Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

Aline, sigur știi cĂŁ sunt așa ieftin de reparat bembeurile?

2000 euro un motor de F15? Tare! BiniditĂŁt!

Hai sĂŁ vĂŁ spun o ĂŽntâmplare nefericitĂŁ a unei cunoștințe: un Opel Astra G 2004 a hotĂŁrât sĂŁ se defecteze, motorul fiind compromis. A cumpĂŁrat altul din dezmembrĂŁri cu 1700 lei plus manoperĂŁ, undeva peste 2200 aventura.

Opelurile reparate din dezmembrĂŁri sunt la sfert de F14 2014+. Ce chestie!!!

hahahahahahaha acum vad . eu am vandut vreo 3 motoare de astra g si 1.7 si 1.4 si le-am dat intre 800 ron ( 1.4 100 000 km reali impecabil ) si 1200 ron 1.7 2 . deci nush cum a ajuns ala la 2200 e ca o astra g e sub 2000 e :popcorn: sau lei ? chiar si in lei a platit mult.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

pe sistemul asta, orice piesa e consumabila....

Da ma bine . Tu vrei sa nu platesti bani pe piese dar platesti mult mai mult pe masini supraevaluate sau pe garantii suplimentare si platesti triplu la orice revizie sau orice schimbi la masina. Nu esti cu nimic mai inteligent sau mai tare decat altii fara garantie intelege. Praf in ochi :thumbsup: :rolleyes:

  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

reviziile nu le-am facut la ei. Dar partea cu garantia este sfanta. Stiu sa schimb un ulei.

E ca la rca, daca nu ar fi obligatoriu, unii ar zice, sunt prea bun sofer, si cand ar face accident, ar sari cu banul... Asa cand ai asigurare, ii dai amiabila si gata

Edited by andreisaioc
  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

reviziile nu le-am facut la ei. Dar partea cu garantia este sfanta. Stiu sa schimb un ulei.

E ca la rca, daca nu ar fi obligatoriu, unii ar zice, sunt prea bun sofer, si cand ar face accident, ar sari cu banul... Asa cand ai asigurare, ii dai amiabila si gata

Deja mirosi si a mincinos . Deci tu iti schimbi uleiul acasa in garaj si iti pastrezi si garantia totodata? Esti unic !

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am avut garantie 1 an, timp in care nu a fost neveoie sa fac nimic la ea. Schimbul de ulei a fost facut dupa primul an. Evident cand mi-au vandut masina cei de la bmw au facut toate reviziile la zi. Revino-ti

si apropo, se vede ca nu ai nici o treaba cu discutia.

 

una este garantia, si alta este pachetul service. In standard pachetul service include doar schimbul de ulei, si schimbul de lichid de frana.

garantia include partea cu masina cand se strica

 

LE: si apropo, garantia nu include bateria. Aproape de expirarea garantiei de 1 an bateria s-a stricat

Edited by andreisaioc
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Și care e acela care sĂŁ liciteze o mașinĂŁ de 30.000 cĂŁ ĂŽi spun eu cĂŁ ĂŽi dau banii. Sau eu am ĂŽncredere sĂŁ dau arvunĂŁ cuiva sĂŁ ĂŽmi liciteze un F15?

Un om de bine mi-a arĂŁtat de pe un cont al altcuiva, care are S.R.L. cu astfel de obiect, la ce prețuri se liciteazĂŁ F15, X3, ĂŽn mai multe zile, dar nu s-a oferit și nici eu nu am propus sĂŁ-mi liciteze.

Știam cĂŁ oricum ar fi, e riscant. Cel mai mic risc este sĂŁ nu ĂŽmi placĂŁ ĂŽn realitate, fațĂŁ de ce este pe net.

Iar pe licitații sunt, de obicei, mașini de flotĂŁ, cu dotĂŁri puține, esențiale, cu km peste 150.000, iar cele cu km puțini au prețul pe mĂŁsurĂŁ.

 

X3-uri cu scaune confort existĂŁ? Cu sport nu-mi amintesc sĂŁ fi vĂŁzut. Am oroare de cele standard.

N-o fi Outlander=ul mult mai mare, dar e nou, ĂŽn comparație cu orice X3, care, de altfel, nu se poate compara cu X5.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am avut garantie 1 an, timp in care nu a fost neveoie sa fac nimic la ea. Schimbul de ulei a fost facut dupa primul an. Evident cand mi-au vandut masina cei de la bmw au facut toate reviziile la zi. Revino-ti

Deci tu faci km cati faceam eu la 16 ani cu motocicleta intr-un an dar mai vrei si garantie . Mergi pe premiza ca masina care sta se strica ? Buna premiza ! :goodjob: Eu deja merg spre al 4-lea schimb de ulei anul asta la masina mea 0 fara garantie si am avut doar racitorul de gaze spart ca si problema nimic altceva. (mentionez ca este problema comuna mai devreme sau mai tarziu la orice n47 si n57) dar 2800 lei cat costa nu m-au deranjat. Aaa si masina mea are aproape 300 k si cand o duc la cate un service si o ridica pe elevator sau se uita la ea spune ca este ca noua toata lumea nush dc...ca dupa logica ta e o masina de dat la gunoi . Aaa si majoritatea consumabilelor importante pe care le-am schimbat in intervalul 250-290k le-am schimbat preventiv ca nu aveau inca urme mari de uzura erau originale !!!!! Deci la 150 000 km este ca noua orice masina .

 

Bai si cum se face ca masina mea are si bateria originala dupa 5-6 ani ca si 300 000 km . :console:

Edited by ALINUL
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1510777627[/url]' post='2425782']

 

 

Da severin un motor n57 si n47 pana in 50 k chiar si cu tot cu cutie automata complet tot tot in unele tari din europa nu spun unde , la loc nu pe net , se dau cu 2000e si garantie pentru cei carora le pasa de asa ceva. Trebuie sa te mai si descurci nu sa te lasi pacalit .

 

La Galati...?

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La Galati...?

Nu nu . In europa aia civilizata pe care o iubiti voi mult . Masini de la asigurare certificate si tot ce vrei . Dar voi nu va dati interesul ! Va luati garantii si pierdeti banii prin reprezentante si pe masini supraevaluate.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

am facut drumuri in fiecare zi cu masina, dar in primul an nu am reusit sa trec peste indicatorul din bord (care oricum nu iti zice sa schimbi uleiul la 10.000)

daca tu faci 150.000 de km intr-un an atunci asta e, bravo.

 

Nu stiu cum s-a stricat bateria dar s-a stricat, si nu a fost acoperita de garantie...

 

Asa gandesc si aia de la bmw , la 150.000 km masina e noua....

 

@severin: sa ne zici parerea ta, si la ce masina ai ajuns sa cumperi, si mai discutam cu persoane ca Alinul

Edited by andreisaioc
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai spune-ne si noua de unde...ca la preturile care le zici tu sa mor daca se merita sa-mi mai bat capu cu reparatii si garantie...la draq...fac revizia tot,la 30k km si cand crapa motorul sa crape...iau altu'...

P.S. Severine nu vrei un Porsche...? Trec inapoi la BMW...

Edited by MuscleMike
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Prin curte am un amarat de Clio 2 1.5 dci, cumparat de nou,care are 396000 km. Motorul e original. Doar injectoarele si caseta de directie am schimbat. Se ved ca are uzura, dar merge f bine. Mi se pare ca garantia la o masina in Romania e frectie cu apa rece. Se pune problema ca dc dai toti banii pe masina si apoi iti dardaie izmenele ca ti se rupe lantul de distributie si te bazezi pe garantie in loc sa ai bani pt intretinerea masinii si sa-l schimbi e vax.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai spune-ne si noua de unde...ca la preturile care le zici tu sa mor daca se merita sa-mi mai bat capu cu reparatii si garantie...la draq...fac revizia tot,la 30k km si cand crapa motorul sa crape...iau altu'...

P.S. Severine nu vrei un Porsche...? Trec inapoi la BMW...

De ce v-as spune voua de unde ? Crezi ca sunt sute de motoare? Sunt cand si cand si ponturile nu se dau asa ... ca te cheama pe tine musclemike . Deodata ce spun eu este util si vrei sa stii si tu de unde? Hai lasa.... vezi de comentat pe forum in continuare si lasa-ma pe mine in pace.

 

Severin te-au stricat astia la mate . Topicul asta ti-a facut doar rau si iti spun sincer ai pierdut la pariu peste 5 masini ff bune de cand ai deschis topicul si pana acum . Masini vandute in romania pe care nu ai fost sa le vezi ca au comentat x si y despre ele da ei is vai de capu' lor. Nu inteleg deloc de ce ai facut topicul asta ca nu faci nimic in sensul asta. Tu vrei masina da nu mergi prin tara sa vezi masini . Ce-s 200e sa faci un tur al tarii gen unde ai masini bune de vazut?

  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Se stie doar ca la 150 de mii de km orice Bmw abia are rodajul facut, ca nou e putin spus. pardon.gif

Si se mai stie ca odata adus din Jermania de samsar, piesele se dau de trei ori peste cap si devin ca noi.

Colegul ne zice ca masina lui are 300 k km si cand o pune la vanzare o sa aiba vreo 180 k km cum ii sade bine oricarui Bmw intretinut si de pasionat. hyper.gif

 

Si chiar asa nene, ce mare lucru sa mergi in toata tara timp de 2 saptamani si vezi si sa verifici masini in reprezentanta ca apoi sa te intorci acasa tot pe jos? rolleyes.gif

Edited by cavaliere
  • Like 8
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca e vorba si de altceva.Fiecare masina are pretul ei, insa fiecare categorie de masina vine cu alte costuri de intretinere...foarte diferite. Trebuie sa se hotarasca daca are si banii sa intretina un x5 (eu m-am oprit la x3 si nici in ruptul capului nu m-as arunca la costurile unui x5; chiar daca e mai impunator, mai confortabil, mai suv, etc).
Link to comment
Share on other sites

Se stie doar ca la 150 de mii de km orice Bmw abia are rodajul facut, ca nou e putin spus. pardon.gif

Si se mai stie ca odata adus din Jermania de samsar, piesele se dau de trei ori peste cap si devin ca noi.

Colegul ne zice ca masina lui are 300 k km si cand o pune la vanzare o sa aiba vreo 180 k km cum ii sade bine oricarui Bmw intretinut si de pasionat. hyper.gif

Eu masina o vand la cunostinte stai linistit si cu km reali . nu am nevoie sa o pun pe internet . sunt din Galati ai uitat? Aici in sat la mine se vand usor masinile .

 

Dar nu o vand pana nu face 400 000 . :popcorn: :frantics: . Voua doar va place sa contrati tot si de aia o faceti? E un fel de perversiune ceva ? :shifty:

  • Like 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

a luat foc topicul asta

@severin: asteptam cu nerabdare sa vedem ce solutie alegi. Apropo de ce nu te duci in turul tarii cu 200 de euro :))))

ce ai inteles tu prin turul tarii? glumetule hahaha mor de ras. prin turul tarii ma refeream la cateva orase cheie in care sunt mai multe masini....si asta face orice om care vrea sa cumpere o masina . dar nu prea se vrea...cel putin nu in topicul asta. Nu v-ati saturat totusi sa vorbiti despre masinile astae din generatia f totusi de parca vrea sa cumpere un e36 tds ?

Edited by ALINUL
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

da, dar 200 de euro ? poate sa iti ajunga o zi si o noapte, in nici un caz vreo 3-4 locatii....

Am uitat ca tu faci 10 km pe zi si apoi va odihniti si tu si masina aia a ta....dar la ce hotel te cazezi cu 200e ca in 10 km nu cred ca ai sa consumi mai mult de 5 lei motorina...hai ma frate opreste-te te rog eu . Deci nu pot sa spun nimic fara sa dai o duma dinasta?Am zis sa mearga sa vada masini nu sa mearga in concediu ok? eu am vazut 3 locatii intr-o zi cu un prieten si l-a costat tot in jur de 500 lei ...

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Stiu multe cazuri cu problema pe care ai avut-o tu . Reparatia de bun simt la un cunoscator costa intre 1000 si 4000 ron in fuctie de cat esti de ghinionist . Praf in ochi .. iti place praf in ochi de la reprezentanta cu cei 5000e cheltuiti inutil , dar nu iti place praf in ochi de la cei ce vand pe autovit . Inteleg acum cine esti . :goodjob:

 

Severin in privat ai spus ca x3 este mic . outlander nu mi se pare mai mare.

 

 

 

Daca a bagat pilitura in injectoare cu dracu le repari ma tu cu 4000 ron cand doar unul costa 500 euro? Scoti pilitura cu magnetul? sau ce? Plus ca trebuie schimbat tot ....furtune ,rezervor etc.Omul a facut reparatia la reprezentanta si a pus piese OE....poate daca pui aftermarket mai salvezi niste bani ....dar cum faci tu magia sa o repari cu 1000-4000 ron? Hai sa nu mai bagam asa din burta.....

Edited by dorubimotoru
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.