Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

la 90 de mii de km tre' sa arate asa ? intr-o masina de 100 de mii sa euro sau mai stie eu cat ?

ai vazut vreodata cum arata scaunele intr-un mercedes TAXI cu 600kkm ? Ia o poza ca sa fim lamuriti

 

N-auzi ca la Mercedesurile destinate taxi le pune din fabrica piele groasa de rinocer si de aia nu fac cute?:)))

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Nu ma intereseaza catusi de putin niciuna din masinile tale. Ce remarc e faptul ca unii plang dupa diverse chestii de la alte marci. E patetic... cine va tine fratilor sa nu va vindeti BMW-ul, daca e asa de prost, si sa va luati ce va satisface toate nevoile?

 

CĂŁtĂŁlin..am schimbat CIC-ul la X6 cu NBT pt ca cei de la spĂŁlĂŁtoria cu pretenții mi au zgâriat ecranul de la navigație și am zis ca de cât sa schimb doar ecranul mai bine trec la NBT(asta ca sĂŁ ĂŽți dai seama cât eram de obsedat de mașinĂŁ) ...pur și simplu nu puteam sa vad pielea aia zi de zi...am și vopsit scaunul șoferului la cineva "profi" bla bla... dupa 3-4luni era ca la ĂŽnceput...pur și simplu "pleca la plimbare" vopseaua de pe scaun...

Porcul l-am luat la 83000 km acum am aproape 92000 dar scaunele arata Impecabil...kilometraj la care scaunele X-ului deja erau deplorabile...

 

https://ibb.co/mXFsJG

https://ibb.co/fGTZXb

 

Nu știu dacĂŁ am avut sau nu ghinion cu X-ul deși am vĂŁzut pe forumuri din afara ca se plang de problema asta cu pielea perforata la BMW la 20k mile, dar pielea de pe X m-a fĂŁcut sa vând BMW-ul si tot frica de problema asta m-a fĂŁcut sa nu iau urmĂŁtorul F16...

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

N-auzi ca la Mercedesurile destinate taxi le pune din fabrica piele groasa de rinocer si de aia nu fac cute?:)))

 

 

Degeaba razi și ești ironic chiar așa e,,, Mercedes -urile destinate taxi in germania au câteva dotĂŁri mai speciale printre care și cea legatĂŁ de caittatea pielii sau ce material e

  • Like 3
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Aș fi foarte dezamĂŁgit dacĂŁ mi s-ar ĂŽnchide și acest topic din cauza off-topic-ului aberant al unor ne-bemveiști!

Anterio, mi-a fost Închis chiar topicul de vânzare al E90-ului din cauza unor gurã-cascã.

 

La Romexpo am vizualizat, chiar așezat ĂŽn destule mașini, printre care și Mercedes seria E, puțin incomode unele comenzi. Chiar stupid este sĂŁ ai butoanele de la scaune pe uși!

Pare o marcĂŁ mai puțin ergonomicĂŁ decât Bmw-ul.

 

Ce ĂŽnseamnĂŁ BMW-ul pentru mine? Ăn primul rând cai putere!

Mercedes, Audi ș.a. dacĂŁ la o mașinĂŁ mai nouĂŁ de 2010 are mai puțin de 184 CP, este zero, pentru mine.

 

Nu mai lĂŁudați atâta pielea, cĂŁ nu scaunele te ajutĂŁ sĂŁ depĂŁșești sau sĂŁ nu te afli ĂŽntr-o situație riscantĂŁ, sĂŁ simți cĂŁ nu poți efectua depĂŁșiri ĂŽn sigurnațĂŁ.

 

Insonorizarea BMW-ului e foarte bunĂŁ. Nu mai fiți domnișoare!

 

Ca f15 nu e niciunul, nici mĂŁcar nu se apropie, la banii respectivi!!!!

 

V-aș ruga sĂŁ aberați pe forum-uri dedicate mĂŁrcilor pe care le iubiți (A, B sau Trabant), nu continuând off-topic-ul aici!

  • Like 3
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Aș fi foarte dezamĂŁgit dacĂŁ mi s-ar ĂŽnchide și acest topic din cauza off-topic-ului aberant al unor ne-bemveiști!

Anterio, mi-a fost Închis chiar topicul de vânzare al E90-ului din cauza unor gurã-cascã.

 

La Romexpo am vizualizat, chiar așezat ĂŽn destule mașini, printre care și Mercedes seria E, puțin incomode unele comenzi. Chiar stupid este sĂŁ ai butoanele de la scaune pe uși!

Pare o marcĂŁ mai puțin ergonomicĂŁ decât Bmw-ul.

 

Ce ĂŽnseamnĂŁ BMW-ul pentru mine? Ăn primul rând cai putere!

Mercedes, Audi ș.a. dacĂŁ la o mașinĂŁ mai nouĂŁ de 2010 are mai puțin de 184 CP, este zero, pentru mine.

 

Nu mai lĂŁudați atâta pielea, cĂŁ nu scaunele te ajutĂŁ sĂŁ depĂŁșești sau sĂŁ nu te afli ĂŽntr-o situație riscantĂŁ, sĂŁ simți cĂŁ nu poți efectua depĂŁșiri ĂŽn sigurnațĂŁ.

 

Insonorizarea BMW-ului e foarte bunĂŁ. Nu mai fiți domnișoare!

 

Ca f15 nu e niciunul, nici mĂŁcar nu se apropie, la banii respectivi!!!!

 

V-aș ruga sĂŁ aberați pe forum-uri dedicate mĂŁrcilor pe care le iubiți (A, B sau Trabant), nu continuând off-topic-ul aici!

Da ce sa lauzi la niste scaune de mercedes care arata ca cele de dacia duster si ofera fix acelasi comfort ca la dacia duster? nu mai lua in seama toate parerile lor de doi lei si nu le mai da curs . am spus clar tu stii de ce vrei bmw si nu ai nevoie de parerile lor despre alte marci de fix doi lei.

  • Like 1
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Pai 90% e off topic daca le iei la verificat...a plecat subiectul "ce presupune un x5 in 2017" la E90-E60, la piele, la sonorizare, la mercedes.

 

 

Severin rezuma-te sfatul meu fix la masinile la care te uiti, vezi o masina si cere o parere, eu ti-am mai explicat, daca ti se pare ceva ciudat la orice masina dupa care te duci asa o sa si fie, o sa fie ceva rahat care nu o sa-ti convina cand ajungi la fata locului, nu ai nici-o siguranta ca va fi asa cum te astepti, insa elimina cat mai mult din suspiciuni, evita samsarii, vezi cum vorbeste respectivul la telefon, pune-i multe intrebari, daca iti raspunde doar ca sa-ti de-a un raspuns neinteresat spune pas, se vede un om cu bun simt la telefon care chiar vrea sa-si vanda masina sau orice! Nu pleca dupa masina fara sa verifici km pe autorecords sau altceva,etc.

 

O masina presupuna costuri in functie de cum a fost exploatata de fiecare, in functie de cati km merge/are, in functie de ghinion/noroc. Nu ai cum sa generalizezi "ce presupune un X5 in 2017" pentru ca pentru unu poate nu presupune mai mult de impozit, iar pentru altu presupune de 3-4 ori impozitul prin intretinerea lui cum trebuie.

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Totuși mă așteptam la mai mulți deținători de X5, E70 sau F15, pe acest forum.

Sigur, unii mai timizi, mi-au trimis mesaje.

Din cauza unui astfel de mesaj, țin neapărat să achiziționez un F15 cu suspensie adaptivă. :thumbsup:

 

Sfaturile bune nu sunt neglijate.

 

Sigur sunt mașini bune, trebuie doar să apară, la prețul corect.

 

Peste 35.000 euro sunt și pe Autovit F15 cu led, suspensie adaptivă, dar km mulți mulți, adică aproape 200.000 km, mașini, care la aceleași dotări bani sunt în DE sub 150.000, chiar 100.000 km.

Băieții le cumpără la un preț cu 2-3000 mai jos, le rulează 3-4 luni, 10-20.000 km, apoi încearcă să le mărite ca neprihănite, recent aduse.

Edited by severin31
  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Interesant, prețuit, exemlar... dar: la 41.000 sunt altele mult mai dotate, adică au H/K, scaune confort ș.a..

Aș prefera altceva decât negru cu negru. Teoretic, aș prefera mașină de orice altă culoare decât neagră.

41.000+avionul, cazare, numere, taxe de drum, combustibil. Cele 2-3 zile pierdute pe drum și prin Germania, se presupun a fi justificate.

 

Mulțumesc pentru efort!

Edit: urăsc volanul standard. n-aș putea să conduc cu așa ceva. Deci mie la sută, l-aș înlocui cu un M imediat.

Edited by severin31
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

Tot citim pe aici, multe sunt aberații și mulți specialiști. Acum nu e prima oarĂŁ când amintești de volan. E ĂŽn glumĂŁ sau ĂŽn serios? CĂŁ dacĂŁ e serioasĂŁ treaba cu volanul, e penibil. Sunt puține persoane care sĂŁ ĂŽși poate pune pe o mașinĂŁ nouĂŁ toate opțiunile dorite sau sĂŁ le combine ĂŽntr-o notĂŁ prestabilitĂŁ, darĂŁmite pe una second. Bugetul...aici e buba. Din lista inițialĂŁ cu dotĂŁri fundamentale, taie vreo 3-5 opțiuni și o sĂŁ ĂŽți iei mașinĂŁ. De atâta timp nu gĂŁsești mașina doritĂŁ...știi de ce ? Bugetul.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu-mi dau exact seama unde ai aberat cel mai mult in postarea asta..."fara numar, fara numar..."

Deși scriseseși niște lucruri jenante, nu aveam de gând sĂŁ comentez.

Pentru a-și face cititorii o imagine corectĂŁ asupra calitĂŁții inferioare a interioarelor BMW de ce nu precizezi: câte kg ai, de câte ori ai curĂŁțat și cu ce tapițeria?

 

Nu este ceva mai penibil, decât deținĂŁtorii de autoturisme care au prosoape sau alte improvizații pe tapițeriile deschise la culoare.

Da, e mai ieftin și atât de cool sĂŁ pui peste tot câte un prosop, decât sĂŁ cumperi produse specializate ĂŽn curĂŁțarea și ĂŽntreținerea tapițeriilor din piele.

Știai cĂŁ existĂŁ și tapițerii textile? Poate cĂŁ tapițeriile din piele BMW nu sunt pentru tine.

 

Ăn aproape 2 ani 5 luni de zile cât am deținut un E90 cu tapițerie crem, am curĂŁțat-o de 3 ori, ultima datĂŁ cu 2 zile ĂŽnainte de a o vinde și n-am sĂŁrĂŁcit, nici considerat cĂŁ e un coșmar sau sĂŁ nu-mi mai doresc pe viitor tapițerie deschisĂŁ la culoare. DimpotrivĂŁ.

 

O hainĂŁ deschisĂŁ la culoare nu se cumpĂŁrĂŁ, pentru cĂŁ trebuie spĂŁlatĂŁ ĂŽnainte de a luci de jeg?

Cam asta e concepția celor cu culori ĂŽnchise, fie cĂŁ e vorba de tapițerii sau haine.

 

Nu este de ĂŽnțeles de ce unii așa-ziși membri ai acestui forum, deci persoane care pierd din timpul lor (prețios) pentru a denigra BMW.

Nu ar fi mai util, pentru toți, sĂŁ facĂŁ aceste remarci pe forumuri Mercedesa-haudi?

  • Like 1
  • Downvote 13
Link to comment
Share on other sites

Scaune confort are.

 

Succes la cautat, dar mai mareste bugetul, mai ales ca vrei 40d.

 

Si inca ceva, night vision chiar face toti banii daca circuli mult noaptea, e o dotare de siguranta pe care eu o apreciez foarte mult.

Am observat, ulterior, cĂŁ are scaune confort.

 

E unul 25, pe care-l am sub observare, poate mai scade prețul, care are și night vision.

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=249358727&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&features=HEAD_UP_DISPLAY&features=NAVIGATION_SYSTEM&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=49&maxMileage=125000&maxPrice=45000&minFirstRegistrationDate=2014-01-01&pageNumber=2&scopeId=C

Chiar pare foarte interesantĂŁ opțiunea. Conduc destul de mult noaptea.

 

Pentru cine a avut volan M, nu știu dacĂŁ se mulțumește cu mai puțin. ConteazĂŁ mult priza, senzația pe care ți-o oferĂŁ.

Dar, ce? cumpĂŁr acadele, de trebuia sĂŁ-mi și iau X5 pânĂŁ acum?

Uite, ĂŽntre timp, m-am lĂŁmurit cĂŁ nu meritĂŁ și cĂŁ nu mai vreau sĂŁ dau niciun leu pe X70, ci cĂŁ ĂŽmi doresc un F15 cât mai dotat și cu km acceptabili.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Deci daca nu ridicam in slavi bmw ul pe forumul asta inseamna ca nu avem ce cauta aici? Dar daca de ex am avut si audi si bmw si mercedes si porsche ce ma fac? Cum aleg forumul pe care trebuie sa "stau"?

Dimpotriva mi se pare util sa impartasim toata experienta pe care am avut o cu fiecare brand obiectiv. Am plusuri si minusuri pt fiecare marca pe care am detinut o in parte. Singura care mi s a parut peste toate este Porsche.

Edited by Changing
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

F10 2010, 178k km, scaune comfort cu ventilatie:

 

https://ibb.co/hLkMdG

 

https://ibb.co/dgSCkw

 

https://ibb.co/g2X1dG

 

Alte poze nu mai am, dar si spatarul e in aceeasi stare ca si sezutul. Eu zic ca arata mai mult decat decent.

 

Aaa si asta cu, Audi etalonul calitatii si a fiabilitatii, era sa cad de pe scaun. Triplele alea cu led-uri care zici ca sunt luate de pe un pom de craciun si aruncate acolo, exact asa arata, aproape in fiecare zi vad Audi, VW cu led-uri arse, zici ca sunt brazi de craciun.

 

Sa mai zic de comportament dinamic ordinar, specific VAG, directie, cutia aia automata moale, e o nulitate, tractiune fata pe motor de 3.0, pozitia motorului (aruncat direct peste puntea fata) de unde vine in mare parte fenomenul subvirator, marca inregistrata AUDI.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Man, usor cu pianul pe scari, ca Audi q7 are aceeasi cutie ordinara Zf 8 hp de pe Bmw-uri. Zic asa, sa nu cadeti in derizoriu cu postari absurde fara pic de documentatie.

Daca la X5 ul ala din ultimul link ala e scaun de 85 de mii de km, individual, inseamna ca e prea de calitate pielea sau nu a facut tratamente la ea. :)))

 

 

 

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.