Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

Mai bine dai tu mașina, nu berea!

 

Vineri testez un SUV care are garanție primii doi ani, fără limită de km, și în următorii 3 ani alți maxim 150.000 km, nou.

Poate merită banii, are 200 CP la cei 2000 cmc.

Sunt dispus să mă lipsesc de opțiunile de top de la un BMW de peste 100.000 km în schimbul unei mașini noi, altă marcă.

 

Decizie inteleapta, te felicit! Cea mai buna masina e cea cu garantie. Apoi, cel mai bun pret il obtii la o masina care se apropie de cei 2 ani garantie oferiti standard. Cu o suma relativ mica poti opta pentru o prelungire de garantie de 3-4 ani si stai linistit!

p.s. la ce masina te-ai gandit?

Edited by B-490-RZV
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Numai minciuni in anuntul samsarului de la care zici ca ai lua-o...

 

Are faruri xenon, nici macar led, desi el zice laser, nu are asistent faza lunga, zice ca are masaj lombar care nu exista...

E mult peste masina ta cu siguranta . Daca romanului ii place sa fie mintit care e problema? Severin stie cu ce se mananca si daca merge acolo ii spune ca nu are ce ai enumerat tu mai sus si poate mai scade din pret . O incearca nu vad care e problema ta ! Iar nu poti dormi noaptea ca unii se descurca altfel decat tine? Tu te chinui mult probabil altii nu ... soarta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Sincer nici nu i-am citit descrierea si niciodata nu o fac fie ca iau din ro fie ca iau din de . Ma pot convinge si singur de dotari uneori poate numai din poze , nu am nevoie de minciuni ca oricine te minte macar putin !

 

In cazul lui se poate urca in masina unui prieten sa faca un Romanian trip ca are destule de vazut si se va convinge singur . Te plimbi severine , poti sa iei si sotia/iubita :thumbsup:

Edited by ALINUL
  • Like 3
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

toate numai dubioase cu peste 150 de mii de km afisati (de cei reali nici nu ma gandesc), toate cu numere straine (poate probleme cu tva-ul), cu multe optiuni, toate arata bestial, la preturi ireal de bune. Deci stai departe. Daca vrei un sfat (desi nu cred ca ai nevoie) pentru a cumpara o masina fara garantie, in special bmw

 

1. vezi de cand are proprietarul masina. Daca o are de mai putin de 2 ani nu o cumpara.

2. proprietarul sa fie cel care o vinde, nu te complica cu 7 contracte V-C inlantuite

3. sa poti sa o verifici la un service autorizat. Cel putin cei din bucuresti iti verifica intrarile masinii, si iti spun toate bubele ei (elemente revopsite, masina reparata prost, probleme la motor)

4. analizeaza-l pe cel care o vinde, de multe ori se da de gol singur daca e dubios

 

5. optional daca nu esti sigur, stai departe de masinile "recent aduse"

 

L.E.

 

singura care imi inspira cat de cat incredere este aceasta https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x-x5-ID7Gp9JB.html#4cae1090e0

dar o masina peste 150.000km fie ea si rulata numai "in afara" iti va creea probleme in viitorul apropiat, cu tot felul de piese care incep sa cedeze la acest numar de km

 

cel mai bine de banii aia iti iei o masina noua, sau aproape noua, marca non premium: peugeot, renault, nissan. In ultimii 2-3 ani au lansat modele chiar frumoase, nu mai zic de dotari.

Edited by andreisaioc
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

toate numai dubioase cu peste 150 de mii de km afisati (de cei reali nici nu ma gandesc), toate cu numere straine (poate probleme cu tva-ul), cu multe optiuni, toate arata bestial, la preturi ireal de bune. Deci stai departe. Daca vrei un sfat (desi nu cred ca ai nevoie) pentru a cumpara o masina fara garantie, in special bmw

 

1. vezi de cand are proprietarul masina. Daca o are de mai putin de 2 ani nu o cumpara.

2. proprietarul sa fie cel care o vinde, nu te complica cu 7 contracte V-C inlantuite

3. sa poti sa o verifici la un service autorizat. Cel putin cei din bucuresti iti verifica intrarile masinii, si iti spun toate bubele ei (elemente revopsite, masina reparata prost, probleme la motor)

4. analizeaza-l pe cel care o vinde, de multe ori se da de gol singur daca e dubios

Du-te mai frate si lasa-ma . zici ca am pus 10 linkuri cu 10 e46 nfl . Aberati deja prea mult . Ce inseamna probleme cu TVA? Nu am mai auzit de asa ceva . Ai citit si tu pe aici aberatii si scrii si tu prostii ca ei acum? Pun pariu ca severin in timpul asta cat a stat pe forum de cand e topicul a pierdut cel putin 5 x5 cum trebuie si pun pariu ca cel putin jumate din anunturile de mai sus sunt cu trebuie dar romanului ii place sa cam faca pe el .... sau forumistului ca romanii le cumpara si se bucura de ele .

 

 

singura care imi inspira cat de cat incredere este aceasta https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x-x5-ID7Gp9JB.html#4cae1090e0

dar o masina peste 150.000km fie ea si rulata numai "in afara" iti va creea probleme in viitorul apropiat, cu tot felul de piese care incep sa cedeze la acest numar de km

 

 

Asta tot acum ai inventat-o? Ai ceva experienta cand spui aceasta prostie sau... tot din prostiile spuse de altii pe aici vorbesti ?

Edited by ALINUL
  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

nu am citit pe aici, stiu cazuri, si schema este simpla. S-a mai discutat si aici.

Nu contest ca masinile sunt cu optiunile care ii trebuie lui, dar fara garantie, sunt egale cu 0. Nu degeaba o masina similara cu alea , la dealer la bmw, este cu 15 mii mai scumpa....pentru ca vand exact ce spun ca vand, si pentru ca "garantie"

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu am citit pe aici, stiu cazuri, si schema este simpla. S-a mai discutat si aici.

Nu contest ca masinile sunt cu optiunile care ii trebuie lui, dar fara garantie, sunt egale cu 0. Nu degeaba o masina similara cu alea , la dealer la bmw, este cu 15 mii mai scumpa....pentru ca vand exact ce spun ca vand, si pentru ca "garantie"

Stii cazuri ? Ce cazuri? Sunt cu mult peste 200 000 masini in Romania in situatia asta si? Care este problema ta? Sau care este problema?

Masinile fara garantie sunt egal cu 0? De ce? Bmw face masini ff bune si nu ai nevoie de garantie . Si sa zicem ca ai probleme , nu sunt costuri atat de ridicate fie ca e o cutie fie ca e motorul . Voi preferati sa dati 2000e pe o garantie cand oricum nu se intampla nimic si in caz ca se intampla ceva te descurci cu cei 2000e sa o repari . Preconceptii de doi lei . Masinile noastre ale tuturor de pe forum sunt egal cu 0 fratilor ca nu avem garantie ! Gata o arunc intr-o vale da-o dreq ca nu are garantie !

 

 

Aaaaa si mai preferati sa platiti triplu la reprezentanta pentru orice mizilic bani pe care daca ii salvati... ajungeti departe !

 

LE: Nu v-ati saturat sa furati curent ? Unii dintre voi ... Sau pur si simplu nu constientizati ?

Edited by ALINUL
  • Like 1
  • Downvote 12
Link to comment
Share on other sites

nu te aprinde asa, fiecare face cum stie, daca cineva crede ca am dat un sfat bun si tine cont de el, foarte bine, daca nu iar bine

 

tu chiar incerci sa convingi lumea ca o masina tine 500.000km... dau astia de la bmw faliment

cu putina logica, cred ca toata lumea isi da seama ca o masina cu 150.000km are sanse mai mari sa se strice, decat o masina cu 50 de mii.... daca ai avea garantie atunci ar fi altceva, dar nici macar la dealer nu iti ofera garantie mai mare de 30.000km la masinile astea trecute de 120.000, de ce oare

 

L.E: eu am patit-o cu masina mea, s-a stricat la 20 de zile dupa ce am cumparat-o de la bavaria, si avea garantie, iar reparatia a costat 5000E (schimbat injectoare, furtune, rezervor, si altele) se pare ca garantia chiar a contat si masinile astea bmw nu au fost asa bune in cazul meu...

Edited by andreisaioc
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

nu te aprinde asa, fiecare face cum stie, daca cineva crede ca am dat un sfat bun si tine cont de el, foarte bine, daca nu iar bine

 

tu chiar incerci sa convingi lumea ca o masina tine 500.000km... dau astia de la bmw faliment

cu putina logica, cred ca toata lumea isi da seama ca o masina cu 150.000km are sanse mai mari sa se strice, decat o masina cu 50 de mii.... daca ai avea garantie atunci ar fi altceva, dar nici macar la dealer nu iti ofera garantie mai mare de 30.000km la masinile astea trecute de 120.000, de ce oare

O masina de 50 000 km este la fel cu una de 200 000 km . Masinile tin mult mai mult de 500 000 km . Dar aici vb de 150 000 , sa zicem ca severin o duce in 300 000 si o vinde apoi in perfecta stare si mai face altul 100 000 si tot asa...

  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Aline, Aline!!

Când selectam dintre cele pânã În 35.000, aveam criteriul kilometrilor 125.000.

Nu sunt chiar așa nebun sĂŁ dau 37-39000 pe un F15, chiar cu toate dotĂŁrile de pe lume, cu zero garanție.

DacĂŁ mĂŁresc bugetul, la fel și pretențiile.

DacĂŁ voi achiziționa ceva la peste 35-40.000 iau numai prin MHS Motors Craiova, sĂŁ ĂŽmi ofere la banii extra 2 ani de liniște (garanție).

Așa, la 160.000-180.000 pleci cu ea și dacĂŁ ai noroc te ține mulți km, dacĂŁ nu, rĂŁmâi ĂŽn drum pe drumul de ĂŽntoarcere.

 

Mitsubitshi Outlander Phev, care este hibrid.

Are autonomie exclusiv electricĂŁ 50 km. Merge pe electric pânĂŁ la viteze de 120 km/orĂŁ, iar dupĂŁ aceastĂŁ vitezĂŁ ajutĂŁ și motorul pe benzinĂŁ.

200 CP la asigurare de 2000 cmc și garanție 5 ani, sunĂŁ bine, ĂŽn teorie. Am și vĂŁzut-o la salon, dar nu m-a convins, ĂŽnsĂŁ mi-a rĂŁmas gândul la ea și ca sĂŁ mi-o scot din gând sau sĂŁ o cumpĂŁr, o voi testa peste 2 zile.

Impozitul este redus cu 50%, pentru cĂŁ este hibrid.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu te aprinde asa, fiecare face cum stie, daca cineva crede ca am dat un sfat bun si tine cont de el, foarte bine, daca nu iar bine

 

tu chiar incerci sa convingi lumea ca o masina tine 500.000km... dau astia de la bmw faliment

cu putina logica, cred ca toata lumea isi da seama ca o masina cu 150.000km are sanse mai mari sa se strice, decat o masina cu 50 de mii.... daca ai avea garantie atunci ar fi altceva, dar nici macar la dealer nu iti ofera garantie mai mare de 30.000km la masinile astea trecute de 120.000, de ce oare

 

L.E: eu am patit-o cu masina mea, s-a stricat la 20 de zile dupa ce am cumparat-o de la bavaria, si avea garantie, iar reparatia a costat 5000E (schimbat injectoare, furtune, rezervor, si altele) se pare ca garantia chiar a contat si masinile astea bmw nu au fost asa bune in cazul meu...

Stiu multe cazuri cu problema pe care ai avut-o tu . Reparatia de bun simt la un cunoscator costa intre 1000 si 4000 ron in fuctie de cat esti de ghinionist . Praf in ochi .. iti place praf in ochi de la reprezentanta cu cei 5000e cheltuiti inutil , dar nu iti place praf in ochi de la cei ce vand pe autovit . Inteleg acum cine esti . :goodjob:

 

Severin in privat ai spus ca x3 este mic . outlander nu mi se pare mai mare.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

O masina de 50 000 km este la fel cu una de 200 000 km . Masinile tin mult mai mult de 500 000 km . Dar aici vb de 150 000 , sa zicem ca severin o duce in 300 000 si o vinde apoi in perfecta stare si mai face altul 100 000 si tot asa...

 

si tot asa, si o da si lu fi-su , apoi o conduce si nepotu' si tine sigur 100 de ani, si vreo 3 milioane de km, ca doar e bmw, astea nu se strica...

severin este un cumparator intelept, si nu va da 40.000 pe o masina fara garantie...

 

eu cred ca o masina luata fara garantie ar fi 10.000E maximum

 

Stiu multe cazuri cu problema pe care ai avut-o tu . Reparatia de bun simt la un cunoscator costa intre 1000 si 4000 ron in fuctie de cat esti de ghinionist . Praf in ochi .. iti place praf in ochi de la reprezentanta cu cei 5000e cheltuiti inutil , dar nu iti place praf in ochi de la cei ce vand pe autovit . Inteleg acum cine esti .

 

poate ai dreptate, si se poate repara cu 1000 de euro din carpeli, cu piese din dezmembrari, si tot asa. Si peste 6 luni problema poate aparea iar... Dar daca iei piesele noi acolo te duce...

Edited by andreisaioc
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

si tot asa, si o da si lu fi-su , apoi o conduce si nepotu' si tine sigur 100 de ani, si vreo 3 milioane de km, ca doar e bmw, astea nu se strica...

severin este un cumparator intelept, si nu va da 40.000 pe o masina fara garantie...

 

eu cred ca o masina luata fara garantie ar fi 10.000E maximum

 

 

 

poate ai dreptate, si se poate repara cu 1000 de euro din carpeli, cu piese din dezmembrari, si tot asa. Si peste 6 luni problema poate aparea iar... Dar daca iei piesele noi acolo te duce...

Fara carpeli jur ! hai ca ma retrag m-am lamurit si cu tine . abia de stii cum te cheama dar iti dai cu parerea pe aici.

 

Ma duc sa dau drumu la masina intr-o vale ca nu are garantie

Edited by ALINUL
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

corect, a mea are 158.000 acum, si deja incepe sa ceara schimb de piese. Am schimbat bratele de pe fata, hop 1600 de lei... fara manopera service...

am schimbat egr hop 500 de lei, am schimbat bujii, releu si alte nimicuri (plus curatat admisia), hop 1700 de lei

 

astea au fost facute anul asta.... deci concluzii ?

Edited by andreisaioc
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1510773879[/url]' post='2425758']

Stii cazuri ? Ce cazuri? Sunt cu mult peste 200 000 masini in Romania in situatia asta si? Care este problema ta? Sau care este problema?

Masinile fara garantie sunt egal cu 0? De ce? Bmw face masini ff bune si nu ai nevoie de garantie . Si sa zicem ca ai probleme , nu sunt costuri atat de ridicate fie ca e o cutie fie ca e motorul . Voi preferati sa dati 2000e pe o garantie cand oricum nu se intampla nimic si in caz ca se intampla ceva te descurci cu cei 2000e sa o repari . Preconceptii de doi lei . Masinile noastre ale tuturor de pe forum sunt egal cu 0 fratilor ca nu avem garantie ! Gata o arunc intr-o vale da-o dreq ca nu are garantie !

 

 

Aaaaa si mai preferati sa platiti triplu la reprezentanta pentru orice mizilic bani pe care daca ii salvati... ajungeti departe !

 

LE: Nu v-ati saturat sa furati curent ? Unii dintre voi ... Sau pur si simplu nu constientizati ?

 

...asa te-ai gandit tu...sau cum ai ajuns la concluzia asta?

Uite aici o parte din facturile din 2015 la X6, sar umpic de 2000...si masina avea sub 100k km:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/139832-monstruletu/page__view__findpost__p__2283332

Edited by MuscleMike
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Andreisaioc, tu ai avea ĂŽncredere sĂŁ cumperi un X5 rulat 2 ani la noi, tot fĂŁrĂŁ garanție?

CautĂŁ și mie un anunt cu F15 rulat la noi ĂŽn țarĂŁ și sĂŁ scrie cĂŁ are reviziile unde și cum trebuie și sĂŁ arate la fel de bine ca cele din afarĂŁ sau recent aduse. AdicĂŁ sĂŁ nu fie culoarea schimbatĂŁ, scaunele uzate, farurile mĂŁtuite.

Mai toate mașinile scumpe, F15, la vânzare sunt recent aduse.

Cele câteva ĂŽnmatriculate, au fost rulate câte mii, zecii de mii și apoi ĂŽncearcĂŁ sĂŁ le mĂŁrite cu banii de le-au dat, fĂŁrĂŁ schimbe mĂŁcar uleiul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

linkul nu merge, dar te credem, cei care chiar avem habar de ce inseamna o masina ca asta, pre deosebire de altii....

orice cheltuiala cu intretinerea acestui tip de masina va fi mereu dubla sau tripla fata de o masina non premium (peugeot, renault, ford) nu mai zic de gama de jos, logan, si altele chiar ieftine. Unde un set de placute costa 80 de lei....

 

@severin: sincer dupa ce am patit nu as mai cumpara masina fara garantie. Dar as lua un f15 mai cu mai putini km, daca as gasi cu cel putin 5000-6000 euro mai ieftina ca la reprezentanta. Ceea ce la samsari nu gasesti, ca ei vor sa scoata profit mare...

Iar daca un f15 de 2 ani + , nu a fost dusa la nici macar o revizie la reprezentanta atunci stai departe

 

eu cred ca iti mai dai seama si dupa omul care o vinde, ti-am zis, daca e dubios, nu se poate sa nu scape un detaliu

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aline, sigur știi cĂŁ sunt așa ieftin de reparat bembeurile?

2000 euro un motor de F15? Tare! BiniditĂŁt!

Hai sĂŁ vĂŁ spun o ĂŽntâmplare nefericitĂŁ a unei cunoștințe: un Opel Astra G 2004 a hotĂŁrât sĂŁ se defecteze, motorul fiind compromis. A cumpĂŁrat altul din dezmembrĂŁri cu 1700 lei plus manoperĂŁ, undeva peste 2200 aventura.

Opelurile reparate din dezmembrĂŁri sunt la sfert de F14 2014+. Ce chestie!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu o reparai cu 1000e din dezmembrari prietene . Rezervorul nu trebuie schimbat ca ai span in el , trebuie dat jos si curatat , la fel si conductele . Injectoarele in 90% din cazuri nu sunt afectate . Deci singura piesa care trebuie schimbata in 100% din cazuri este pompa de inalte care depinde daca vrei noua sau sh nu sari de 3000 lei si restul pui manopera la toata migaleala aia. Asta inseamna carpac? Inseamna sa investighezi de fapt problema si sa te ocupi corect de ea. Egr care e cat ? pana in 200e nou ? de aia sa imi iau masian cu garantie ? sa nu schimb un egr? sau brate si fulii ? daca si pentru consumabile mai vrem garantie nu stiu care e carpacu' .

 

Da severin un motor n57 si n47 pana in 50 k chiar si cu tot cu cutie automata complet tot tot in unele tari din europa nu spun unde , la loc nu pe net , se dau cu 2000e si garantie pentru cei carora le pasa de asa ceva. Trebuie sa te mai si descurci nu sa te lasi pacalit .

Edited by ALINUL
  • Like 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

cum zici tu, sunt sigur ca cei de la bavaria stau sa sufle in conducte, si sa curete rezervoru cu periuta de dinti ca sa iasa cat mai ieftin. Eventual sa te intorci peste o luna sa le dai in cap cu masina.

 

Apropo inclus in garantia asta inutila a fost si platforma, am sunat la linia lor de ajutor, mi-au trimis platforma, m-a dus la bmw otopeni, si am lasat-o acolo. E drept ca a trebui sa amenint ca imi vreau banii inapoi, si mi-au dat un x6 cam o luna. Asta pentru ca ei ma trimisesera cu taxiul inapoi acasa.

 

Orice ai zice, garantia e garantie. Si inca noi nu avem garantia care este in america (bumper to bumper) unde masina poate avea reparatii si de 2 ori valoarea ei, ca tot ti-o repara. La noi e sub forma de franchiza, unde daca se strica de prea multe ori de o anumita valoare, atunci nu ti-o mai repara. Dar aceste situatii nu cred ca se intampla prea des. Cel putin eu nu stiu vre-un caz

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.