Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

E unul 25, pe care-l am sub observare, poate mai scade prețul, care are și night vision.

 

 

Asta n-are:

-surround view - foarte fain la parcare si la iesirea in trafic din spatii fara vizibilitate,

-scaune fata ventilate

-climatizare pe 4 zone

-bancheta spate incalzita

 

Nu stiu ce tip de suspensie are, lumini ambientale?

 

Iar motorul... tu spuneai ca vrei multi cai...

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@dragos1801: bravo pentru poze, se vede ca intretinerea unui interior conteaza intr-o proportie foarte mare. Mai ales acele mici resturi care intra in cutele scaunelor de piele, care daca nu sunt curatate periodic, ajung sa frece pielea si astfel apar problemele. Investitia ar fi minima, orice aspirator decent, plus 2-3 solutii de pana intr-o suta de lei, si cateva microfibre curate, si aia e, curatat interiorul de 2 ori pe luna, sau macar odata, si interiorul se pastreaza. La e90 chiar era o piele groasa de calitate, masina mea avea 150 de mii de km, si scaunele aratau aproape la fel de bine ca in pozele tale

 

in schimb la x5 , scaunul soferului era cam stearsa culoarea pe alocuri, dar eu luasem masina pentru garantie si optiuni, nu m-a deranjat acea problema

 

ontopic: piesele sunt destul de scumpe la un x5 comparat cu un alt bmw mai mic, dar daca iti aloci un buget de 10-20% din cat dai pe masina pentru eventualele probleme eu zic ca cel putin 5 ani nu ai probleme. Ideal este ca in primii 2 ani costurile neprevazute de piese sa fie 0

Edited by andreisaioc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Dragos - ma repet, nu am zis ca TOATE BMW-urile au probleme cu pielea...dar eu, dupa problemele avute nu mai vreau sa-mi incerc norocul pe banii mei...

 

Sincer, am auzit si eu multe persoane care se plangeau de calitatea pielii la modelele mai noi seria 3,5,6 etc. Sunt convins ca nu sunt cele mai calitative, probabil sunt si mai sensibile si daca nu sunt tratate corect si periodic e o problema sau pur si simplu sunt lot-uri care sunt foarte proaste calitativ si apar problemele care le-ai avut si tu.

 

Acuma nu stiu, oare nu sunt probleme si la unele masini Porsche cu pielea ? Poate mult mai restras dar sa nu fie de ex. cazuri de scaune schimbate in garantie din cauza ca s-a dus culoarea de pe ele ?

Edited by dragos1801
Link to comment
Share on other sites

Posibil sa fie la orice marca de masini probleme cu pielea si eram axat pe M6 F06 sau F16 50i (depinde care cum avea optionalele dorite de mine) ca asa ma gandeam si eu...a fost un ghinion cu X-ul si F-urile sunt mult mai OK in special ca nu avusesem nici o problema de genul la F01...dar cand am vorbit cu cel la care imi duc deobicei masinile la detailing, mi-a zis sa ma interesez ce fel de piele e pe masina ca daca e piele ecologica si in viitor voi avea aceleasi probleme ca si cu X-ul...revopsitul nu va tine...asa ca am cautat mai bine sa vad daca la mine a fost un caz izolat si am dat de asta: http://www.intalnirea BMW-urilor.com/forums/showthread.php?t=723395 si asa am zis ca mai bine o las balta ca e prea mare risc si cum nu is norocos de felul meu am lasat balta BMW-ul...desi...repet imi plac interioarele la seria 6 la nebunie si design-ul exterior...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci daca nu ridicam in slavi bmw ul pe forumul asta inseamna ca nu avem ce cauta aici? Dar daca de ex am avut si audi si bmw si mercedes si porsche ce ma fac? Cum aleg forumul pe care trebuie sa "stau"?

Dimpotriva mi se pare util sa impartasim toata experienta pe care am avut o cu fiecare brand obiectiv. Am plusuri si minusuri pt fiecare marca pe care am detinut o in parte. Singura care mi s a parut peste toate este Porsche.

 

Am dat minus din greșealĂŁ la postarea asta cĂŁ eram pe mobil și am degetele mari. Sunt idiot.

Mega + , ai dreptate.

Trebuie sĂŁ fim mai maturi și sĂŁ ĂŽnvĂŁțĂŁm sĂŁ acceptĂŁm și bune și rele, nu sĂŁ fim niște fanboy ĂŽncuiați. Iubesc BMW, dar iubesc și Audi. Fiecare pentru experiențele pozitve pe care mi le oferĂŁ, experiențe diferite la fiecare.

Știți ce se ĂŽntâmplĂŁ când pui ochelari de cal? Ei câștigĂŁ, noi pierdem. Companiile trebuie frecate și agasate cu feedback, altfel o sĂŁ ajugem sĂŁ dĂŁm 100000eur pe un X5 și sĂŁ avem experiențe de tot rahatul, ca deh...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am mai multe favorite salvate. Acesta e recomandat de un user câteva pagini mai ĂŽn spate. Nu m-am uitat așa de atent (nu observasem uzura pernuței lateral stanga a scaunului șoferului și nici lipsa dotĂŁrilor), pentru cĂŁ nu analizasem ĂŽn detaliu anunțul, doar ĂŽmi plĂŁcea culoarea scaunelor și cĂŁ are Night vision. Era/este prea scump pentru un 25.

Da, mi-ar plĂŁcea 381 Cp, dar nu sunt absurd, dotĂŁrile, km, ultima datĂŁ cĂŁluții mulți. Da, pare contradictoriu, dar știu sigur ce vreau: BMW F15, nu altĂŁ marcĂŁ.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Dacă tot ne uităm la 40.000, parcă e mai opționată aceasta (4d, climă 4 zone ș.a., oferă și VIN): https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x-x5-ID7Gmg28.html#13b21f7ae3

Ca minus ar fi: lipsă led, sonorizarea HiFi și, probabil, samsarul, care a mai scos din burtă câte o dotare.

 

Cea postată de tine are faruri led. Un mare plus.

Edited by severin31
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

RĂŁsfoind mașinile asearĂŁ, am vĂŁzut un Porsche Macan, 2014, km acceptabili, pânĂŁ ĂŽn 35000 euro.

Acest anunț e ca cel de sĂŁptĂŁmâna trecutĂŁ cu Masserati-ul Ghibli la 34000 euro, km buni, pe care intenționĂŁm sĂŁ-l vĂŁd ĂŽn week-end-ul trecut. Ăn 2 zile a dispĂŁrut anunțul, probabil s-a și vândut, dacĂŁ o fi fost real anunțul.

  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

RĂŁsfoind mașinile asearĂŁ, am vĂŁzut un Porsche Macan, 2014, km acceptabili, pânĂŁ ĂŽn 35000 euro.

Acest anunț e ca cel de sĂŁptĂŁmâna trecutĂŁ cu Masserati-ul Ghibli la 34000 euro, km buni, pe care intenționĂŁm sĂŁ-l vĂŁd ĂŽn week-end-ul trecut. Ăn 2 zile a dispĂŁrut anunțul, probabil s-a și vândut, dacĂŁ o fi fost real anunțul.

 

Oricat de mult imi plac mie masinile astea italiene, un mare NU pentru Ghibli. Bine ca a disparut, nici nu te mai gandi la ea. Am vazut review-uri pe youtube dezastruoase cu ea.

Si mie chiar imi place foarte mult masina aia, dar nu isi merita banii de niciun fel, atentia la detalii e zero, si are multe lucruri care o sa te enerveze pe termen lung, inacceptabil la banii aia. Frumoasa, cu caracter, dar atat!

Link to comment
Share on other sites

RĂŁsfoind mașinile asearĂŁ, am vĂŁzut un Porsche Macan, 2014, km acceptabili, pânĂŁ ĂŽn 35000 euro.

Acest anunț e ca cel de sĂŁptĂŁmâna trecutĂŁ cu Masserati-ul Ghibli la 34000 euro, km buni, pe care intenționĂŁm sĂŁ-l vĂŁd ĂŽn week-end-ul trecut. Ăn 2 zile a dispĂŁrut anunțul, probabil s-a și vândut, dacĂŁ o fi fost real anunțul.

 

Unele anunturi nu sunt reale, incearca sa iei legatura cu ei si ai sa te convingi.

Link to comment
Share on other sites

Posibil sĂŁ nu fie reale, prea repede apar și dispar. Poate se evaporĂŁ cĂŁ primesc report-uri și le șterg cei de la Autovit.

Referitor la discuția de ieri cu scaunele la F15.

CĂŁutând pe mobile, e ceva de speriat ce vezi la uzura lor. Și mĂŁ refer la pânĂŁ ĂŽn 40.000 euro.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@B-490-RZV: ca sa fiu sincer, eu am citit pe optiunile pe care le vrea proprietarul, si vrea destule (volane, suspensie, leduri, piele, km decenti), si d-asta m-am dus in zona aia de pret. Incercam sa dau o sugestie competenta, bazata pe experienta achizitionarii si vanzarii catorva masini in ultimii ani. Daca nu il intereseaza trece mai departe
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.