Jump to content

Fulie rupta, iar


camdigital

Recommended Posts

Eu dupa ce am cumparat fulie corteco noua si a cedat in 2 ani am hotarat sa iau una sh de pe o masina cu km putini ( aveam cum sa verifickm). Am gandit asa daca a mea a tinut 300000 de km si asta are 100000 poate mai tine inca 150000 macar, daca nu tinea asta era ca eu nu dau bani pe manopera. Aceea fulie este si acum pe masina de peste 4 ani fara joc fara bataie fara nimic si au trecut 100000 de km. De altfel nici cea originala a masini nu s a rupt doar batea putin in schimb corteco sa desfacut in mii de bucatele. ... de unde trag eu concluzia ca toate piesele noi sunt facute in bataie de joc. se folosesc materiale reciclate , standardele de calitate sunt sub orice critica si se mai si produce prin china sub numele unor branduri mari. aceasta politica produce efecte si asupra masinilor noi la care dupa cum vedem le cedeaza motoarele, cutiile, materialele interioare dupa doar 2 3 ani de functionare. Asa ca eu cred ca si daca vei cumpara OE tot nu va fii la standardul de calitate de acum 10 ani cand iesea acelasi produs (doar ca forma)dintr o fabrica din Germania cu materiale de prima mana si dupa o verificare CTC riguroasa

Alt exemplu este cupla elastica de la cardan cea originala a tinut aproape 200000 de km si cand a cedat am cumparat OE si a tinut fix 50000. Praf era dupa 50000 nici la aia originala nu era asa uzat cauciucul. De asta nu am gasit sh cu km putini asa ca tot schimb la maxim 50000 flanje. LA e38 exista 4 suporti finali de cauciuc pentru tobe si cand am cumparat masina nu am stiut de ei vreo 5 ani. Dupa 5 ani s au rupt pe rand asa ca am cumparat OE si nici macar unul nu a tinut 1 an. Si credetima ca toti suporti de la toba sunt noi cap coada toba nu bate nicaieri... pur si simplu este ordinar cauciucul. Mereu am in masina tampoane de toba de rezerva..... nu sunt scumpi nici greu de schimbat dar enervant ca trebuie sa pazesc tobele

Edited by malasorte
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

comanzi fulie pe original

 

 

"Fulie PE original" nu ĂŽnseamnĂŁ "fulie originalĂŁ".

E doar o expresie folositã de vânzãtori pentru a induce În eroare cumpãrãtorul (prin asocierea cuvântului "original") cã vor primi o piesã originalã.

Defapt, piesa cumpĂŁratĂŁ "PE original" nu o sĂŁ fie fĂŁcutĂŁ de fabricantul original, ci de un alt producĂŁtor.

Mai simplu, dacĂŁ vrei o piesĂŁ cu sigla BMW pe ea, comanzi "fulie originalĂŁ".

DacĂŁ vrei o piesĂŁ fĂŁcutĂŁ de alt producĂŁtor, la un preĂž mai mic, comanzi "fulie PE original".

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

fulia corteco vine cu sigla bmw stearsa cu ceva incins.

 

ieri am achizitionat si eu fulia pt ca la rece bate timp de vreo 3 sec! fac luna viitoare un drum de vreo 2000 km si nu as vrea sa risc! am luat Corteco dar vad ca are o stampila CORTECO! nu prea vad sa fie sters cu ceva incins sigla BMW! sa nu fie Corteco sau e altfel acum!? cam asta ar fi fulia:

post-57770-0-45974600-1494448338_thumb.jpeg

post-57770-0-87086700-1494448448_thumb.jpeg

post-57770-0-59007800-1494448461_thumb.jpeg

post-57770-0-03434900-1494448486_thumb.jpeg

post-57770-0-32504900-1494448499_thumb.jpeg

Edited by iulyvip
Link to comment
Share on other sites

Pune fulie OE. Am pus si eu Corteco cand am schimbat fulia si batea ca dracu de noua era dezechilibrata.. Am pus OE si totul a fost ok. Si apropo am luat fulia direct de la AB si nu scrie Corteco pe ea...

 

eu deja am cumparat-o si acum sunt in Italia! vineri ma duc sa o montez! voiam sa stiu daca e adevarat ca trebuie sa aiba sigla Bmw stearsa cu ceva incins! la mine, in afara de acea stampila nu are altceva! parerile sunt impartite, multi zic ca, Corteco nu tine mai mult de 2 ani, altii zic ca e buna, Kenbobo stiu ca citisem undeva, a inlocuit-o pe cea originala cu una Corteco si e mai buna! nu stiu ce sa zic! o sa vad ce se intampla dupa, daca de ceva aiurea ma duc sa iau originala! merci de rsp Bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.