Jump to content

Sfat achizitie BMW f30


Cristian Stefan

Recommended Posts

Salutare si bine v-am gasit! Este prima mea postare si sper sa primesc cateva raspunsuri utile in cea ce priveste achizitia unui astfel de model :)

 

Am tot cautat in ultima luna un F30, ca incepator si necunoscator am nevoie si de alte pareri decat de la colegi, sotie, vecin etc.

 

Acum doua zile am fost de am vizionat o masina cu 56000km model 2012 BMW 318d-F30, cutie automata 8 rapoarte, fara piele, trapa etc, in rest avea cam tot ce se poate ea... ideea este ca mirosul din masina era a plastic nou.. in schimb masina fiind trecuta pe plan secundar de catre proprietar a facut foarte putini km, sustine ca a luat-o cu 27000km si a ajuns la 56000 din 2014 pana in prezent. Pe langa acest aspect care sa zicem ca s-ar concluziona in urma unui test la bmw, ar mai fi putina rugina pe aripa dreapta unde a fost atinsa acum un an, si un strat de rugina pe toate discurile.. oare rugina respectiva se poate inlatura fara probleme? Pretul ar fi de 16000E.

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit in club,F30 este o masina foarte buna atunci cand cumperi o masina buna.Nu te duce sa cumperi o masina decat insotit de un pasionat de BMW.Sa inteleg ca aripa a fost lovita si reparata prost ?

Trebuie sa iei in calcul schimbarea piesei mancata de rugina si inlocuirea ei cu una fara rugina.

Faza cu km poate sa fie adevarata dar trebuie verificare.Faza cu rugina la discuri este ceva normal mai ales daca masina nu circula zilnic.

Succes.

Masina este pusa la vanzare pe un site de specilalitate ?

Daca da ,pune link sa ne dam cu parerea.

Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri baieti! Acesta este anuntul mai exact https://www.olx.ro/oferta/urgent-proprietar-bmw-318d-f30-automat-nefumator-ID6p7Sa.html

Aripa nu a fost reparata, a fost stearsa as spune, insa a sarit vopseaua si a prins rugina. La capitolul prieteni pasionati de BMW nu am daca iti vine a crede, absolut toti sunt pasionati de audi, vw plus altele.

Edited by Cristian Stefan
Link to comment
Share on other sites

Salut...daca istoricul ei este asa cum il prezinta tipul, pretul este f. bun. Eu mi-as fi dorit sa gasesc in banii astia o masina cu 50k km insa am luat acum 3sap. una cu 17300 si 166k km din Germania deci fii atent la tepe. Iti recomand sa o duci la BMW Service Filaret pentru verificare, mie mi s-au parut seriosi baietii.

 

Nu te crampona de mici zgarieturi sau o urma de rugina. Dpdv mecanic si la km sa fie masina in regula ca alea se rezolva usor.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by costel78
Link to comment
Share on other sites

Salut. Si eu sunt posesor recent de un F30, parerea mea, pt dotarile pe care le are si km pe care ii sustine, pretul este INFIM, ceva e putred.. verifica sa nu aibe probleme turbina/cutie/motor .. astea sunt cele mai importante.. Asta cu descrierea anunturilor impecabil mecanic/optic este o totala abureala.. MARE atentie la ce scrie in anunt cu ce e in realitate, daca a omis (mintit) in anunt cu aripa, si in realitate e altceva, sigur minte si cu altceva. Are prea multe dotari si prea buna ca sa fie perfect functionala.. si cu titulatura URGENT, iar e ceva dubios... NU trebuie sa te incante preturile mici, si ca aici e mai ieftin decat dincolo.. nu cumperi o haina, un pantof, cumperi totusi o masina! VERIFICA IN AMANUNT! Multa bafta Edited by laurt
Link to comment
Share on other sites

Mergi cu NEO la masina si iti zice tot despre ea :D Ii platesti omului onorariul, dar macar stii ce cumperi. Un F30 nu are secrete fata de el. Turbina te duce undeva la 650 euro cu a ta veche la schimb. gasesti in Germania cu tot cu montaj. La noi sunt putini care se pricep la turbine si reconditionat si servicii after sales Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Ce e tare curios la masina aia sunt km foarte putini. Tipul sustine ca masina avea in 2015 25mii km. Cine naiba face in Germania 12mii km pe an cu o masina diesel noua ? Numai sa fi fost masina de test pe undeva. Insa cel mai ok e s-o verifici amanuntit la un service si aia e. Daca e totul in regula ce mai conteaza pretul si km putini ;) Bafta!
Link to comment
Share on other sites

Am vazut masina miercurea asta, mergea foarte bine, se simtea rugina pe discuri cand franam (probabil ca n-a mai mers de mult cu ea) ce m-a deranjat pe mine este nu faptul ca mi-a ascuns din anunt lovitura.. este ca ca orice il intrebam el zicea ca nu stie, ca nu are habar.. ca el conduce un Land Rover.. si o tine pe bara.. legat de km putini in germania, sustine ca a fost masina de prezentare la Bavaria....oricum pe 4.04 are programat un test la bmw de catre un potential client si l-am rugat sa-mi trimita si mie raportul respectiv. Ma gandesc ca daca iese totul ok, n-ar avea motiv sa nu o cumpere respectivul...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca ajuta dar masina a mai fost la vanzare acum aprox 6 luni cand cautam eu. La fel, urgent si aceleasi poze :)

 

Posibil sa fie doar o coincidenta :)

 

Cat despre reprezentanta ... mai bine te duci la cineva de pe forum (gen neo). Au fost cazuri in care masinile au fost dauna totala si representanta a zis ca sunt ok! Nu prea isi dau interesu ...

Link to comment
Share on other sites

Legat de verificare, eu l-am angajat pe Mihai de la inspectorauto.ro, am verificat ce-i drep mai multe masini, la alegerea mea, dar in final am gasit un F10 impecabil cu adevarat! Super multumit de om. De masina, super multumit!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by SimionBaws
Link to comment
Share on other sites

Ar fi o idee angajarea unui om specializat. Legat de F10, in prima faza asta intentionam sa-mi iau, insa dupa ce am testat 3 masini, am realizat ca la 1.80 cm mi se pare mare pentru mine.. in schimb cu F30 ma potrivesc perfect!

@tavicu imi voi da seama daca o vinde pe data de 4 daca are hibe ascunse masina.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand ca la cel mai semn de indoiala sa o lasi balta si sa cauti alta. In cazul asta l-ai avut deja. Nu merita sa te complici , sunt o gramada de masini in piata si banii sunt la tine. Eu am cautat o gramada pe piata locala si pana la urma tot de afara am luat-o tocmai datorita chestiilor de genul asta.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Legat de verificare, eu l-am angajat pe Mihai de la inspectorauto.ro, am verificat ce-i drep mai multe masini, la alegerea mea, dar in final am gasit un F10 impecabil cu adevarat! Super multumit de om. De masina, super multumit!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Cat a costat si care este procedeul? N-am mai auzit de treaba asta.

Link to comment
Share on other sites

Cat a costat si care este procedeul? N-am mai auzit de treaba asta.

Cred ca era 280 ron o verificare, dar din cauza ca am facut mai multe, mi-a facut si un discount. Se deplaseaza cu tine la fata locului, si verifica masina acolo. Dureaza ceva si verificarea e foarte amanuntita. Onul isi cunoaste meseria. La final primesti un raport detaliat cu absolut tot ce are masina respectiva. Foarte important, face si test de vopsea, iti zice exact daca a fost vopsita (si de cate ori) daca e chit, daca s-a dat polish prea mult, samd. Scoate masina si pe teren, verifica cu testerul diferite chestii, presiunea in turbina, presiunea in evacuare si regenerarea filtrului de particule. Deasemena, kilometrii ii verifica in mai multe surse (istoric online, tester, senzori abs, si ii compara cu durata de viata a filtrului de particule). Plus multe alte chestii, nu cunosc tot ce facea el acolo.

 

Am mers la sigur cu achizitia masinii, si acu o folosesc cu drag, fara sa-mi fac griji. I-a facut si prima revizie la service, totul impecabil :)

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.