Jump to content

Probleme RAR


cristian91andrei

Recommended Posts

Salut . De curand am achizitionat un 320d e90 de la un tip din Alba Iulia , care la randul sau a luat-o de la cineva din Zalau.... ideea insa este ca masina nu era inscrisa in Romania , inca avea numerele de Germania. In fine , am cumparat-o am fost cu ea la RAR si...surpriza , respins pe motiv ca 80% din masina este modificata....adica scaune , faruri , caroserie etc. Masina pe carte este din 2009 insa toate piesele modificate pe masina sunt din anii 2012 respectiv 2013. La RAR am fost vineri ( 28 iulie ) si mi-au spus sa ma intorc luni ( 7 august) ca pana atunci sa primeasca nu stiu ce serii de la cei din Germania sa verifice piesele schimbate . A mai trecut cineva prin asta? E posibil masina sa fie furata? Daca da , ce trebuie sa fac?

 

Multumesc pt ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Adica are pe e90 faruri si scaune de pe f30? e cred ca e mare vrajeala, poti pune niste poze cu masina? Am mai auzit e90 din non facelift transformat in facelift....dar al tau e deja facelift din 2009...Practic nu se potrivesc piesele fara modificari masive..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Adica are pe e90 faruri si scaune de pe f30? e cred ca e mare vrajeala, poti pune niste poze cu masina? Am mai auzit e90 din non facelift transformat in facelift....dar al tau e deja facelift din 2009...Practic nu se potrivesc piesele fara modificari masive..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

ea pe carte e din 2009...la RAR mi-ar fi iesit cica din 2008....

post-83937-0-17459500-1501602381_thumb.jpg

post-83937-0-35225600-1501602402_thumb.jpg

post-83937-0-39152500-1501602411_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Are modificat asa:

-pachet m

-volanul-trebuia sa fie sport, parca la tine e de M pachet

-scaunele- sunt scaune sport si nu apar ca dotari

 

Totusi sa spui ca masina e furata din caza ca are mai multe dotari...

 

VIN WBAVG91090VG61887

Type code VG91

Type 320D OL (EUR)

E series E90 ()

Series 3

Type LIM

Steering LL

Doors 4

Engine N47

Displacement 2.00

Power 130

Drive HECK

Transmission MECH

Colour BLACK SAPPHIRE METALLIC (475)

Upholstery STOFF FLUID/ANTHRAZIT (ALAT)

Prod.date 2008-07-16

 

Vehicle upgrades

 

Spare/replacement key fob Read more

 

Vehicle options

 

S1CA Selection of COP relevant vehicles

S1CB CO2 package

S1CC Auto start/stop function

S1CD Brake Energy Regeneration

S249 Multifunction f steering wheel

S255 Sports leather steering wheel

S313 Fold-in outside mirror

S403 Glass roof, electrical

S423 Floor mats, velours

S428 Warning triangle and first aid kit

S431 Interior mirror with automatic-dip

S441 Smoker package

S465 Through-loading system

S494 Seat heating driver/passenger

S4AE Armrest front, retractable

 

Vehicle options

 

S502 Headlight cleaning system

S508 Park Distance Control (PDC)

S520 Fog lights

S521 Rain sensor

S522 Xenon Light

S534 Automatic air conditioning

S540 Cruise control

S563 Light package

S606 Navigation system Business

S612 BMW Assist

S616 BMW Online

S633 Preparation, mobile phone, Business

S672 CD changer for 6 CDs

S6AA BMW TeleServices

S6AB Control for Teleservices

S6UE Anti-theft protection for navigation DVD

P7RS Package Comfort

S7SN Nav Business/cellph. prep. Bluetooth

L801 National version Germany

S863 Retailer Directory Europe

S879 On-board vehicle literature German

S8SC Telematics access request,country-spec.

S8SP Control unit COP

S931 Winter instead of summer tires ex-fact.

S969 Navi DVD to be requested at shipping

S321 Exterior parts in vehicle color

S4AG Interior trim finishers Titanium matt

S548 Kilometer-calibrated speedometer

S851 Language version German

Edited by chitsro
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deci pe romaneste.... am dat de niste habarnisti si pot sa stau linistit in privinta furtului? Le.am mai dat si bani in plus gen sa ma rezolve baietii fara probleme....

Faptul ca tu ai dat ceea o atentie, care este de fapt mita sau spaga, te descalifica atat pe tine, cat si pe cei ce au primit; si mai grav este ca si faci public acest lucru; probabil acest gest le-aa trezit suspiciuni si nu au vrut sa se complice, deoarece chiar daca masina nu este furata, poate fi upgradata cu piese furate(se practica uzual).

 

Cred ca te poti interesa la politie daca vehiculul respectiv figureaza ca furat, desi sansele sunt mici, daca ai in posesie ambele brief-uri, iar numerele respective de germania au fot eliberate legal, si acei vanzatori ti-au inmanat si asigurarea pentru numerele respective.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

furata masina nu se pune problema sa fie.

 

pe langa ce a spus colegul mai sus (pachetul m si scaunele care sunt schimbate) eu nu sunt foarte lamurit din decoder daca masina fost facelift din fabrica sau este facuta facelift. mie in bimmer.work imi apare o poza cu un NFL, dar e posibil sa arate gresit.

masina este 2008 luna a 7a fix cand cred ca s-au produs si NFL dar si LCI-uri (facelift)

Link to comment
Share on other sites

eu nu cred ca te vor respinge. e posibil ca ei sa fi cautat daca scaunele, barile (care in mod clar sunt diferite) sunt omologate pentru modelul tau de masina (si sunt). ei nu cauta de furaciuni, asta cauta politia. pe ei ii intereseaza ca masina sa corespunda sigurantei rutiere, spre exemplu daca eu ma apuc si pun o bara de fibra pe masina facuta dupa cum am comandat-o eu, bara aia nu e omologata si strict legal te pot pica.

 

din ce oras esti, adica unde ai fost la rar?

 

daca masina ta este NFL (fara facelift) din fabrica atunci ai schimbate si farurile, capota, stopuri, portbagajul.....

am cautat pe realoem si pare sa fi fost NFL (fara facelift) masina. adica ca sa intelegi si tu, ea la faruri, stopuri si capota arata ca una din 2005-2006-2007. adica asa a iesit din fabrica, a transformat-o cineva in facelift de aia s-au speriat aia la RAR, masina este destul de diferita fata de ceea ce a iesit din fabrica.

 

la ce RAR ai fost? e bine de stiut ca exista si RAR-uri care isi fac treaba (eventual sa se fereasca lumea de ele :)))) ), stiu RAR=uri unde se trece si cu dpf-ul anulat si fara sa iasa opacitatea la diesel :)).

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

La politie nu imi spun nimic ca am incercat si nu au voie sa.mi spuna daca masina e furata sau nu...cica asa e sistemul desi mi se pare o tampenie. Adica eu cumpar masina pe riscul meu ca nu au ei voie sa.mi zica daca e furata , iar in caz de e furata eu raman cu buza umflata

Rezultatul il vei vedea cand iti va confisca masina ,daca cumva are elemente pe ea rezultate din furtul altei masini, atunci e grav.Poti fi acuzat ca partas la asa ceva. Citeste si pe avocatnet.ro pataniile altora.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Rezultatul il vei vedea cand iti va confisca masina ,daca cumva are elemente pe ea rezultate din furtul altei masini, atunci e grav.Poti fi acuzat ca partas la asa ceva. Citeste si pe avocatnet.ro pataniile altora.

 

Asta e chiar buna! Cum ar putea cineva sustine si dovedi o ineptie ca asta?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

hai sa nu speriem baiatul aiurea. sansele ca pe masina lui piesele nou puse sa fie furate sunt doar teoretice, sunt foarte mici.

 

oamenii de la RAR au vazut o masina cu 1000 de modificari fata de masina de serie, era normal sa fie putin suspiciosi. chiar daca multi ii injurati pe aici , au si ei niste normative nu fac ei pe detectivii sau sa se bage in seama cu nemtii sau cu cine s-or baga asa de nebuni.

asa ii obliga si pe ei, cand apare cate o masina din asta modificata mult fata de cum a iesit masina din fabrica sa faca o verificare mai amanuntita.

 

eu as sta oarecum linistit. ce bine era daca punea baiatul seria aici inainte sa cumpere masina. poate in felul asta nu mai cumpara o masina modificata asa tare "de mana omului", el cu siguranta o fi crezut ca ia un lci(facelift) de fabrica.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e chiar buna! Cum ar putea cineva sustine si dovedi o ineptie ca asta?

Nu ai idee ce poti cumpara de la dezmembrari din Germania de la turci, sau din alta parte. Esti prea tanar pentru asa ceva, si iti recomand sa nu te mai gandesti la asa ceva.

Edited by cristianro
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

furata masina nu se pune problema sa fie.

 

pe langa ce a spus colegul mai sus (pachetul m si scaunele care sunt schimbate) eu nu sunt foarte lamurit din decoder daca masina fost facelift din fabrica sau este facuta facelift. mie in bimmer.work imi apare o poza cu un NFL, dar e posibil sa arate gresit.

masina este 2008 luna a 7a fix cand cred ca s-au produs si NFL dar si LCI-uri (facelift)

 

Fiind produsa in iulie 2008, masina este clar NFL. LCIul s-a produs incepand cu septembrie 2008. De aici, probabil, si reticentele celor de la RAR.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e chiar buna! Cum ar putea cineva sustine si dovedi o ineptie ca asta?

Nu iti vine sa crezi ca daca cumperi o masina sau altceva scump se poate cel putin sa ti se confiste acel lucru DACA SE DOVEDESTE CA A FOST FURAT...?!

 

Se poate foarte bine pentru ca este RESPONSABILITATEA TA ca, cumparator sa te asiguri ca bunul respectiv NU ESTE FURAT; adica sursa sa fie onorabila/responsabila fata de legi... dar astea sunt basme pentru unii, sunt sigur.

 

(@cristianro, zice bine; multi imaturi pe aici, nu cred ceea ce e ... hmm :console: )

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aproximativ acelasi lucru a patit si un prieten de-al meu.

 

Masina achizitionata din afara, programat la rar dupa 35 de zile.

S-a dus la rar, i-au facut verificarile necesare (atentie, in timpul verificarilor, sistemul le mergea) .

Dupa ce au terminat, baietii de la rar i-au spus acestuia ca e ok masina, insa nu ii pot da ITP-ul si certifcatul de autenticitate decat peste 2-3 zile, intrucat sistemul nu le functioneaza :getlost: , in conditia in care mai erau si alti oameni care veneau la rar si altii care plecau (cu actele in mana, bineinteles).

 

Care a fost ideea ?

Baietii au vrut sa faca o verificare mai amanuntita asupra autovehiculului, pentru a constata daca acesta este sau nu furat.

Nu contest ceea ce fac ei, insa contest modul in care o fac.

N-ar fi mai bine sa fie transparenti si sa spuna omului motivul pentru care, dupa ce a asteptat 35 de zile, mai trebuie sa astepte inca 2-3 ?

Ei la ce se gandesc, ca soferul desi stiind ca masina este furata, totusi vine cu ea la RAR, poate poate, treaca mearga? :laugh:

Dar...asta este Romania..

 

@cristian91andrei

 

Si eu sunt de parere ca nu au cum sa se lege de obiectele modificate, cat timp motorul, codul motor si seria de sasiu sunt conforme.

Tind sa cred ca te-au pacalit putin si pe tine sub acelasi pretext mentionat mai sus.

Este doar o verificare, dupa care eu cred ca o sa treci cu brio de rar.

Edited by BMG e46 320d
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lasand la o parte aspectul moral al povestii, dar oare se gandeste cineva cand cumpara o masina de la zalau luata de la cineva de la oradea si adusa de altcineva de nu stiu unde la faptul ca masina poate a fost accidentata, ca are niste reparatii ce nu mai garanteaza siguranta in caz de accident?Daca airbagul din volanul acela nu mai este functional? Se bucura toata lumea la dotari, aspect, pret, dar neglijeaza aspecte cum ar fi siguranta sau legalitatea.

 

Si aici vinovat este statul roman, care nu are nici cea mai mica intentie sa reglementeze vanzarile de masini second hand, transferul de proprietate (cum oare cumperi o masina de la cineva care in acte nu este proprietar), precum si starea tehnica si inspectiile periodice, care de multe ori sunt o gluma proasta(stiu , o sa invocam iar lipsa mijloacelor financiare, conditii vitrege, navalirile tatare, apropierea de Rusia, comunismul, alinierea planetelor, Soros), dar te apuca disperarea cand vezi ce sicrie fumegatoare pe roti circula in Romania, multe sub titulatura de taxi chiar.

Link to comment
Share on other sites

Fiind produsa in iulie 2008, masina este clar NFL. LCIul s-a produs incepand cu septembrie 2008. De aici, probabil, si reticentele celor de la RAR.

 

 

 

Pai si daca este clar NFL masina din fabricatie dar ea are piese schimbate care sunt de LCI (este clar botul masinii) plus pachetul M .....este chiar asa de greu ? Eu zic ca masina a fost lovita si proprietarul de atunci a ales sa o faca cu piese de LCI.Aberatii cu masini furate cand ea este doar lovita putin sau nici macar ,poate a vrut omul sa o faca asa ca a luat-o ieftin la momentul ala ....era pe stoc si venea facelift-ul puternic din urma,

Link to comment
Share on other sites

Nu iti vine sa crezi ca daca cumperi o masina sau altceva scump se poate cel putin sa ti se confiste acel lucru DACA SE DOVEDESTE CA A FOST FURAT...?!

 

Se poate foarte bine pentru ca este RESPONSABILITATEA TA ca, cumparator sa te asiguri ca bunul respectiv NU ESTE FURAT; adica sursa sa fie onorabila/responsabila fata de legi... dar astea sunt basme pentru unii, sunt sigur.

 

(@cristianro, zice bine; multi imaturi pe aici, nu cred ceea ce e ... hmm :console: )

 

chiar nu am mai auzit cum dracu poate sa verifice daca de exemplu capota este furata,sau volanul asta ar insemana sa aiba fiecare o serie care sa corespunda seriei de caroserie si nu este asa,atata timp cat piesele sunt originale nu este nici o problema la rar.

pe el la oprit ca nu este cum a iesit din fabrica adica NFL si o verifica mai amanuntit,dar de aici pana la ati confisca masina sunt aberati.

eu am pachet M original luat de la dezmembrari,acum daca aia aveau masina furata si eu am cumparat furaciuni asta nu inseamna ca cineva poate dovedi ca astea sunt barile de la masina furata sau ca sunt la mine.

sunt stantate pe ele data in care au fost facute dar nu au coduri individuale, eu asa stiu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.