Jump to content

Luxemburgheza


RaYn3

Recommended Posts

Pai pune bosch,numai sa fie varful lor de gama,cea silver,ca o paranteza eu am pe masina bateria originala de la exide,ce-i ciudat ca nu e agm,desi masina are start&stop.

 

Pai mai nou bateriile originale sunt facute de Exide. Am schimbat la E90 acum doi ani, am luat originala si era facuta de Exide, desi din fabrica fusese pusa una OE evident, doar ca era facuta de Varta pe vremea aceea. De la cine cumpar de obicei piese, imi aduce Exide AGM, 95Ah/850A la 635RON, un pret bun avand in vedere ca pe epiesa aceeasi baterie e la 670RON.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Azi am descoperit ca pot deschide portbagajul si cu piciorul. N-am stiut exact daca la Comfort Access e valabil si acest feature. Doar ca din cat am observat, desi n-am incercat la un moment dat decat de doua ori, functiona doar daca masina era unlocked. Cand era blocata, am incercat o data si n-a vrut sa se deschida. Cand am deblocat-o, am scuturat putin piciorul pe sub ea si a mers. Citesc ca mai da rateuri cand si cand, dar ma gandesc totusi ca trebuie sa functioneze si cand masina e blocata. Doar vi cu bagaje in ambele maini si nu mai stai sa cauti si dupa cheie ori sa pui mana pe vreun maner sa se deblocheze. Oricum e super tare aceasta optiune. Se pare ca inca descopar functii noi pe la ea :) Stiti cum e cu internetul? Am in iDrive rubrica de BMW Services. De aici m-as putea conecta? sau trebuie activat ceva inainte? Este acel teleservices din optiuni? Control for combox ce inseamna mai exact? ca se pot vedea filme? Intreb aici, desi sper sa-mi fac timp sa ma documentez mai mult, pana acum neavand timp de aceste lucruri. Sunt cateva pe agenda, ma refer si la codari, dar prima oara vreau sa termin cu distributia, sa curat galeria de admisie, placute de frana, poate bateria. Sunt mai importante astea.

 

LE. Tot citind, aflu ca masina se poate bloca doar tinand degetele 1-2sec pe acele linii de pe maner. Pff si eu pana acum trebuia sa apas pe butonul de Lock de pe cheie. Ma intrebam cateodata in sinea mea, de ce se poate debloca doar atingand manerul, dar nu se poate si bloca la fel, fara sa mai folosesc cheia. Desteapta masina am :)

Edited by RaYn3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

LE. Tot citind, aflu ca masina se poate bloca doar tinand degetele 1-2sec pe acele linii de pe maner. Pff si eu pana acum trebuia sa apas pe butonul de Lock de pe cheie. Ma intrebam cateodata in sinea mea, de ce se poate debloca doar atingand manerul, dar nu se poate si bloca la fel, fara sa mai folosesc cheia. Desteapta masina am :)

 

da, da faina treaba cu comfort acces! o am si eu pe e90 si e tare de tot! ca sa nu mai zic ca am achizitionat masina si m-am dus la spalatorie sa o fac frumoasa si in timp ce dadeam cu jetul de apa si cheia masinii in buzunar se tot inchidea si deschidea singura( in mintea mea era cam asa: Ce dreaq se intampla? a luat-o razna vreun modul, intra apa pe undeva si face scurt? in fine tot felul de ganduri necurate ) asa ca departeaza-te de masina cand o duci la spalatorie sau daca o speli tu lasa cheia in contact!

 

referitor la masina, sa te poarte multi km fara probleme! e frumos tare agregatu""! :thumbsup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

da, da faina treaba cu comfort acces! o am si eu pe e90 si e tare de tot! ca sa nu mai zic ca am achizitionat masina si m-am dus la spalatorie sa o fac frumoasa si in timp ce dadeam cu jetul de apa si cheia masinii in buzunar se tot inchidea si deschidea singura( in mintea mea era cam asa: Ce dreaq se intampla? a luat-o razna vreun modul, intra apa pe undeva si face scurt? in fine tot felul de ganduri necurate ) asa ca departeaza-te de masina cand o duci la spalatorie sau daca o speli tu lasa cheia in contact!

 

referitor la masina, sa te poarte multi km fara probleme! e frumos tare agregatu""! :thumbsup:

 

Am spalat-o de doua ori pana acum, dar n-am avut problemele tale sau poate n-am atins suficient de mult acele linii de pe maner. Oricum pana acum nici n-am stiut ca se poate bloca doar atingand acele linii, deci, mi-e rusine de mine :|

 

Multumesc pt gandurile bune ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai mai nou bateriile originale sunt facute de Exide. Am schimbat la E90 acum doi ani, am luat originala si era facuta de Exide, desi din fabrica fusese pusa una OE evident, doar ca era facuta de Varta pe vremea aceea. De la cine cumpar de obicei piese, imi aduce Exide AGM, 95Ah/850A la 635RON, un pret bun avand in vedere ca pe epiesa aceeasi baterie e la 670RON.

Varta nu mai e ce a fost, bosh nici atât.

Am pus pe e90 o baterie Moll EFB, pe celelalte nu gĂŁseam sa corespunda la parametri, iar OE este nejustificat de scumpa.

Personal am avut experiente pozitive cu Moll vs Varta și Bosch, cele din urma au rezistat 1an fiecare pe un generator diesel

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am testat azi si cele doua chestii ce tin de blocarea si deschiderea portbagajului cu piciorul. Totul functioneaza asa cum trebuie. Chiar e tare ca nu mai trebuie sa te cauti dupa cheie. Si azi de dimineata am primit eroare de baterie, desi ieri n-am primit. Maine cumpar alta si gata decat sa risc sa dau in altele. O sa aleg intre Varta, Bosch sau Exide cu aceeasi parametrii, adica exact ce trebuie pe masina.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare. In primul rand, felicitari pentru achizitie. Si eu ma gandesc sa trec de la E90 la un F10, in viitorul apropiat. Am si eu cateva intrebari:

1. Tot ma uit pe mobile dupa un F10 cu tetiere ca ale tale si nu prea gasesc. Eu credeam ca tine de anul de fabricatie, dar avand in vedere ca a ta e 2011, inseamna ca tine de optiuni. Este vorba cumva de optiunea asta: S456A COMFORT SEAT WITH MEMORY ?

2. La ce mencanic umbli in Timisoara? Pe Cipi de pe Porumbescu il recomanzi? Am auzit ca e bun tipul.

3. Masina o mai vinzi?

Merci anticipat si bafta cu ea!

Link to comment
Share on other sites

Salut. Asa cum spune si tzucul, am scaune comfort, adica acea optiune de care zici si tu. Nu-l stiu pe Cipi de pe Porumbescu sa ti-l pot recomanda. Eu "frecventez" pe la altii. Maine merg sa schimb distributia, sambata trecuta venindu-mi toate piesele. In principiu daca primesc cei 23500 plus costurile cu distributia, placutele de frana, curatat galeria de admisie, desi mi e greu sa cred, da o dau, altfel o pastrez si gata. Voi fi tatic pt prima data acesta fiind motivul pt care ma hotarasem s-o dau. Poate m-a speriat putin acest lucru in ceea ce priveste cheltuielile cu el si in acelasi timp si masina necesita niste investitii care se suprapun cumva cu venirea bebe-ului. Doar ca mai discutand in stanga si-n dreapta, mai mult ca sigur am supraevaluat situatia cumva.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Nu te mai speria atat cu venirea copilului :)) Eu mai aveam 2 luni pana venea al meu pe lume si am dat toti banii pe masina :)) Am imprumutat dupa niste bani de la socru'miu pana mi'am revenit un pic :))

Lasa ca te descurci :) Felicitari pentru bebe si multa sanatate ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imi permit cateva sfaturi legat de copii vs. masina (doar sunt patit de doua ori :p ):

 

- nu schimba masina cu break - povesti cu spatiul. Ai o masina suficient de mare. Clasa ei o vei aprecia cu adevarat abia cand vei pleca cu copilul prima data in concediu. Vei fi traumatizat de volumul bagajelor si vei aprecia cat incape in ea.

- baga banii & timp acum in masina - nu vei mai avea timp dupa

- da-o cu zmacuri acum - o vei spala la interior cu furtunul dupa venirea copilului

- e foarte important scaunul copilului si cumpara scaun in care copilul poate dormi - gen scaun care se poate trage cu o singura mana, ca un sertar, in timpul mersului pt a plasa copilul in pozitia potrivita pt dormit fara sa opresti masina

- nu lasa sotia sa stea cu copilul in spate - se invata asa si e nasol mai tarziu (copilul invata, nu sotia)

- masina va pica foarte jos in topul prioritatiilor deci la scurt timp dupa aparitia copilului o vei spala rar, schimburi doar cand trebuie, nimic preventiv, vei conduce tot timpul pe graba, starea asfaltului va fi irelevanta etc. Situatia se schimba dupa vreo 4-5 ani de la momentul zero. Pana atunci masina va trebui sa reziste

 

P.S. Felicitari ! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

daca a folosit-o zilele astea in oras, drumuri scurte, e normal sa ii dea baterie descarcata.

si mie mi-a aparut eraorea cand am folosit-o prin oras.....cum am iesit la drumuri lungi a disparut si nici nu a mai aparut.

vorbesti prostii!!!

  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Imi permit cateva sfaturi legat de copii vs. masina (doar sunt patit de doua ori :p ):

 

- nu schimba masina cu break - povesti cu spatiul. Ai o masina suficient de mare. Clasa ei o vei aprecia cu adevarat abia cand vei pleca cu copilul prima data in concediu. Vei fi traumatizat de volumul bagajelor si vei aprecia cat incape in ea.

- baga banii & timp acum in masina - nu vei mai avea timp dupa

- da-o cu zmacuri acum - o vei spala la interior cu furtunul dupa venirea copilului

- e foarte important scaunul copilului si cumpara scaun in care copilul poate dormi - gen scaun care se poate trage cu o singura mana, ca un sertar, in timpul mersului pt a plasa copilul in pozitia potrivita pt dormit fara sa opresti masina

- nu lasa sotia sa stea cu copilul in spate - se invata asa si e nasol mai tarziu (copilul invata, nu sotia)

- masina va pica foarte jos in topul prioritatiilor deci la scurt timp dupa aparitia copilului o vei spala rar, schimburi doar cand trebuie, nimic preventiv, vei conduce tot timpul pe graba, starea asfaltului va fi irelevanta etc. Situatia se schimba dupa vreo 4-5 ani de la momentul zero. Pana atunci masina va trebui sa reziste

 

P.S. Felicitari ! :thumbsup:

 

Bune sfaturi intr-adevar Bala. Se vede ca le zici din proprie experienta si nu pot decat sa fiu in totalitate de acord cu tine ;) Voi incerca sa tin cont de aceste sfaturi, cu siguranta ma vor ajuta sa depasesc anumite momente. N-am avut nici o intentie sa trec la break, nu-s fan deloc si chiar daca urmeaza sa devenim parinti, consider ca un F10 sedan e suficient de mare, poate prea mare :)

 

Multumesc tuturor pt gandurile bune in ceea ce priveste bebele. :) Speram doar sa fie totul bine.

 

Legat de schimbul distributiei, abia ieri pe la ora 17 s-a apucat de ea, am stat vreo doua ore cu ei dupa care am plecat. Teoretic lucrarea va trebui sa fie finalizata azi pe la pranz dupa cate mi-a zis mecanicul, mai ales ca mai trebuie sa curete si galeria de admisie, plus schimbul de placute de frana. Nu stiu inca ce joc avea in lant intrucat ieri cat am stat acolo, mai aveau cativa pasi de facut pana sa scoata motorul afara. E mult de demontat si la fel de montat la loc avand in vedere ca-i xdrive, altfel era gata undeva pe la 11 - 12 noaptea. O sa-l intreb azi daca a fost jocul mare in lant. Avea de altfel un N57 cu vibrochenul rupt de pe un X5 si chiar si asta avea lantul putin intins, avea joc pe pinion. Cica nici astea mai nou nu-s f departe de N47, lanturile fiind destul de firave, probabil sunt aceleasi lanturi ca si la N47.

 

Pe de alta parte, zilele acestea m-am pomenit in posta cu un plic in care era o instiintare de plata in valoare de 20Euro aferent impozitului in Germania. Stie cineva cum se procedeaza in astfel de cazuri? Chiar trebuie sa le platesc sau pot face contestatie? Doar le-am tranzitat tara, nu vad de ce trebuie sa le platesc banii astia. S-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie si m-ar putea indruma?

post-55199-0-85115300-1488524959_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am primit si eu.E impozitul pe numerele de tzoll.De platit platesti prin transfer bancar,scrie acolo contul.

 

Sa-i f.ta rex. Nu le-a ajuns cei 200Euro platiti pt niste numere rosii?!?! Cu banii astia inmatriculezi masina masina in tara definitiv.

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat vreo 4 masini si mereu a venit, dar nu l-am platit.nici nu am primit nimic.

Pt e91 chiar i-am lasat 30 euro vanzatorului pt asta si tot am primit.deci nu se plateste ;)

 

Iar tu STO, meriti un premiu pentru inteligenta de care dai dovada.tehnic esti zero

Edited by Alex_wly
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat vreo 4 masini si mereu a venit, dar nu l-am platit.nici nu am primit nimic.

Pt e91 chiar i-am lasat 30 euro vanzatorului pt asta si tot am primit.deci nu se plateste ;)

 

Iar tu STO, meriti un premiu pentru inteligenta de care dai dovada.tehnic esti zero

tipic romanesc, a cumparat vreo 4 masini, dar nu sti exact daca au fost 4 nu?:))

 

Referitor la tehnic, ai dreptate nu am pregatire tehnica in comparatie cu tine, care desi ai, tot vorbesti prostii. Domnule instalator de Targoviste esti doar un troll.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.