Jump to content

Recomandare reconditionare turbo bmw e90 320d m47


costyserbanescu

Recommended Posts

Cum se manifesta geometria defecta?

Intreb pt ca am reconditionat turbina la un E46 320d acum cateva luni si parca nu trage cum trebuie. Pana la ~2400rpm abia trage, dupa care te baga in scaun destul de brusc pana la ~3500rpm. Eu banuiesc ca problema este la geometria variabila pe care cei unde am facut turbina au zis ca au reparat-o.

Link to comment
Share on other sites

Revin cu vesti, azi de dimineata am dus masina la Bogdan, iar mai pe seara ma duc sa o iau.

Am vorbit cu el mai devreme si a zis ca turbina mea era praf si ca o sa schimbe totul in ea. El a zis ca principala cauza care a cauzat stricarea turbinei a fost filtrul de particule si ca trebuie sa il dau jos urgent. O sa revin cu impresi cum se misca masina dupa ce o iau .

Link to comment
Share on other sites

Nu se repara geometria variabila ca nu are ce sa se repare la ea; paletii/paletele se misca/rotesc prea putin ca sa fie nevoie vreodata a fi inlocuiti/e.. In cel mai bun caz se curata pana la sange (pardon, metal) pentru ca fumul si faptul ca se intampla ca paletii sa nu fie actionati la maxim de actuator sa fie imbacsite lagarele/pivotii cu fum si ulei nears..

 

In schimb actuatorul cel mai probabil se poate cel putin regla optim si probabil inlocui si imperechea cu turbina.

 

Bucsele si axul turbinei este si el un consumabil al turbinei si intra in cadru reparatiei..

Link to comment
Share on other sites

Actuatorul a fost si el reparat o data cu turbina. Este posibil sa nu fi fost reglat corect?

DA, cel mai probabil.

 

Am avut turbina pe E90 care "intra" de la 1800rpm. Cea reconditionata trage de la 1600 si un pic mai jos si sunt super- incantat!

 

Reconditionarea s-a facut in afara tarii.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Turbina e reconditionata, dar pana in ~2300-2400 abia trage, dupa care te baga in scaun destul de brusc. Actuatorul a fost si el reparat o data cu turbina. Este posibil sa nu fi fost reglat corect?

 

Acelasi lucru am patit si eu, slabesti piulita de la actuator, desurubezi clopotul ala o tura dupa care asiguri piulita.

Link to comment
Share on other sites

Turbina e reconditionata, dar pana in ~2300-2400 abia trage, dupa care te baga in scaun destul de brusc. Actuatorul a fost si el reparat o data cu turbina. Este posibil sa nu fi fost reglat corect?

Ar fi bine sa scapi doar cu reglajul actuatorului.Mergi la Bogdan sau Avd au aparat de reglat actuatorul ...nu prea merge asa dupa ureche ca o sa traga prost.Daca nu o sa mearga nici dupa reglaj sigur este geometria variabila,agata.

Link to comment
Share on other sites

Daca intra turbina tarziu in ture, nu e bine. Am mai intalnit masini cu turbine reconditionate care n-au mai tras in turatii joase. Foarte greu s-a rezolvat, pentru ca meseriasii care le-au reconditionat nu acceptau ca turbina e de vina.

Nu cred ca e cazul la Bogdan pentru ca-l stiu ca face treaba buna. Insa reglajul se cam face pe stand, nu pe masina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eu la vechea masina am cumparat un CHRA cartridge de pe un site din uk.

 

Am facut ceva km cu ea si nu am avut nici o problema. Cartusul vine cu 1 an garantie, indiferent de nr de km si cu fisa de test.

 

Eu unul am fost foarte multumit.

 

http://www.ebay.com/itm/TURBO-CORE-CARTRIDGE-BMW-320D-E90-E91-120D-E87-TF035-TFO35/252285064020?_trksid=p2047675.c100623.m-1&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D38530%26meid%3D41f648aac0644a179a0d62edeccd0b4b%26pid%3D100623%26rk%3D3%26rkt%3D6%26sd%3D161305947233

 

Am lasat un link, poate ajuta pe cineva.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am fost iar la bogdan acum o saptamana a reglat putin geometria variabila merge putin mai bine dar nu cum trebuie. El susține cĂŁ asa trebuie sa meargĂŁ si ca e normal sa tragĂŁ dupĂŁ 2000 ture. PĂŁrere mea e ca nu a facut turbina cum trebuie si ce ma deranjeazĂŁ foarte mult e ca el zice ca asa trebuie sa meargĂŁ si ca totul e ok .

 

ĂncĂŁ o chestie el susținea cĂŁ din cauza filtrului de particule nu trĂŁgea de jos turbina asa ca am facut anulare fizica si soft dar degeaba. BĂŁiatul care mi-a facut acest mi-a zis ca turbina nu face presiune cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.