Jump to content

BBO 2.0: 535d


Kenbobo

Recommended Posts

Tu ai TopHiFi adica Logic 7. Repet, stiu ce inseamna un sistem complet, era complet, era de e60 si pe langa asta am ascultat e60 de la mama lui cu logic7 cu acelasi rezultat.

 

 

Colegii care zic ca suna mai bine L7, chiar va rog sa imi demonstrati ca e asa. Eu vreau upgrade dar nu as da nici 2000e cu cat am gasit individual complet.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Tu ai TopHiFi adica Logic 7. Repet, stiu ce inseamna un sistem complet, era complet, era de e60 si pe langa asta am ascultat e60 de la mama lui cu logic7 cu acelasi rezultat.

 

 

Colegii care zic ca suna mai bine L7, chiar va rog sa imi demonstrati ca e asa. Eu vreau upgrade dar nu as da nici 2000e cu cat am gasit individual complet.

 

aha am inteles! nu stiu cum dar mie mi se pare bestial! ai umblat si acolo la setarile alea cu surround si ce mai e pe acolo! eu de cand am masina si ascult muzica am observat ca, conteaza mult si de melodii( nu stiu cum sa explic, depinde cred de unde le descarci si ce format au ) dar la unele parca se aude totul pe o singura frecventa si la altele extraordinar de bine si de clar cu tot ce tine de bass, medii, inalte etc!

Link to comment
Share on other sites

Ceva e in neregula pe acolo in instalatie, L7 (sau harmank-ul) se aude foarte ok, simtitor bine peste un hi-fi (sunt foarte prentios la auditie si eu), singurul minus la l7 e ca subwoofer-ele de sub scaune nu sunt asa profi pe cat dai pe ele, iar alti useri vad ca le fac upgrade-uri pe diverse firme aftermarket ce sunt cu mult peste cele oem zic ei de genul

 

La calitatea melodiei, maximul pe format flexibil audio este mp3-ul 320kbps pe sisteme CIC iar la NBT recomand cu caldura formatul maxim de calitate: .flac

Edited by flavius.paul
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

I-am butonat omului vreo ora reglajele si tot degeaba. Functionau toate, si surround si equalizer, suna bine dar ma asteptam sa fie diferenta mare fata de HiFi-ul meu.

 

Poate HiFi-ul meu sa sune ceva mai bine din cauza headunit-ului, fiind NBT, dar momentan nu consider ca merita banii. Astept sa vad individual.

Edited by Kenbobo
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ciudat. Eu pe e92 am Harman Kardon si mi se pare net superior fata de HiFi-ul care il are tatal meu in e63. Adica se simte surroundul ,la un volum mai ridicat se aude la fel de clar si bass-ul ii mai pronuntat.

 

Ma gandesc ca e63-ul si e60-ul au acelasi sistem HiFi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

toata lumea percepe o imbunatatire simtitoare a sunetului produs de NBT, si pe forumuri externe am vazut aceleasi pareri. poate de asta hi-fi suna asa bine la tine

cat despre hi-fi vs L7, la e60 nu am probat, dar la F10 iti spun sincer ca e diferenta imensa

eu am l7 si un prieten bun are hi-fi, iar diferenta dintre ele e reala. am probat cu melodii de calitate puse pe CD de calitate, iar la muzica clasica sau ceva mai pretentios sincer e aproape ca mono vs stereo (exagerez doar ca sa ma fac inteles). amandoi avem CIC, ambele masini fabricate in aceiasi luna, ambele masini au acelasi iLevel

un lucru de adaugat: daca ascult o melodie de 3-4mb si calitate indoielnica, nu mai e diferenta aproape deloc intre ele, doar putin mai mult volum la mine

Link to comment
Share on other sites

pai HIFI are amplificator , ce treaba are HU ?

Ampliful de la HiFi e doar pentru subwoofere, nu si pt difuzoare :D

 

Mi se pare ciudat. Eu pe e92 am Harman Kardon si mi se pare net superior fata de HiFi-ul care il are tatal meu in e63. Adica se simte surroundul ,la un volum mai ridicat se aude la fel de clar si bass-ul ii mai pronuntat.

 

Ma gandesc ca e63-ul si e60-ul au acelasi sistem HiFi.

Chiar as fi curios sa facem o proba, side by side.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, inafara de faptul ca suna mai tare nu are nimic in plus. Ba chiar la un nivel normal de ascultat mi s-a parut la fel ba chiar cu mai mult bass HiFi-ul. Iar proprietarul celeilalte masini a avut aceeasi parere. Tocmai pt ca am mai citit pareri gen: nu exista termen de comparatie, night and day difference, acestea m-au determinat sa il achizitionez dar am regretat.

 

Vreun coleg cu Inidvidual dispus la o auditie?

 

Ai codat NBT-ul pentru L7? Sau cum ai facut proba la el?

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca ai facut o greseala ca nu l-ai instalat, L7 de E60, cu toate ca e versiunea veche de hardware, flashuit la ultimul ilevel se aude foarte bine cu NBT.

L7 sunt 2 versiuni pre-LCI cu boxe pe 4 ohmi si LCI cu boxe pe 8 ohmi, am intalnit kit-uri la vanzare care aveau amp-ul pre-LCI si boxele LCI si automat se auzea ca draq din cauza diferentelor de impedanta. Ai verificat sa nu fi fost asta problema?

Am montat cred ca vreo 30-40 de kituri de L7 pana acum in ultimii 7 ani si crede-ma ca e o mare diferenta fata de HiFi mai ales in E60 care are un HiFi mai "special" cu amplificator doar pentru sub-uri.

 

LE: NBT are suport nativ pentru flac-uri, se aud foarte bine cu L7.

Edited by neo_andersson
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu am mai verificat pt ca deja eram suparat ca oricum ascultasem si E60-ul cu L7 de fabrica si nu ma impresionase nici acela.

 

Mai vedem, daca tot am renuntat la kitul ala mai vanez un individual, poate prind unul.

 

Functioneaza cu NBT, nu? Si citisem pe forumurile de afara ca suna mai bine difuzoarele de individual cu amplif de L7?

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca ai NBT poti lua L7 de seria F, F10 sau F30, varianta cu Dolby Prologic II.

Poti sa iei si Bang & Olufsen de seria F merge cu NBT fara probleme, am avut pe E93 si se auzea bestial.

 

Daca te bate gandul sa faci o corcitura de sistem cu L7 si individual, ceea ce nu iti recomand, verifica foarte bine impedantele la amp si boxe.

 

Sfatul meu: un kit de L7 de Fxx complet, boxe + amp.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca ai NBT poti lua L7 de seria F, F10 sau F30, varianta cu Dolby Prologic II.

Poti sa iei si Bang & Olufsen de seria F merge cu NBT fara probleme, am avut pe E93 si se auzea bestial.

 

Daca te bate gandul sa faci o corcitura de sistem cu L7 si individual, ceea ce nu iti recomand, verifica foarte bine impedantele la amp si boxe.

 

Sfatul meu: un kit de L7 de Fxx complet, boxe + amp.

Vreau sa caut care ar fi cea mai buna varianta din punct de vedere al sunetului. Atunci ma pun pe cautat L7 de F.

 

 

Se potrivesc subwooferele sub scaun in carcasa actuala?

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt video, dar din pacate fara sa aud live nu pot sa emit o parere. Cred ca o sa apelez la sugestia colegului neo, sa iau unul de pe Fxx. Sper ca macar acela sa nu ma dezamageasca. Edited by Kenbobo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu am logic 7 si zic ca se aude foarte misto , intradevar nici eu nu sunt foarte multumit de bass la volum mai puternic ( aici poate e si vreun pitic de al meu) .

 

Daca tot suntem la subiectul muzica , voi ce stiti daca schimb difuzoarele de bass cu unele mai puternice statia are putere suficienta?

Link to comment
Share on other sites

Da, singurul minus prezent / real la auditia HarmanK (l7) de pe f10 sunt difuzoarele de bass de sub scaun ce nu ofera acel bass rotund placut urechii. Se rezolva cu difuzoare aftermaket peste cele de fabrica (search ebay). Eu voi adauga inca un subwoofer de12'' +amp prin portbagaj pentru a avea frecventa cat mai joasa.

 

Ca si comparativ, mai am acasa un A6 C6 2008 cu auditie din fabrica BOSSE Surround, iar la bass imi da ceata la sistemul Harman de pe bmw, pur si simplu e mai placut ca frecventa joasa (iar wofferele la audi sunt doar in portierele fata!)

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Nu prea merge cu reglaje (bass din slider maxim sau 100hz la maxim, se aude mai rau chiar, daca difuzorul nu poate fizic sa transmita si sa raspunda corect pe anumite frecvente pure de bass degeaba, trebuie ecuatie completa, amplificator, procesare si difuzor de calitate pentru auditie spre perfectiune)
Link to comment
Share on other sites

Inside, tu ai ascultat individualul la mine. E ce trebuie sau nu?

Logic7 la mine se auzea bine doar pana pe la 40% volum. Mai sus era doar zgomot. Poate am nimerit vreo combinatie proasta, cum spunea neo mai sus. Nu stiu, n-am stat sa le verific. Le-am vandut si am trecut la individual.

 

Culmea, am montat si la Dragos tot individual, aceleasi difuzoare, aceleasi woofere (impedante identice) ca la mine si totusi la el se aude bass-ul mai puternic. Eu zic ca-s mai multe variante si individualele, nu stiu...

Si Dragos a avut si Logic7. La putere clar nu se compara, dar parca nici fidelitatea nu era la nivelul asteptarilor.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa fac si evacuarea , inox de 76mm + tipsuri.

 

Sunetul s-a schimbat, e exact cat trebuie, in interior e imperceptibil.

 

 

http://117.imagebam.com/download/TpcopxtDO31jp-3MxlQidg/52922/529211825/IMG_9375.JPG

 

 

http://117.imagebam.com/download/4KTOjNJQy73LCGKeWY5Uvg/52922/529211835/IMG_9378.JPG

 

 

http://117.imagebam.com/download/OYudIMWHLTekt8jOxGyh4A/52922/529213314/3.jpg

 

 

 

 

 

Dupa cateva ore de reglaje, cand totul parea ok, am scos masina la o plimbare iar dupa ce s-a asezat evacuarea in noii suporti am observat ca mai trebuie lucrat putin la tipsul din stanga, in rest a iesit exact cum voiam. :frantics:

Edited by Kenbobo
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.