Jump to content

Cursa abreiaj, prinde sus


vetruvian

Recommended Posts

iau in considerare schimbarea kit ambreiaj. Poate cineva sa-mi spuna cum ar trebui sa identific daca e si volanta stricata? As vrea sa exclud volanta si sa cumpar doar kit ambreiaj.

 

Se demonteaza tot ambreiajul si se verifica volanta ..bineinteles de cineva care se pricepe. apoi daca se constata ca trebuie inlocuita se inlocuieste..asa dupa ureche nu ai de unde sa stii daca e volanta de vina sau doar rulment,placa,disc

Link to comment
Share on other sites

De cursa pedalei e responsabil ansamblul disc-placa. Volanta n-are nicio treaba.

Cu toate astea, nu-i sigur ca dupa inlocuire va fi cum iti doresti. Eu inca n-am intalnit 2 masini sa prinda la fel ambreiajul.

Link to comment
Share on other sites

@paul_e88, cel putin iti dai seama ca uzura ambreiajului e altceva (adica sunt doua lucruri diferite) fata de uzura volantului (fie ea si din cauza anului fabricatiei) si ca vibratiile sau "clutch judder" de care aduci vorba sunt datorate volantului, da?

Atat as fi bucuros sa inteleg ca ai inteles..

(fii sigur ca am citit topicele acelea si multe altele.. )

 

Desigur ca in vest, ca oriunde, dealerul se poate, cauta sa se eschiveze de la lucruri costisitoare, si va recunoste greu, daca nu foarte greu! Dar aici vorbim/discutam de simptome si rezolvarea lor..

 

Eu iti doresc sa poti conduce masina asa cum e pana cand o sa renunti la ea de placere!

 

Sunt convins ca daca ai citit topicurile din link, ai vazut ca nu era vorba de uzura. Pentru ca de fapt, ce e important de inteles e diferenta intre uzura si problema din fabrica. Rezolvarea poate diferi de la caz la caz si, cu putin noroc, se poate scapa fara schimb de ambreiaj.

 

Bine, oricum vad ca initatorul vrea sa schimbe ambreiajul indiferent care ar fi cauza sau care ar putea fi rezolvarea.

 

six in line, tu ori esti la prima masina detinuta, ori daca ai trecut prin mai multe, nu au vazut reprezentanta. Nu iti schimba nimeni pe garantie ambreiaje sau volant.

Link to comment
Share on other sites

Paul, sunt la a 10-a masina si tot ce am avut de la reprezentanta a fost pe leasing operational. Cand mi-a picat ceva la ea, am dus-o la BMW si le-am zis sa ma sune cand e gata. Fiind practic inchiriate pe leasing operational, nu am stat la discutii cu ei, ci cu Unicredit. I-am recomandat omului sa schimbe kit-ul c totul, deoarece la E90 2.0d am patit acelasi lucru si dupa ce am schimbat kit-ul complet, nu am mai avut nici o problema cu ea. In orice caz, ca sa vada concret ce nu merge bine, trebuie demontat discul de ambreiaj si volanta si vazut ce e acolo. Nu are rost sa plateasca de 2 ori manopera in cazul in care este necesar schimbul complet de kit ambreiaj.
Link to comment
Share on other sites

iau in considerare schimbarea kit ambreiaj. Poate cineva sa-mi spuna cum ar trebui sa identific daca e si volanta stricata? As vrea sa exclud volanta si sa cumpar doar kit ambreiaj.

 

Un raspuns strict si simplu la intrebare. Volantul uzat se manifesta prin tremurare/scuturare ocazionala (apoi cu timpul din ce in ce mai des) a masinii in treapta 1 la plecarea de pe loc. Asta se intampla nu la capatul cursei a ambreiajul (cutie cuplata cu motorul) ci in timpul cuplarii deci pe cursa pedalei.

Simptomul poate apare (mai rar) si in treapta 2.

 

De ce face asa? Pentru ca s-au slabit arcurile din interiorul volantului, ca si bucsa din centru.

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.