Jump to content

Consum ridicat F31 320d ED


Gabon

Recommended Posts

Salutare,

 

Sunt proaspat proprietar de BMW F31 320d ED, cutie automata. Prima masina din familia BMW :)

Masina a fost cumparat de la un dealer BMW din Germania. Are 113.000 KM si e din 10/2013.

 

Am venit cu ea pe roti din Germania si am scos un consum de 5% pana in Bucuresti. Ceea ce mi se pare ok.

In schimb in Bucuresti, la orele de trafic maxim (in timpul saptamanii dimineata si seara) imi consuma 10-11%. Ceea ce mi se pare cam mult. Eu ma asteptam sa consume undeva in jur de 8-9%.

 

Voua cum vi se pare consumul in Bucuresti? Aveam eu asteptari prea mari sau e un consum normal?

 

Si alta chestie care mi se pare ciudata e ca se incalcezte motorul greu. Sau cel putin asa mi se pare mie.

Am mers intr-o seara de la birou pana acasa (aprox 45 de minute - mai mult stat decat mers, ca nah, trafic de Bucuresti :) ) si nu ajunsese la 100 de grade.

 

Chestiile astea sunt normale sau e ceva in neregula cu masina?

Sa ma duc cu ea pana la reprezentanta? Am si un an EuroGarantie, deci ma gandesc ca daca ar fi ceva defect o repara pe garantie.

Dar mi-e sa nu ma duc si sa rada aia de mine si sa zica ca 10% e consum normal :)

 

Multumesc de sfaturi

Edited by Gabon
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Poti sa stai linistit, este un consum normal in conditiile spuse de tine. Dar nu este normal sa ti se incalzeasca asa greu motorul. Tie iti arata in bord temperatura la ulei sau la apa? Daca e vorba de temperatura la apa si ajunge la 90 grade in mai mult de 10-15min atunci ai o problema. Edited by All
Link to comment
Share on other sites

Consumul ar fi bun in mod normal in Bucuresti pentru 320d, dar tinand cont ca e E.D nu ar trebui sa treaca de 8(stiu un e90 ed manual care nu depaseste), eu am e90 320 d automat si am consum intre 10 si 12 traseu Dristor -Baneasa.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Poti sa stai linistit, este un consum normal in conditiile spuse de tine. Dar nu este normal sa ti se incalzeasca asa greu motorul. Tie iti arata in bord temperatura la ulei sau la apa? Daca e vorba de temperatura la apa si ajunge la 90 grade in mai mult de 10-15min atunci ai o problema.

 

E temperatura care ti-o arata in bord in dreapta. E ceasul ala unde la temperatura normala sta ceasul vertical la 100 de grade

 

Si inca un detaliu, meeg prin oras pe modul eco pro

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca e normal consumul, eu am consum la x3, 2.0d 190 cp 14%. Oare x5 3.0d cat consuma in aceleasi conditii?

 

Motoarele 3.0 d de pe forum consuma 10 11 in Bucuresti. :))) exista mai multe topicuri cu polemici.

In rest, motoarele 3.0 diesel pe suv uri consuma cat trebuie, adica minim 12 si maxim fara numar.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut. Al meu F31: 9,5 - 10% Oras, marea majoritate in trafic pe eco pro!

 

Temperatura stand in trafic ia cam 15 - 20 min! Depinde daca prind vre-o portiune si mai trec pe sport :)

 

Afara: 6 - 6,5% mers maxim 140 autostrada si in rest peste 100 (bucuresti - predeal)

 

Poti sa stai linistit ca masina iti consuma ok!

 

Atat la consum cat si la temperatura ia in calcul ca este si fosrte frig afara! Masina se incalzeste mai greu si consuma mai mult nitel pana cand se incalzeste!

 

P.s: cutie automata :)

Edited by Tavicu
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Salut,

Eu folosesc un 320d Efficient dynamic model 2014- consumul in oras este de 7l/100km- mai tot timpul stau in eco pro.Temperatura la ulei ajunge la 100 grade dupa cca 15 km de mers.Din Germania cand am adus masina a scos si eu 5l/100 km.

  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.