Jump to content

530i xdrive G30


gimvarman

Recommended Posts

Cred ca pt stoc :)

Nu se gaseste seria 7 sub 50k sh. Nu cred ca am ajuns la un stadiu de degradare sa cumparam un seria 7 aproape nou si apoi oglinzi furate pt el

:))

Mult mai rau chiar. 70k pe un seria 7 parcat in fata unui bloc comunist(pe vreun spatiu ''verde'' sau sub balcon), si locuit intr-o garsoniera sau ap care valoreaza putin peste un sfert din pretul masinii.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@gimvarman Nu faci o trecere in revista cum e masina dupa atatea luni?

As putea dar n-am mers insa foarte mult cu ea, abia am vreo 3000 de km. O sa fac un drum mai lung vara asta, de vreo 4000 km, pe care il astept de cand am luat masina. Mai astern impresii dupa ce ma intorc.

Link to comment
Share on other sites

Din categoria 'ce mai strica bizonii la spalatorie' - la baza parbrizului in lateral este un cauciuc destul de moale, care se strica f usor daca bizonul insista cu jetul de apa ...

 

As zice sa cauți o alta spĂŁlĂŁtorie ... ĂŽți dai seama dacĂŁ folosesc o presiune așa de mare ce se poate ĂŽntâmpla cu lacul/vopseaua de pe elementele de plastic (oglinzi, bara fata/spate).

Orice micã pietricica ce a perforat lacul de pe bara fata lasã posibilitatea exfolierii atunci când dai cu jet-ul la +100 bari.

Link to comment
Share on other sites

nu imi dau seama despre care caucic vorbesti.

ar fi buna o poza facuta mai de la distanta

e piesa 1 de aici, lateralele sunt foarte moi http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=JD91-EUR-03-2017-G30-BMW-530iX&diagId=51_3619

 

As zice sa cauți o alta spălătorie ... îți dai seama dacă folosesc o presiune așa de mare ce se poate întâmpla cu lacul/vopseaua de pe elementele de plastic (oglinzi, bara fata/spate).

Orice mică pietricica ce a perforat lacul de pe bara fata lasă posibilitatea exfolierii atunci când dai cu jet-ul la +100 bari.

problema este ca piesa aia e dintr-un cauciuc foarte moale; la toate masinile pe care le-am vazut pana acum este dintr-un plastic dur.

Edited by gimvarman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

10 in oras in weekendurile si serile cele mai libere, mers extrem de linistit.

 

12% in weekendurile, serile si diminetile rezonabil de libere, mers linistit.

 

15-18% in aglomeratie si forja.

 

Extraurban, pana in 8% daca mergi constant cu 140.

 

Pana in 10% daca mergi 160-180 constant.

 

12% la mers constant 180-200.

 

20% la 250kmh.

 

Media pe termen extrem de lung iese pe la minim 10%, maxim 11%

Edited by edit
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 in oras in weekendurile si serile cele mai libere, mers extrem de linistit.

 

12% in weekendurile, serile si diminetile rezonabil de libere, mers linistit.

 

15-18% in aglomeratie si forja.

 

Extraurban, pana in 8% daca mergi constant cu 140.

 

Pana in 10% daca mergi 160-180 constant.

 

12% la mers constant 180-200.

 

20% la 250kmh.

 

Media pe termen extrem de lung iese pe la minim 10%, maxim 11%

 

Suna chiar ok, cred ca voi fi in avantaj si ca locuiesc in provincie, respectiv Oradea, care are o centura cu doua benzi foarte frumoasa + un drum expres, ceea ce fluidizeaza mult traficul din oras. deci este posibil sa am un consum destul de mic in oras. nu fac mai mult de 20.000km/an, si sincer trag catre benzina si pt cei 62 de caluti in plus. dar nu ai extraordinar de multe variante la 530i, afara, care sa aiba xdrive(vreau neaparat) + camera; de la reprezentata vreau sa cumpar masina( cu garantie premium selection). Am sa pun aici doua masini: cea gri, pe benzina, 530i la care singurul aspect care m-ar deranja ar fi ca nu are macar piele + tapiterie, e doar tapiterie(dar nu m-ar deranja nici tapiteria atat de mult, doar poate de gura lumii as vrea macar demi piele, pt ca romanu o sa zica ca mi-am luat o masina de 30k euro, dar nu am piele pe ea. abia asteapta sa rada de tine. cea albastra, 520 d, ma deranjeaza ca e diesel, deci are filtru de particule, iar familia noastra iarna mai mult hiberneaza, suntem mai frigurosi :)), si nici nu facem casa buna cu sporturile de iarna, am incercat...deci nu o sa o scot in fiecare weekend la drum lung. Ma mai deranjeaza ca are 62 de cai in minus fata de benzinar, ceea ce conteaza, se vede in testele de viteza de pe youtube 520d vs 530i. ce imi place la cea albastra enorm este culoarea mediteran blue, este pur si simplu adorabila :)(culoarea asta este si destul de rara, te avantajeaza la revanzare), si imi mai place si ca are piele(este si albastra), dar pielea nu ar fi neaparat un must. am sa las link-urile aici si astept parerile voastre. Ms

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?action=parkItem&id=317151295

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?action=parkItem&id=312513930

Edited by Smil3y27
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Suna chiar ok, cred ca voi fi in avantaj si ca locuiesc in provincie, respectiv Oradea, care are o centura cu doua benzi foarte frumoasa + un drum expres, ceea ce fluidizeaza mult traficul din oras. deci este posibil sa am un consum destul de mic in oras. nu fac mai mult de 20.000km/an, si sincer trag catre benzina si pt cei 62 de caluti in plus. dar nu ai extraordinar de multe variante la 330i, afara, care sa aiba xdrive(vreau neaparat) + camera; de la reprezentata vreau sa cumpar masina( cu garantie premium selection). Am sa pun aici doua masini: cea gri, pe benzina, 330i la care singurul aspect care m-ar deranja ar fi ca nu are macar piele + tapiterie, e doar tapiterie(dar nu m-ar deranja nici tapiteria atat de mult, doar poate de gura lumii as vrea macar demi piele, pt ca romanu o sa zica ca mi-am luat o masina de 30k euro, dar nu am piele pe ea. abia asteapta sa rada de tine. cea albastra, 320 d, ma deranjeaza ca e diesel, deci are filtru de particule, iar familia noastra iarna mai mult hiberneaza, suntem mai frigurosi :)), si nici nu facem casa buna cu sporturile de iarna, am incercat...deci nu o sa o scot in fiecare weekend la drum lung. Ma mai deranjeaza ca are 62 de cai in minus fata de benzinar, ceea ce conteaza, se vede in testele de viteza de pe youtube 320d vs 330i. ce imi place la cea albastra enorm este culoarea mediteran blue, este pur si simplu adorabila :)(culoarea asta este si destul de rara, te avantajeaza la revanzare), si imi mai place si ca are piele(este si albastra), dar pielea nu ar fi neaparat un must. am sa las link-urile aici si astept parerile voastre. Ms

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?action=parkItem&id=317151295

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?action=parkItem&id=312513930

 

In primul rand tu vrei seria 5, nu seria 3, peste tot ai scris 320d 330i, e vorba de 520d, 530i.

In al 2 lea rand cred ca poti gasi ceva mai frumos/dotat in bugetul tau, nu te grabi. Prima nu are piele, scaunele asa sunt triste rau.

A 2-a chiar daca e diesel are pielea la interior albastra, mie unul nu imi place, acum fiecare cu gusturile lui. Culoarea exterioara si pachetul luxury o fac foarte aratoasa la exterior intr-adevar.

 

Eu as alege mai degraba asa:

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=321953695&categories=Limousine&cn=DE&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&features=FOUR_WHEEL_DRIVE&fuels=PETROL&grossPrice=true&interiorTypes=LEATHER&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=22&maxMileage=70000&maxPrice=35000&minFirstRegistrationDate=2017-01-01&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&searchId=204e380b-cc03-fb09-a388-f62443e181e0

 

sau asa

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=314882685&categories=Limousine&cn=DE&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&features=FOUR_WHEEL_DRIVE&fuels=PETROL&grossPrice=true&interiorTypes=LEATHER&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=22&maxMileage=70000&maxPrice=35000&minFirstRegistrationDate=2017-01-01&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&searchId=204e380b-cc03-fb09-a388-f62443e181e0

 

sau

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=315668096&categories=Limousine&cn=DE&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&features=FOUR_WHEEL_DRIVE&fuels=PETROL&grossPrice=true&interiorTypes=LEATHER&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=22&maxMileage=70000&maxPrice=35000&minFirstRegistrationDate=2017-01-01&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&searchId=204e380b-cc03-fb09-a388-f62443e181e0

Link to comment
Share on other sites

In primul rand tu vrei seria 5, nu seria 3, peste tot ai scris 320d 330i, e vorba de 520d, 530i.

In al 2 lea rand cred ca poti gasi ceva mai frumos/dotat in bugetul tau, nu te grabi. Prima nu are piele, scaunele asa sunt triste rau.

A 2-a chiar daca e diesel are pielea la interior albastra, mie unul nu imi place, acum fiecare cu gusturile lui. Culoarea exterioara si pachetul luxury o fac foarte aratoasa la exterior intr-adevar.

 

Eu as alege mai degraba asa:

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=321953695&categories=Limousine&cn=DE&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&features=FOUR_WHEEL_DRIVE&fuels=PETROL&grossPrice=true&interiorTypes=LEATHER&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=22&maxMileage=70000&maxPrice=35000&minFirstRegistrationDate=2017-01-01&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&searchId=204e380b-cc03-fb09-a388-f62443e181e0

 

sau asa

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=314882685&categories=Limousine&cn=DE&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&features=FOUR_WHEEL_DRIVE&fuels=PETROL&grossPrice=true&interiorTypes=LEATHER&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=22&maxMileage=70000&maxPrice=35000&minFirstRegistrationDate=2017-01-01&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&searchId=204e380b-cc03-fb09-a388-f62443e181e0

 

sau

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=315668096&categories=Limousine&cn=DE&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&features=FOUR_WHEEL_DRIVE&fuels=PETROL&grossPrice=true&interiorTypes=LEATHER&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=22&maxMileage=70000&maxPrice=35000&minFirstRegistrationDate=2017-01-01&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&searchId=204e380b-cc03-fb09-a388-f62443e181e0

 

Destul de interesante sugestiile tale @raduron10, nu am vazut pana acum masinile acestea, probabil am fost eu prea restrictiv cu filtrele. primele doua imi plac, mai ales M PAcket-ul, ce pacat ca nu are camera...este un must pt mine. a doua tot asa, frumoasa, dar nu are camera. a treia are piele maro. exclud pielea deschisa la culoare, + maro, prefer negru, gri, albastru, asta din ce am mai vazut. si mai mult imi place semi piele.

Link to comment
Share on other sites

Destul de interesante sugestiile tale @raduron10, nu am vazut pana acum masinile acestea, probabil am fost eu prea restrictiv cu filtrele. primele doua imi plac, mai ales M PAcket-ul, ce pacat ca nu are camera...este un must pt mine. a doua tot asa, frumoasa, dar nu are camera. a treia are piele maro. exclud pielea deschisa la culoare, + maro, prefer negru, gri, albastru, asta din ce am mai vazut. si mai mult imi place semi piele.

 

Evident ca trebuie sa alegi ce iti place tie, insa a 3-a are piele Nappa nu Dakota-cea ieftina. Nappa e mai scumpa cu vreo 1800 de euro e mai moale, mai rezistenta si arata si mult mai bine. Plus ca o vei gasi rar in limita asta de pret.

Dupa parerea mea, camera e doar un gadget minor, de curiozitate, de ce e criteriu esential in alegerea masinii pentru tine ?

Edited by raduron10
Link to comment
Share on other sites

Evident ca trebuie sa alegi ce iti place tie, insa a 3-a are piele Nappa nu Dakota-cea ieftina. Nappa e mai scumpa cu vreo 1800 de euro e mai moale, mai rezistenta si arata si mult mai bine. Plus ca o vei gasi rar in limita asta de pret.

Dupa parerea mea, camera e doar un gadget minor, de curiozitate, de ce e criteriu esential in alegerea masinii pentru tine ?

 

Nu am mai avut niciodata camera pe masina, si prietenii mei se cam spun ca ii ajuta mult. mai ales la parcarile stramte, si masina e mare etc. inca o intrebare, DTC si DSC vin din stock pe masina sau sunt optiuni ambele?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

am vazut-o. e printre preferatele mele :). tot in acelasi parc au mai multe m-uri, vreo 3 parca, tot pe culoarea asta.

Edited by Smil3y27
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.