cu km efeftuati.

Eu ce oi fi zis mai sus? (..ca ii fura cineva benzina?) :pirate:

Nu acelasi lucru? :wink: :D

 

@ jsql5m, de dragul acuratetii/preciziei ar fi bine ca atunci cand faci testul/constatarea sa iti aduci aminte ce fel de drumuri ai strabatut (doar oras, mixt, ori doar in afara orasului... si de neignorat mai este si faptul ca, conducand distante scurte cu pauze lungi motorul nefiind la regim (80-90 grade) influienteaza negativ consumul.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

am alimentat la pompa de 200 de ron, 3 sferturi de rezervor fix, am facut 286 de km mixt si am ajuns la fix jumate de rezervor, si eu ma gandeam ca poate nu indica corect ...

 

Ceva nu se pupa, poate nu am inteles eu:

Deci ai avut 3 sferturi de rezervor, ai mers 286km si ai mai ramas cu jumatate de rezervor ?

Considerand un sfert de rezervor ~15L rezulta un consum de ~5% :)))

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am inteles.

In oras e absolut corect sa-ti consume 14 la stilul mentionat de tine, iar in exterior daca apesi pana la capat, consumul de 13 e chiar ok.

 

P.S

Valvetronic, care e economic fata de motorul tau, consuma 10-11 in oras daca mergi putin mai tare si 12-13 in exterior la 170km.h.

 

Totusi, fa un calcul corect la pompa, cum ti-au spus colegii de mai sus, poate poate.

Link to comment
Share on other sites

ca sa stiu si eu ce e n42? are maimulti cai sau e mai economic ?

 

E urmatoarea generatie de motoare, dupa motorul tau.

Conceput sa fie mai economic si mai puternic, dar si mai sensibil la intretinere din cauza sistemului valvetronic.

S-a folosit pe E46 pana in 2005 si pe E90.

 

Are tot 115 cai. 1796 cmc.

Edited by hf_now
Link to comment
Share on other sites

Uite, asta e declarat de producator pentru modelul tau:

 

Consumul de combustibil - urban 11.0 l./100 km.

Consumul de combustibil - extra-urban 6.1 l./100 km.

Calculat cu roti 195/65/15. Conditii ideale de drum,vreme,etc.

 

Deci in oras esti foarte aproape de adevar, mai ales daca mergi mai sportiv putin. In afara consumul ala il scoti daca mergi 90-100-110 constant ... daca tu mergi 200 ... fa tu un calcul si vezi daca ti se mai pare mare ;)

Link to comment
Share on other sites

Eu cu motor de 2.0 n42 143 cai am un consum mixt de 12..si mi se pare cam mare.e normal???

 

Si eu am acelasi motor si pe timp de vara pana sa vina frigul am un consum de 8,5-9/100km. Consumul e facut la pompa pt ca cel din bord imi arata cu ~1 L mai putin. Iarna in schimb cand temp scad sare de 10 in medie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.