Jump to content

BBO 2.0: 535d


Kenbobo

Recommended Posts

De cand am cumparat masina, desi nu am ascultat nici o masina cu Logic 7, am citit doar pareri bune despre el.

 

Avand in vedere ca am HiFi, am fost surprins cat de bine se aude muzica chiar si acum, tot ce voiam in plus era mai mult bass la volum mare.

 

Sapt trecuta, m-am hotarat sa imi comand un sistem complet. Zis si facut, l-am comandat.

 

http://117.imagebam.com/download/2beZtxR0daefKpSLerYsqQ/52831/528301132/DSC_2456.jpg

 

Intre timp, dupa ce il comandasem, a venit un tip cu E60 LCi la ceva codari + remapare. Observ ca are logic 7 si zic perfect, hai sa ascultam un CD de al meu.

 

Sunt mega dezamagit de el, adica HiFi-ul meu cu 6 difuzoare + 2 subwoofere are voce + bass mai prezenta decat L7. Am luat ceva setari de pe diferite forumuri, 6 setari diferite, tot degeaba. Chiar si proprietarul care avea masina de 2 ani a ascultat muzica din masina mea, iar parerea lui a fost aceeasi: L7 are volum mai mare dar bassul si vocea par sterse pe langa HiFi.

 

 

Buuuun, zic poate o avea el vreo problema. Zilele trec, ajunge sistemul meu, ma apuc de montat pe fata si am probat cu CCC-ul unui prieten, acelasi rezultat dezamagitor.

 

 

Asa ca, nu am mai montat nimic , am pus HiFi-ul meu inapoi si noroc ca vanzatorul a acceptat retur.

 

Acum astept sa prind o masina cu Individual pentru o auditie,sa vad daca merita macar acela.

Edited by Kenbobo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, inafara de faptul ca suna mai tare nu are nimic in plus. Ba chiar la un nivel normal de ascultat mi s-a parut la fel ba chiar cu mai mult bass HiFi-ul. Iar proprietarul celeilalte masini a avut aceeasi parere. Tocmai pt ca am mai citit pareri gen: nu exista termen de comparatie, night and day difference, acestea m-au determinat sa il achizitionez dar am regretat.

 

Vreun coleg cu Inidvidual dispus la o auditie?

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Dar nu zaresc in poza amplificatorul L7 / HarmanK care el e creierul de gestionare al frecventelor si procesarii de sunet ce e diferit de Hi-fi.

 

Eu am pe al meu f10 HarmanK (sau L7 ca e tot aia) si e diferenta simtitoare intre el si Hi-Fi pe frecvente in principiu, e mai ampla, mai bogata pe medii si inalte, la bass e intr-adevar apropiat cu un Hi-FI de aceea eu voi recurge la un montaj de subwoofer Alpine in portbagaj/luneta pentru a avea zona de frecventa 30-60Hz ce lipseste in prezent.

 

Aici tutorial complet / schema de instalare pentru un Subwoofer in portbagaj (daca vei fi interesat de plus pe frecvente joase)

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

vezi sa nu fi luat logic7 de pe 7 ca e diferit... si eu am ascultat pe un e90 pus de pe 7 si intr-adevar la un anumit moment se plafona...

 

diferenta intre individual si logic7 e ca logic7 e mai mult pe bubuiala iar individual inalte...

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Poza era informativa, iar separat de ce am cumparat eu am ascultat e60 lci care a venit de fabrica cu logic 7 iar rezultatul a fost acelasi, dezamagitor.

 

Fata de HiFi L7-le mi s-a parut ca are volum si inalte mai bune dar bubuiala si bass mai sters decat HiFi.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Chiar speram sa fie un plus mare mai ales ca a si costat ceva (si da, stiu cum se instaleaza, ampliful de logic 7 are intrarea pe most, trebuie recodata unitatea de navi, etc) dar se pare ca nu a fost. Strict pt volum nu vad rostul sa dai 7-800e.

 

O sa vb cu el, poate imi face si o auditie.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

De cand am cumparat masina, desi nu am ascultat nici o masina cu Logic 7, am citit doar pareri bune despre el.

 

Avand in vedere ca am HiFi, am fost surprins cat de bine se aude muzica chiar si acum, tot ce voiam in plus era mai mult bass la volum mare.

 

Sapt trecuta, m-am hotarat sa imi comand un sistem complet. Zis si facut, l-am comandat.

 

http://117.imagebam.com/download/2beZtxR0daefKpSLerYsqQ/52831/528301132/DSC_2456.jpg

 

Intre timp, dupa ce il comandasem, a venit un tip cu E60 LCi la ceva codari + remapare. Observ ca are logic 7 si zic perfect, hai sa ascultam un CD de al meu.

 

Sunt mega dezamagit de el, adica HiFi-ul meu cu 6 difuzoare + 2 subwoofere are voce + bass mai prezenta decat L7. Am luat ceva setari de pe diferite forumuri, 6 setari diferite, tot degeaba. Chiar si proprietarul care avea masina de 2 ani a ascultat muzica din masina mea, iar parerea lui a fost aceeasi: L7 are volum mai mare dar bassul si vocea par sterse pe langa HiFi.

 

 

Buuuun, zic poate o avea el vreo problema. Zilele trec, ajunge sistemul meu, ma apuc de montat pe fata si am probat cu CCC-ul unui prieten, acelasi rezultat dezamagitor.

 

 

Asa ca, nu am mai montat nimic , am pus HiFi-ul meu inapoi si noroc ca vanzatorul a acceptat retur.

 

Acum astept sa prind o masina cu Individual pentru o auditie,sa vad daca merita macar acela.

 

 

adica eu cu optiunea asta:( S677A HiFi System Professional DSP ) ce am mai exact: HIFI sau L7 pt ca in navigatie la setari imi arata L7! sa inteleg ca le am pe amandoua sau cum(nu prea le am cu astea)? oricum m-a lasat masca din prima: eu in casa si cu sotia venind de la servici cu muzica deloc tare, auzeam bass-ul din casa! hmmm oricum e bestial sistemul asta! nu am ascultat Individual dar din auzite se spune ca e mai bun decat L7!!! nici nu vreau sa ma gandesc cat de bine se aude! Kenbobo vezi poate nu a fost complet sistemul? mai sunt colegi care au montat L7 si au ramas placut surprinsi! stima

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.