Jump to content

Consum mare la relanti e90


Recommended Posts

Nu cred ca e ceva in neregula.

Mie intotdeauna imi arata mai mult consumul decat in realitate; ..si atunci cand alimentez si estimeaza cat as face cu, cat carburant am pus.., dar si atunci cand compar cat am mers litri/km (pe hartie) fata de ceea ce estimeaza bordul. Exemplu: bordul zice 7,5 medie iar eu fac 6 litri in realitate.

Calculul pe hartie e cel mai sanatos.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Poate iti este decalibrat BC-ul. Si mie imi arata un consum mai mare decat cel real, dar e o diferenta de 0.5L/100 si monitorizez consumul de vreo 20.000 de km.

Am gasit ceva pe net cum sa calibrezi BC din meniul secret, poate te ajuta. http://www.bmwtips.com/ -> Tips & Tricks -> Electronics/Cell -> "Exploring the 528, 4 Function OBC".

O sa testez si eu metoda asta la urmatorul plin sa vad daca se regleaza.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

mai oameni buni ma poate lamuri cineva si pe mine in legatura cu consumul la un bmw 320d e90 2006?am citit toate topicurile legate de acest subiect si nu am inteles mai nimic.

 

De ex. eu mai am un golf 4 1,9 tdi la care imi afiseaza pe BC consumul instantaneu si consumul mediu la 100km. La golf consumul mediu la 100km nu imi trece de 10l/100km de exemplu in oras si daca stau la semofor sau bara la bara nu urca ca la bmw

 

La bmw de exemplu daca resetez consumul mediu si plec de acasa pana la serviciu (cca 5km) si merg bara la bara imi afiseaza un consum l/100km de 20. urca foarte mult consumul mediu la 100km daca merg cu viteza 1 sau a doua ceea ce la golf nu se intampla

 

intrebarea mea : cum dracu se calculeaza consumul mediu la bmw ? am observat ca la relanti la bmw cu masina pe loc consumul instantaneu este 0 chiar daca o accelerez la 3000 de ture daca masina nu e in miscare afiseaza 0. chestia asta se intampla si lasata pe liber si cu pedala de ambreiaj apasata. tot 0 arata. e normal? la bmw de ce dracu afiseaza la consumul mediu valorile astea astronomice (azi dimineata de ex -10g celsius , 5km pana la munca consumul mediu afisat de BC - 35L/100KM. la golf de ce nu se intampla chestia asta , care e diferenta?

 

multumesc.

Edited by ionut79
Link to comment
Share on other sites

La bmw nu indica consumul la mers in gol, iar la golf dc e dupa 2001 iti arata consumul in relanti la ora de functionare, dupa plecare se schimba din l/h in l/km

Eu luni am alimentat sa vad pe frigurile astea cat urca , pana azi are 45 de km am facut doar distante scurte de max 5 km, tempeatura cea mai scazuta e -14, dupamasa -6, mers in relanti destul de mult doar e frig afara, viteza medie de 16km/ora consumul afisat 16,4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.