Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

Ca sĂŁ nu mai vorbim de faptul cĂŁ 38.000 fĂŁrĂŁ TVA, nu ĂŽnseamnĂŁ maximum 40.000 cu TVA.

Ca sĂŁ nu mai spun cĂŁ am pozat la Romexpo, la intrare niște SUV-uri Volvo, noi (am ĂŽnțeles cĂŁ n-ar fi ultimul model, gen facelift) la 33-34.000 euro.

Dar, na! Am ratat ocazia!

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Severin, parerea mea este ca niciodata nu le putem avea pe toate, de ex. daca ai fi avut buget dublu, ai fi avut si alte pretentii, sa aiba ceva ce gasesti pe masini cu 10-20 de mii peste acel buget dublu (80,000).

M-am uitat de curiozitate pe mobile, cu asemenea buget (33-35k) nu te apropii de nici un 535 (sedan, specific deoarece am vazut un touring la 40k) dotat cum vrei tu (led, hk, parca scaune confort mai vroiai, nu am stat sa recitesc toate posturile), an minim 2016, pana in 100,000 km..

De fapt celel mai ieftine dupa criteriile tale incep de la 42,000 deci peste bugetul tau.

 

Revenind la F15, o masina care imi place si mi-o doresc, dar pe care nu o am deoarece am preferat dotarile si piticii mei dupa creier, am acceptat o alta clasa de masina si anume F10, am acceptat un an mai vechi de fabricatie si putin peste 100,000 km si fara garantie, doar asa am putut sa imi iau o masina pe placul meu, dotata cu ce am considerat ca am nevoie (led adaptiv, HK, scaune confort ventilate, etc), daca as fi vrut ceva mai nou, km mai putini si garantie, trebuia sa renunt la alte placeri/dorinte..

 

Concluzia este ca trebuie sa fii realist si sa vezi piata, pt mine e clar ca intr-un buget de 40k mi-ar fi imposibil sa cumpar un F15 cu garantie, pana in 100,000 km si cu dotarile despre care vorbeam mai sus si pe care ti le doresti.

Inteleg ca vrei doar SUV datorita spatiului sau altor nevoi personale, iar daca tii neaparat sa fie F15, va fi ori cu garantie, km putini si dotat basic, ori renunti la km si garantie dar il vei avea dotat dupa cum iti cere sufletul:)

 

Iti doresc intelepciune si noroc!

De la X5-uri, Cayenne, ML-uri, am ajuns la Koleus?

Parcă scrisesm câteva posturi mai sus, pot cumpăra 530, 535 în banii aceștia, din 2016, 2017, desigur nu la fel de premium ca un Renault, dar...

Edited by tirese66
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Optionalele pe care le doresti, in afara de motor, este mic, nu o sa fii multumit cum trage, are cuplu mic 450 Nm , comparativ cu motorul de 3,0, iar la consum o sa fie aproape la fel.

Fa o proba cu ambele modele si o sa vezi ca am dreptate/

Edited by radu95
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De la X5 4.0d la X5 2.0d tractiune spate? Atat de tare ti s-a pus pata pe X5 incat accepti orice compromis? Da-o in spume de masina, pe mine varianta fara pachet m chiar ma lasa rece. Ai un buget in care iti permiti sa iti iei o masina foarte misto, https://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-750xd-M-Sportpaket-5xKamera-ACC-HUD/vhc:car,pgn:3,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:3500_-24_m,frn:2014,prx:40000,mlx:125000,dmg:false,vat:1,vcg:limousine/pg:vipcar/253443798.html (exemplu) si ramai si cu ceva maruntis.

 

https://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-750xd-M-Sportpaket-5xKamera-ACC-B-O-HUD/vhc:car,pgn:3,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:3500_-24_m,frn:2014,prx:40000,mlx:125000,dmg:false,vat:1,vcg:limousine/pg:vipcar/252383768.html Te incadrezi in buget si cu asta, am un prieten care a cumparat in vara de la dealer-ul din link, a negociat 2000e din pretul brut la o masina listata la 29.900.

Edited by B-490-RZV
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

40.000 e maximul.

FĂŁrĂŁ (alte) credite!

Se vaietĂŁ membrii cĂŁ au prea mare ĂŽncĂŁrcĂŁturĂŁ pe acest subiect, de parcĂŁ ĂŽi forțeazĂŁ cineva sĂŁ citeascĂŁ sau de parcĂŁ se și scriu zeci de pagini zilnic pe forum și ĂŽi mai ĂŽncurcĂŁ și asta.

 

Ăn privința seriei 7, am salvat la favorite acest anunț:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-7-730-ID7Glj1H.html#d0b2757f63

N-am sunat, n-am discutat, doar mi-a plĂŁcut cum aratĂŁ, km și ce dotĂŁri are.

  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.